Αγορα Στερεοφωνικού ενισχυτή

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Έχω βαλθεί να αγοράσω ένα ενισχυτή στερεοφωνικό και είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα της Marantz λόγω ότι έχω και το CD63 KI. Τα μοντέλα είναι τα παρακάτω:

1. https://www.marantz.co.uk/uk/mobile...atid=hifi&subcatid=amplifier&productid=pm6006
2. https://www.marantz.co.uk/uk/mobile...atId=hifi&SubCatId=amplifier&ProductId=pm5005

Τα ηχεία που θα οδηγήσει είναι τα Tannoy Fusion 2:
https://hometheaterhifi.com/volume_11_3/tannoy-fusion-2-speakers-9-2004.html

DAC υπάρχει οπότε δεν είναι απαιτητό να το έχει ο ενισχυτής. Πάνω του θα συνδεθούν τα παρακάτω:

1. CD-63MK2 KI Signature
2. TEAC UD-501
3. Mini Disc Sony MD-J520
4. Technics MK2 1600
5. Pioneer CT-F700 Cassette Deck.

Πηγαίνω προς τον PM5005 αλλά θα ήθελα μια βοήθεια τι χάνω από τον ΡΜ6006 από θέμα ποιότητας ήχου και χαρακτηριστικών.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Κατά γενική ομολογία, το μεγάλο γίνεται μικρό, το μικρό δεν μεγαλώνει όσο και να το τραβήξεις! Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στον ήχο. Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που μικροί Δαυίδ "εκτέλεσαν" μεγάλους Γολιάθ.
Ο 6006 είναι λίγο μεγαλύτερος σε ισχύ και έχει ψηφιακή είσοδο που λες ότι δεν σε ενδιαφέρει. Τα ηχεία που έχεις αντέχουν λίγη ισχύ ακόμα. Μην ξεχνάς ότι δεν πρέπει να πέσεις στην λούμπα των μεγαλύτερων ηχείων (σε ισχύ) από τον ενισχυτή. Ένας μικρός ενισχυτής μπορεί να καταστρέψει πολύ εύκολα ένα ηχείο διπλάσιας ή και τριπλάσιας ισχύως.
Δεν μπορεί κάποιος, εκτός από τα προφανή διαβάζοντας τις προδιαγραφές, να σου πει τι χάνεις με τον 5005. Εκτός αν έχει δοκιμάσει επί μακρόν και τους δύο. Τα reviews τι λένε;
Αν λοιπόν σε παίρνει, κοίτα κάτι μεγαλύτερο. Έναν Pioneer ας πούμε που έχει και καλή φήμη.
Γενικά, αν έχεις βάλει όριο σε χρήματα, κοίτα αντίστοιχα μοντέλα σε όλες τις γνωστές μάρκες, Pioneer, Marantz, Nad, Cambridge και άλλες. Απομόνωσε τα μοντέλα που πληρούν το χρηματικό όριο και διάβασε κριτικές. Μετά αποφάσισε.
Μην ξεχνάς πάντως πως ΔΕΝ υπάρχει ο τέλειος ενισχυτής σε οποιοδήποτε κατηγορία τιμής!
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Η διαφορά τους είναι 5 Watt, είναι μάλλον αστεία, η βασική διαφορά είναι οτι έχει DAC και ψηφιακές συνδέσεις.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Και κάτι ακόμα, ο όρος "ποιότητα ήχου" είναι πολύ, μα πολύ σχετικός και παρεξηγίσιμος. Ο καθένας τον εκλαμβάνει και τον εξηγεί πολύ διαφορετικά...
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Εκτός του dac, Χάνεις τον τοροειδή μετασχηματιστή και τους μεγαλύτερης χωρητικότητας πυκνωτές 10.000μF της Nichicon (έναντι 6800μF) , καλύτερες μπόρνες ηχείων. Γενικά πιο ποιοτική κατασκευή, αλλά ηχητικά είναι πολύ κοντά αλλά όχι ίδιοι.
 

Μηνύματα
1.703
Reaction score
982
Να προσθεσω οτι ο Pm6006 που ειχα στη κατοχη μου για καποιο διαστημα σε κομματια που απαιτουσε ταχυτητα με απογοητευσε και προτεινω αν ειναι τα ακουσματα σου τετοια να τον αποφυγης
 



Μηνύματα
352
Reaction score
207
Άποψη μου δεδομένου ότι τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος είναι αξιόλογα να κοιτάξεις τις αγγελίες είτε σε demo είτε από μέλη του site και να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς...στο ποσό των 300,00 ευρώ περίπου υπάρχουν αξιόλογοι ενισχυτές και θα στοχεύσεις σε ανώτερη κατηγορία από αυτούς που κοιτάς
Προσωπικά έχω και δεν σκοπεύω να δώσω τον marantz pm 80 mk2, όπου με το σερβίς του μου βγήκε περί τα 250,00 και δουλεύει άψογα.
Επομένως δες αγγελίες στο μπάτζετ σου, ζητά από τον πωλητή να ακούσεις τον ενισχυτή στο χώρο σου και πράξε αναλόγως.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
Επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι έχει ένα σημαντικό σφάλμα ο τίτλος του θρεντ αυτού.
Μια λέξη που θα πρέπει να ξεχαστεί.
- θα υφίσταται καθότι μπορεί κάποιος να ξηλώσει τους τελικούς από 2 ενεργά . . . να τους φυτέψει σε ένα σασί μαζί με έναν πρό . . . και να ο ολοκληρωμένος στερεοφωνικός ενισχυτής μας :rolleyes:

. . . και μετά θα παίζει και με καλώδια ;)
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μην ανοίξουμε άλλη συζήτηση τώρα... Πάντως έχετε μια ικανότητα να αποπροσανατολίζετε τον κόσμο που είναι αξιοζήλευτη!:acute:
Γιάννης
 

A

amoustakas

Guest
- θα υφίσταται καθότι μπορεί κάποιος να ξηλώσει τους τελικούς από 2 ενεργά . . . να τους φυτέψει σε ένα σασί μαζί με έναν πρό . . . και να ο ολοκληρωμένος στερεοφωνικός ενισχυτής μας :rolleyes:

. . . και μετά θα παίζει και με καλώδια ;)
Είμαι μαζί σου για όσα λες στο κυτίο παραπόνων, αλλά πιστεύω σε αυτά τα κόστη είναι λάθος να μη πας σε ενεργά. Κρίμα που το UD-501 δεν έχει προενισχυτή.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
Είμαι μαζί σου για όσα λες στο κυτίο παραπόνων, αλλά πιστεύω σε αυτά τα κόστη είναι λάθος να μη πας σε ενεργά. Κρίμα που το UD-501 δεν έχει προενισχυτή.
- συμφωνώ και εγώ για τα χαμηλά κόστη ως προς τα ενεργά . . . χιούμορ κάνω και εκεί και εδώ . . . και στα υψηλά κόστη πιστεύω το ίδιο θα ισχύει , απλά δεν έχω εμπειρία εκεί ψηλά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Νομίζω πως δε θα μείνει για πολύ στην κατοχή του ένας δικαναλος ενισχυτής, το οποίο σημαίνει ότι μάλλον πρόκειται για πεταμένα λεφτά που δεν περισσεύουν, ενώ αντιθέτως έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να μείνει ικανοποιημένος αν στήσει σιγά σιγά ένα πιο σύνθετο σύστημα, που να μπορεί να το ευχαριστηθεί για περισσότερα χρόνια και με περισσότερους τρόπους, συμπεριλαμβάνοντας και εικόνα σε κάποια φάση.

Πιθανώς να μη γνωρίζει τέτοια σενάρια, οπότε δεν κάνει κακό να τα γνωρίσει.

Άλλωστε για συμβουλές μπήκε δω μέσα, οπότε θα ήταν πιο πλούσια η συνεισφορά μας, αν αντί να του λέμε πάρε την πρώτη ή τη δεύτερη επιλογή σου, να του εξηγήσουμε τις δυνατότητες διαφορετικών επιλογών, που πιθανώς δε γνωρίζει ή δε σκέφτηκε.

Εκτός αυτού, έχει και πλάκα η όλη φάση.:D:D:p
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Άλλωστε για συμβουλές μπήκε δω μέσα, οπότε θα ήταν πιο πλούσια η συνεισφορά μας, αν αντί να του λέμε πάρε την πρώτη ή τη δεύτερη επιλογή σου, να του εξηγήσουμε τις δυνατότητες διαφορετικών επιλογών, που πιθανώς δε γνωρίζει ή δε σκέφτηκε.
Γιατι αποκλειεις το να θελει οντως ο ανθρωπος ενα στερεοφωνικο ενισχυτη?
Αντι να γ........... ακομη ενα θρεντ (που πραγματικα καταντησε κουραστικο) γιατι δεν του δινεις λινκ αλλου θρεντ που εχει τις πληροφοριες που ισως οπως λες να μην σκεφτηκε κι αν τον πεισουν, ξαναρωτα βασει των νεων επιλογων που θα δει οτι υπαρχουν?
Εχεις πολλες γνωσεις , γιατι δεν προτεινεις εναν στερεοφωνικο ενισχυτη με βαση τα υπολοιπα του μηχανηματα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Γιατι αποκλειεις το να θελει οντως ο ανθρωπος ενα στερεοφωνικο ενισχυτη?
Γιατί δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να μη ξέρει τι ακριβώς θέλει. ;)

γιατι δεν προτεινεις εναν στερεοφωνικο ενισχυτη
Γιατί δεν έχουμε συζητήσει ακόμα τα βασικά (απόσταση ακρόασης, όγκος χώρου ακρόασης, επιθυμητές στάθμες, κλπ) οπότε δε γνωρίζουμε τι επαρκεί και τι όχι, την πιθανή ανάγκη για σαμπ (έστω και μελλοντικά), κλπ.
Θα πρέπει η τωρινή αγορά να υποστηρίζει τις μελλοντικές ανάγκες, ώστε να μη πεταχτεί στα αζητητα των αγγελιών σε λίγους μήνες. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top