Αγορα πικαπ

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Επειδή τα τελευταια χρονια μου μπηκε το μικροβιο του βινυλιου το πηρα επιτελους αποφαση να μπω στη διαδικασια να αγορασω,επειδη δεν εχω την παραμικρη γνωση θα ηθελα τα φωτα σας.Εχω καταληξει στο Audio Technica AT-LP3, το θεμα μου είναι ότι το θελω μονο και μονο για χρηση μεσα στο σπιτι να βαζω τους δισκους μου και να χαλαρωνω απολαμβανοντας τον ηχο του βινυλιου.Δισκους δεν εχω αλλα εχω σκοπο να αρχισω να αγοραζω κάθε μηνα από 2-3 ετσι ώστε να κανω συλλογη σιγα σιγα.Θα ηθελα γνωμες για ηχεια,ενισχυτη και γουφερ όχι κατι πολύ ακριβο αφου το το πικαπ κανει καπου στα 270 και ας κανουν καπου άλλο τοσο τα υπολοιπα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
Το ότι αρκετοί θα σου πουν να μην πάρεις πικαπ και δίσκους εδώ μέσα που ρωτάς είναι σίγουρο (και θα έχουν και δίκαιο) αλλά θα προσπαθήσω να μην κρίνω την επιλογή σου αυτή και να πάω στο ερώτημα σου...
Με άλλα τόσα χρήματα λοιπόν, 270-300... είναι δύσκολο έως αδύνατο να πάρεις όλα τα υπόλοιπα... και αν καταφέρεις να τα πάρεις δε θα είναι και τόσο αξιοπρεπή εκτός αν τσιμπήσεις καμιά ευκαιρία από τα μεταχειρισμένα.
Και με "γουφερ" μαζί;;;; μόνο αν πάρεις ηχειάκια για υπολογιστή....
Το λιγότερο λοιπόν που θα πρέπει να αναθεωρήσεις είναι η αγορά subwoofer... δε φτάνουν απλά, ότι και να κάνεις.
Με 300 λοιπόν, και επειδή το πικαπ που διαλεξες εχει ενσωματωμένη προενίσχυση μπορείς να πάρεις ενα ζευγάρι ενεργα ηχεία (με ενσωματωμένους ενισχυτές δηλαδή) και ένα volume controller για αυτά (επειδή θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση σαν άνθρωπος) και θα μπορέσεις έτσι να κάνεις δουλίτσα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Το ότι αρκετοί θα σου πουν να μην πάρεις πικαπ και δίσκους εδώ μέσα που ρωτάς είναι σίγουρο (και θα έχουν και δίκαιο) αλλά θα προσπαθήσω να μην κρίνω την επιλογή σου αυτή και να πάω στο ερώτημα σου...
Με άλλα τόσα χρήματα λοιπόν, 270-300... είναι δύσκολο έως αδύνατο να πάρεις όλα τα υπόλοιπα... και αν καταφέρεις να τα πάρεις δε θα είναι και τόσο αξιοπρεπή εκτός αν τσιμπήσεις καμιά ευκαιρία από τα μεταχειρισμένα.
Και με "γουφερ" μαζί;;;; μόνο αν πάρεις ηχειάκια για υπολογιστή....
Το λιγότερο λοιπόν που θα πρέπει να αναθεωρήσεις είναι η αγορά subwoofer... δε φτάνουν απλά, ότι και να κάνεις.
Με 300 λοιπόν, και επειδή το πικαπ που διαλεξες εχει ενσωματωμένη προενίσχυση μπορείς να πάρεις ενα ζευγάρι ενεργα ηχεία (με ενσωματωμένους ενισχυτές δηλαδή) και ένα volume controller για αυτά (επειδή θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση σαν άνθρωπος) και θα μπορέσεις έτσι να κάνεις δουλίτσα.
Εχεις καποια προταση σε ενισχυτή και ηχεια;;Αν και άλλος μου ειπε για παθητικα ηχεια.Τι διαφορα εχουν ;;;
 

gid

Μηνύματα
7.373
Reaction score
8.612
Φιλε βρίσκω αλλόκοτη την επιλογή σου να ξεκινήσεις συλλογή βινυλίου το 2019, πάντως με 300Ε παίρνεις τα Tannoy Reveal 802 (που έχουν και τουίτερ εκτός από γούφερ), τα κουμπώνεις στο πικάπ που θες να πάρεις και τελειώνεις. Καλό ξεκίνημα!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Φιλε βρίσκω αλλόκοτη την επιλογή σου να ξεκινήσεις συλλογή βινυλίου το 2019, πάντως με 300Ε παίρνεις τα Tannoy Reveal 802 (που έχουν και τουίτερ εκτός από γούφερ), τα κουμπώνεις στο πικάπ που θες να πάρεις και τελειώνεις. Καλό ξεκίνημα!
Δε θελω να εχω καμια 200αρια δισκους,θελω να εχω μια βαση των 30-40 δισκων που αγαπαω να ακουω της κατηγοριας classic rock 70s και 80s που με 20-30 ευρω το καθενα που κανει εχω να τα διαθεσω με τον καιρο.Τωρα από εκει και μετα μπορει να μεγαλωσει η συλλογη αλλωστε δεν γινεται να ξεκινησαν ολοι με 500 δισκους,καποιοι θα ξεκινησαν από το 0. :p :p :p
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.165
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top