Αγορα sub για μουσικη

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Γεια σε ολους. Ενας φιλος διαθετει το παρακατω συστημα Dali Oberon 5 +ενισχυτη Yamaha R-N803D . Θεωρει οτι ο ηχος υπολειπεται σε μπασο. Εχει νοημα η αγορα ενος sub woofer? Και αν ναι να προτιμησει το Dali e-12f ή το SVS SB-1000 PRO?
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Το Svs αλλα οχι οτι το sub αυτοματα θα του λυσει το προβλημα,πρεπει να ασχοληθει με το στησιμο κ.λ.π.Σε γενικες γραμμες οπου εχω συστησει να μπουν πενταρια(zensor-oberon)δεν παρουσιάστικαν θεματα .Σε τι χωρο ειναι στημένα;(τετραγωνικα ,αποστασεις ακροασης κ.λ.π)
 


Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Καλησπέρα,
Θα πρέπει πρώτα όμως να έχει τοποθετήσει τα ήδη υπάρχων ηχεία σε ισοσκελές τρίγωνο με τη θέση ακρόασης, και όχι πολύ κοντά στον τοίχο, σίγουρα είναι μεγάλος ο χώρος και το μπάσο των ηχείων χάνεται.
Η αγορά ενός σαμπ είναι αναμενομένη για 50 τμ χώρου μη σου πω και δύο.
Προτιμότερο για καλύτερη απόκριση του μπάσου αν έχει το χώρο τοποθέτησης να πάει σε δύο 10ιντσα τοποθετώντας τα δίπλα στα main ηχεία.
Το ένα 12ιντσο θα πρέπει να βρει το κατάλληλο σημείο που θα του παίζει καλύτερα π.χ. στο κέντρο μεταξύ των ηχείων.
Το SVS SB 1000 PRO είναι μια πολύ καλή αγορά.
 

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Είναι γνωστό ότι τα sub έχουν την τάση να πηγαίνουν όπως οι Χιώτες... δύο δύο.
Για να έχει τη βέλτιστη απόδοση για τα χρήματα που θα δώσει θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ασχοληθεί με την τοποθέτηση και ρύθμιση ηχείων & sub, καθώς και φυσικά να προμηθευτεί, ενδεχομένως (εάν δεν έχει τη δυνατότητα ο ενισχυτής για bass management), το κατάλληλο hardware για τη σωστή ενσωμάτωση των sub στο σύστημά του. Είναι ένα ωραίο "ταξίδι" που το έχω κάνει και πραγματικά έμαθα πολλά και αξίζει.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Καλησπέρα,
Θα πρέπει πρώτα όμως να έχει τοποθετήσει τα ήδη υπάρχων ηχεία σε ισοσκελές τρίγωνο με τη θέση ακρόασης, και όχι πολύ κοντά στον τοίχο, σίγουρα είναι μεγάλος ο χώρος και το μπάσο των ηχείων χάνεται.
Η αγορά ενός σαμπ είναι αναμενομένη για 50 τμ χώρου μη σου πω και δύο.
Προτιμότερο για καλύτερη απόκριση του μπάσου αν έχει το χώρο τοποθέτησης να πάει σε δύο 10ιντσα τοποθετώντας τα δίπλα στα main ηχεία.
Το ένα 12ιντσο θα πρέπει να βρει το κατάλληλο σημείο που θα του παίζει καλύτερα π.χ. στο κέντρο μεταξύ των ηχείων.
Το SVS SB 1000 PRO είναι μια πολύ καλή αγορά.
το οχι πολυ κοντα στο τοιχο και το οτι τα sub πρεπει να ειναι διπλα στα Main....? reference?
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Όχι τα subs δίπλα στα main. Τα Subs στην ενδεδειγμένη για αυτά θέση, ανάλογα τον αριθμό τους.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Πριν φτάσουμε στο πόσα θα πάρει και πού θα τα τοποθετήσει, εγώ έχω μια απορία.
Πώς θα κάνει αποκοπή στα ηχεία του;
Έξοδο sub βλέπω δτον ενισχυτή, δυνατότητα κροσαρισματος έχει;
 


gid

Μηνύματα
7.382
Reaction score
8.620
Ο άνθρωπος έχει χώρο 50τμ και δεν έχει ούτε ένα σαμπ. Δε χρειάζεται να ξηλωθεί για να πάρει REL, τη στιγμή μάλιστα που πρέπει να πάρει δύο. Με τα SVS θα δει το φως το αληθινόν. Σε βαθμό που μπορεί να μπει στον κόπο να γραφτεί στο φόρουμ για να το ευχαριστήσει.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Πριν φτάσουμε στο πόσα θα πάρει και πού θα τα τοποθετήσει, εγώ έχω μια απορία.
Πώς θα κάνει αποκοπή στα ηχεία του;
Έξοδο sub βλέπω δτον ενισχυτή, δυνατότητα κροσαρισματος έχει;
Ο Yamaha εχει και μικροφωνο και Ypao οποτε για αρχη θα μπορεσει να κανει καποια ρυθμιση.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Πριν φτάσουμε στο πόσα θα πάρει και πού θα τα τοποθετήσει, εγώ έχω μια απορία.
Πώς θα κάνει αποκοπή στα ηχεία του;
Έξοδο sub βλέπω δτον ενισχυτή, δυνατότητα κροσαρισματος έχει;
Ypao εχει αλλα ρυθμισεις για ευρος συχνοτητων δεν βρηκα πουθενα. Επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι σε σχετικα χαμηλη ενταση το μπασο ειναι ελαχιστα <<παρον>>.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Ypao εχει αλλα ρυθμισεις για ευρος συχνοτητων δεν βρηκα πουθενα. Επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι σε σχετικα χαμηλη ενταση το μπασο ειναι ελαχιστα <<παρον>>.
Εχεις κανει μέτρηση με το μικρόφωνο του;Επισης σε 50 τετραγωνικα σαλονι με τεσσερα 5 1/2 midbass σε χαμηλη ενταση τι περιμένεις να γίνει;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Θα γινει ξανα σεταρισμα με YPAO.Φαινεται να εχει αρκετες ρυθμισεις για crossover και EQ στην εφαρμογη του κινητου.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Αν εχει γινει τοποθέτηση των ηχειων και δεν εχει γινει μέτρηση αλλα ειναι ενεργοποιημένο το ypao τοτε το αποτέλεσμα θα ειναι χαλια.Η απενεργοποίησε τα παντα να παιξει τελειως μονο του για να δεις πως παιζει η κανε μέτρηση.
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Σε χαμηλή ένταση πάντα χρειάζεται αύξηση θ στάθμη του μπάσου, σύμφωνα με τις καμπύλες ακουστότητας (το loudness
 

Μηνύματα
634
Reaction score
1.092
Εάν έχει ενεργοποιημένο το YPAO ίσως παίζει το ρόλο του στην εξαφάνιση των χαμηλών .
Το ypao δεν κάνει eq πιο πολύ tonal balance .
Απο την εμπειρία μου το Ypao μετρημένο πάντα με umik σε όλους τους χώρους ( έχω αλλάξει 3) κάνει το ίδιο πράγμα .
Ρίχνει τα χαμηλά μέχρι τα 150hz και ανεβάζει στο ίδιο ύψος τα πρίμα μπορεί και +6-7 db αφήνοντας τα μεσαία ανέγγιχτα . Κάνει ένα μεγάλο V.

*Επίσης ρυθμίζει την ένταση του sub και των χαμηλών συχνοτήτων πάντα χαμηλότερα απ ότι πρέπει γιατί λαμβάνει υπ όψη του τη μεγαλύτερη κορυφή την οποία βέβαια δεν την κόβει γιατί απλά δεν μπορεί αφήνοντας τις υπόλοιπες συχνότητες να παίζουν πολύ χαμηλότερα απ ότι θα έπρεπε . Αποτέλεσμα ακούγεται η συχνότητα της κορυφής να βουίζει και οι υπόλοιπες συχνότητες άψυχες .

Αποδεδειγμένα το Ypao δεν κάνει τίποτα το μόνο που κάνει είναι μια πολύ πολύ κακή καμπύλη που σίγουρα υστερεί σε πολλά .
Κάνει τα ηχεία με το ζόρι λαμπρά για να ακούγονται στα αυτιά ενός αρχάριους χρήστη πιο καθαρά .

Ypao off αρχικά και μετά εάν δε μπορεί να μετρήσει ας παίξει με τα tone controls . + 3-4db το μπάσο -2 το treble και γενικότερα να πειραματιστεί με το αυτί του . Σοβαρή δουλειά βέβαια δεν θα κάνει , για να γίνουν ακουστές σοβαρές βελτιώσεις μέσω ισοσταθμισης χρειάζονται μετρήσεις και πολύ μελέτη για την ερμηνεία αυτών και τις παρεμβολές που θα κάνει ο χρήστης .
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.844
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top