Αγορα TV: LG OLED55CX6LA η Sony KD-65XH9077

Μηνύματα
941
Reaction score
205
καλησπερα σας εδω και καιρο ψαχνομαι για αγορα τηλεωραστης μεχρι 1500 ευρω , με απαραιτητη προηποθεση HDMI 2.1 και 120hz

Ειμαι αναμεσα στα δυο μοντελα η σε 55αρα LG OLED55CX6LA η σε 65αρα Sony KD-65XH9077

εχει τυχει να τις δει κανεις διπλα διπλα ? απο αυτα που διαβάζω στο ιντερνετ ψαχνοντας εχω μπερδευτει. κάποιοι λένε οτι η OLED ειναι πολυ καλύτερη και αλλοι οτι η full aray Led της sony ειναι παρα πολυ κοντά στην Oled και δεν αξίζει η διαφορα των 400 ευρω παραπανω.

Να σημιωθει οτι θα γινεται full χρηση και με PS5 , xbox series X και σε PC με τις καινουριες καρτες γραφηκων RTX 3080
Αν πραγματι οι διαφορες στην εικονα δεν ειναι τοσο σημαντικες προτιμω να παω σε sony για τις 10 ιντσες παραπανω αλλα και επειδη διαβαζω οτι η LG ειναι παρα πολυ λεπτη και ειναι πολυ ευκολο να σπασει η οθονη της κατα την τοποθετηση .
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα @panos-corfu και καλή χρονιά,
Αν παίζεις παιχνίδια στο PS5 που χρειάζονται fps καλό είναι να πας στη Lg επειδή παίζει 4Κ 100hz και έχει Automatic Low Latency Mode ενώ η Sony στα 4Κ 60hz.
Το μόνο μείον στην Oled είναι το screen burn-in
Τώρα η διαφορά εικόνας 65αρας σε σχέση με τη 55αρας είναι κάτι που το μετράς, και η τιμή φυσικά
Εγώ με την 55άρα Sony oled είμαι ευχαριστημένος, θα ήθελα και πιο μεγάλες ίντσες αλλά δε με παίρνει στο χώρο μου.
Μακάρι να μπορούσες να πας σε 65άρα OLED.
Φιλικά........
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Καλησπέρα @panos-corfu και καλή χρονιά,
Αν παίζεις παιχνίδια στο PS5 που χρειάζονται fps καλό είναι να πας στη Lg επειδή παίζει 4Κ 100hz και έχει Automatic Low Latency Mode ενώ η Sony στα 4Κ 60hz.
Το μόνο μείον στην Oled είναι το screen burn-in
Τώρα η διαφορά εικόνας 65αρας σε σχέση με τη 55αρας είναι κάτι που το μετράς, και η τιμή φυσικά
Εγώ με την 55άρα Sony oled είμαι ευχαριστημένος, θα ήθελα και πιο μεγάλες ίντσες αλλά δε με παίρνει στο χώρο μου.
Μακάρι να μπορούσες να πας σε 65άρα OLED.
Φιλικά........
Αυτο δεν το καταλαβα, δηλαδη οταν λεει οτι υποστηριζουν και οι δυο 4Κ 120Hz απο HDMI 2.1 δεν ισχυει στα games?
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Σε ευχαριστω , δεν τα ηξερα αυτα, εγω νομιζα πως αφου υποστηριζει HDMI 2.1 με 4Κ και το σωστο καλωδιο θα ειχε κανονικα 120hz, αρα ποιο το νοημα του HDMI 2.1 στην sony?

Αυτη την στιγμη η OLED55BX6LB στα 1099 που παιζει τωρα ειναι καλη περιπτωση η να περιμενω για καποια καλυτερη προσφορα?
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Δεν ξέρω πόσο μπορείς να περιμένεις για κάποια καλή προσφορά, αν έχεις καταλήξει όμως σε Oled πας στην 55 LG και είσαι ΟΚ, η αμέσως επόμενη Oled σε 65άρα είναι η αντίστοιχη LG στα 1700 ευρώ με ίδια χαρακτηριστικά.
Πόσο είναι το όριο τιμής που θέλεις να διαθέσεις ?
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Καμία, κάνε υπομονή το hdmi 2.1 αν και δεν ειναι failed υλοποιημενο όπως ειναι στους AVR είναι περιορισμένο στα 40Gbps. Επίσης φήμες λένε οτι τα yields των oled ειναι πολύ καλύτερα στην γενιά, γεγονός που θα μεταφραστεί σε καλύτερες τιμές, στο σύνολο των κατασκευαστών και όχι μονο στην LG
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Η CX εχει λενε καλυτερο επεξεργαστη , 2 HDMI 2.1 επιπλεον και 25% μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο την BX και 400 ευρω παραπανω

Δυστηχως και λογω του ιου αλλα και οτι ειμαι επαρχια δεν μπορω να τις δω διπλα διπλα αρα πρεπει να αρκεστω σε οτι διαβαζω απο το νετ....

δυσκολη η αποφαση
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Η Σόνυ 9096 με χδμι 2.1 (όχι η 9505 κλπ) υποστηρίζει 4κ120 με αναβάθμιση λογισμικού (υπομονή... 😁 )
 

Μηνύματα
229
Reaction score
109
(sony) Πλέον έχει γίνει η αναβάθμιση και υποστηρίζει κανονικά 4κ/120. Το πρόβλημα είναι το ίδιο το Android tv όπου με κάθε αναβάθμιση κάτι βελτιώνεται και κάτι χαλάει.
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Προσωπικά δε θεωρώ τεράστια τη διαφορά τους, εκτός κι αν οι φετινές lg έπιασαν τα 1200 nits... 🙂 Σε φωτεινά δωμάτια η για φωτεινά βίντεο, η fald κυριαρχούν κατά κράτος... Για χάρη ποτερ, σιν σιτυ κλπ ενοχλεί κάποιους το μπλουμιν, αν και η μη καλά ρυθμισμένη μυωπία προκαλεί πολλαπλάσιο πρόβλημα... 😉 Εγώ πάντως έχω κάνει τρεις επαναλήψεις το χπ. φέτος (είμαι στον ασκαμπαν τώρα) και το απολαμβάνω σε σκοτεινό δωμάτιο... 😁 Απλά, όπως όλες οι τβ , τα πρισετ εικόνας τους ειναι γτπκ και θέλουν ρύθμιση... Τες πα, ας μην σας μπερδεύω, μιας και το ρωσσοκινεζικο εμβόλιο πχ, με ενδιαφέρει πολύ πολύ περισσότερο από το hdmi 2.1 , άσε που το 4κ120 δεν είναι τόσο απλό πράγμα... 🍀🥂🙂
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Μια νέα τηλόραση νομίζω ότι πρέπει να έχει μινιμουμ ζωής της 5ετία. Πιστεύω οτι εντός αυτού του διαστήματος το 4k120 θα επιτευχθεί σε λόγικό κόστος. Μπορεί να επιτευχθεί και σήμερα με παραχωρήσεις στην ποίοτητα της εικόνας και με βαρύ πορτοφόλι. Συνεπώς εφόσον κάποιος είναι (και) gamer, είναι λάθος να μην αγοράσει τv με την συγκεκριμένη δυνατότητα ή έστω tv που να μην υποστηρίζει VRR ή GSync.

Αν και οι oled του 2021 θα έχουν ακόμα καλύτερη φωτεινότητα, για το μέσο ελληνικό φωτεινό σαλόνι οι qled της samsung αποτελούν καλύτερες επιλογές. Με λίγο μασάζ στον έμπορο μπορείς να πάρεις κοντά 2χιλιαρο την 75αρα Q80Τ η οποία έχει ελάχιστες διαφορές με την κορυφαία 90Τ.

Βέβαια Dolby vision οι samsung δεν υποστηρίζουν (και ίσως να μην υποστηρίξουν και ποτέ)!

Επιμένω, κάνε υπομονη !
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
μην κάνεις υπομονή... αγόραζε στα 600 ευρώ και άλλαζε κάθε 2 χρόνια.
η τηλεόραση που θα αγοράσεις σε 2 χρόνια με 600 ευρώ θα είναι πολύ καλύτερη από αυτή που θα πάρεις σήμερα με 1500 ευρώ
γνώμη μου

Υ.Γ.εκτος κι αν έχεις 1500αρια κάθε 2 χρόνια
 
Last edited:

Μηνύματα
941
Reaction score
205
νομιζω καμια τηλεοραση 600 η ακομα και 1000 ευρω δεν θα φτασει την εικονα της OLED σε 2 χρονια. Η αληθεια ειναι οτι προτημω να τα δωσω τωρα 1500 για μια καλη OLED που θα μου κρατησει αρκετα.
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Σιγουρα μια 65αρα θα ηταν ιδανικη , αλλα για την αποσταση θεασης που μπορω να την φερω και στο 1,5-2 μετρα νομιζω και η 55αρα θα με καλύψει .

Αποφασισα να κανω την υπερβαση και να παω για την CX στα 1449. Κριμα που δεν προλαβα την προσφορα για 2 ημερες. εστειλα και μηνυμα στην LG αλλα μου απαντησαν οτι εληξε.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top