Αγωνίες Του Πρώτου Κόσμου

Μηνύματα
42
Reaction score
31
Όλοι γνωρίζουμε την τρέλα και τις αρρωστημένες σκέψεις που τριγυρίζουν πολλές φορές στο μυαλό των απανταχού εθισμένων στις αναλογικές πηγές. 😁

Ως ένας από αυτούς θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου χαζή (μάλλον) αγωνία που με ταλαιπωρεί τελευταία.
Ανησυχίες του πρώτου κόσμου θα έλεγε κανείς.
Οπότε πέρα από συμβουλές για συνταγογράφηση αγχολυτικων και προτροπές για τρελογιατρους, θα εκτιμούσα έστω και μια σοβαρή απάντηση, μη βαρατε. 😁

Λοιπόν εδώ και μήνες η κυρά την έχει δει κηπουρός και πέρα από τα μπαλκόνια μου έχει κουβαλήσει μέσα στο καθιστικό κάθε λογής φυτά και δεντράκια. Εγώ για λόγους υπερπροστασιας ασφάλειας κ συνθηκων, αποθηκεύω εκεί εδώ και δεκαετίες τους πιο ακριβούς και σπάνιους δίσκους, καμία 1000αδα, και ταινίες, γιατί μέσα στο στούντιο γίνεται πανικός και ήδη δε χωράω να περάσω. Δισκοι, μηχανηματα, όργανα, εργαστήριο, ηλεκτρονικά κλπ.

Υπάρχει καμία πιθανότητα τα διάφορα αυτά φυτά λόγω διοξειδίου η οτιδήποτε να κάνουν την παραμικρή ζημιά στους δίσκους ;

Δουλειά δεν είχε ο διάολος, τα έχει βάλει και σε απόσταση αναπνοής, είναι λες και βλέπεις δισκάδικο στη ζούγκλα!

Την κατανόησή σας σε έναν πονεμένο άνθρωπο. 😂

ΥΓ. Υπάρχει περίπτωση (όσο έψαξα σε ξένα φόρουμ τίποτα) να είναι πρώτη φορά παγκοσμίως που τίθεται αυτό το ερώτημα, φανταστείτε ούτε το Vinyl Engine δεν είχε το παραμικρο, και ξέρουμε καλά ότι έχουν συζητηθεί μύρια θέματα γύρω απτό βινύλιο όλα αυτά τα χρόνια. 😁
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Υπάρχει καμία πιθανότητα τα διάφορα αυτά φυτά λόγω διοξειδίου η οτιδήποτε να κάνουν την παραμικρή ζημιά στους δίσκους ;
Όχι βέβαια. Αν δεν υπάρχει αυξημένη υγρασία δεν έχεις κανένα θέμα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
...καλου κακου δοκιμασε ασκησεις γιογκα και διαλογισμου...σε περιπτωση που υπαρξει καποιο θεμα...θα τις χρειαστεις.. 🐒
για ποσο ζουγκλα μιλαμε το εχει κανει το χωρο?
δεν ειμαι ειδικος σε καμμια περιπτωση...μονο απο ζουγκλα κατι ξερω και οτι εχω ακουσει ...(ως μαιμου γαρ) ..
 

Μηνύματα
42
Reaction score
31
Ουφ ηρέμησα. Φυσικά και απορροφούν αλλά ξέρω γω βρε παιδάκι μου είναι και πολλά και με έπιασε ταρακουλο. 😂

Ευχαριστώ παίδες. 😘
 


Μηνύματα
42
Reaction score
31
...καλου κακου δοκιμασε ασκησεις γιογκα και διαλογισμου...σε περιπτωση που υπαρξει καποιο θεμα...θα τις χρειαστεις.. 🐒
για ποσο ζουγκλα μιλαμε το εχει κανει το χωρο?
δεν ειμαι ειδικος σε καμμια περιπτωση...μονο απο ζουγκλα κατι ξερω και οτι εχω ακουσει ...(ως μαιμου γαρ) ..
Θα το κάνω The Yoga Listening Sessions
μην εχεις αγωνια... και βαλε κατι να ακουνε τα φυτα.. 🐒
Μμμ όμορφη πρόταση ευχαριστώ κύριε Decembered.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
κυριος μαιμου...μαιμου κυριος...τεσπα..welcome Μαριε, τον μαεστρο @christos77 τον γνωριζετε?(ειναι απο Ιωαννινα) το συγκεκριμενο αλμπουμ εχει και ενα βιβλιαρακι με οδηγιες για τα φυτα, και επανεκδοθηκε περσυ, εγω το εχω σε μαυρο ... αλλα εχει βγει σε πολλα χρωματα ... 8-)
 

Μηνύματα
42
Reaction score
31
κυριος μαιμου...μαιμου κυριος...τεσπα..welcome Μαριε, τον μαεστρο @christos77 τον γνωριζετε?(ειναι απο Ιωαννινα) το συγκεκριμενο αλμπουμ εχει και ενα βιβλιαρακι με οδηγιες για τα φυτα, και επανεκδοθηκε περσυ, εγω το εχω σε μαυρο ... αλλα εχει βγει σε πολλα χρωματα ... 8-)
Είμαι χρόνια στο φόρουμ κ παλιότερα με άλλο nickname από το 2006 που ούτε καν θυμαμαι, σιωπηλός follower που λέμε 😁

Δεν τον γνωρίζω τον Χρήστο αν και μπορεί εκτός φόρουμ ποτε δεν ξέρεις.
Δεν πρέπει να είμαστε κοντά ηλικιακά πάντως.

Πρέπει να έχω και εγώ κάποιον δίσκο σχετικό με φυτά, non music όμως, αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν spoken word εκμάθησης κ γνωριμίας η κάτι τέτοιο. Αν το βρω θα ανεβάσω φωτο, έχω πολλά ξένα spoken καμία 100αρα, από τα κλασικά ιστορικά , κωμωδίες , effects jingle material κλπ. μέχρι δισκους εκμάθησης γυμναστικής με inner οδηγίες, φωτό της εποχής, educational κλπ. Πώς να πετύχεις στη δουλειά σου, πώς να κόψεις το κάπνισμα κλπ. Πολλά από αυτά έχουν όμορφα κ περιεργα εξώφυλλα. Το αγαπημένο μου από αυτά πάντως είναι ένα διπλό LP χοντρό US (ή UK) δε θυμάμαι label, με πλήρεις πρακτικές οδηγίες κ επιστημονική τεκμηρίωση από μαία κ γιατρό , για ανώδυνο τοκετό. Με layout κ ένθετα μέσα που θα χτυπούσαν στα ίσια Psychedelic 60s layouts.

Κοίτα να δεις θεματική που πάει να ανοίξει 😁
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
.. απο spoken εχω : Greg Palast, Noam Chomsky, Jello Biafra (alternative tendacles), και βεβαια William Burroughs, ισως να εχω και αλλα σε μπ3 που δε θυμαμαι. 🐒
 

Μηνύματα
42
Reaction score
31
Κάτι βρήκα χεχε δεν μπορώ να βρω εκείνο με τα φυτά όμως. Καλημέρα 😁
 

Attachments


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Όχι. Τα φυτά απορροφούν, δεν εκλύουν διοξείδιο.
Κατά την διάρκεια της ημέρας,ναι,ισχύει.
Τις βραδινές ώρες,όχι,γι'αυτό και συμβουλεύουν οι γεωπόνοι,τα φυτά το βράδι,να τα βγάζουμε στο μπαλκόνι
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
ωραιος ο Μαριος.. εγω λεω να μπλοφαρουμε και φτιακσουμε μια θεωρια οτι τα φυτα κανουν καλο στα μηχανηματα και στους δισκους και τρελανουμε τους χαλιενταδες...χιχιχι... 🐒
 

Μηνύματα
42
Reaction score
31
Κατά την διάρκεια της ημέρας,ναι,ισχύει.
Τις βραδινές ώρες,όχι,γι'αυτό και συμβουλεύουν οι γεωπόνοι,τα φυτά το βράδι,να τα βγάζουμε στο μπαλκόνι
Και γω για το βράδυ γνωριζω ότι εκπέμπουν γι'αυτό κ ρώτησα. Σίγουρα σαν στοιχείο το CO2 δεν είναι και το καλύτερο αν έρθει σε επαφή με PVC αλλά εδώ μιλάμε σαφώς για απειροελάχιστες ποσότητες σωστά;
ωραιος ο Μαριος.. εγω λεω να μπλοφαρουμε και φτιακσουμε μια θεωρια οτι τα φυτα κανουν καλο στα μηχανηματα και στους δισκους και τρελανουμε τους χαλιενταδες...χιχιχι... 🐒
The New Monkey Hype ! 😁
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
φυτα εσωτερικου χωρου και να αεριζεται ο χωρος(για τα φυτ...1 φορα τη μέρα) :)
τα κακτακια και τα σχετικα μου αρεσουν εμενα ... απιροφουν και ακτινοβολια emi!? rmi!?
μονο counterhype στο hype του χαλιεντιζμου.. 🐒 :king: :angel:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Και γω για το βράδυ γνωριζω ότι εκπέμπουν γι'αυτό κ ρώτησα. Σίγουρα σαν στοιχείο το CO2 δεν είναι και το καλύτερο αν έρθει σε επαφή με PVC αλλά εδώ μιλάμε σαφώς για απειροελάχιστες ποσότητες σωστά;


The New Monkey Hype ! 😁
Σωστά,αν δεν έχει μετατραπεί ο χώρος σε φυτώριο
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- και για να εξανεμισθούν όλες οι επιφυλάξεις , ιδού η αρμονική παραμόρφωση εεεε σύμπραξη των εν λόγω . . .


1599224494709.png


1599224678852.png


1599224728470.png


. . . οπότε @Mariosloannina , δεν είναι απλά φυτά , αλλά μελλοντικοί αναλογικοί αναγνώστες
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top