Αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο.

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.252
Reaction score
41.913
Οπαδός πολλά χρόνια της asics, έχω αλλάξει αρκετά μοντέλα και πάντα ήμουν ευχαριστημένος, τελευταία πήρα τα pulse 12 κυρίως για περπάτημα αλλά και λίγο τρέξιμο.
Το παπούτσι δεν ήταν καλό, περπατάς σαν τη πάπια και στο τρέξιμο δεν αποσβένει τίποτα, κατέστρεψα τα ποδάρια.
Τρέχω σε ένα στάδιο το οποίο έχει σκληρό ταρτάν, το συγκεκριμένο στάδιο το επισκέπτεται πολύς κόσμος, παρατηρώ πως κανένας δεν φοράει asics, θα έλεγα πως το 50% φοράνε adidas και το άλλο μισό Nike.
Πήρα κάποιες γνώμες, κυρίως από αθλητές και ψώνισα τα Nike Air Zoom Pegasus 38.
Nike είχα να ψωνίσω πάνω από 20 χρόνια, δεν μου άρεσαν ποτέ τα αθλητικά της, κυρίως αισθητικά.
Για να μη μακρηγορω, όταν ξανά πήγα για τρέξιμο με τα Pegasus έπαθα σοκ!
Το πάτημα είναι πολύ μαλακό, σταθερό και σίγουρο, καμία σχέση με ότι είχα μέχρι στιγμής.

Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες, τι προτιμάτε, γενικά τη γνώμη σας.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
372
Reaction score
917
Από τότε που δοκίμασα Saucony δεν κοίταξα αλλου ξανά. Guide συγκεκριμένα.
 

Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.741
Εμένα με δωκανε Saucony triumph 18 , για άσφαλτο για να πηγαίνεις μαλακωσά , δεν έχουν κάτι το καταπληκτικό στο πάτημα από θέμα επιδόσεων αλλά είναι όντως πολύ απαλό στο πάτημα.
Επίσης τρομερή εντύπωση μου έκαναν αυτά :
https://www.fruugo.gr/new-balance-m...tm_source=organic_shopping&utm_medium=organic

Πουπουλένια πανάλαφρα σαν να σε σπρώχνουν μονάχα τους αλλά με απέτρεψαν από αυτά λόγω τραυματισμών στα γόνατα που έχω
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Nimbus παίρνω σχεδόν αποκλειστικά εδώ και 10 χρόνια. Αγοράζω περίπου 4 ζευγάρια το χρόνο και κάνω περίπου 600χλμ με το καθένα σε δρόμο και διάδρομο. Άνετα, σταθερά, δεν παθαίνουν τίποτα ποτέ. Nike, Saucony, Hoka Hoka κλπ δεν με εχουν πείσει όσες φορές αγόρασα για διαφορετικούς λόγους το καθένα.
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.634
Οπαδός πολλά χρόνια της acics, έχω αλλάξει αρκετά μοντέλα και πάντα ήμουν ευχαριστημένος, τελευταία πήρα τα pulse 12 κυρίως για περπάτημα αλλά και λίγο τρέξιμο.
Το παπούτσι δεν ήταν καλό, περπατάς σαν τη πάπια και στο τρέξιμο δεν αποσβένει τίποτα, κατέστρεψα τα ποδάρια.
Τρέχω σε ένα στάδιο το οποίο έχει σκληρό ταρτάν, το συγκεκριμένο στάδιο το επισκέπτεται πολύς κόσμος, παρατηρώ πως κανένας δεν φοράει asics, θα έλεγα πως το 50% φοράνε adidas και το άλλο μισό Nike.
Πήρα κάποιες γνώμες, κυρίως από αθλητές και ψώνισα τα Nike Air Zoom Pegasus 38.
Nike είχα να ψωνίσω πάνω από 20 χρόνια, δεν μου άρεσαν ποτέ τα αθλητικά της, κυρίως αισθητικά.
Για να μη μακρηγορω, όταν ξανά πήγα για τρέξιμο με τα Pegasus έπαθα σοκ!
Το πάτημα είναι πολύ μαλακό, σταθερό και σίγουρο, καμία σχέση με ότι είχα μέχρι στιγμής.

Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες, τι προτιμάτε, γενικά τη γνώμη σας.
Δε ξέρω να σου πω για μάρκες αλλά το αθλητικό παπούτσι έχει μεγάλη σημασία. Άμα αυτό σε εξυπηρετεί και είναι καλό και συστημένο απο αθλητές, με αυτό να τρέχεις Ποτέ με ακατάλληλα.

Επίσης, καλύτερα που βλέπω την ηλικία σου να περπατάς μόνο ή να περπατάς σε γρήγορο ρυθμό. Να μην τρέχεις, το τρέξιμο είναι για αθλητές (μη βλέπεις και ακούς τι λένε στις διαφημίσεις οι των γυμναστηρίων και λοιποί. Άκου έναν γιατρό , ξέρει καλύτερα. Αυτοί έχουν άλλα κίνητρα). Εκτός εάν ήσουν κάπως αθλητής ή είχες ασχοληθεί κάπως σοβαρά .... οπότε θα τα ξέρεις και πόσο πρέπει να "πιέσεις" τον εαυτό σου και με τι ρυθμό..

Ποτέ να μην τρέχεις σε άσφαλτο ή ακατάλληλο ταρτάν, και ας έχεις τα "τέλεια" αθλητικά. Εγκληματικό. Εαν είναι να έχεις επιλογή, καλύτερα σε χώμα (ομαλό). Αυτοί που βλέπεις να το κάνουν δε ξέρουν. Φυσικά κατέστρεψες τα γόνατα σου. Και με τα καλά παπούτσια πάλι θα τα καταστρέφεις.

Να ακούς τον οργανισμό σου και να πάς σιγά σιγά. Οι ταχύτητες που τρέχουμε εμείς στην ουσία δεν ανεβάζουν τόσο τον καρδιακό ρυθμό ώστε να είναι ωφέλιμο εξάλλου. Οι αθλητές είναι άλλο πράγμα. Και για αυτό σου προτείνω γρήγορο βάδην.

Υ.Γ. Με τι μπαμιες δε παθαίνεις τίποτε ρε συ χα χα. Τέλεια διατροφή. 😍
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.013
Reaction score
6.806
Επίσης, καλύτερα που βλέπω την ηλικία σου να περπατάς μόνο ή να περπατάς σε γρήγορο ρυθμό. Να μην τρέχεις, το τρέξιμο είναι για αθλητές (μη βλέπειςκαι ακούς τι λένε στις διαφημίσεις οι των γυμναστηρίων και λοιποί. Άκου έναν γιατρό , ξέρει καλύτερα).
Πες του, πες του κι άλλα... :rofl:

:)🍿
 

Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.741
Δε ξέρω να σου πω για μάρκες αλλά το αθλητικό παπούτσι έχει μεγάλη σημασία. Άμα αυτό σε εξυπηρετεί και είναι καλό και συστημένο απο αθλητές, με αυτό να τρέχεις Ποτέ με ακατάλληλα.

Επίσης, καλύτερα που βλέπω την ηλικία σου να περπατάς μόνο ή να περπατάς σε γρήγορο ρυθμό. Να μην τρέχεις, το τρέξιμο είναι για αθλητές (μη βλέπεις και ακούς τι λένε στις διαφημίσεις οι των γυμναστηρίων και λοιποί. Άκου έναν γιατρό , ξέρει καλύτερα. Αυτοί έχουν άλλα κίνητρα). Εκτός εάν ήσουν κάπως αθλητής ή είχες ασχοληθεί κάπως σοβαρά .... οπότε θα τα ξέρεις και πόσο πρέπει να "πιέσεις" τον εαυτό σου και με τι ρυθμό..

Ποτέ να μην τρέχεις σε άσφαλτο ή ακατάλληλο ταρτάν, και ας έχεις τα "τέλεια" αθλητικά. Εγκληματικό. Αυτοί που βλέπεις να το κάνουν δε ξέρουν. Φυσικά κατέστρεψες τα γόνατα σου. Και με τα καλά παπούτσια πάλι θα τα καταστρέφεις.

Να ακούς τον οργανισμό σου και να πάς σιγά σιγά. Οι ταχύτητες που τρέχουμε εμείς στην ουσία δεν ανεβάζουν τόσο τον καρδιακό ρυθμό ώστε να είναι ωφέλιμο εξάλλου. Οι αθλητές είναι άλλο πράγμα. Και για αυτό σου προτείνω γρήγορο βάδην.

Υ.Γ. Με τι μπαμιες δε παθαίνεις τίποτε ρε συ χα χα. Τέλεια διατροφή. 😍
δεν μπορείς να φανταστείς που έχεις μπλέξει, ρώτα και εμάς...
 


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Ωραίο θεματάκι, ακούω γνώμες κι εγώ, ως σχεδόν άσχετος με το τρέξιμο... 8-)

🍿🍿🍿🍿🍿🍿
...τρεχω, μονο οταν ειναι να φαω ξυλο...ε δεν θα κοιταξω τα παπουτσχια μ.... 🐒
Ναι, δες το πρακτικά όμως, άλλο να τρέχεις για να ξεφύγεις με 5ιντσες γόβες στιλέτο, κι άλλο με Nike_im_the_running_champion... Τώρα αν δεν τραβάνε τα ποδάρια, ό,τι και να φοράς βέβαια, το ξύλο θα το φας :geek::laugh:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.252
Reaction score
41.913
Δε ξέρω να σου πω για μάρκες αλλά το αθλητικό παπούτσι έχει μεγάλη σημασία. Άμα αυτό σε εξυπηρετεί και είναι καλό και συστημένο απο αθλητές, με αυτό να τρέχεις Ποτέ με ακατάλληλα.

Επίσης, καλύτερα που βλέπω την ηλικία σου να περπατάς μόνο ή να περπατάς σε γρήγορο ρυθμό. Να μην τρέχεις, το τρέξιμο είναι για αθλητές (μη βλέπεις και ακούς τι λένε στις διαφημίσεις οι των γυμναστηρίων και λοιποί. Άκου έναν γιατρό , ξέρει καλύτερα. Αυτοί έχουν άλλα κίνητρα). Εκτός εάν ήσουν κάπως αθλητής ή είχες ασχοληθεί κάπως σοβαρά .... οπότε θα τα ξέρεις και πόσο πρέπει να "πιέσεις" τον εαυτό σου και με τι ρυθμό..

Ποτέ να μην τρέχεις σε άσφαλτο ή ακατάλληλο ταρτάν, και ας έχεις τα "τέλεια" αθλητικά. Εγκληματικό. Εαν είναι να έχεις επιλογή, καλύτερα σε χώμα (ομαλό). Αυτοί που βλέπεις να το κάνουν δε ξέρουν. Φυσικά κατέστρεψες τα γόνατα σου. Και με τα καλά παπούτσια πάλι θα τα καταστρέφεις.

Να ακούς τον οργανισμό σου και να πάς σιγά σιγά. Οι ταχύτητες που τρέχουμε εμείς στην ουσία δεν ανεβάζουν τόσο τον καρδιακό ρυθμό ώστε να είναι ωφέλιμο εξάλλου. Οι αθλητές είναι άλλο πράγμα. Και για αυτό σου προτείνω γρήγορο βάδην.

Υ.Γ. Με τι μπαμιες δε παθαίνεις τίποτε ρε συ χα χα. Τέλεια διατροφή. 😍
Γκούχου, γκούχου...

IMG_20220308_161452.jpg

Το hr δεν είναι σωστό, είναι με το παλιό ρολόι που ο αισθητήρας καρπού ήταν μουφα.
Υπολόγισε γύρω στους 160 με πικ 170 παλμούς

Το θέμα μας όμως είναι τα παπούτσια
 

Μηνύματα
372
Reaction score
917
Η Mizuno στο site της έχει οδηγό αγοράς με κάποιες εύκολες μετρήσεις για να βρεις τον τύπο του παπουτσιού αναλόγως πως πατάς.

Για πιο σύνθετα ερωτήματα υπάρχει και fisting για τρέξιμο.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.252
Reaction score
41.913
Τέο όλοι οι αθληταράδες με είπαν ή τα ultraboost 21 ή αυτά που πήρα.
Τα δοκίμασα στο μαγαζί που ψώνισα αλλά ένιωσα καλύτερα με τα Nike.
Πάντως και αυτό ήταν γενικά εκπληκτικό στο πάτημα, ουσιαστικά είναι μια κάλτσα με σόλα
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.848
Ναι, δες το πρακτικά όμως, άλλο να τρέχεις για να ξεφύγεις με 5ιντσες γόβες στιλέτο, κι άλλο με Nike_im_the_running_champion... Τώρα αν δεν τραβάνε τα ποδάρια, ό,τι και να φοράς βέβαια, το ξύλο θα το φας :geek::laugh:
... πενταιτσα...ουτε σε ηχεια.... 🐒
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.252
Members
37.937
Νεότερο μέλος
loud pleaky
Top