Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη π@π@ρια από το "θέλω να ακούσω τα ηχεία στον χώρο μου". Σαφώς πρέπει να ληφθεί υπόψη η απόσταση ακρόασης ώστε να επιλέγουν ηχεία με κατάλληλα γουφερς. Επίσης είναι λογικό να ληφθούν υπόψη τυχόν ιδιομορφίες του χώρου ως προς τη διαρρύθμιση , που θα θέσουν περιορισμούς στην τοποθέτηση. Αλλά αυτά γίνονται εξ αποστάσεως και δε χρειάζεται να κουβαλήσει κανείς ηχεία για δοκιμή επί τόπου. Το να θες να ακούσεις πώς συμπεριφέρονται στον δικό σου χώρο, συνεπάγεται μια εκ των προτέρων αποδοχή πως ο χώρος είναι αφροντιστος και έχει "θέματα".
Συνεπώς, η λύνεις αυτά τα θέματα, κατά προτίμηση με τη βοήθεια επαγγελματία, ή μαθαίνεις να ζεις με αυτά όπως εγώ πχ. Το να ελπίζεις πως μέσω ακροάσεων στον χώρο σου, θα πετύχεις το ηχείο που θα υπερκερασει τα προβλήματα του χώρου, είναι αντίστοιχο με το να είσαι πεπεισμένος πως θα πιάσεις το Τζόκερ μετά από 9 συνεχόμενα τζακ ποτ..
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Εγώ θα έλεγα: Έλα δω κύριε gdresios π.χ. πάρε ν ακούσεις στον χώρο σου , αλλά χρεώνω ''τόσα'' .
Αν τ αγοράσεις θα αφαιρεθεί το ποσόν .
Καποιοι το κανουν, και δεν ειναι κακο.
Αυτος που πραγματικα ενδιαφερεται δε θα κολλησει να δωσει 50 ευρω να ακουσει το μηχανημα στο χωρο του.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αν τα φέρνουν δωρεάν, για μένα είναι κορόiδα ή πεινάνε.

Εγώ θα έλεγα: Έλα δω κύριε gdresios π.χ. πάρε ν ακούσεις στον χώρο σου , αλλά χρεώνω ''τόσα'' .
Αν τ αγοράσεις θα αφαιρεθεί το ποσόν .
Έχεις και δίκιο και άδικο όπως το βλέπει ο καθένας πχ τα μπλοκια που πήρα αν δεν έρχονταν στο σπίτι δεν θα τα αγόραζα μόνο με ακρόαση στο στούντιο
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Να μας πει ο Ιάσων τι γίνεται στην Holland φέρνουν ηχεία στο σπίτι για ακρόαση με κάποιο κόστος ή μόνο ακρόαση στο στούντιο
Σιγά παίζει πολύ photoshop.
Όχι όμως σε αυτή.
Από τη Ρωσία με αγάπη 😉
Θα την φέρω να μου κρεμάσει τις κουρτίνες
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Το κακό με αυτά τα μηχανάκια που βγαίνουν στην γύρα είναι ότι
στο τέλος ξαναμπαίνουν στο κουτί και πωλούνται για καινούργια

(Είναι 2-3* που το κάνουν αυτό, το μηχάνημα έχει παίξει σε καμιά δεκαριά σπίτια
και πωλείται για.... καινούργιο)


.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στα λεφτά τους, είναι αξιοπρεπέστατες επιλογές.

Τα 18-αρια τα σαμπ τα έχει πάρει σα στραγάλια ο μπουτχιας, κι όσοι τα πήραν μιλάνε πολύ θετικά.

Ομοίως το οικονομικό 8-αρι της νταϊναόντιο, κοντά στο χιλιάρικο το ένα, είναι εξαιρετική αγορά στα λεφτά του.

Τι νομίζεις ότι μπορείς να πάρεις στο χιλιάρικο καλύτερο; Σου λέω γω, τίποτα...
Έχει εξαιρετικά μεγάφωνα η νταϊναόντιο, βγάζουν ωραιότατες στάθμες και χορταστικό μπάσο, δεν παραπονιέται κανένας.
Οι δικοί μου δορυφόροι Dynaudio είναι τα ΒΜ15a με 10ιντσο woofer-mid...Κι εντοιχισμένα...Αλλά λόγω μεγάλου απαιτούμενου μήκους στα καλώδια διασύνδεσης για την όλη εγκατάσταση αυτά δεν είναι ακριβά,οπότε δεν παίζει και...τίποτα σπουδαίο...Μαύρα χάλια σου λέω...Σα Ρωσίδα με συνδρομή photoshop ένα πράμα... :tongue:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Το κακό με αυτά τα μηχανάκια που βγαίνουν στην γύρα
στο τέλος ξαναμπαίνουν στο κουτί και πωλούνται για καινούργια

(Είναι 2-3* που το κάνουν αυτό, το μηχάνημα έχει παίξει σε καμιά δεκαριά σπίτια
και στο τέλος πωλείται για καινούργιο)


.
Ενταξει, σαν καινουργια ακριβως οχι, αλλα ουτε και σαν μεταχειρισμενα.
Συνηθως τα ντεμο πωλουνται οταν η εταιρεια κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Το κακό με αυτά τα μηχανάκια που βγαίνουν στην γύρα είναι ότι
στο τέλος ξαναμπαίνουν στο κουτί και πωλούνται για καινούργια

(Είναι 2-3* που το κάνουν αυτό, το μηχάνημα έχει παίξει σε καμιά δεκαριά σπίτια
και πωλείται για.... καινούργιο)


.

Mπράβο στους αγοραστές!
Τέτοιους θέλουμε!
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Ενταξει, σαν καινουργια ακριβως οχι, αλλα ουτε και σαν μεταχειρισμενα.
Συνηθως τα ντεμο πωλουνται οταν η εταιρεια κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο.
Δεν μιλάω για αυτά που πωλούνται ως demo,
αλλά για demo που ξαναμπαίνουν στο κουτί τους
και πωλούνται στην τιμή του καινούργιου, συμβαίνει συχνά από ορισμένους
και είναι γνωστοί, χρόνια τώρα

.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Δεν μιλάω για αυτά που πωλούνται ως demo,
αλλά για demo που ξαναμπαίνουν στο κουτί τους
και πωλούνται στην τιμή του καινούργιου, συμβαίνει συχνά από ορισμένους
και είναι γνωστοί, χρόνια τώρα

.
Λυπηρο.
Οπως και παντου αλλου, ετσι και σε αυτον το χωρο υπαρχουν οι σωστοι επαγγελματιες, και οι...αλλοι.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Σίγουρα γενικά παίζει πολύ photoshop.
Όχι όμως σε αυτή.
Από τη Ρωσία με αγάπη 😉
Νομίζω ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση για εκείνους που επιθυμμμούν ...άνοιγμα σκηνής.o_O
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Οι δικοί μου δορυφόροι Dynaudio είναι τα ΒΜ15a με 10ιντσο woofer-mid...Κι εντοιχισμένα...Αλλά λόγω μεγάλου απαιτούμενου μήκους στα καλώδια διασύνδεσης για την όλη εγκατάσταση αυτά δεν είναι ακριβά,οπότε δεν παίζει και...τίποτα σπουδαίο...Μαύρα χάλια σου λέω...Σα Ρωσίδα με συνδρομή photoshop ένα πράμα... :tongue:
Είναι υπερβολικό να ζητήσουμε από άλλους να έχουν το δικό σου μυαλό για να κάνουν τέτοιες επιλογές. :lol:

Ποιο 10-ιντσο; Ούτε 8-αρι δε παίρνουν, 6-αρακι κι άγιος ο θεός...
 

I

iason

Guest
Να μας πει ο Ιάσων τι γίνεται στην Holland φέρνουν ηχεία στο σπίτι για ακρόαση με κάποιο κόστος ή μόνο ακρόαση στο στούντιο

Θα την φέρω να μου κρεμάσει τις κουρτίνες
Φαίρνουν αλλά υπό προυποθέσεις ,..... να είσαι ψιλιγνωστός ,να υπάρχει (σοβαρό) ενδιαφέρων .....
και σίγουρα να το εχει Demo το κατάστημα.
Εγω προσωπικά δεν εχω ζητήσει ποτέ.
Δεν μιλάω για αυτά που πωλούνται ως demo,
αλλά για demo που ξαναμπαίνουν στο κουτί τους
και πωλούνται στην τιμή του καινούργιου, συμβαίνει συχνά από ορισμένους
και είναι γνωστοί, χρόνια τώρα

.
Εδώ στην Ολλανδία που το εχουν κάνει καποιοι και κάναν και ζαβολιές με το serial number τούς εχουν μαυρίσει οι κεντρικοί αντιπρόσωποι ,εισαγωγείς .
Εάν αγοράσεις ηχείο από αυτούς πού είναι στη μαύρη λίστα δεν εχεις εγγύηση ,πάπαλα ;)


συμπαθητικη, λιγο "kerasi poto?" .. του 99 και υδροχοος, ταιριαζουμε αλλα ειναι τρελη... τιποτα σε κοκκινομαλλα?
Είσαι μιά Μαιμού εσύ ..............:acute:
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη π@π@ρια από το "θέλω να ακούσω τα ηχεία στον χώρο μου". Σαφώς πρέπει να ληφθεί υπόψη η απόσταση ακρόασης ώστε να επιλέγουν ηχεία με κατάλληλα γουφερς. Επίσης είναι λογικό να ληφθούν υπόψη τυχόν ιδιομορφίες του χώρου ως προς τη διαρρύθμιση , που θα θέσουν περιορισμούς στην τοποθέτηση. Αλλά αυτά γίνονται εξ αποστάσεως και δε χρειάζεται να κουβαλήσει κανείς ηχεία για δοκιμή επί τόπου. Το να θες να ακούσεις πώς συμπεριφέρονται στον δικό σου χώρο, συνεπάγεται μια εκ των προτέρων αποδοχή πως ο χώρος είναι αφροντιστος και έχει "θέματα".
Συνεπώς, η λύνεις αυτά τα θέματα, κατά προτίμηση με τη βοήθεια επαγγελματία, ή μαθαίνεις να ζεις με αυτά όπως εγώ πχ. Το να ελπίζεις πως μέσω ακροάσεων στον χώρο σου, θα πετύχεις το ηχείο που θα υπερκερασει τα προβλήματα του χώρου, είναι αντίστοιχο με το να είσαι πεπεισμένος πως θα πιάσεις το Τζόκερ μετά από 9 συνεχόμενα τζακ ποτ..
Είσαι λάθος. Και συ και ΄'οσοι σου έκαναν like. period.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εγω εβαλα λαικ για συμπαρασταση και γιατι μου αρεσει ο τροπος που γραφει και σκεφτεται..(συμφωνω ή διαφονω πραττω ή δε πρατω.. πολυ σχετικο.. ) σιγουρα ειμαι λαθος οτι και να κανω εξ ορισμου :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top