Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

Μηνύματα
328
Reaction score
260
θελω ενας κυριος να βγει και να μου πει, οτι ξερεις κατι κυρ'Βασιλη, εβαλα το ταδε καλωδιο ρευματος και ακουσα διαφορα.
Εγω ρε παιδια, τι να σας πω, εχω καποια symphonic line, ενα electrocompaniet, ενα clearaudio πιο πολυ για να
να μη βλεπω τα φτινιαρικα μαυρα του pc, αν κανω blind test δεν θα ακουσω διαφορα, και εχουν περασει καλα κομματια απο
το συστημα μου, Jeff Rowland προ-τελικοι, Audio Note, Cary, Ayre, Trichord, EAR, YBA, interconnect και ηχειων ναι,
αλλαζει ο χαρακτηρας, δεν θα πω καλυτερο η χειροτερο, αλλαζει η ηχος, στα ρευματος, δεν, και τι διαφορα θα μπορουσε
να κανει το τελευταιο μετρο ,αντε εναμιση οταν η προηγουμενη καλωδιωση μεχρι τον ηλ.πινακα ειναι κλασσικος χαλκος
εναμισαρης του 1978, και σε καποιο σοβαρο υποτιθεται φιλτρο της Tice που ειχα καποτε ,παλι δεν ακουσα και τιποτα.....
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Εγω φτιάχνω δικά μου καλώδια, από μασίφ χαλκό, 24mm διατομή ο κάθε κλώνος.
Ειδικά στον τελικό που οδηγεί τα front είδα τεράστιες διαφορές.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγω φτιάχνω δικά μου καλώδια, από μασίφ χαλκό, 24mm διατομή ο κάθε κλώνος.
Ειδικά στον τελικό που οδηγεί τα front είδα τεράστιες διαφορές.
Θα συμφωνήσω απόλυτα για τον τελικό.
Επίσης ακουστές διαφορές και στις πηγές που χρησιμοποιώ. Phono και pc.
Σε προ και ντακ που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή ήταν πολύ μικρές οι λεπτομέρειες που άλλαζαν.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
ναι ρε παιδια, αλλα το τελευταιο ενα ,εναμησι μετρο που θα παρει το ρευμα και θα κανει την διαφορα?
οταν ολη η προηγουμενη καλωδιωση ειναι η τυπικη ενος παλιου σπιτιου?
ναι ρε παιδια, αλλα το τελευταιο ενα ,εναμησι μετρο που θα παρει το ρευμα και θα κανει την διαφορα?
οταν ολη η προηγουμενη καλωδιωση ειναι η τυπικη ενος παλιου σπιτιου?
Ξερω, ειναι ενα θεμα που εχει χιλιοσυζητηθει πολλες φορες μεσα απο το φορουμ...........
 



Μηνύματα
328
Reaction score
260
Αρχικα τις φάσεις τις έχεις σωστά??
ναι, σε ολες τις συσκευες, το τσεκαρω σε οποιαδηποτε αλλαγη συσκευης
μιλαω παντα για ρευματος, σε ηχειων και interconnect, ναι εκει οντως ακους διαφορες,
αλλαζει χαρακτηρα και αναλογα το γουστο η το ματσαρισμα πραττεις αναλογα......
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
24mm κάθε κλώνος μασίφ χαλκός? o_Oo_Oo_O

Όλα τα καλώδια ακούγονται....διαφορετικά (καλύτερα -χειρότερα θέμα γούστου-συστήματος).
Από εκεί και πέρα είναι και θέμα σωστής ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και τύχης στη γραμμή της παροχής σου από την ΔΕΗ καθώς τοποθεσίας σπιτιού σου.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
αν κανω blind test δεν θα ακουσω διαφορα
Οπότε ακούς σωστά!!
Βάζεις όποιο σου αρέσει οπτικά... και έχεις κάνει ένα μικρό βήμα προς την ακουστική ευτυχία μιας και αυτό το θέμα το έχεις λύσει για πάντα!
 

C

chrispo

Guest
..δεν ακούει διαφορές , λέει..:dance2:
και ΟΛΟΙ αυτοί που ακούνε?...( ένας από τους δύο , είναι κουφός..:tongue:)

..μου θυμίζει κάποτε , είχα δανείσει ένα ακριβό dac των 2000€ σε κάποιον για δοκιμή. Όταν το επέστρεψε, μου είπε ότι δεν παρατήρησε ΚΑΜΙΑ διαφορά με το δικό του, των 200€.
-Ok, του είπα...πες μου , κάποια διαφορά στον ήχο μεταξύ τους και όχι ποιό παίζει καλύτερα..
- το ίδιο παίζουν , είπε ...δεν ακούω διαφορές..:headbang:

( νόμιζα ότι έκανε πλάκα, αλλά όπως αποδείχθηκε αργότερα μιλούσε σοβαρά ..:geek:)

.. αν δεν αντιλαμβάνεστε διαφορές στην ηχητική απόδοση των συσκευών, κατόπιν οποιαδήποτε αλλαγής στην αλυσίδα του συστήματος...αφήστε το καλύτερα..πάρτε ό,τι βρείτε μπροστά σας και καθίστε να ακούσετε.:angel:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
ναι ρε παιδια, αλλα το τελευταιο ενα ,εναμησι μετρο που θα παρει το ρευμα και θα κανει την διαφορα?
οταν ολη η προηγουμενη καλωδιωση ειναι η τυπικη ενος παλιου σπιτιου?
Έχεις το δίκιο σου , αλλά που να το βρείς....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Δηλαδή έχεις Τζεφρόουλαντ και Ώντιο Νόουτ και Άυρε και Άντε ρε κι απ' τ' άλλα τα πωσταλέν, και μένεις σε παλιό σπίτι; Απορώ με το θράσος σου δηλαδή, γκρρρρρρρρ... Πτωχέ!
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Δηλαδή έχεις Τζεφρόουλαντ και Ώντιο Νόουτ και Άυρε και Άντε ρε κι απ' τ' άλλα τα πωσταλέν, και μένεις σε παλιό σπίτι; Απορώ με το θράσος σου δηλαδή, γκρρρρρρρρ... Πτωχέ!
μεχρι καφε εκοψα για λιγα μαγικα βατ
 



Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
θελω ενας κυριος να βγει και να μου πει, οτι ξερεις κατι κυρ'Βασιλη, εβαλα το ταδε καλωδιο ρευματος και ακουσα διαφορα.
Εγώ κυρ'Βασιλη... εκεί που άκουσα διάφορα (προς την θετική κατεύθυνση)
είναι όταν έβγαλα κάτι Nordost και Furutech που είχα και έριξα επάνω τα μαύρα απ’ το pc,


.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Στο 90% των ακροάσεων χρησιμοποιώ το πισι για να ακούω streaming. Η τροφοδοσία του κάνει μεγάλες διαφορές στον ήχο από ένα μαύρο πχ σε ένα belden ρεύματος.
Οκ.Μ εντυπωσιάζει βέβαια ,ειδικά για τον υπολογιστή αλλά μαζί σου.Δεν εχω ασχοληθεί.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top