Ακουστικά για Atmos και DTS:X

K

kimon

Guest
Μιλάμε για τα JVC Exofield XT-EXP1:
Δοκιμη τους υπάρχει στον ΗΧΟ+ που μόλις κυκλοφόρησε.
 



K

kimon

Guest
Τα έχω εδώ και μερικές εβδομάδες. Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα μου λέει.
Για λέγε, για λέγε ...
(Η δοκιμή του Φ.Φωτιάδη μου άφησε κάποιες απορίες).
 


Μηνύματα
387
Reaction score
131
Φαντάζομαι ότι αυτό που κυρίως θέλετε να ακούσετε είναι αν τα ακουστικά μπορούν πραγματικά να σου δώσουν αυτό τον surround ήχο που μπορεί να σου δώσει ένα κανονικό surround σύστημα. Η απάντηση είναι ναι. Έχοντας ένα Dolby Atmos σύστημα μπορώ να πω ότι τα panning εφέ έχουν μεγάλη ακρίβεια και πραγματικά σε κάνει να νιώθεις ότι έχεις ένα φουλ σύστημα στα αυτιά σου.

Είναι τόσο καλό ποιοτικά και τόσο ακριβές όσο το Dolby Atmos σύστημα που έχω? Όχι ακριβώς αλλά εντάξει μην τα περιμένουμε και όλα από δύο μικρά drivers. Αλλά να σας πω την αλήθεια ποτέ δεν περίμενα ένα ζεύγος ακουστικών να μπορεί να αναπαραγάγει surround ήχο τόσο πειστικά όσο τα Exofield. Και ειδικά μιας και έχω παιδιά στο σπίτι και δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το σύστημα μου συνέχεια αυτά τα ακουστικά πραγματικά με έσωσαν καθώς μπορώ να απολαμβάνω ταινίες το βράδυ και παράλληλα να μην χάνω πολύ όσον αφορά τον περιβαλλοντικό ήχο.

Έχει βέβαια κάποια θέματα κυρίως με το pass-through των θυρών του καθώς Dolby Vision δεν υποστηρίζει επίσημα και επίσης κάποιες φορές το HDR το περνάει κανονικά ενώ άλλες φορές όχι. Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το bandwidth των θυρών του είναι περιορισμένο και γι αυτό κάποια σήματα δεν περνάνε με επιτυχία ενώ άλλα περνάνε. Σε κάποια άρθρα διάβασα ότι κάποιοι κατάφεραν και έκαναν pass-through και Dolby Vision. Οπότε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το έβαλα στο τέλος της αλυσίδας με eARC. Επίσης ο ήχος κάποιες φορές δεν είναι τόσο φυσικός λόγω της επεξεργασίας που δέχεται αλλά σε λίγες ταινίες το συνάντησα αυτό. Τις περισσότερες που είδα έμεινα ευχαριστημένος.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τέλειο δεν είναι, έχει τα θέματα του αλλά συνολικά δεν το μετάνιωσα ακόμα και με την υψηλή τιμή που έχει. Αν δεν μπορείτε να χαρείτε το σύστημα σας για διάφορους λόγους και το σκεφτόσασταν εγώ θα σας έλεγα να τους δώσετε μία ευκαιρία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά παρόμοιο και πραγματικά η JVC έκανε πολύ καλή δουλειά όσον αφορά την πειστικότητα των εφφέ που μπορούν να αναπαραγάγουν.

Για ότι άλλο θέλετε να σας πω ρωτείστε ελεύθερα.
 

K

kimon

Guest
Φαντάζομαι ότι αυτό που κυρίως θέλετε να ακούσετε είναι αν τα ακουστικά μπορούν πραγματικά να σου δώσουν αυτό τον surround ήχο που μπορεί να σου δώσει ένα κανονικό surround σύστημα. Η απάντηση είναι ναι. Έχοντας ένα Dolby Atmos σύστημα μπορώ να πω ότι τα panning εφέ έχουν μεγάλη ακρίβεια και πραγματικά σε κάνει να νιώθεις ότι έχεις ένα φουλ σύστημα στα αυτιά σου.

Είναι τόσο καλό ποιοτικά και τόσο ακριβές όσο το Dolby Atmos σύστημα που έχω? Όχι ακριβώς αλλά εντάξει μην τα περιμένουμε και όλα από δύο μικρά drivers. Αλλά να σας πω την αλήθεια ποτέ δεν περίμενα ένα ζεύγος ακουστικών να μπορεί να αναπαραγάγει surround ήχο τόσο πειστικά όσο τα Exofield. Και ειδικά μιας και έχω παιδιά στο σπίτι και δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το σύστημα μου συνέχεια αυτά τα ακουστικά πραγματικά με έσωσαν καθώς μπορώ να απολαμβάνω ταινίες το βράδυ και παράλληλα να μην χάνω πολύ όσον αφορά τον περιβαλλοντικό ήχο.

Έχει βέβαια κάποια θέματα κυρίως με το pass-through των θυρών του καθώς Dolby Vision δεν υποστηρίζει επίσημα και επίσης κάποιες φορές το HDR το περνάει κανονικά ενώ άλλες φορές όχι. Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το bandwidth των θυρών του είναι περιορισμένο και γι αυτό κάποια σήματα δεν περνάνε με επιτυχία ενώ άλλα περνάνε. Σε κάποια άρθρα διάβασα ότι κάποιοι κατάφεραν και έκαναν pass-through και Dolby Vision. Οπότε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το έβαλα στο τέλος της αλυσίδας με eARC. Επίσης ο ήχος κάποιες φορές δεν είναι τόσο φυσικός λόγω της επεξεργασίας που δέχεται αλλά σε λίγες ταινίες το συνάντησα αυτό. Τις περισσότερες που είδα έμεινα ευχαριστημένος.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τέλειο δεν είναι, έχει τα θέματα του αλλά συνολικά δεν το μετάνιωσα ακόμα και με την υψηλή τιμή που έχει. Αν δεν μπορείτε να χαρείτε το σύστημα σας για διάφορους λόγους και το σκεφτόσασταν εγώ θα σας έλεγα να τους δώσετε μία ευκαιρία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά παρόμοιο και πραγματικά η JVC έκανε πολύ καλή δουλειά όσον αφορά την πειστικότητα των εφφέ που μπορούν να αναπαραγάγουν.

Για ότι άλλο θέλετε να σας πω ρωτείστε ελεύθερα.
Ευχαριστούμε που που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μας.
Μήπως τα έχεις ακούσει με μουσική; (Τόσο σε "ηχοσφαιρική" εγγραφή όσο και σε upmixing από στερεοφωνικό σήμα)
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ευχαριστούμε που που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μας.
Μήπως τα έχεις ακούσει με μουσική; (Τόσο σε "ηχοσφαιρική" εγγραφή όσο και σε upmixing από στερεοφωνικό σήμα)
Η αλήθεια είναι ότι μουσική δεν έχω δοκιμάσει γιατί γενικά μουσική δεν ακούω και πολύ. Αλλά μπορώ να δοκιμάσω αύριο και να σου πω πως ακούγεται.
 

K

kimon

Guest
Ίσως με την πρώτη ματιά να μη φαίνεται σχετικό με το θέμα, αλλά τα φαινόμενα απατούν! Η εταιρεία μέχρι τώρα περιοριζόταν στον κόσμο των υπολογιστών και των παιχνιδομηχανών ( παράδειγμα), φαίνεται όμως ότι αλλάζει γραμμή και προσφέρει το σύστημά της SX-FI (για δημιουργία ηχοσφαίρας) μέσω των ακουστικών που έχει ο καθένας.
Είναι βέβαια ενσωματωμένο στην ηχομπάρα της, αλλά γιατί να μη κυκλοφορήσει και ως ανεξάρτητος ενισχυτής ακουστικών;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Καλημέρα. Τα ακουστικά μπορούν να προσφέρουν Dolby εάν συνδεθούν με ενισχυτή? Η μόνο κάρτα ήχου?
 

K

kimon

Guest
Καλημέρα. Τα ακουστικά μπορούν να προσφέρουν Dolby εάν συνδεθούν με ενισχυτή? Η μόνο κάρτα ήχου?
Από ό,τι έλεγε μηχανικός ηχογράφησης (σε συνέντευξη που αναρτήθηκε από άλλο μέλος), οι ενισχυτές που αποκωδικοποιούν εγγραφές κατά Ντόλμπυ Άτμος μετατρέπουν την εγγραφή σε binaural στην έξοδο ακουστικών.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Βασικά βλέποντας το review το SX-FI της Creative από ότι καταλαβαίνω δεν είναι τίποτα άλλο από ότι είναι το DTS Virtual:X που έχουν όλες οι ηχόμπαρες που είναι χωρίς surround ηχεία.

Τώρα όσον αφορά τα ακουστικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι σαν ιδέα δεν απέχει πολύ από αυτό που έκανε η JVC με το Exofield με την διαφορά ότι η JVC έχει βάλει μικρόφωνα μέσα στα ακουστικά για να μετράνε το αυτί σου ενώ η Creative μέσω του app πρέπει να βγάλεις φωτογραφία το κάθε σου αυτί και μέσω αυτού γίνεται η ρύθμιση του ήχουν.

Τώρα πιο είναι πιο ακριβές δεν γνωρίζω αλλά και οι δύο εφαρμογές έχουν τον ίδιο σκοπό. Να σου δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση του Atmos. Τα Exofield το πετυχαίνουν πολύ καλά. Είναι περίεργος αν η εφαρμογή της Creative είναι το ίδιο καλή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ενδιαφέρον ακουστικά αλλά έχουν και μια βάση που έρχεται μαζί τους για να λειτουργήσουν που δεν τα κάνει τόσο portable. Χωρίς την βάση για κάποιον που βλέπει αποκλειστικά από φορητό υπολογιστή μπορούν να παίξουν ή με ένα απλό headset μπορείς να ακούσεις το dolby atmos συνδεδεμένο στο jack του υπολογιστή;
 

K

kimon

Guest
Βασικά βλέποντας το review το SX-FI της Creative από ότι καταλαβαίνω δεν είναι τίποτα άλλο από ότι είναι το DTS Virtual:X που έχουν όλες οι ηχόμπαρες που είναι χωρίς surround ηχεία.

Τώρα όσον αφορά τα ακουστικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι σαν ιδέα δεν απέχει πολύ από αυτό που έκανε η JVC με το Exofield με την διαφορά ότι η JVC έχει βάλει μικρόφωνα μέσα στα ακουστικά για να μετράνε το αυτί σου ενώ η Creative μέσω του app πρέπει να βγάλεις φωτογραφία το κάθε σου αυτί και μέσω αυτού γίνεται η ρύθμιση του ήχουν.

Τώρα πιο είναι πιο ακριβές δεν γνωρίζω αλλά και οι δύο εφαρμογές έχουν τον ίδιο σκοπό. Να σου δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση του Atmos. Τα Exofield το πετυχαίνουν πολύ καλά. Είναι περίεργος αν η εφαρμογή της Creative είναι το ίδιο καλή.
Αυτό το οποίο σημείωσα (και γι αυτόν τον λόγο έκανα την ανάρτηση, αλλιώς δεν με ενδιαφέρουν οι ηχομπάρες) είναι ότι το μέχρι τώρα κλειστό SXFI ( το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, δεν έχει ομοιότητα με το Βίρτσουαλ Χ, διότι προορίζεται για ακρόαση με ακουστικά της Creative -δες στον ιστότοπό της για περισσότερα) τώρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιοδήποτε ενσύρματο ακουστικό. Το κακό βέβαια είναι ότι είναι ενσωματωμένο σε μια ηχομπάρα (προς το παρόν).
 

K

kimon

Guest
Και κάτι που ενδιαφέρει τους γονείς παιδιών μέχρι την ηλικία των δέκα, περίπου, ετών και αφορά την οδική ασφάλεια: τα παιδιά έως αυτήν την ηλικία αδυνατούν να προσδιορίσουν την κατεύθυνση από την όποία προέρχεται ένας ήχος. Εάν δηλαδή πρόκειται να διασχίσουν ένα δρόμο, δεν μπορούν, μόνο από τον ήχο, να προσδιορίσουν την μεριά από την οποία πλησιάζει ένα όχημα.Την δυνατότητα αυτή την αποκτά ο εγκέφαλος αργότερα και, φυσικά, η αντίληψη αυτή είναι προσαρμοσμένη στο σχήμα του πτερυγίου του αυτιού του καθενός.
(Εξ ου και η πρεμούρα των εταιρειών να μάθουν το σχήμα των αυτιών μας πριν εφαρμόσουν τους αλγορίθμους τους).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top