Ακουστικά τεχνολογίας Magnetic Planar

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Χαιρετώ. Έχεις ακούσει κάποιος ακουστικά της αναφερόμενης τεχνολογίας και έχει να μας πει εντυπώσεις; Στο εξωτερικό λένε ότι η flat απόκρισή τους είναι τρομερή για την τιμή τους και ότι σε περιπτώσεις πλησιάζει αυτή των ηλεκτροστατικών. Στην Ελλάδα υπάρχουν να τα ακούσει κάποιος;
Ευχαριστώ γαι την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Κατοχος των Fostex T50rp mk3 (εχω επισης και τα Sennheiser HD598SE).
Οτι γράφεται για τα planar είναι αληθές. Απλά πάντα με την συνοδεία ενισχυτικού τμήματος.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Χαιρετώ. Έχεις ακούσει κάποιος ακουστικά της αναφερόμενης τεχνολογίας και έχει να μας πει εντυπώσεις; Στο εξωτερικό λένε ότι η flat απόκρισή τους είναι τρομερή για την τιμή τους και ότι σε περιπτώσεις πλησιάζει αυτή των ηλεκτροστατικών. Στην Ελλάδα υπάρχουν να τα ακούσει κάποιος;
Ευχαριστώ γαι την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
Αν ειςαι Αθήνα ψάξε στο google .....audeze και πάνε να ακούσεις!!!!
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Κατοχος των Fostex T50rp mk3 κι εγώ. Απίστευτος ήχος, κυρίως στην ταχύτητα.
Πάνω από μισή ώρα όμως είναι αδύνατον για μένα να τα αντέξω, όχι λόγω ήχου αλλά κατασκευής.
Έχω δοκιμάσει τα περισσότερα tweeks που υπάρχουν online και όλα προσθέτουν ή αφαιρούν κάτι στον ήχο, αρνητικά μιλώντας.

Τέλεια τεχνολογία, μακριά από τα T50rp mk3 (ταπεινή άποψη)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χαιρετώ. Έχεις ακούσει κάποιος ακουστικά της αναφερόμενης τεχνολογίας και έχει να μας πει εντυπώσεις; Στο εξωτερικό λένε ότι η flat απόκρισή τους είναι τρομερή για την τιμή τους και ότι σε περιπτώσεις πλησιάζει αυτή των ηλεκτροστατικών. Στην Ελλάδα υπάρχουν να τα ακούσει κάποιος;
Ευχαριστώ γαι την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
Μοντέλα Audeze στο South Sounds ( Γλυφάδα )

Μοντέλα HiFiMan στο Chameleon Audio ( Δάφνη )

Οι χαμηλές των magnetic planar είναι συνήθως πιο χορταστικές σε σύγκριση με ηλεκτροστατικά ισοδύναμης ποιότητας και υπό ισοδύναμες συνθήκες οδήγησης.Και δεν είναι υποχρεωτικό να κουβαλάς μαζί ενεργοποιητή του ηλεκτροστατικού πεδίου.

Μολονότι επίσης απαιτούν εκείνα αφιερωμένο ενισχυτή για ικανοποιητική οδήγηση,είναι δυνατόν σε κάποιους εκπροσώπους με χαμηλότερη αντίσταση να οδηγούνταν υπό στοιχειώδεις συνθήκες και στάθμες - αλλά χωρίς υψηλές απαιτήσεις - από την έξοδο ακουστικών ενός laptop λ.χ.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλησπέρα. Δοκιμή σήμερα το μεσημέρι στην Chameleon Audio για τα Hifiman Sundara.Τα ακουστικά είναι απλά πολύ καλά έως άριστα για την τιμή τους. Ίσως από τα πιο flat που έχω ακούσει, με πολύ ισορροπημένο ήχο, χωρίς δυσάρεστα ξεσπάσματα σε κάποιες συχνότητες, με από τα πιο γλυκά και ελεγχόμενα μπάσα που έχω ακούσει και τέλος πολύ καλή κατασκευή. Να πω την αλήθεια πήγαινα με μια αμφιβολία για την άνεσή τους λόγω βάρους (είναι 370 γραμμάρια σε σχέση με τα 270 του Κ701 που χρησιμοποιώ συνήθως) αλλά αυτό τελικά δεν κουράζει. Ένα άλλο σημείο που με είχε προβληματίσει ήταν η χαμηλή αντίσταση και ευαισθησία (έχουν 30 Ωμ με 94 dB σε σχέση με τα σχεδόν 100 και πάνω των γνωστών στον χώρο) αλλά και εκεί εξεπλάγην ευχάριστα. Είχα μαζί μου τα Κ701 και με τα Sundara χρειάστηκε να κατεβάσω το volume ένα κλικ για να ακούσω στην ίδια στάθμη. Βέβαια θέλουν τον δικό τους ενισχυτή, δεν είναι από τα ευκολότερα αλλά αυτό δεν ανησυχεί, υπάρχουν πολλοί καλοί και φτηνοί ενισχυτές ακουστικών για αυτό τον σκοπό. Και η τιμή τους λογική για την απόδοσή τους. Μάλιστα για μερικές μέρες ακόμα τρέχει προσφορά με ειδική τιμή, φτηνότερη από την φτηνότερη τιμή που βρήκα στο εξωτερικό. Τελικά συμφώνησα να μου βαστήξει ένα κομμάτι μέχρι την Δευτέρα για να το σκεφτώ αν και το έχω ήδη αποφασίσει...
Φιλικά,,
Γιάννης
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
... Ένα άλλο σημείο που με είχε προβληματίσει ήταν η χαμηλή αντίσταση και ευαισθησία (έχουν 30 Ωμ με 94 dB σε σχέση με τα σχεδόν 100 και πάνω των γνωστών στον χώρο) αλλά και εκεί εξεπλάγην ευχάριστα. Είχα μαζί μου τα Κ701 και με τα Sundara χρειάστηκε να κατεβάσω το volume ένα κλικ για να ακούσω στην ίδια στάθμη. Βέβαια θέλουν τον δικό τους ενισχυτή, δεν είναι από τα ευκολότερα αλλά αυτό δεν ανησυχεί, υπάρχουν πολλοί καλοί και φτηνοί ενισχυτές ακουστικών για αυτό τον σκοπό...
Χαμηλή μεν ευαισθησία,αλλά οι διαδρομές των επιστρωμένων αγωγών πάνω στη μαγνητοστατική μεμβράνη δεν είναι σπειροειδείς,με αποτέλεσμα αμιγή ωμική συμπεριφορά στο μεγαλύτερο μέρος του φάσματος.
(Υπάρχουν και μαγνητοστατικές μεμβράνες με απόλυτη ομαλότητα στις τιμές όπως και άλλα με χειρότερη επίδοση όπως τα Oppo που είχαν σπειροειδείς διαδρομές αγωγών)


Η ομαλότητα αυτή σημαίνει ότι τα Sundara θα χρειαστούν απλώς ισχύ χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις ή μεταπτώσεις στην απόκριση από καλώδια σύνδεσης και αντίσταση εξόδου των ενισχυτών στους οποίους θα συνδεθούν.Και θα είναι συμβατά με ποικιλία ενισχυτών.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα. Και κάτι τελευταίο που μου την "έσπασε", το καλώδιο και το μήκος του. Ήθελα να ήξερα που θα το κουμπώσει κάποιος με μήκος 1.5 μέτρα; Μόνο και μόνο το καλώδιο που αναλογεί στο ύψος ενός μέσου ανθρώπου έχει "φάει" σχεδόν όλο το μήκος. Εκτός και αν η Hifiman πιστεύει ότι θα έχουμε αγκαλιά τον ενισχυτή ακουστικών!!! Και άντε και το ξεπερνάμε αυτό, το γωνιακό βύσμα προς τι; Έτσι για σπάσιμο να μην μπορούμε εύκολα να βάλουμε ένα καλώδιο προέκτασης... Βέβαια καταλαβαίνω τον απώτερο σκοπό τους, να παραγγείλω το έξτρα καλώδιο από το μεγαλύτερο μοντέλο με μήκος τα 3 μέτρα και κόστος 170 Ευρώ!!!
Τελικά τίποτα σε αυτή την ζωή δεν είναι τέλειο, πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τελικά τίποτα σε αυτή την ζωή δεν είναι τέλειο, πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις...
Φιλικά,
Γιάννης
Τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι χάρισμα...
(Ισοστάθμιση απόκρισης)
 


Μηνύματα
18
Reaction score
41
Φτιάξε μωρέ ένα καλώδιο χειροποίητο!
Πέτρο, έχεις καμιά συμβουλή? Ψάχνω έτοιμο καλβδιο και δεν βρίσκω τίποτα, παρά μόνο το Meze 99 Silver, που όμως είναι εξαντλημένο στο ευρωπαϊκό τους e-shop. Το ζήτημα είναι ότι τα Sundara θέλουν 2 x Jack 3.5mm, ένα για κάθε ακουστικό. Χρειάζεται split καλώδιο και δεν έχω τη γνώση για να διαλέξω. Μπήκα στο site της Mogami αλλά χάθηκα ..... Θέλω κάτι στα 3-4 μέτρα, για να έχω απόσταση όταν ακούω στο σύστημα μου.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εγώ πήρα 2 μέτρα MOGAMI 2534. Είναι πολύ ποιοτικό. Έχει 4 αγωγούς και σκληρό χάλκινο μπλεντάζ. Άνετα κάνεις τη δουλειά σου, νομίζω 5.80 ή 6 ευρώ το μέτρο έχει.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Εγώ πήρα 2 μέτρα MOGAMI 2534. Είναι πολύ ποιοτικό. Έχει 4 αγωγούς και σκληρό χάλκινο μπλεντάζ. Άνετα κάνεις τη δουλειά σου, νομίζω 5.80 ή 6 ευρώ το μέτρο έχει.
Το καλώδιο της MOGAMI αντικατέστησε το καλώδιο των ακουστικών HIFIMAN sundara;
Έκτος από το μεγαλύτερο μήκος, υπήρξε ηχητική διαφορά;
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Αν ειςαι Αθήνα ψάξε στο google .....audeze και πάνε να ακούσεις!!!!
Κατοχος των Audeze Isine 20 εδω και 1 χρονο περιπου. Οτι καλυτερο εχω ακουσει σε in ear ακουστικα. Αν μπορεις να τα πεις in ear αυτα τα ακουστικα γιατι νομιζω οτι ειναι μια κατηγορια από μόνα τους. Απαραμιλλη ποιοτητα κατασκευης και φυσικα αναπαραγωγης.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Το καλώδιο της MOGAMI αντικατέστησε το καλώδιο των ακουστικών HIFIMAN sundara;
Έκτος από το μεγαλύτερο μήκος, υπήρξε ηχητική διαφορά;
Όχι, δεν τα έχω αυτά. Για τα Sennheiser HD-600 έφτιαξα το καλώδιο. Με βύσμα DIN 4 επαφών.
Δεν το έχω συνδέσει ποτέ το καλώδιο, απλά το έφτιαξα και το έβαλα στο ντουλάπι. Ο λόγος, με κρέμασε το κατάστημα που αγόρασα ενισχυτή ακουστικών με balanced έξοδο με το προαναφερθέν βύσμα, με αποτέλεσμα να μην αποκτήσω τον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Πέτρο, έχεις καμιά συμβουλή? Ψάχνω έτοιμο καλβδιο και δεν βρίσκω τίποτα, παρά μόνο το Meze 99 Silver, που όμως είναι εξαντλημένο στο ευρωπαϊκό τους e-shop. Το ζήτημα είναι ότι τα Sundara θέλουν 2 x Jack 3.5mm, ένα για κάθε ακουστικό. Χρειάζεται split καλώδιο και δεν έχω τη γνώση για να διαλέξω. Μπήκα στο site της Mogami αλλά χάθηκα ..... Θέλω κάτι στα 3-4 μέτρα, για να έχω απόσταση όταν ακούω στο σύστημα μου.
Εγω πηρα απο εδω ενα balanced για τα ananda μου
εχει πολλα για καθε βαλαντιο
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top