Ακουστικές Παρεμβάσεις στο Χώρο μου

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Προχωρώντας και μετά από «ώριμη σκέψη» αποφάσισα να επέμβω στην ακουστική του χώρου μου.
Ένας χώρος που είναι πολλαπλών χρήσεων (καθιστικό, χώρος ακρόασης κλπ.).
Επειδή λοιπόν δεν έχω τις γνώσεις αλλά ούτε και τη διάθεση να ασχοληθώ εγώ με μετρήσεις και διάφορα άλλα τέτοια παρά μόνο να ακούω όσο το δυνατόν πιο σωστά μουσική αποφάσισα να καλέσω κάποιον ειδικό.
Επίσης δεν ήθελα από ΜΟΝΟΣ να γεμίσω το χώρο διάφορα καλούδια με αμφίβολα αποτελέσματα.
Πρώτο βήμα λοιπόν ήταν η επίσκεψη του Χάρη (Zakman35) και η μέτρηση του χώρου από αυτόν.
Τα αποτελέσματα ενθαρρυντικά και η ετυμηγορία :
«Παρά το γεγονός ότι η χωροταξία του δωματίου δεν προσφέρει πολλές εναλλακτικές ως προς την τοποθέτηση του συστήματος και της θέσης ακρόασης, είναι ένας χώρος αρκετά καλός ως προς την ηχητική του συμπεριφορά και χωρίς σοβαρά προβλήματα.»
Πέραν της αρχικής επανατοπόθετησης των ηχείων , που αμέσως υπήρξαν διαφορές στην εστίαση των οργάνων και το βάθος της σκηνής, οι παρεμβάσεις που πρότεινε ο Χάρης φαίνονται στη φωτογραφία:
page19image3936736


Όπου με μωβ τα 10 ακουστικά πάνελ διαστάσεων 120Χ60 (τα 4 στους τοίχους ART panel και με γκρι 4 μπασοπαγίδες (δύο πίσω από τα ηχεία και 2 στο πλάι και τέλος κλείσιμο των κενών της γυάλινης ντουλάπας που υπάρχει πίσω από τη θέση ακρόασης μεταξύ του τοίχου και αυτής.
Α! Και αν είναι ανοιχτή έχει καλύτερο αποτέλεσμα, οπότε την τακτοποίησα όπως είχα μάθει στην ΣΣΕ.
Με ένα λοιπόν πρόχειρο υπολογισμό στην GIK πάνω από 2000€, απαγορευτικό ποσό για μένα (που και να είχε σοβαρά προβλήματα).
Τι κάνουμε λοιπόν;
Αρχικά με 4 φύλλα aritherm έκλεισα τα κενά της ντουλάπας.
Μετά και αφού ΔΕΝ έχω πρόβλημα ούτε από την σύζυγο ούτε με την εμφάνιση του χώρου αποφάσισα πρώτα να κάνω πρώτα τα 6 πάνελ για το ταβάνι (cloud). Συνολικό κόστος 180€ (aritherm, πανί και ξύλα). Το αποτέλεσμα πέραν του αναμενομένου καλό και με τη βοήθεια φίλου κρεμάστηκαν (24 τρυπές στο ταβάνι). Το πιο δύσκολο κομμάτι το τρύπημα στο ταβάνι ΙΣΙΑ (μερικές ξέφυγαν λίγο).
1611907088162.jpeg

Μετά παρήγγειλα δύο Monster Trap Full Range από την GIK με κόστος 360€.
Επόμενο και τελευταίο βήμα η κατασκευή των 4 ART panel , που μάλλον θα γίνουν 6 το γιατί παρακάτω.
Το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα αυτό:
1611906937037.jpeg

Οι φωτογραφίες είναι δικές μου από τις διάφορες φωτογραφικές μου εξορμήσεις και ταξίδια. Οι διαστάσεις 90Χ60 και 90Χ30, αφού έτσι δεν κόβεται θέμα από αυτές.
Αρχικά λοιπόν καταλήξαμε με το Χάρη στο ύφασμα Camira Lucia Adobo, το οποίο έχει παραγγελθεί (4 μέτρα) μέσω της τοπικής αντιπροσώπου και αναμένεται και κόστος 120€.
Οι εκτυπώσεις, πρώτα μια δοκιμαστικά θα γίνει στην με κόστος 20€/1μ. και τελάρωμα από εμένα και φυσικά από πίσω aritherm.
Αν όλα πάνε καλά το κόστος των 5 panel υπολογίζεται στα 300€.
Το συνολικό λοιπόν κόστος περίπου 900€ χωρίς τις 2 μπασοπαγίδες που μάλλον δεν χωράνε.
Περίπου 50% κάτω δεν το λες και άσχημο.
Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα χωρίς τα ART πάνελ, πιο σφιχτό και περιγραφικό μπάσσο, μουσική σκηνή μεγάλη και με βάθος και τέλος καλύτερη περιγραφή των οργάνων.
Τέλοσ θα ήθελα να ευχαριστήσω το Χάρη (Zakman35) για την υπομονή του και την ανεκτικότητα του προς εμένα.
Και η ντουλάπα πριν και μετά.
1611907779644.jpeg


1611907806828.jpeg
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Συγχαρητήρια Κώστα για την κίνηση.
Ο Χάρης φοβερό παιδί με γνώσεις και πολλή υπομονή:)
Εύγε, υπέροχος χώρος - τέλεια δουλειά!!
 


Μηνύματα
483
Reaction score
282
Συγχαρητήρια Κώστα για την κίνηση.
Ο Χάρης φοβερό παιδί με γνώσεις και πολλή υπομονή:)
Εύγε, υπέροχος χώρος - τέλεια δουλειά!!
Συμφωνώ τον έχω πρήξει με τα τηλεφωνήματα ....ακούραστος πάντα με καλή διάθεση,:D
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
έχω συνεργαστεί με το Χάρη και η συνεργασία ήταν εξαιρετική.

Καταρχήν με βοήθησε να τοποθετήσω τα ηχεία στο χώρο και αυτό έφερε την πρώτη σημαντική βελτίωση. Έχω ακούσει, και έχω μετρήσει με το REW, τα ηχεία μου ATC SCM20 SL σε δύο σπίτια. Έχω μετρήσεις Α) από το προϋγούμενο σπίτι, Β) από την αρχική τοποθέτηση στο νέο σπίτι, και Γ) από τη θέσεις που υπέδειξε. Η διαφορές στα διαγράμματα, αλλά και στη μουσική που ακούμε ήταν πάρα πολύ σημαντική. Στη συνέχεια τοποθέτησα τις GIK bass traps 244, που επίσης έκαναν μεγάλη διαφορά.
 





Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Πολλά πολλά συγχαρητήρια. Δεν είναι κρίμα όμως σε έναν τόσο προσεγμένο χώρο να μην παίρνετε τα μέγιστα που μπορεί να σας δώσει, με ένα πικάπιον; 8-):p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ενδιαφερων προτζεκτ πολλα μπραβο, εχουμε μετρησεις πριν και μετα ;
πληγη διακρινω την επιφανια πισω απο τη θεση ακροασης και οι πορτες ελπιζω να κλεινουν.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
ενδιαφερων προτζεκτ πολλα μπραβο, εχουμε μετρησεις πριν και μετα ;
πληγη διακρινω την επιφανια πισω απο τη θεση ακροασης και οι πορτες ελπιζω να κλεινουν.
[/QUO
Θα έκανα κάτι για τις γυάλινες επιφάνειες πίσω από την θέση ακρόασης.
Μάλλον δεν το διάβασες όλο. Ανοίγω την ντουλάπα όταν ακούω.;)
ενδιαφερων προτζεκτ πολλα μπραβο, εχουμε μετρησεις πριν και μετα ;
πληγη διακρινω την επιφανια πισω απο τη θεση ακροασης και οι πορτες ελπιζω να κλεινουν.
Όχι, δεν έχουμε. Δεν υπάρχουν πόρτες μόνο οι κάσες είναι.
 


Μηνύματα
483
Reaction score
282
Ολοκληρώθηκε και η κατασκευή των 6 συνολικά Art Panel (1 120X60cm, 2 90X60cm και 2 90X30cm), τοποθετήθηκαν στα σημεία που φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία και είχε υποδείξει ο Χάρης (Zakman35).

7KK_0457.jpg


7KK_0459.jpg


7KK_0460.jpg


Και λίγα λόγια για την κατασκευή:
Όπως ανέφερα και πιο πάνω το πανί ήταν το Adobo YB165, της Camira σειρά Lucia.
https://www.camirafabrics.com/us/fabrics/contract/lucia
Αγοράστηκε από την εδώ αντιπρόσωπο κ. Βασ. Καλούδη από Θεσ/νίκη (6944570442), εξυπηρέτηση εξαιρετική.
Η εκτύπωση έγινε στην https://chromotex.gr στο Κορωπί. Εκτύπωση εκπληκτική, απορώ γιατί κάποιοι Έλληνες κατασκευαστές τα στέλνουν στο εξωτερικό, άψογη εξυπηρέτηεη από τον κ. Δημ. Παπαδέλη και άμεση εκτύπωση (μέσα σε μία μέρα). Τιμή και για τα 6 πάνελ κάτω από 100€.
Χρησιμοποιήθηκε τάβλα πεύκο πάχους 2cm και 6,5cm φάρδος και ανάλογα μήκη για τα τελάρα. Πίσω μπήκε aritherm 5cm.
Συνολικό κόστος κατασκευής και για τα 6 κάτω από 250€.
Αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται για ανάλογη κατασκευή ας κοιτάξει και τους παραπάνω ή ας επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες λεπτομέρειες.
Ακουστικά τώρα όλα έγιναν πιο σωστά. Μπάσο σφιχτό και ρωμαλέο, τα όργανα μπήκαν στη σωστή θέση και η σκηνή απέκτησε περισσότερο βάθος.
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εκανες την καλυτερη κινηση και καλεσες ειδικο . Πολυ ωραιος χωρος
Τι θα κανεις με την ντουλαπα ?
Θα υπαρχει μεγαλη διαφορα .
Τωρα που εφτασες σε αυτο το σημειο μην σταματησεις
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Εκανες την καλυτερη κινηση και καλεσες ειδικο . Πολυ ωραιος χωρος
Τι θα κανεις με την ντουλαπα ?
Θα υπαρχει μεγαλη διαφορα .
Τωρα που εφτασες σε αυτο το σημειο μην σταματησεις
Την έχω ανοικτή όταν ακούω :D .
Επειδή μου περίσεψε ύφασμα (παράγγειλα 4μ. μου στείλαν κοντά 5,5μ. και για τύπωμα χρησιμοποιήθηκαν 3,2μ.) ίσως αργότερα κάνω δύο πάνελ να τα βάζω από πίσω μου και εμπρός από την ντουλάπα. Τώρα που πήρα το κολλάει......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Υπάρχει ωραιότατη ηχοαπορροφητική κουρτίνα, που θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε ράγες στο ταβάνι μπροστά από την γυάλινη ντουλάπα που βρίσκεται πίσω από την θέση ακρόασης, και όταν ακούς μουσική να τραβάς την κουρτίνα, στις υπόλοιπες ώρες να είναι μαζεμένη στην άκρη.

Αυτό θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου.

Εύγε για την ωραιότατη ηχητική περιποίηση του χώρου σου, και τα λινκ για εκτύπωση, μπορεί να φανούν χρήσιμα σε πολλά παιδιά εδώ, που θα θελήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο. ;)
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Υπάρχει ωραιότατη ηχοαπορροφητική κουρτίνα, που θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε ράγες στο ταβάνι μπροστά από την γυάλινη ντουλάπα που βρίσκεται πίσω από την θέση ακρόασης, και όταν ακούς μουσική να τραβάς την κουρτίνα, στις υπόλοιπες ώρες να είναι μαζεμένη στην άκρη.

Αυτό θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου.

Εύγε για την ωραιότατη ηχητική περιποίηση του χώρου σου, και τα λινκ για εκτύπωση, μπορεί να φανούν χρήσιμα σε πολλά παιδιά εδώ, που θα θελήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο. ;)
Κώστα κυρίως γι’ αυτό τα έγραψα. Επειδή έψαχνα και δεν έβρισκα κάτι συγκεκριμένο, ούτε εδώ ούτε σε άλλα σχετικά σάιτ. Την έχω σκεφτεί την κουρτίνα, ίσως αργότερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top