Ακουστική μελέτη χώρου

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Αγαπητοί φίλοι, τρελοί και μη, του χώρου τη βοήθειά σας.
Στο νέο μου σπίτι που ζω εδώ και ένα έτος περίπου κάτι μάλλον γίνεται με το χώρο και δεν ακούω μπάσο. Μιλάμε για δικάναλο σύστημα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα μεγέθους χώρου, θέμα θέσης ακρόασης, θέμα ακυρώσεων, ηχείων, όλα αυτά και άλλα μαζί, ξέρω ότι χαμηλές δεν...
Δεν μιλάμε για "λίγο" μπάσο, μιλάμε για ανύπαρκτο.
Σας παρακαλώ, πείτε μου μια εταιρεία που κατά το δυνατό σε λογικές τιμές ασχολείται με την ακουστική μελέτη οικιακών χώρων να έρθει να μου δώσει τα φώτα. ¨Εχω όρεξη, όχι όμως χρόνο για μελέτη. Προτάσεις όπως εσείς κρίνετε, με π.μ. ή όχι.
Ευχαριστώ!
 





Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Δεν μιλάμε για "λίγο" μπάσο, μιλάμε για ανύπαρκτο.
Για να σε παρηγορησω, θα σου πω ότι αυτό είναι πολύ συχνό φαινόμενο στους χαιεντ κυκλους:biggrin:
Στο θέμα μας τώρα, τι ηχεία έχεις?
 


P

PMC

Guest
Καλημέρα.
Αυτό που σου έγραψε ο Κώστας Κόγιας σχετικά με τη φάση πρέπει να ελεγχθεί γιατι μπορεί ότι δημιουργεί το ένα ηχείο να το ακυρώνει το άλλο. Επίσης πρέπει να μην κάθεσαι στο κέντρο του δωματίου αλλά να μετακινηθεισ μπρος ή πισω κατα τουλαχιστον 10% του μηκους του χωρου-αναλογα με το που βολευει.....( πρόταση από ενννναν φιλο χωρις πρόσβαση....)
Αν κολλήσεις στον απέναντι από τα ηχεία σου τοίχο δεν υπάρχει αύξηση του μπασου?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Πάρε κάποιον τηλέφωνο από τους κυρίους που έγραψε ο @wizzy να τελειώνεις εύκολα και γρήγορα.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Δώσε όμως και καμιά παραπάνω πληροφορία για το χώρο και τα μηχανήματα, αποστάσεις μεταξύ ηχείων κοκ...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Θα στείλω το γρηγορότερο φώτο. Λόγω εσωτερικής σκάλας τα ηχεία βρίσκονται αναγκαστικά σχεδόν κολλημένα στον πίσω τοίχο, προκειμένου να επιτευχθεί απόσταση γύρω στα 2,7 μέτρα από το καθένα ως προς τον ακροατή. Αν δεν υπήρχε η εσωτερική σκάλα θα υπήρχε η απαιτούμενη ευελιξία με τη θέση ακρόασης, τώρα όμως δε γίνεται. Ο χώρος ακρόασης είναι γύρω στα 40 τμ, τα ηχεία δαπέδου με δύο πενταιτσα γουφερ και καμπίνα περί τα 35 λίτρα το καθένα. Να πω όμως ότι και αλλα ηχεία, πχ τα triangle comete ez που έχω στην αποθήκη προς το παρόν, δεν μπορούσαν να υπερνικήσουν τα προβλήματα της χωροταξίας και ακούγονταν σαν "άδεια". Η φάση καρατσεκαρισμενη, ενισχυτής atoll in80se με αξιοπρεπή αποθέματα ισχύος. Όπως είπα όμως θα ακολουθήσουν φωτό. Επίσης να επισημάνω, καθώς αναμένονται προφανή σχόλια του τύπου "τι να σου κάνουν τα πενταιτσα", ότι το πρόβλημα δεν είναι η μειωμένη αίσθηση αλλά η απουσία των χαμηλών. Επίσης η απόσταση ακρόασης είναι περιορισμένη, δεν ξέρω αν θα είχε νόημα μεγαλύτερης διαμέτρου γουφερ...
 


Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Δεν είπες ποια ηχεία έχεις τώρα. Επίσης τα 2,7 μέτρα δεν είναι μικρή απόσταση. Μάλλον προς μέση είναι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα στείλω το γρηγορότερο φώτο. Λόγω εσωτερικής σκάλας τα ηχεία βρίσκονται αναγκαστικά σχεδόν κολλημένα στον πίσω τοίχο, προκειμένου να επιτευχθεί απόσταση γύρω στα 2,7 μέτρα από το καθένα ως προς τον ακροατή. Αν δεν υπήρχε η εσωτερική σκάλα θα υπήρχε η απαιτούμενη ευελιξία με τη θέση ακρόασης, τώρα όμως δε γίνεται. Ο χώρος ακρόασης είναι γύρω στα 40 τμ, τα ηχεία δαπέδου με δύο πενταιτσα γουφερ και καμπίνα περί τα 35 λίτρα το καθένα. Να πω όμως ότι και αλλα ηχεία, πχ τα triangle comete ez που έχω στην αποθήκη προς το παρόν, δεν μπορούσαν να υπερνικήσουν τα προβλήματα της χωροταξίας και ακούγονταν σαν "άδεια". Η φάση καρατσεκαρισμενη, ενισχυτής atoll in80se με αξιοπρεπή αποθέματα ισχύος. Όπως είπα όμως θα ακολουθήσουν φωτό. Επίσης να επισημάνω, καθώς αναμένονται προφανή σχόλια του τύπου "τι να σου κάνουν τα πενταιτσα", ότι το πρόβλημα δεν είναι η μειωμένη αίσθηση αλλά η απουσία των χαμηλών. Επίσης η απόσταση ακρόασης είναι περιορισμένη, δεν ξέρω αν θα είχε νόημα μεγαλύτερης διαμέτρου γουφερ...
Γι αυτό και θα ήταν χρήσιμο να μπορούσε να μετρηθεί ο χώρος υπό την παρούσα διαρρύθμιση...Μερικές καταστάσεις δεν αναπληρώνονται με άλλον τρόπο.Για να γινόταν πάνω απ'όλα εποικοδομητικός διάλογος...

Στο θέμα μας τώρα,η παντελής - όπως την αντιλαμβάνεσαι- έλλειψη ενέργειας στις χαμηλές οκτάβες εξακολουθεί να υφίσταται καθώς θα περιδιαβαίνει ο ακροατής σε διάφορες θέσεις εντός του δωματίου,ή σε κάποιες εξ αυτών - όσο άκυρες και να ήταν ως τόπος ακρόασης - θα γινόταν αντιληπτή ικανή ενέργεια στις χαμηλές;
 


Μηνύματα
299
Reaction score
321
Κατ'αρχην να διορθώσω, "πένταιντσα", που είναι όμως τα ρημαδια τα διαλυτικά; Πράγματι αλλάζοντας θέσεις στο χώρο αλλάζει η αίσθηση του μπάσου, στη χειρότερη μενει η ίδια, σε πολλά σημεία βελτιώνεται επαρκώς. Αλλά και και στην ίδια τη θέση ακρόασης, όταν σηκωθεί κανείς το χαμηλό γίνεται μια χαρά αντιληπτό. Δηλαδή σε όρθια θέση, ή σε περίπτωση που θεωρητικά ανυψωνοταν ο καναπές περί το ένα μέτρο,και μετά έψαχνα δικηγόρο για διαζύγιο, θα είχα επαρκές μπάσο.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Θα στείλω το γρηγορότερο φώτο. Λόγω εσωτερικής σκάλας τα ηχεία βρίσκονται αναγκαστικά σχεδόν κολλημένα στον πίσω τοίχο, προκειμένου να επιτευχθεί απόσταση γύρω στα 2,7 μέτρα από το καθένα ως προς τον ακροατή. Αν δεν υπήρχε η εσωτερική σκάλα θα υπήρχε η απαιτούμενη ευελιξία με τη θέση ακρόασης, τώρα όμως δε γίνεται. Ο χώρος ακρόασης είναι γύρω στα 40 τμ, τα ηχεία δαπέδου με δύο πενταιτσα γουφερ και καμπίνα περί τα 35 λίτρα το καθένα. Να πω όμως ότι και αλλα ηχεία, πχ τα triangle comete ez που έχω στην αποθήκη προς το παρόν, δεν μπορούσαν να υπερνικήσουν τα προβλήματα της χωροταξίας και ακούγονταν σαν "άδεια". Η φάση καρατσεκαρισμενη, ενισχυτής atoll in80se με αξιοπρεπή αποθέματα ισχύος. Όπως είπα όμως θα ακολουθήσουν φωτό. Επίσης να επισημάνω, καθώς αναμένονται προφανή σχόλια του τύπου "τι να σου κάνουν τα πενταιτσα", ότι το πρόβλημα δεν είναι η μειωμένη αίσθηση αλλά η απουσία των χαμηλών. Επίσης η απόσταση ακρόασης είναι περιορισμένη, δεν ξέρω αν θα είχε νόημα μεγαλύτερης διαμέτρου γουφερ...
Μία απόσταση ακρόασης περί των 2,70μ. την βρίσκω λογική σε ένα σαλόνι. Το θέμα είναι ότι όπως και να τοποθετήσεις τα ηχεία, όπου και να ορίσεις την θέση ακρόασης, δεν θα έχεις επαρκές μπάσο για να γουστάρεις.
Με 40τμ χώρο δεν μπορώ να καταλάβω την έλλειψη ευελιξίας.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κατ'αρχην να διορθώσω, "πένταιντσα", που είναι όμως τα ρημαδια τα διαλυτικά; Πράγματι αλλάζοντας θέσεις στο χώρο αλλάζει η αίσθηση του μπάσου, στη χειρότερη μενει η ίδια, σε πολλά σημεία βελτιώνεται επαρκώς. Αλλά και και στην ίδια τη θέση ακρόασης, όταν σηκωθεί κανείς το χαμηλό γίνεται μια χαρά αντιληπτό. Δηλαδή σε όρθια θέση, ή σε περίπτωση που θεωρητικά ανυψωνοταν ο καναπές περί το ένα μέτρο,και μετά έψαχνα δικηγόρο για διαζύγιο, θα είχα επαρκές μπάσο.
Από αυτό το στοιχείο συμπεραίνεται πως δεν πρέπει να ευθύνονται εσφαλμένες συνδέσεις με αντιστροφή φάσης μεταξύ των ηχείων ή κάποιο αφανές πρόβλημα μέσα στις συσκευές.Μάλλον πρόκειται περί ζητήματος διαρρύθμισης-χωροταξίας σε συνάρτηση με φαινόμενα SBIR και συνιστώσες ιδιορρυθμών.Για να διαπιστώνονταν δε επακριβώς οι ζώνες όπου υπάρχει πρόβλημα στην παρούσα κατάσταση θα χρειαζόταν μέτρηση.Διότι το ακουστικό μας αισθητήριο συχνά ξεγελιέται ως προς την επάρκεια ενέργειας στις χαμηλές και τις ζώνες όπου αυτή η ενέργεια θα ήταν ωφέλιμη...
Εμφάνιση διαλυτικών : πλήκτρο Shift πιεζόμενο μαζί με το πλήκτρο δεξιά του Λάμδα που αντιστοιχεί στην αγγλική άνω τελεία [;] και την Ελληνική οξεία [ ΄ ].Αμέσως μετά πληκτρολογείται το φωνήεν που πρέπει να δεχθεί τα διαλυτικά...
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Μία απόσταση ακρόασης περί των 2,70μ. την βρίσκω λογική σε ένα σαλόνι. Το θέμα είναι ότι όπως και να τοποθετήσεις τα ηχεία, όπου και να ορίσεις την θέση ακρόασης, δεν θα έχεις επαρκές μπάσο για να γουστάρεις.
Με 40τμ χώρο δεν μπορώ να καταλάβω την έλλειψη ευελιξίας.
Έχεις δίκιο. Στη θέση σου φαντάζομαι την ίδια απορία θα είχα. Υπενθυμίζω όμως την εσωτερική σκάλα στο κέντρο σχεδόν του χώρου. Γι'αυτό επιβάλλεται φωτο.
Από αυτό το στοιχείο συμπεραίνεται πως δεν πρέπει να ευθύνονται εσφαλμένες συνδέσεις με αντιστροφή φάσης μεταξύ των ηχείων ή κάποιο αφανές πρόβλημα μέσα στις συσκευές.Μάλλον πρόκειται περί ζητήματος διαρρύθμισης-χωροταξίας σε συνάρτηση με φαινόμενα SBIR και συνιστώσες ιδιορρυθμών.Για να διαπιστώνονταν δε επακριβώς οι ζώνες όπου υπάρχει πρόβλημα στην παρούσα κατάσταση θα χρειαζόταν μέτρηση.Διότι το ακουστικό μας αισθητήριο συχνά ξεγελιέται ως προς την επάρκεια ενέργειας στις χαμηλές και τις ζώνες όπου αυτή η ενέργεια θα ήταν ωφέλιμη...
Στην περίπτωση λοιπών της παρουσίας προβληματικών ζωνών και με την υπόθεση ότι ο ακροατής βρίσκεται σε μια τέτοια και δεν μπορεί να αλλάξει τις θέσεις ακρόασης και ηχείων η λύση είναι η αντιστάθμιση μόνο ή εναλλακτικά η κατάλληλη τοποθέτηση ενισχυτών ή και παγίδων?
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.185
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top