Ακουστική ναών...

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Παιδιά το βράδυ της Ανάστασης γύρισα από την εκκλησία σπίτι με φρικτό πονοκέφαλο του οποίου αιτία ήταν η κυριολεκτικά απαράδεκτη ακουστική της εκκλησίας.

Τα ηχεία ήταν στο τέρμα και τοποθετημένα προφανώς σε λάθος σημεία καθώς το μόνο που άκουγες ήταν μια βοή που κυριολεκτικά σου τρυπούσε το κεφάλι.

Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας άκουσα πολλούς πιστούς να παραπονιούνται για την απαράδεκτη ηχητική ποιότητα.Ειδικά για τα μικρά παιδιά που βρίσκονταν εκεί ο ήχος αυτός ήταν και επικίνδυνος.

Από ένα σημείο και μετά άρχισα να αναπολώ το σπίτι μου και παρακαλούσα να τελειώσει το μαρτύριο!!!

Και ρωτάω τους ειδικούς:

1.Είναι "δύσκολος χώρος" ο ναός?
2.Είναι τόσο ακριβή μια μελέτη η οποία και τον ιερέα θα διευκολύνει και θα απολαμβάνουν και οι πιστοί τα μυστήρια?
3.Το κόστος εγκατάστασης είναι τόσο ακριβό ώστε όλοι προφανώς το αποφεύγουν και πετάνε 10 ηχεία σε άσχετες θέσεις με αποτελέσματα σαν αυτά που περιέγραψα?

Νομίζω είναι ένα ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση.Περιμένω τις απόψεις - απαντήσεις σας...
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Απο αυτα που εχω δει/ακουσει σε ναους, μου αφηνει την ιδεα οτι απλα δεν τους ενδιαφερει. Τοποθετουν καποια ηχεια στον χωρο, χειριζονται τον εξοπλισμο 1-2 ανθρωποι ασχετοι με το αντικειμενο και τελειωνει εκει η υποθεση.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Απάντηση: Ακουστική ναών...

τελικά μήπως η εκκλησία είναι ενας χώρος που θέλει λίγη μελέτη και προσοχή να γίνει χώρος προσελευσης και παραμονής μας, και όχι να τρέχουμε να φύγουμε μολις φτάνουμε εκεί??

Η ακουστική είναι όντως Γιώργο απαράδεκτη, αλλά ίσως να πρέπει να είναι ετσι μιας και τα αρτηριοσκληρωτικά μυαλά που διοικούν την εκκλήσία μας και τις εκκλησίες μας εχουν μυαλό μόνο για τον θρόνο τους και οχι να εκτελέσουν εργο του Θεού...

Να ήταν μόνο η ακουστική που απωθεί εμας και τους νέους απο την εκκλησια καλά θα ήταν...

Τώρα όσο αφορά την ακουστική ναι είναι δύσκολος χώρος λόγω...

1) πολλών ανακλάσεων και καμπύλων γραμμών όπου ο ήχος όχι απλά ανακλάται αλλά γυρνάει με τρομερό delay και ηχώ.
2) Τα μικρόφωνα που συνήθως χρησιμοποιούνται είναι ελαφρά καλύτερα απο κάτι μικρόφωνα Vivanco των 9 ευρώ...!!! Με αποτέλεσμα η κάψα τους να συλλαμβάνει οτι θόρυβο θές και απο παντού
3) Τα ηχεία που χρησιμοποιούνται είναι απο ντουντούκες (κάποιος τους είπε οτι είναι αδιάβροχες αφου στα Datsun δουλευουν και με βροχή...) και φυσικά ο ήχος του είναι full/range!!!
4) Εχω δεί ηχεία στήλες, κρεμασμένα στους τοίχους, που δεν είχαν τις σίτες μπροστά τους και αν εβλεπες δεν υπήρχε ενας κώνος που δεν είχε τρύπα... φαίνεται οτι είναι η νέα μόδα Bass-reflex!!! Προφανώς κάποια περιστέρια ειχαν τσακωθεί με τα γουφεράκια!!!
5) Νά δώ παπά, να χειρίζεται το μικρόφωνο σε στύλ ΡΟΥΒΑ και μετά να τον βλέπω να κάνει και vibrato... με το χέρι....
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Το είχα κι εγώ στο μυαλό μου αυτό το θέμα....

Η εκκλησία, ώς γνωστών είναι ένας τεράστιος χώρος με πολύ αντίλλαλο....
Η θέση των ηχείων, μπορεί να το βελτιώσει αυτό, όπως και αν είναι γεμάτη η εκκλησία, ή στρωμένη με χαλί κάτω, το φαινόμενο αυτό μειώνεται.

- όμως... όταν βλέπεις τον ψάλτη να "μασάει" τα λόγια του, και να έχει το μικρόφωνο 2 μέτρα μακρυά του.... τι περιμένεις....



Άλλη εμπειρεία μου και φέτος αλλά και άλλες χρονιές, ήταν μια καταπληκτική ακουστική που είχε ένα μοναστήρι, με σχετικά μεγάλη, όμως χαμηλή αίθουσα.
Οι καλόγεροι φορούσαν ασύρματα μικρόφωνα.... Πολύ χρήμα...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ακουστική ναών...

3) Τα ηχεία που χρησιμοποιούνται είναι απο ντουντούκες (κάποιος τους είπε οτι είναι αδιάβροχες αφου στα Datsun δουλευουν και με βροχή...) και φυσικά ο ήχος του είναι full/range!!!
4) Εχω δεί ηχεία στήλες, κρεμασμένα στους τοίχους, που δεν είχαν τις σίτες μπροστά τους και αν εβλεπες δεν υπήρχε ενας κώνος που δεν είχε τρύπα... φαίνεται οτι είναι η νέα μόδα Bass-reflex!!! Προφανώς κάποια περιστέρια ειχαν τσακωθεί με τα γουφεράκια!!!
5) Νά δώ παπά, να χειρίζεται το μικρόφωνο σε στύλ ΡΟΥΒΑ και μετά να τον βλέπω να κάνει και vibrato... με το χέρι....
:204::204::622:

έγραψες...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Re: Ακουστική ναών...

Οι καλόγεροι φορούσαν ασύρματα μικρόφωνα.... Πολύ χρήμα...
:111::111::111:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Νομίζω πως έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Οι χριστιανικοί ναοί δεν κατασκευάζονται υπό το πρίσμα της ορθής ακουστικής. Αντιθέτως, η μεγάλη αντήχηση από την οποία πάσχουν θα μπορούσε να πει κανείς πως αποτελεί επιδίωξη, ώστε να υπογραμμίζεται το μεγάλο μέγεθος της κατασκευής, κάτι που την ανάγει σε εγχείρημα δύσκολο και δαπανηρό, ώστε υποκειμενικά να αποτελεί για τον ανρχιτέκτονα απόδειξη πίστης και αφοσίωσης. Ορθή ακουστική και χριστιανικός ναός είναι δύο πράγματα αντιδιεσταλμένα επί τούτου.
 


Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Ακουστική ναών...

.... Ορθή ακουστική και χριστιανικός ναός είναι δύο πράγματα αντιδιεσταλμένα επί τούτου.
Έτσι είναι, νομίζω. Είναι τα πάντα φτιαγμένα με στόχο την.... εκμηδένιση των συμμετεχόντων μπροστά στο θείο μεγαλείο! Αυτό, βέβαια, μέχρι και την.... Αγιά Σοφιά - τουλάχιστον στο Ελληνορθόδοξο δόγμα - καθότι οι ναοί που χτίζονται επί των ημερών μας, θυμίζουν περισσότερο ασκήσεις τρελών αρχιτεκτόνων που δημιουργούν στο.... Ντουμπάι, ή κάπου εκεί! :114:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Kαι τι γινεται ομως με τους Καθολικους χριστιανικους ναους που η επιβλιτικοτητα τους περιοριζεται στο εξωτερικο της κατασκευης. Τα εκκλησιαστικα οργανα δεν θελουν εστω και μια μικρη ακουστικη υποστηριξη για να αναδειξουν το δικο τους μεγαλειο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Ο ήχος του εκκλησιαστικού οργάνου πάσχει κατ' ανάγκην από μεγάλη αντήχηση. Το υπαγορεύουν οι φυσικές του διαστάσεις .
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Νομίζω πως έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Οι χριστιανικοί ναοί δεν κατασκευάζονται υπό το πρίσμα της ορθής ακουστικής. Αντιθέτως, η μεγάλη αντήχηση από την οποία πάσχουν θα μπορούσε να πει κανείς πως αποτελεί επιδίωξη, ώστε να υπογραμμίζεται το μεγάλο μέγεθος της κατασκευής, κάτι που την ανάγει σε εγχείρημα δύσκολο και δαπανηρό, ώστε υποκειμενικά να αποτελεί για τον ανρχιτέκτονα απόδειξη πίστης και αφοσίωσης. Ορθή ακουστική και χριστιανικός ναός είναι δύο πράγματα αντιδιεσταλμένα επί τούτου.
η ακουστικη των ναων δυστηχως δεν μελετηθηκε κατα την διαρκεια των αιωνων. Ετσι απο τους πρωτους χριστιανικους ναους τις βασιλικες- που ηταν κοινα σπιτακια με στεγη και στις βασιλικες με τρουλο, αλλη μια απλη κατασκευη με την προσθηκη οπως λεει και το ειδος ενος μικρου τρουλου, περασαμε σε πιο συνθετα σχηματα τα οποια διαφοροποιηθηκαν, ιδιαιτερα μετα το σχισμα κυριως για θρησκευτικους λογους.
Ετσι σε π.χ. αντιθεση με την δυτικη θρησκευτικη κουλτουρα και παραδοση αναπτυχθηκε ο γοτθικος ρυθμος με τεραστια σκοτεινα κτιρια και οξειες γωνιες, οπου ταυτοχρονα με την εποχη που αναπτυχθηκε με τον σκοταδισμο του μεσαιωνα προκαλουσε στον ανθρωπο τον φοβο - λογω των σκοτεινων και μικρων παραθυρων και την μικροτητα του σε σχεση με το μεγαλειο του θειου - τεραστια κτιρια.
Αντιθετα στην βυζαντινη ανατολικη παραδοση, αν και υπηρχαν και τεραστιες εκκλησιες, τα πολυ μεγαλα παραθυρα το απλετο φως, αλλα και αυτη η ιδια μορφη των τρουλων - που αναπαριστα κατα καποιο τροπο τον ουρανο, ειδικα στις μικρες βυζαντινες εκκλησιες, φαιρνει τον ανθρωπο κοντα στον ουρανο - τρουλο και λογω του απλετου φωτος, τον θεο περισσοτερο ως αγαθη μορφη και φιλο, παρα ως τιμωρο οπως στην προηγουμενη περιπτωση.
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή ο μόνος τρόπος να έχουμε καλό ηχητικό αποτέλεσμα είναι να το προβλέψουμε πριν κατασκευαστεί ο ναός.Και να σχεδιαστεί ο ναός με βασικό παράγοντα την καλή ακουστική.

Αλλιώς θα μας κοστίσει μια περιουσία.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή ο μόνος τρόπος να έχουμε καλό ηχητικό αποτέλεσμα είναι να το προβλέψουμε πριν κατασκευαστεί ο ναός.Και να σχεδιαστεί ο ναός με βασικό παράγοντα την καλή ακουστική.

Αλλιώς θα μας κοστίσει μια περιουσία.
Mπαααα,ψηφιακή ισοστάθμιση.

Πολύ ρωτάς για την ακουστική των ναών....Σκέφτεσαι ν ανοίξεις καμιά εταιρία?:137:Αν,ναι πιστεύεις ότι θα πάρεις λεφτα απ τους παπάδες:142:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Kι ομως ,πριν καμια 10ρια χρονια, με τον πελατη μου στο Καρπενησι,φτιαξαμε μια εκλησια με ηχεια JBL MR 925,CONTROL 25 ,αυτοενισχυομενη κονσολα ALLEN&HEATH DP1000(6 mono + 2 stereo +effects) και μικροφωνα AKG.
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Οι μεγαλοι χωροι και κυριως αυτοι με τα ψηλα ταβανια εχουν καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.

1. Reverberation που βαραει 'κοφτη'.
2. Το ψηλο ταβανι δημιουργει ανακλασεις με καθυστερησεις ανω των 30 msec, κατι που το ανθρωπινο αυτι αντιλαμβανεται ως ηχω.

Επειδη τα απορροφητικα υλικα δεν χρησιμοποιουνται σε τετοιους χωρους για λογους διακοσμησης, ο μονος τροπος να μειωθει η αντηχηση ειναι με συγκεκριμενη ηλεκτροακουστικη τοποθετηση. Τα ηχεια που χρησιμοποιουνται ειναι arrays με συγκεκριμενες διαταξεις και εσωτερικες χρονο-καθυστερησεις, ωστε το μεγαλυτερο μερος του ηχου να κατευθυνεται στο κοινο που ειναι και πολυ απορροφητικο μαλιστα, και οχι στους πλαινους τοιχους. H κατευθυνση του ηχου προς μια συσγκεκριμενη γωνια γινεται οχι μονο με μετατοπιση των ηχειων, αλλα και με την εσωτερικη χρονικη καθυστερηση των drivers που αποτελουν το array.

Οι πισω σειρες καθισματων εχουν ηχεια -array (εξαρταται) με χρονικη καθυστερηση συνηθως 11 msec του κυριως ηχου και κατα +10 dB , ωστε ο θεατης να νομιζει οτι ο ηχος ερχεται απο τον ομιλητη και οχι απο τα ηχεια πανω απο το κεφαλι του. Αυτο ειναι και το φαινομενο Haas.

Μετρημενα κουκια ειναι...Απλα ο χωρος που πηγες ηταν εγκατασταση disco.:135:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Kι ομως ,πριν καμια 10ρια χρονια, με τον πελατη μου στο Καρπενησι,φτιαξαμε μια εκλησια με ηχεια JBL MR 925,CONTROL 25 ,αυτοενισχυομενη κονσολα ALLEN&HEATH DP1000(6 mono + 2 stereo +effects) και μικροφωνα AKG.
:111: Wow! Αραγε ξερουν να εκτιμησουν τι μηχανηματα εχουν?
Το εκκλησιαστικο χρημα δεν κρυβεται!!!!


Μετρημενα κουκια ειναι...Απλα ο χωρος που πηγες ηταν εγκατασταση disco.
Απο μπουζουξιδικο της Παρνηθας καλυτερα παντως :137:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Ακουστική ναών...

Off topic: Θυμάστε στο Ολυμπιακό στάδιο, πριν το φτιάξουν για την Ολυμπιάδα,

τα ηχεία που δεν είχαν καθόλου ανακλάσεις;

Πως να το είχαν πετύχει άραγε;

Πάντως θυμάμαι ότι υπήρχε μόνο σε ένα σημείο ηχεία, κάτι σαν μονοφωνικό.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top