Ακούτε πάντα το ίδιο καλά το σύστημά σας;

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ένα σύστημα ακούγεται πάντα το ίδιο; Εννοώ χωρίς καμία αλλαγή συσκευών, θέσης ηχείων, καλωδίων κλπ. και με γνωστές σας ηχογραφήσεις. Δεν υπάρχουν στιγμές που θαυμάζετε το επίπεδο αναπαραγωγής του συστήματος σας και άλλες που αναρρωτιέστε τι δεν πάει καλά;
Προσωπικά, ανάλογα με την ώρα της ημέρας ("βρώμικο" ρεύμα ίσως; ), τον θόρυβο του περιβάλλοντος, την προσωπική κούραση, την προηγουμένη έκθεση σε θόρυβο ή εκνευρισμό, γίνεται να προσλαμβάνω διαφορετικά την ηχητική ποιότητα της αναπαραγωγής.
Γράψτε όσο πιο ειλικρινά τις εμπειρίες σας, και ίσως αυτό να μας βοηθήσει και σε άλλα θέματα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Είσαι πολύ πονηρός σε αυτό το θρεντ, είδα και το ποστ που στάθηκε ικανή αφορμή να το ξεκινήσεις εδώ, και πολύ καλά κάνεις, σου εύχομαι καλή δύναμη και επιτυχία στο θρεντ σου, μπορούν να βγουν όντως σημαντικά στοιχεία στη φόρα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αν βγάλεις την προσωπική κούραση και την διάθεση γενικότερα μετά μιλάμε μόνο για τα ρεύματα. Α και Ω.!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.350
Το σύστημα παίζει το ίδιο, εγώ μερικές φορές το ακούω διαφορετικό.

Μια πάθηση του αναπνευστικού, κούραση, θόρυβος περιβάλλοντος, ακουστική κόπωση, κρασί, ουίσκι, και πολλοί άλλοι λόγοι αλλάζουν το πως το ακούω.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είσαι πολύ πονηρός σε αυτό το θρεντ, είδα και το ποστ που στάθηκε ικανή αφορμή να το ξεκινήσεις εδώ, και πολύ καλά κάνεις, σου εύχομαι καλή δύναμη και επιτυχία στο θρεντ σου, μπορούν να βγουν όντως σημαντικά στοιχεία στη φόρα.
Κώστα, ελπίζω να μη γίνει καθόλου "θρεντ μου" και να συμμετάσχουν όσο περισσότεροι γίνεται ώστε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα, (χωρίς να προδικάζουμε τίποτα). :)
Στέφανος
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
εγώ θέλω να βγάλεις την έκθεση σε θορυβο...και για να δω τι έμεινε......για να δω τι έμεινε....
ΑΑΑΑΑΑΑ ΝΑΙ!
θα βγάλεις και την ώρα της ημέρας :p :cry: :roflmao::rofl:
Κώστα, ελπίζω να μη γίνει καθόλου "θρεντ μου" και να συμμετάσχουν όσο περισσότεροι γίνεται ώστε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα, (χωρίς να προδικάζουμε τίποτα).
Στέφανος
κάτσε να σκάσουν μύτη οι προδικασμένοι ...και θα σου πω τι θα γίνει :lolsign:
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Για χημικές αντιδράσεις θα μιλήσουμε ? ή θα τις αφήσουμε απέξω?






Σκέψου λέει , να γίνεται χημική αντίδραση , και να παράγονται αέρια? Ωρε μαναμ τι έχει να γίνει? Ποιό όζον , και ποιό θερμοκήπιο ?
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Και εγώ συμφωνώ - μάλιστα απολύτως! Εντοπίζω κυρίως ψυχολογικούς λόγους , όμως και η ποιότητα της ακοής επηρεάζεται πιστεύω ανάλογα με την σωματική ή ψυχολογική κούραση.

Όσον αφορά ρεύματα κλπ μηχανολογικά αίτια, τα θεωρώ όχι άξια λόγου.
 




Μηνύματα
520
Reaction score
2.343
Ωραίο θέμα .
Ειχα και εγώ πολλές φορές την σκέψη να το ξεκινήσω.

Η δική μου απάντηση είναι ΟΧΙ. (Με κεφαλαία και ..bold). Θα επανέλθω ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Θυμήθηκα τώρα το αναγκαίο "ζέσταμα" πριν ακούσεις.

Παλιά ήταν 1-1,5 ώρα.

Άνοιγα τα μηχανήματα και περίμενα, καναδυό φορές μόνον είχα το θράσος να δοκιμάσω να ακούσω κατευθείαν, και φυσικά ήταν χάλια ο ήχος. Μετά από 2,5 ώρες; Ζωντανός, αληθινός.

Στανταράκι, άναβα τα μηχανήματα μίνιμουμ 1,5 ώρα πριν να ξεκινήσουν να παίζουν. Για πολλά χρόνια.

Αλήθεια. Ζέσταμα και στρώσιμο, βασικές αρχές στους πιστούς του Χάι Ενδ.
 


Μηνύματα
520
Reaction score
2.343
Ο Βασικότερος λόγος για εμένα είναι ψυχολογία με όσα μπορεί να κρύβονται πίσω από αυτό.

Η απόδειξη είναι ότι το σύστημα ΠΑΝΤΑ ακούγεται καλά ή πολύ καλά μετά από χρονική αποχή από ακροάσεις σημαντικού σχετικά χρόνου (πχ 4-5 ημέρες , πάνω από 1 + εβδομάδα κλπ, - προσωπικά το εφαρμόζω - το αμέσως μετά είναι απίθανη ακρόαση και με πολύ χαλάρωση - νιώθω να ξανα αγαπάω το σύστημα μου).

Άλλη απόδειξη . Όταν κάτι δεν σου αρέσει , βάζεις τα «σταθερά» κομμάτια που σου αρέσουν (και τα θεωρείς benchmarks) αλλά και πάλι ..δεν βγαίνει όσο θέλεις.

Γενικά η σχέση με το χόμπι είναι σε μεγάλο βαθμό εμμονική – περιέχει πολλά στοιχεία που αποσύρουν την χαλάρωση και αποκτάς μία σχέση αυξημένου άγχους με την ηχητική απόδοση του σεταπ.

Επειδή έχω και είχα και αρκετά άλλα χόμπι και εκεί υπάρχει αντίστοιχη σχέση (διπολικού συνδρόμου) αλλά σαν το - χτικιό !! - Hi-Fi δεν υπάρχει σύγκριση.

Ψηφίζω τουλάχιστον 90 % ψυχολογία. (μιλάω βέβαια για σταθερό σετάπ και χώρο).
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
όσοι δεν καταλαβαίνουν διαφορες είναι ευτυχισμένοι, εξοικονομούν πολυ χρήμα και γλυτώνουν ταλαιπώρια μεγάλη

Έχετε παρατηρήσει μεταξύ άλλων όταν ακούτε CD και κάνετε pause, στη συνέχεια ο ήχος ακούγεται χάλια? ... η βέλτιστη ποιότητα επιτυγχάνεται με play μόνο μετά από stop

Όπως επίσης έχετε παρατηρήσει ότι ο καλυτερος ήχος ακούγεται περί τα μεσάνυχτα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.219
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top