Ακρίβεια σήματος nova

Μηνύματα
14
Reaction score
1
καλησπέρα παιδιά ....τέλη μαΐου έβαλα nova ...ήρθε τεχνικός της εταιρίας και εγκατέστησε το πιάτο και έκανε τις υπόλοιπες ρυθμίσεις ...το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως σε κανονικές καιρικές συνθήκες έχω στα κανάλια της nova (nova cinema,novasports,national geographic κτλ)πάντα στάθμη σήματος 100% και ακρίβεια από 52-73 άντε και 75% ενώ σε νέφωση η και κανονική βροχή η ακρίβεια πέφτει στο 25 % περίπου ενώ σε έντονα βροχή δεν έχω καθόλου σήμα ...το ερώτημα μου είναι τι μπορεί πιθανώς να φταίει και τι μπορώ να κάνω εγώ από μόνος μου αν μπορώ ...ευχαριστώ πολύ
[DOUBLEPOST=1529251662][/DOUBLEPOST]να προσθέσω πως ο τεχνικός σε κάποιο σημείο της εγκατάστασης έχει κάνει αυτή την πατέντα(προέκταση ) ενώνοντας το καλώδιο από το πιάτο με το καλώδιο που καταλήγει στον αποκωδικοποιητή
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
:o

Ωραίος ο τεχνικός*! :headbang:

Στην δική μου τοποθέτηση multiroom της Nova, ο τεχνικός που έκανε την τοποθέτηση, είχε πει ρητά ότι με βάση τις προδιαγραφές multiroon απαγορεύεται η ένωση των καλωδίων ανάμεσα στους 2 δέκτες, γιατί απλά δεν δουλεύει. Προφανώς πρέπει να υπάρχει απώλεια σήματος.

*Η Nova δεν έχει δικούς της εγκαταστάτες, απλά συνεργάζεται με κάποιους ιδιώτες.


Πάντως η πτώση σήματος, έως και απώλειά του, σε καταρρακτώδη βροχή είναι κάτι φυσιολογικό, ειδικά αν πρόκειται για πιάτο μικρής διαμέτρου.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
άρα μπορεί να υπάρχει εκεί στην ένωση που έχει κάνει κάποιο θέμα και για αυτό χάνω ... τι να πει κανεις ....το πιάτο είναι 80 εκατοστά δεν νομίζω πως είναι και τόσο μικρο ώστε να κάνει αυτές τις μεγάλες αυξομειώσεις ...
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ρωτα κανα τεχνικο καλυτερα......
πιθανο να μην ρωτησες και εσυ.......
αλλα.....ολοι μαθαινουν.......σιγα σιγα............
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Νομίζω ότι μπορεις να κανεις παράπονα στην Νοβα για αρχή
Ζητά έλεγχο κ αντικατάσταση του καλωδίου με μονοκόμματο διότι έχεις θέμα
Μετά βλέπεις τι κ πως
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
ναι όντως δεν ρώτησα κάποιον τεχνικό είπα να πάρω την νόβα τηλέφωνο αλλά κλασσικά θα μου έλεγαν η πιαταρα μας είναι τέλεια αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα όπως επίσης και ο τεχνικός μας αποκλείεται να έκανε λάθος και όλα τα γνωστά που λένε όλες οι εταιρίες ....ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ...από δευτέρα θα πάω να ρωτήσω κάποιον τεχνικό
[DOUBLEPOST=1529260724][/DOUBLEPOST]
Νομίζω ότι μπορεις να κανεις παράπονα στην Νοβα για αρχή
Ζητά έλεγχο κ αντικατάσταση του καλωδίου με μονοκόμματο διότι έχεις θέμα
Μετά βλέπεις τι κ πως
δεν νομίζω να δεχτούν αλλά δεν έχω να χάσω και τίποτα αφού έτσι και αλλιώς θα ξηλωθουμε ας γίνει τουλάχιστον δουλειά
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πιο ευκολο πάντως είναι να πάρεις την νόβα κ να παραπονεθείς άμεσα
Μετά ρωτας τι κ πως
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
:o

Ωραίος ο τεχνικός*! :headbang:

Στην δική μου τοποθέτηση multiroom της Nova, ο τεχνικός που έκανε την τοποθέτηση, είχε πει ρητά ότι με βάση τις προδιαγραφές multiroon απαγορεύεται η ένωση των καλωδίων ανάμεσα στους 2 δέκτες, γιατί απλά δεν δουλεύει. Προφανώς πρέπει να υπάρχει απώλεια σήματος.

*Η Nova δεν έχει δικούς της εγκαταστάτες, απλά συνεργάζεται με κάποιους ιδιώτες.


Πάντως η πτώση σήματος, έως και απώλειά του, σε καταρρακτώδη βροχή είναι κάτι φυσιολογικό, ειδικά αν πρόκειται για πιάτο μικρής διαμέτρου.
Τεχνικός της Nova δεν είμαι αλλα αν κάτσω να αναφέρω πόσους διαφορετικούς τρόπους έχω χρησιμοποιήσει για να "ενώσω" multiroom δέκτες (με πολλές και όχι μια ένωση) θα νυχτώσουμε.

άρα μπορεί να υπάρχει εκεί στην ένωση που έχει κάνει κάποιο θέμα και για αυτό χάνω ... τι να πει κανεις ....το πιάτο είναι 80 εκατοστά δεν νομίζω πως είναι και τόσο μικρο ώστε να κάνει αυτές τις μεγάλες αυξομειώσεις ...
Θεωρώ πως απλά χρειάζεται μια καλύτερη ρύθμιση το κάτοπτρο ή ένας έλεγχος του LNB.
Το μήκος του καλωδίου επίσης παίζει ρόλο, ο άνθρωπος που θα το ρυθμίσει μπορεί να σου πει τι φταίει, εαν μετρήσει στο κάτοπτρο και μετά στον δέκτη βγαίνουν πολλα συμπεράσματα.
Η "πατέντα"(ένωση) ομοαξονικού καλωδίου έχει απώλειες φυσικά, αλλα θα με απασχολούσαν σε μεγάλες αποστάσεις (>20μ)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Πιο ευκολο πάντως είναι να πάρεις την νόβα κ να παραπονεθείς άμεσα
Μετά ρωτας τι κ πως
\

μακη κανεις λαθος,,,,,,,,απλα.......
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
περνοντας απο νοβα σε οτε
εφερα ενα τεχνικο....
(γιατι και εγω τεχνικος ειμαι)
Οταν λοιπον ειχα νοβα (και ειχε πιο ζορικες βροχες)
την εχανα...και εβγαζε σημα οτι σε καποιες περιοχες λογο βροχοπτωσεων
δεν υπηρχε σημα.......
Φερνοντας ενα τεχνικο (ΤΕΧΝΙΚΟ) γιατι και εγω εχω πεδιομετρο.....και το φερνω ολο το σημα...
( αλλα τεχνικος δεν ειμαι)
Μου ειπε οτι οσο πιο μεγαλο ταψι εχω τοσο πιο πολυ θα βλεπω οταν ρειχνει τρελλη βροχα.....
Καποια στιγμη την ερειξε......
Οκ πηγα σε ενα που πουλαει ταψια βασεις(το πιο κοντινο δηλαδη)
εβαλα ενα του μετρου ....μετρησα μονος μου και απο τοτε δεν εχω χασει εικονα......
Και ξαναλεω.....αν βλεπεις καμπανα σε καλο καιρο ...και οταν βρεχει (ζορικα) δεν βλεπεις ,,,,
μαλλον κατι σου χαλαει το σημα....
Υποψιν απο την ταρατσα μεχρι το κουτι εχω τρεξει μονος μου ultralink Με 4πλη θωρακιση......
Αν και παντα αυτο ειχα,,,,,,,,,,
Και τον σεπτεμβρη ξαναγυρναω στην νοβα........ο δορυφορος της <βλεπει> αλλου 4-5 μοιρες αν θυμαμαι καλα...
οποτε ........το μεγαλυτερο ταψι ειναι μαστ ....αν εχουμε θεματα......
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Τεχνικός της Nova δεν είμαι αλλα αν κάτσω να αναφέρω πόσους διαφορετικούς τρόπους έχω χρησιμοποιήσει για να "ενώσω" multiroom δέκτες (με πολλές και όχι μια ένωση) θα νυχτώσουμε.



Θεωρώ πως απλά χρειάζεται μια καλύτερη ρύθμιση το κάτοπτρο ή ένας έλεγχος του LNB.
Το μήκος του καλωδίου επίσης παίζει ρόλο, ο άνθρωπος που θα το ρυθμίσει μπορεί να σου πει τι φταίει, εαν μετρήσει στο κάτοπτρο και μετά στον δέκτη βγαίνουν πολλα συμπεράσματα.
Η "πατέντα"(ένωση) ομοαξονικού καλωδίου έχει απώλειες φυσικά, αλλα θα με απασχολούσαν σε μεγάλες αποστάσεις (>20μ)
γενικά όταν τον ρώτησα ποσα μέτρα καλώδιο είναι και χρειάζεται να ενώσει καλώδια που είπε πως αυτό που έφερε μαζί το κουλουριασμένα ήταν 30 μέτρα ...
[DOUBLEPOST=1529261935][/DOUBLEPOST]
περνοντας απο νοβα σε οτε
εφερα ενα τεχνικο....
(γιατι και εγω τεχνικος ειμαι)
Οταν λοιπον ειχα νοβα (και ειχε πιο ζορικες βροχες)
την εχανα...και εβγαζε σημα οτι σε καποιες περιοχες λογο βροχοπτωσεων
δεν υπηρχε σημα.......
Φερνοντας ενα τεχνικο (ΤΕΧΝΙΚΟ) γιατι και εγω εχω πεδιομετρο.....και το φερνω ολο το σημα...
( αλλα τεχνικος δεν ειμαι)
Μου ειπε οτι οσο πιο μεγαλο ταψι εχω τοσο πιο πολυ θα βλεπω οταν ρειχνει τρελλη βροχα.....
Καποια στιγμη την ερειξε......
Οκ πηγα σε ενα που πουλαει ταψια βασεις(το πιο κοντινο δηλαδη)
εβαλα ενα του μετρου ....μετρησα μονος μου και απο τοτε δεν εχω χασει εικονα......
Και ξαναλεω.....αν βλεπεις καμπανα σε καλο καιρο ...και οταν βρεχει (ζορικα) δεν βλεπεις ,,,,
μαλλον κατι σου χαλαει το σημα....
Υποψιν απο την ταρατσα μεχρι το κουτι εχω τρεξει μονος μου ultralink Με 4πλη θωρακιση......
Αν και παντα αυτο ειχα,,,,,,,,,,
Και τον σεπτεμβρη ξαναγυρναω στην νοβα........ο δορυφορος της <βλεπει> αλλου 4-5 μοιρες αν θυμαμαι καλα...
οποτε ........το μεγαλυτερο ταψι ειναι μαστ ....αν εχουμε θεματα......
και εγώ γενικά αυτό υποψιάζομαι γιατί πάντα έχω στάθμη 100%κολλημενο και με το που φαίνονται συννεφάκια και αρχίζει να βρέχει χάνονται τα πάντα και μου βγάζει ειδοποίηση να ελέγξω το καλώδιο αν είναι σωστά συνδεδεμένο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
υπαρχουν αρκετοι που πουλανε ταψια....
καποτε δουλευα γαλλικα τελεβες.....στην αθηνων....
οταν ειχα παρει (πριν 21 χρονια) ηταν αλουμινιο και φτηνοτερα απο αλλα
αλλα πλεον βρισκεις παντου....καλο σφιξιμο.....και ξεχνας....
Α ο τεχνικος ετρεχε ταψι 1,80.......τυχαιο ?
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
υπαρχουν αρκετοι που πουλανε ταψια....
καποτε δουλευα γαλλικα τελεβες.....στην αθηνων....
οταν ειχα παρει (πριν 21 χρονια) ηταν αλουμινιο και φτηνοτερα απο αλλα
αλλα πλεον βρισκεις παντου....καλο σφιξιμο.....και ξεχνας....
Α ο τεχνικος ετρεχε ταψι 1,80.......τυχαιο ?
τι εννοείς αν έτρεχε ταψί 1,80 ;; γενικά αν τελικά δεν βγάλω άκρη με την νόβα και φέρω τεχνικό αν βάλω άλλο πιάτο μεγαλύτερο και άλλο lnb εννοώ εκτός αυτών που δίνει η νόβα θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή της η πουθενά άλλου ;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πιστευω οτι 1,8 ειναι του ματσ,,,,
δεν ειναι υπερβολη αν αντεχεις να το πληρωσεις
(και εχεις χωρο για τοσο μεγαλο)
και ενα μετρου -1,2 ....μια χαρα ειναι........
αν βαλεις μεγαλυτερο ταψι το μιο προβλημα ειναι οτι θα βλεπεις σε χειροτερο καιρο
(πλακα κανω ) μια χαρα θα εισαι
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
πιστευω οτι 1,8 ειναι του ματσ,,,,
δεν ειναι υπερβολη αν αντεχεις να το πληρωσεις
(και εχεις χωρο για τοσο μεγαλο)
και ενα μετρου -1,2 ....μια χαρα ειναι........
τόσο χώρο για ένα πιάτο 1,8 δύσκολο το βλέπω γενικά έχεις να μου προτείνεις κάποιο πιάτο προφανώς σε προσιτή τιμή ;;
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
για HB13 βαλε ενα Gibertini 1.25 ειναι υπεραρκετο και θα εισαι πληρης απο θεμα σηματος και σου προτεινω να βαλεις inverto lnb
https://www.skroutz.gr/c/1801/LNB.html?keyphrase=inverto+black+ultra+lnb

μια παλια φωτο του δικου μου με HB13, Astra 19.2, 23.5e, 26e - Πλεον εχω HB13, Astra 19.2, 26e, 9e και 4,9e και σε λιγο θα προσθεσω 23,5e, 16e και 7e.

 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
1
για HB13 βαλε ενα Gibertini 1.25 ειναι υπεραρκετο και θα εισαι πληρης απο θεμα σηματος

μια παλια φωτο του δικου μου με HB13, Astra 19.2, 23.5e, 26e - Πλεον εχω HB13, Astra 19.2, 26e, 9e και 4,9e και σε λιγο θα προσθεσω 23,5e, 16e και 7e

ευχαριστώ πολύ .... αρχικά θα προσπαθήσω να βρω μια άκρη με την νόβα (δεν νομίζω ) και μετά θα δω τι θα κάνω με τεχνικό
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top