Ακροάσεις Του Σαββάτου.

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Εδώ και μερικές ημέρες είχα κανονίσει να κάνω δύο πολύ "δυνατές" ακροάσεις. Και οι δύο ακροάσεις θα γίνονταν σε χώρους καταστημάτων, των οποίων τα ονόματα θα κρατήσω incognito, για ευνόητους λόγους.

Ακρόαση Νο. 1.
Η πρώτη ακρόαση είχε ως επίκεντρο το ολοκαίνουριο CD Player της Accustic Arts, το Player 1. Το συγκεκριμένο μηχάνημα μου είχε προξενήσει εδώ και πολύ καιρό το ενδιαφέρον, καθώς συγκέντρωνε πολλά τεχνικά και λειτουργικά χαρακτηριστικά που θα ήθελα να είχε το μελλοντικό μου CD Player.

Από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών, το Player 1 φοράει τον καλύτερο κατά την γνώμη μου μηχανισμό ανάγνωσης, τον Pro 2 της Philips, ενώ στο στάδιο της φηφιοαναλογικής μετατροπής βρίσκονται τα καινούρια chipάκια της Burr Brown, τα PCM 1728, που φροντίζουν για την μεταφορά 96 χιλιάδων δειγμάτων των 24άρων ψηφίων.
Από ότι διάβασα στο site της εταιρίας, τα λοιπά τεχνικά στοιχεία του CD Player δεν μπορούν να πλησιάσουν τα επίπεδα ενός Wadia 861, όμως επειδή δεν είναι αυτό το ζητούμενο, θεώρησα σκόπιμο να κάνω αυτή την ακρόαση. Όντως, για άλλη μια φορά διαπίστωσα ότι μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά, τις περισσότερες φορές υπάρχουν για να κοσμούν τα διαφημιστικά φυλλάδια των εταιριών.

Ο ήχος του Player 1 της Accustic Arts ήταν εξαιρετικός σε κάθε επίπεδο, με καθαρότητα που θα συναρπάσει, με εικόνα που θα καθηλώσει, με ιδανική τονική ισορροπία και με τιμή που θα ξαφνιάσει τον κάθε έμπειρο ακροατή. Πραγματικά, περίμενα να ακούσω μια τιμή που θα βρισκόταν στην μπάντα τιμής των πολύ ακριβών ψηφιακών της αγοράς ...όμως έπεσα μερικά χιλιάρικα έξω.

Δεν θα πω περισσότερα, όποιος ενδιαφέρεται ...ψάχνει.


Ακρόαση Νο. 2.
Audio Research Reference 600 Mk. III Monoblock Power Amplifiers. Για αυτή την ακρόαση δεν θα αναφέρω λέξη, καθώς ότι και να πω θα είναι πραγματικά πολύ λίγο. Απλά θα σας μεταφέρω μια σκέψη-φράση που πέρναγε συνεχώς στο μυαλό μου κατά την διάρκεια της 4ωρης ακρόασης. Η σκέψη-φράση μου λοιπόν έλεγε "ότι κάπου εδώ πρέπει να βρίσκεται το Hi End των τελικών ενισχυτών".-
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νίκο πάντα τέτοια..., πες μας και τα λοιπά συνοδά αν θες.
- Αλήθεια το Accustic Arts πόσο πάει?

P.S. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να αναφέρεις τα μαγαζιά..
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Oχι να μην αναφερει τα μαγαζια γιατι κανει...τζιζ :lol:

Ευτυχως που ειχε τεννις και επρεπε να φυγει διοτι βαρεθηκα να τον βλεπω :wink:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αν συνεχίσετε να κάνετε διάφορα τέτοια πίσω από την πλάτη μας θα γίνω Turkish :twisted:

Άκου τέννις... :lol: Σωστός! (αφού έχεις τα πνευμόνια)

p.s. Θα μου πείτε ρε πόσο έχει αυτνό το καλό το ργαλείο να μη ψάχνω?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Θα συμφωνήσω με τον Legola για το CD Player της Accustic Arts. Το άκουσα κι εγώ την Παρασκευή και με εντυπωσίασε. όταν άκουσα δε την τιμή σκέφτηκα ότι τελικά πολλές φορές πληρώνουμε πολύ παραπάνω χρήματα σε κάποια μηχανήματα μόνο για το όνομά τους, και χάνουμε την ουσία...
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Νικόλα τα συνωδά του Accustic Arts Player 1 ήταν:
- Ηχεία: B&W Nautilus 800 Signature
- Ενισχυτής: Sphinx Project 24
- Προ-ενισχυτής: Sphinx Project 18

Τα συνωδά των Audio Research Reference 600 Mk. III ήταν:
- Ηχεία: Egglestone Works Andra II και Wilson Audio Specialties WITT II
- Προ-ενισχυτής: Audio Research Ref 2 Mk. II
- DAC: Sonic Frontiers Processor 3
- Transport: Sonic Frontiers Transport 3

Αντρέα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :mrgreen:

Σπύρο συμφωνούμε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
τζάμπα πράμα..... τρέξτε....
α ρε ξύλο που θέλουμε...

αχ, υπομονή μέχρι να ανοίξω θέμα κατασκευής CD, χρόνο πότε θα βρω δε ξέρω...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σε σχέση με κάτι άλλα που έχω υπόψη μου πάντως ειναι φθηνό....

- Παρόλα αυτά χρόνο να βρεις. Τώρα. :lol:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Κωστή, αν μιλάμε για μηχανήματα εταιριών, θεωρώ πως το μηχάνημα είναι σε αρκετά καλή τιμή για αυτά που παίζει.

Τώρα, αν πιάσουμε το κόστος υλικών και το αναλύσουμε, σίγουρα θα βρούμε απόκλιση από την τελική τιμή που βγαίνει στο ράφι. Όμως, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σχεδόν με όλα τα αγαθά (ρούχα, παπούτσια, τηλεοράσεις, κλπ. κλπ.).

Εκεί όμως που πρέπει να σταθούμε είναι στο τελικό αποτέλεσμα. Το πιστεύω ακράδαντα και θεωρώ ότι αυτό είναι που κάνει την διαφορά.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, θα σου πω ότι παλαιότερα (πριν δύο χρόνια) είχα ένα Mazda RX-7 (το τελευταίο) με καινούριο κινητήρα type-r (δηλαδή 280Hp στον τροχό). Με μερικές μετατροπές (Μονοτούρμπινο, Leda, HKS φίλτρα, χταπόδια, μανέστρα μακαρονάκι, χωριάτικη στο 3 κλπ. κλπ.) το είχα φτάσει λίγο πιο κάτω από τα διπλά αλόγατα. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά άριστο, αφού ότι κινείτο, το άφηνα πολλές κολόνες και σε ευθεία και σε στροφές.

ΌΜΩΣ αγαπητέ και πολύ συμπαθή φίλε Κώστα, το RX-7 όπως και να ήταν, σε καμία περίπτωση δεν θα μου έδινε τις Hi End αισθήσεις μιας Porsche, μιας Shamal Maserati, μιας Lotus Esprit και πόσο μάλλον μιας Ferrari ή μιας Lamborghini Galardo.

Παρά το γεγονός ότι το RX-7 (έτσι όπως το είχα μαϊμουδιάσει) μπορεί να ήταν πιο γρήγορο τα παραπάνω αμάξια, σε καμία περίπτωση όμως δεν θα μπορούσε να σου προσφέρει την Hi End αίσθηση που αυτά μπορούν.

Δεν ξέρω αν το παράδειγμα ήταν ακριβές, αλλά επειδή το έχω βιώσει, θέλησα να σου το μεταφέρω.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top