Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Τη Κυριακη το πρωι βρεθηκαμε ο Γιαννης Μιχαηλος, ο Χρηστος Σιμοπουλος και εγω στο σπιτι του Χρηστου Σκαλουμπακα, προεδρο του ACA- Audiophile Club of Athens για μια ακροασουλα.

Εγω εφτασα κατά τις 10:30 το πρωι και μετα ακολουθησαν ο Γιαννης Μιχαηλος και ο Χρηστος Σιμοπουλος. Καταρχας να πω ότι ο Χρηστος εχει στησει με απιστευτο μερακι το συστημα του. Εκτος από το γεγονος ότι τα μηχανηματα είναι πολλων χιλιαδων ευρω ο Χρηστος εχει αφιερωσει απιστευτο χρονο σε tweaks ώστε να παρει το μεγιστο των δυνατοτητων τους. Εγω προσωπικα δεν εχω δει πιο μελετημενο συστημα. Για το πικαπ τι να πουμε. Το ηδη κορυφαιο Gabriel εχει πια αποκτησει ανεκτιμητη αξια, όπως ειπε και ο Γιαννης που τα φερνει μεσω του Ορφεα, μετα τις επεμβασεις του Χρηστου. Βλεποντας όλα αυτά που εχει κανει επαθα το αρχικο σοκ.
Κατι που δειχνει ότι δεν αγοραζουμε απλα κατι ακριβο και το βαζουμε να παιξει και παιζει καλα. Θελει πολύ κοπο και χρονο για να φτασουμε στο μεγιστο των δυνατοτητων του. Ο χωρος ηταν θα ελεγα ιδανικος- γυρω στα 100 τ.μ., με τελειες αναλογιες.
Περισσοτερες πληροφοριες για το συστημα του Χρηστου, μπορειται να δειτε εδώ:

www.aca.gr/pop_skal.htm - 75k -

Ξεκινησαμε της ακροαση με cd, δικα μου και του Χρηστου. Ο Χρηστος μου ειπε ότι δεν ακουει cd παραμονο όταν ασχολειται με κατι άλλο. Το συστημα επαιζε εξαιρετικα. Το wadia cd και transport εδειχνε τις ικανοτητες του σε σημειο που σκεφτομουν αυτό που μου ειχε πει ο Χρηστος και ελεγα πως είναι δυνατον να μην ακουει Δεν θα σταθω όμως πολύ σε αυτό το κομματι της ακροασης γιατι μολις ξεκινησαμε με τα βινυλια, είναι που επαθα το απολυτο σοκ. Θα προσπαθησω να σας το περιγραψω γιατι πραγματικα τετοιες εμπειριες είναι πολύ δυσκολο να περιγραφουν/ Με λιγα λογια μου εφυγε ο τακος. Προσπαθουσα να μαζεψω το σαγονι μου από το πατωμα. Κοιταζα τον Γιαννη με απορια για αυτό που βιωνα. Τετοιο πραγμα δεν εχω ξανακουσει και δεν νομιζω ότι θα ξανακουσω πολλες φορες στη ζωη μου. Δεν θα αναφερθω σε επιμερους στοιχεια του ηχου όπως αναλυση, staging, παρουσια κτλ γιατι πολύ απλα μολις ακους ένα τετοιο συστημα δεν ασχολεισαι με αυτά. Εδώ μιλαμε για την απολυτη μουσικη εμπειρια, για της απολυτη αισθηση του live. H μαλλον θα ελεγα ότι για να ακουσεις ετσι live πρεπει να εισαι η μπροστα στο group η στις πρωτες θεσεις στο Μεγορο Μουσικης. Πραγματικα δεν πιστευα αυτό που ακουγα. Δεν μπορουσα ποτε να φανταστω ότι η μουσικη αναπαραγωγη μπορουσε να φτασει τετοια επιπεδα. Όταν εβαλε ένα βινυλιο με τον καρυοθραυστη του Τσαικοφσκι ηχογραφηση του 1955 νομιζα ότι ειχα παρει ισχυρη δοση ναρκωτικων . Τοση ευφορια αισθανομουν. Ένα συστημα που τιμα τον ορο hi-end και δινει κουραγιο σε εμας τους μικροτερους να συνεχισουμε να ασχολουμαστε με αυτό το hobby. Ακουσαμε για περιπου 3 ωρες χωρις να καταλαβω πως περασαν. Δεν ηθελα να φυγω. Δεν ξερω τι άλλο να πω. Ελπιζω καποια στιγμη να καταφερω και εγω να φτασω το συστημα του Χρηστου εστω και σε ποσοστο 70%. Θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος. Μαλλον με βλεπω να αγοραζω ένα πικαπ. J


Τελος θα ηθελα να ευχαριστησω τον Χρηστο και τη γυναικα του τη Ποπη για την αψογη φιλοξενια.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας, Mike.

Ο Χ.Σ. σίγουρα δεν έχει ένα σύστημα "της σειράς" και είναι προφανές ότι ο άνθρωπος έχει ιδρώσει για να βγάλει το μέγιστο των δυνατοτήτων του.
Αν δεν με είχε απογοητεύσει στο παρελθόν με τη συμπεριφορά του θα σου έλεγα πως είναι από τα λίγα συστήματα που πραγματικά με "καίει" να ακούσω, αλλά...Αλλά!

Anyway, την επόμενη φορά προτείνω να κρατάτε και καμία top ψηφιακή πηγή μαζί σας. Το wadia του προέδρου τα έχει τα χρονάκια του αν θυμάμαι καλά και στα ψηφιακά τα πράγματα προχωρούν γρήγορα. Δεν λέω πως το ψηφιακό θα νικήσει (αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω) αλλά, ειδικά με τόσο tuning που έχει φάει το Gabriel, η κόντρα θα ήταν πιο δίκαιη με μία πηγή επιπέδου Chord Red Reference...

Πας για πικάπ ε; Ωχ, ωχ, βλέπω τον τραπεζικό λογαριασμό να αδειάζει μέχρι να το φέρεις εκεί που θέλεις (aka τουλάχιστον στο επίπεδο του EMM Labs σου)... Είδες τι κάνουν οι κακές παρέες; :mrgreen:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Ακροαση στο Χρηστο Σκαλουμπακα

Δεν κάθεστε πολύ κοντά ; :shock:
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Το συστημα του Χρηστου και ο ιδιος αυτος ο ανθρωπος ο οποιος ειναι εξαιρετικος
κυριος τιμουν την ενοια - λεξη - ειδος HI-END. Το συστημα του ειναι για σεμιναρια. Η ακροαση του ειναι εμπειρια. Ειναι κατι που μονο αν το ακουσεις καταλαβαινεις για τι προκεται ή μαλλον αν θες μια δοση αντε και καλυτερη, πηγαινε μια βολτα στο μεγαρο. Ξερω τωρα καποιοι θα εχουν ηδη ξεκινησει το θαψιμο αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει καθολου. Προσωπικα τον ζηλευω για οτι εχει καταφερει να κανει και τετοιοι ανθρωποι θα πρεπει να εχουν μια θεση σε οποιοδηποτε φορουμ. Απο τα καλυτερα συστηματα που ειχα την τυχη να ακουσω. Ευγε ΧΡΗΣΤΟ ΣΚΑΛΟΥΜΠΑΚΑ!
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Το συστημα του Χρηστου και ο ιδιος αυτος ο ανθρωπος ο οποιος ειναι εξαιρετικος
κυριος τιμουν την ενοια - λεξη - ειδος HI-END. Το συστημα του ειναι για σεμιναρια. Η ακροαση του ειναι εμπειρια. Ειναι κατι που μονο αν το ακουσεις καταλαβαινεις για τι προκεται ή μαλλον αν θες μια δοση αντε και καλυτερη, πηγαινε μια βολτα στο μεγαρο. Ξερω τωρα καποιοι θα εχουν ηδη ξεκινησει το θαψιμο αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει καθολου. Προσωπικα τον ζηλευω για οτι εχει καταφερει να κανει και τετοιοι ανθρωποι θα πρεπει να εχουν μια θεση σε οποιοδηποτε φορουμ. Απο τα καλυτερα συστηματα που ειχα την τυχη να ακουσω. Ευγε ΧΡΗΣΤΟ ΣΚΑΛΟΥΜΠΑΚΑ!
Μα και βέβαια έχει θέση...PERMANENTLY BANNED...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Οχι Μανώλη,

Σήμερα μόλις μου άνοιξαν την πρόσβαση όπως βλέπεις.

Πότε θα σε δούμε?

Θα κόψουμε καμιά πίτα :cool_4:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μα και βέβαια έχει θέση...PERMANENTLY BANNED...
Μιας και σε ενδιαφέρει, ο κος Σκαλούμπακας είχε περιορισμένη πρόσβαση στα forums μας για κάτι λιγότερο από ένα (1) μήνα.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Οι μαζώξεις και οι ακροάσεις είναι αναπόσπαστο μέρος της κοινωνικής πλευράς αυτού του χόμπι. Είναι ωραίο να βλέπεις ανθρώπους να περνάνε καλά ακούγοντας μάλιστα ένα πραγματικά εξαιρετικό σύστημα, το οποίο είχα κι εγώ κάποτε την τύχη να ακούσω, όχι βέβαια με τις τελευταίες αλλαγές στο αναλογικό. Εύχομαι πάντα τέτοια!

Κατά τα άλλα, Μιχάλη θα πέσει φωτιά και θα σε κάψει ρε. :happy_9:

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Tι να κανω ρε Νικο, αμαρτησα το ξερω.....:)
Οσο για το ban, κυριως για το αλλο φορουμ μιλαω ειναι ντροπη για ενα φορουμ που εχει κατηγορια hi-end να εχει banαρει ενα μελος με την εμπειρια και τις γνωσεις του Χρηστου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Οσο για το ban, κυριως για το αλλο φορουμ μιλαω ειναι ντροπη για ενα φορουμ που εχει κατηγορια hi-end να εχει banαρει ενα μελος με την εμπειρια και τις γνωσεις του Χρηστου.
Πολύ καλά έπραξαν. Βέβαια το καλύτερο ήταν με το avforum.gr επί δικής μου διαχείρισης, όπου ήταν αυτοδιαγραμμένος και παρακαλούσε να τον διαγράψω. Και διαγραμμένος δεν ήταν, και δεν ενοχλούσε. Ελπίζω να γίνει αυτό κάποτε και εδώ.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
-Προς Χρήστο Σκαλούμπακα...
Χαίρομαι που ξαναβλέπω την υπογραφή και τα γραφόμενά σου στο forum...Βέβαια και θα τα πούμε...Θέλω πολύ ν' ακούσω και το σύστημά σου...
-Προς Κώστα Κόγια.............!"£$%¬/()=°*+
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη στιγμή για να συζητήσουμε αυτό το θέμα. Να σημειώσω μόνον ότι η εμπειρία ή οι γνώσεις ενός ανθρώπου, δεν αρκούν για να δικαιολογήσουν οποιαδήποτε συμπεριφορά. Αυτό έχει διαπιστωθεί πολλάκις στα forums και φυσικά όχι μόνον με τον Χρήστο.

Παρακαλώ να μην επεκταθούμε περισσότερο σε αυτό.

...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Πολύ καλά έπραξαν. Βέβαια το καλύτερο ήταν με το avforum.gr επί δικής μου διαχείρισης, όπου ήταν αυτοδιαγραμμένος και παρακαλούσε να τον διαγράψω. Και διαγραμμένος δεν ήταν, και δεν ενοχλούσε. Ελπίζω να γίνει αυτό κάποτε και εδώ.
ΟΟX!!! Τι μου θύμησες τώρααααα!! Με την αδυναμία που σου έχει ο Αντρέας ελπίζω να μην κάνει το δεύτερο λάθος να σου δώσει εξουσίες γενικής διαχείρισης γιατί μας βλέπω να τρόμε ban για ασέβεια προς το άτομο σου.. :happy_9:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Πολύ καλά έπραξαν. Βέβαια το καλύτερο ήταν με το avforum.gr επί δικής μου διαχείρισης, όπου ήταν αυτοδιαγραμμένος και παρακαλούσε να τον διαγράψω. Και διαγραμμένος δεν ήταν, και δεν ενοχλούσε. Ελπίζω να γίνει αυτό κάποτε και εδώ.
...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
ΟΟX!!! Τι μου θύμησες τώρααααα!! Με την αδυναμία που σου έχει ο Αντρέας ελπίζω να μην κάνει το δεύτερο λάθος να σου δώσει εξουσίες γενικής διαχείρισης γιατί μας βλέπω να τρόμε ban για ασέβεια προς το άτομο σου.. :happy_9:
Μη μπερδεύεις το σκορδόζουμο με τη βυσσινάδα. Ο Καφάτος έχει το ελάττωμα να μην έχει αυλικούς και τσιράκια. Αλλ’ ακόμη κι αν είχε, θα τους άφηνε στην ησυχία τους· δεν τους ξαμολούσε στα άλλα φόρα, να διαλαλήσουν πόσο βελτιώθηκε το «soundstage» (μη χέ...), επειδή ο διαμήκης άξονας του iPod συνέπεσε με το μαγνητικό Βορρά, ενώ ήταν Κυριακή και δεν έβρεχε.
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Μη μπερδεύεις το σκορδόζουμο με τη βυσσινάδα. Ο Καφάτος έχει το ελάττωμα να μην έχει αυλικούς και τσιράκια. Αλλ’ ακόμη κι αν είχε, θα τους άφηνε στην ησυχία τους· δεν τους ξαμολούσε στα άλλα φόρα, να διαλαλήσουν πόσο βελτιώθηκε το «soundstage» (μη χέ...), επειδή ο διαμήκης άξονας του iPod συνέπεσε με το μαγνητικό Βορρά, ενώ ήταν Κυριακή και δεν έβρεχε.
Εγώ μίλησα για αδυναμία, όχι για υπαλλήλους και μισθολόγια.

Στο θέμα μάς όμως γιατί βλέπω τον αναπληρωτή που με κοιτάζει με μισό μάτι. :cool_11:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παρακαλώ να λείψουν οι χαρακτηρισμοί και ειδικά οι απ' ευθείας. Δεν νομίζω ότι μας χρειάζονται αυτά. Να μην χρειαστεί να επανέλθω.

...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top