Ακροαση DIY DAC MKII

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Mαζευτηκαμε αποψε σπιτι μου,με τον φιλο Σταυρο και ακουγοντας το ντακ ιδιοκατασκευης του, περασαμε μια ομορφη φιλικη βραδια μαζι που για μενα εχει την μεγαλυτερη σημασια απο ολα σε αυτον τον χωρο.
Δεν σας κρυβω οτι στην αρχη ημουν ιδιαιτερα επιφυλακτικος, κατα ποσο μια ιδιοκατασκευη θα μπορουσε να σταθει διπλα σε ενα σιντι πλευερ, κατα την γνωμη μου απο τα καλυτερα στην κατηγορια των 3000 ευρω.
Το προηγουμενο ντακ του Σταυρου ηταν μια πολυ καλη κατασκευη που ανετα θα μπορουσε να αντιμετωπισει καποια ντακ μεχρι του ποσου των χιλιων ευρω. Το τωρινο του ομως δημιουργημα ειναι κατι το διαφορετικο.
Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στα κορυφαια υλικα κατασκευης, στην υλοποιηση η σε κατι αλλο, μια και απο ιδιοκατασκευες δεν κατεχω πολλα, αλλα αυτη η υλοποιηση ηχητικα ειναι κατι το διαφορετικο.
Θελοντας να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος μπορω, θα σας περιγραψω δυο στοιχεια της ακροασης. Το πρωτο ειναι οτι το ντακ που διαθερει δυο σταδια ενισχυσης, οταν τοποθετηθηκε στο ασθενεστερο εξ αυτων και με συνεχεις αλλαγες απο τον επιλογεα των πηγων του προενισχυτη, ηταν αδυνατον οχι μονο να διακρινεις καποιες διαφορες απο το ενσωματομενο ντακ του ντροπλετ, αλλα και αυτες τις αλλαγες, μια και η μουσικη ηταν συνεχης και δεν αλλαζε καθολου η ροη της.
Το δευτερο σημειο της ακροασης που με εντυπωσιασε ηταν το εξης. Οταν εμπαινε και η δευτερη βαθμιδα ενισχυσης, το ντακ ακουγοταν λιγο δυνατοτερα απο το σιντι πλευερ, πραγμα που στην αρχη με οδηγησε στο συμπερασμα οτι το δικο μου πλευερ και λογω της ακουστικης συνηθειας λογω της συμβιωσης με αυτο ακουγοταν καλυτερα και η οποια ανωτεροτητα στιγμιαια του ντακ οφειλοταν στην διαφορα σταθμης. Οσο ομως περναγε η ωρα διαπιστωνα οτι το ντακ υπερτερουσε τοσο στην καθαροτητα των υψηλων, οσο και στην εκταση των χαμηλων, αλλα το πιο βασικο ηταν το βαθος και το τρισδιαστατο της σκηνης, που εκανε το δικο μου πλευερ να φαινεται πιο επιπεδο.
Απο ενα σημειο και μετα σταματησα τις συγκρισεις και αφησα τον εαυτο μου να απολαυσει καποια κομματια με τους παραπανω φιλους, μια και αυτο ειναι η μεγαλυτερη απολαυση απο ολα για μενα ακομα και με το χειροτερο συστημα.
Το συμπερασμα παντως ειναι οτι το παραπανω ντακ ειναι μια θαυμασια κατασκευη που θα μπορουσε να σταθει ανετα σε ενα συστημα αξιωσεων χωρις την αναγκη μελλοντικης αναβαθμισης. Το μονο στεναχωρο της βραδιας ειναι οτι ο Σταυρος ειναι η τελευταια χρονια που θα ειναι μαζι μας στην Πατρα, οποτε οποια ιδιοκατασκευη θελουμε πρεπει να βιαστουμε για να μας την κατασκευασει.
Ελπιζω ο φιλος να πει και την δικη του γνωμη και να αναιβασει και καποιες φωτογραφιες απο την ακροαση.
 


Μηνύματα
150
Reaction score
0
Μαζευτηκαμε λοιπων σπιτι του φιλου Θαναση τον οποιο να ευχαριστησω για την πολυ ζεστη του φιλοξενια.

Στησαμε το DAC κατασκευης μου να αντιμετωπισει το Droplet,ενα παρα πολυ καλο player,οχι μονο στα λεφτα του αλλα και πιο πανω.Ηθελα να δω που στεκεται ηχητικα η νεα κατασκευη μου.Το παλιο dac ετρεχε να φτασει το Droplet,αλλα το νεο ηταν αλλη υποθεση.Απλα αλλη κατηγορια απο το παλιο.

Το DAC επαιρνε ψηφιακο σημα απο το player,και μεσω του προενισχυτη Dared επιλεγαμε πηγη για τους τελικους Τσακιριδη οι οποιοι οδηγουσαν τα Kef.

Δεν ημουν ετοιμος για το ηχητικο σοκ που επαθα οταν ακουσα το dac.Δεν πιστευα οτι θα επαιζε με τετοιο τροπο.Προσωπικα οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να του βρω ψεγαδι.Ψηλες κρυσταλλινες με σωμα,μπασο με εκταση και ελεγχο,σωματα των οργανων απλα πολυ σωστα.
Επισης ο διαχωρισμος των οργανων ηταν φανταστικος το ιδιο και η εικονα που δημιουργουσε.

Η κατασκευη παιρνει θεση στο ρακ μου για μια ζωη,και ξεχναω την οποια αναβαθμιση.

Εδω να ευχαριστησω το Θαναση για τα καλα του λογια και να του ευχηθω να χαιρεται την οικογενεια του αλλα και το συστημα του.
 

Attachments


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να απολαμβάνεις μια δική σου κατασκευή. Τα συγχαρητήριά μου Σταύρε τόσο για την υλοποίηση όσο και για το αποτέλεσμα που φαίνεται να σας ικανοποίησε πλήρως.

Όσο για τον Θανάση, εσύ ρε μάστορα έτσι όπως πας σε λίγο θα κοιμάσαι πάνω σε μηχανήματα. :114:
Άσε που είσαι και ντιβιντάκιας. :137:


p.s. Μεταφέρω το θέμα στις ακροάσεις. :126:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ερώτηση κρίσεως...
Στην παρακάτω φωτό, δεν μπορούσα να μην προσέξω τις σιλουέτες που καθρεπτίζονται εντός της επίπεδης οθόνης. Ποιός είναι ο "ξερακιανός" και ποιός ο έχων "έντονη καμπύλη ευημερίας"; :114:



...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
ο έχων "έντονη καμπύλη ευημερίας";
τα βασανα της ζωης με φουσκωσαν

Όσο για τον Θανάση, εσύ ρε μάστορα έτσι όπως πας σε λίγο θα κοιμάσαι πάνω σε μηχανήματα.
αυτο ειναι μεγαλο προβλημα. Πως να αφησεις την γυναικα που τα δεχεται για μια κουκλα γκομενα;

Άσε που είσαι και ντιβιντάκιας.
αυτα ειναι τα μουσικα ντι βι ντις τα υπολοιπα σε κιβωτια και ενας τοιχος με βινυλια

σε λιγο φτιαχνω ενα ειδικο δωματο για δικαναλο ηχο,
ετσι και αλλοιως λιγοτερο θα μου στοιχισει απο τις μηνιαιες ζημιες.
 


Μηνύματα
436
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ακροαση DIY DAC MKII

Οχι και ξερακιανος 100Kg πλασμα:142:
Τι πλάσμα βρε; Οι LCD είναι καλύτερες! :142::142:


Μπράβο παίδες, πάντα τέτοια!
(Θανάση, πολύ μηχάνημα μάναμ! Απ' όλα έχει ο μπαξές, βλέπω!)
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
εμ εκει φαγανε το εφαπαξ - στην αλλη ζωη παντως θα το φαω αλλου.

Ασε που μου περναει μια σκεψη ρε Νικο για ενα εξακαναλο τετοιο ντακ με εξακαναλο ποντεσιομετρο και να το βαλω μετα το ψηφιακο το κροσοβερ το μπερυ - να δω πως θα γινει.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
εμ εκει φαγανε το εφαπαξ - στην αλλη ζωη παντως θα το φαω αλλου.

Ασε που μου περναει μια σκεψη ρε Νικο για ενα εξακαναλο τετοιο ντακ με εξακαναλο ποντεσιομετρο και να το βαλω μετα το ψηφιακο το κροσοβερ το μπερυ - να δω πως θα γινει.
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. :622:

...
 

Μηνύματα
150
Reaction score
0
Ασε που μου περναει μια σκεψη ρε Νικο για ενα εξακαναλο τετοιο ντακ με εξακαναλο ποντεσιομετρο και να το βαλω μετα το ψηφιακο το κροσοβερ το μπερυ - να δω πως θα γινει.
Εξακαναλλο?
Υπολογισε ποσα θα σου βγει(κοστος).Αυτα που σου ειπα χτες ειναι τα μισα τωρα που τα υπολογισα μου φαινεται...
Και το μεγεθος.Το dac μεσα ειναι τιγκα τωρα
 

Μηνύματα
272
Reaction score
1
Απάντηση: Ακροαση DIY DAC MKII

Νικο, φανταζεσαι να παει περιοδικο για παρουσιαση του συστηματος του Θαναση και να πρεπει να περιγραψει το συστημα?



θα ειναι το πρωτο συστημα για το οποιο θα πρεπει να βαλουν ολοκληρο ενθετο στο περιοδικο !!!
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Εξακαναλλο?
Υπολογισε ποσα θα σου βγει(κοστος).Αυτα που σου ειπα χτες ειναι τα μισα τωρα που τα υπολογισα μου φαινεται...
Και το μεγεθος.Το dac μεσα ειναι τιγκα τωρα
αν γινοταν μονο η πρωτη βαθμιδα ενισχυσης, δυο κουτια ενα ηχειο, τρεις δρομοι, 6 λυχνιες ανα κουτι .
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
να ακουσουμε τις κορνες και τους τελικους και βλεπουμε.
παντως ιδεες μου μπηκαν.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Ακροαση DIY DAC MKII

Νικο, φανταζεσαι να παει περιοδικο για παρουσιαση του συστηματος του Θαναση και να πρεπει να περιγραψει το συστημα?

θα ειναι το πρωτο συστημα για το οποιο θα πρεπει να βαλουν ολοκληρο ενθετο στο περιοδικο !!!
Άσε που το συνεργείο δεν θα χωράει να περάσει. :116:

...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Άσε που το συνεργείο δεν θα χωράει να περάσει.
για βρεστε τροπο να διωξω την κουζινα απο το ισογειο - τωρα που ειμαι ακομα γλυκοτσουτσουνος.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.273
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top