Αλευρι για ψωμι

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Εχω δοκιμασει τελευταια να φτιαξω ψωμι αλλα δεν μου αρεσει η γευση.
Κυκλοφορουν και χιλιαδες σχετικα βιντεακια.
Διαβαζω οτι η γευση ειναι στο αλευρι.
ΙΔανικα προμηθευεσαι απο μικρο μυλο αλλα που να βρω τετοιο πραγμα.
Για πειτε κανενα δοκιμασμενο αλευρι να αλευρωθουμε να γουσταρουμε.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ λόγω καραντινας είχα πάρει από το lidl αρτοπαρασκευαστη. Και από την άνοιξη έγινε συνήθεια με την καλή έννοια. Χρησιμοποιώ αλεύρι νο 1 Αγίου Γεωργίου μαζί με ζημωτο πάλι Αγ. Γεωργίου και Μάγια είτε νωπή είτε ξηρή Αλλατίνη. Όλα πάντα σύμφωνα με την συνταγή του αρτοπαρασκευαστη και βγαίνει φουλ χωριάτικο Ψωμι.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Εχω δοκιμασει τελευταια να φτιαξω ψωμι αλλα δεν μου αρεσει η γευση.
Κυκλοφορουν και χιλιαδες σχετικα βιντεακια.
Διαβαζω οτι η γευση ειναι στο αλευρι.
ΙΔανικα προμηθευεσαι απο μικρο μυλο αλλα που να βρω τετοιο πραγμα.
Για πειτε κανενα δοκιμασμενο αλευρι να αλευρωθουμε να γουσταρουμε.
Με ατροπαρασκευαστή παίζεις ή στο φούρνο κλασσικά;

Έχω κάποια μικρή εμπειρία από συγκεκριμένο ατροπαρασκευαστή, μα θέλει πολλές δοκιμές για να καταλήξεις στη συνταγή που εσένα σου αρέσει.

Δεν έχει κανένα νόημα ούτε ο μικρός μύλος που λες ούτε τίποτα, υπάρχουν άριστες επιλογές στα ράφια των σουπερμάρκετ.
 


gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Χρειάζεται πειραματισμός με μείγμα αλευριών, όχι μόνο ένα, και, ίσως το κυριότερο, με νωπή μαγιά. Η οποία δεν είναι εύκολο να μανατζαριστεί σε βάθος χρόνου.

Κι εγώ έχω πάρει τον ίδιο αρτοπαρασκευαστή από το Lidl και δεν έχω δει τα αποτελέσματα που θα ήθελα ακόμη και με μείγμα μαλακού και σκληρού αλευριού, βάζω όμως ξηρή μαγιά προς το παρόν τουλαχιστον.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Εχω δοκιμασει τελευταια να φτιαξω ψωμι αλλα δεν μου αρεσει η γευση.
Κυκλοφορουν και χιλιαδες σχετικα βιντεακια.
Διαβαζω οτι η γευση ειναι στο αλευρι.
ΙΔανικα προμηθευεσαι απο μικρο μυλο αλλα που να βρω τετοιο πραγμα.
Για πειτε κανενα δοκιμασμενο αλευρι να αλευρωθουμε να γουσταρουμε.
Η @melina, σαν καλή νοικοκυρά που είναι :tongue:, φτιάχνει ψωμί. Περιμένω οδηγίες από την πείρα της.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Δεν εχω αρτοπαρασκευαστη. Ολα ατο χερι.
Για πειτε και μαρκα και τυπο αλευρου που χρησιμοποιειτε.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Η μάνα μου, που είναι καλλιτέχνης στο είδος, χρησιμοποιεί το Robin Hood για τα τσουρέκια (που τα φτιάχνει όλο το χρόνο και δεν υπάρχουν καλύτερα) και για το ψωμί -μεταξύ άλλων- το ζυμωτό των Μύλων Αγίου Γεωργίου. Αμφότερα παρατίθενται σε μηνύματα παραπάνω.
Επειδή μου έχει παραγγείλει πολλές φορές να της πάρω αλεύρι από το σούπερ μάρκετ, γνωρίζω ότι για ψωμί χρησιμοποιεί αλεύρι κατηγορίας Μ από σκληρό σιτάρι. Ψωμί έχω φάει και καλύτερο πάντως, κυρίως από παραδοσιακούς ξυλόφουρνους. :)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Επίσης, λες ότι δε σου αρέσει η γεύση στο ψωμί, μα δε λες ποιο είναι το ψωμί που σου αρέσει στη γεύση, ποιο θες να κάνεις.

Άλλοι θέλουν ολικής, άλλοι γαλλικό, άλλοι με προζύμη, σικάλεως, πολυσπορο, χωριάτικο, πολυτελείας, γερμανικό ξινό, μπομποτα, δεξερωγωτι, είναι πολλές οι ποικιλίες που θα βρεις σε ένα φούρνο.

Άλλο είναι καλό για σάντουιτς, άλλο για να βουτάς μακροβουτια στη σαλάτα και να μη γίνεται νιανια, άλλο για να έχει φυτικές ίνες και χωρίς γλουτένη, άμα σε πειράζει δηλαδή, κι άλλο να είναι νόστιμο πολυτελείας με μπόλικο αλάτι.

Διάλεξε ποιο σου αρέσει, πως το λένε αυτό το ψωμί που σου άρεσε, αν είναι από λευκό αλεύρι σιταριού κοσκινισμένο χωρίς φυτικές ίνες, ή από ολικής κλπ, ξεκίνα από τα βασικά.

Αν πας σε φούρνο που θα βρεις ψωμί να ξετρελαθεις, μάθε συνταγή από κει, ρωτώντας πας στην πόλη, οι επαγγελματίες έχουν "μυστικά".

Βεβαίως, ο κλασικός φούρνος με ξύλα, δε παλεύεται, ούτε στο ψωμί ούτε στην πίτσα. Μερικά πράγματα έχουν διαχρονική αξία και δε ξεπερνιούνται.

Εγώ την πάλεψα στον ατροπαρασκευαστή για υγιεινό ψωμί από πλούσια σε φυτικές ίνες άλευρα, ολικής πολυσπορο, και κατάφερα να φτιάξω ένα αρκετά νόστιμο (για μένα) ψωμί, κλάσεις καλύτερο από τα έτοιμα τέτοια ψωμιά τα υγιεινά που είναι συσκευασμένα στα ράφια σουπερμάρκετ.

Φυσικά, έκανα διάφορες αποτυχίες, και με σημειώσεις σε κάθε προσπάθεια κατέληξα σε μια συνταγή και τέλος.

Η γυναίκα κάνει ένα απλό χωριάτικο στο φούρνο στη γάστρα, που είναι πολύ πιο νόστιμο. Κλάσεις πιο νόστιμο όμως.

Ωστόσο, το ψωμί από τον ξυλόφουρνο της γειτονιάς εδώ στα περίχωρα, είναι άλλη απόλαυση, και δε πρόκειται δήθεν να το ξεπεράσω, πάω και το ψωνίζω. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Η συνταγή της γυναίκας, εφόσον δεν έχεις αρτοποιητη, απαιτεί γάστρα, και να καίει η γάστρα πριν ξεκινήσεις.

2 φακελάκια μαγιά ξηρή, αλεύρι λευκό σιταριού αλατινι για όλες τις χρήσεις.

received_2741807189376687.jpeg


Είναι όντως πολύ νόστιμο, ωραία σκληρή τραγανή κόρα, γ@ματο.

Αλλά δε φτάνει με τίποτα ξυλόφουρνο.

Ειδικές ψησταριές για μπριζόλες, που τις κάνουν και καπνιστές, είναι εξαιρετικές και για ψωμί, και πιθανώς αυτές να πλησιάζουν ξυλόφουρνο.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η γευση που ειναι ας πουμε σαν το πολυτελειας περιπου. Τι αλευρι βαζει το κοριτσι; Για ρωτα.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Δεν εχω αρτοπαρασκευαστη. Ολα ατο χερι.
Για πειτε και μαρκα και τυπο αλευρου που χρησιμοποιειτε.

Εαν οι προτιμησεις ειναι σε τυπου χωριατικο θα διαλεξεις αλευρι τυπου Μ (απο σκληρο σιταρι η οπως λεμε κιτρινο)
Οι αρτοποιοι συνηθως για το κλασσικο χωριατικο χρησιμοποιουν 70% κιτρινο και 30% λευκο.
Καλο κιτρινο απο s/m ειναι το Μαννα Κεραμαρη και το Αλευρι Λημνου Σταματερος.
Θα υπολογιζεις περιπου για καθε 500γρ αλευρι και ενα φακελακι μαγια σκονη.Το αλατι μην ξεχασεις προς στο τελος,και φυσικα ελαιολαδο περιπου 3κουταλιες της σουπας.
Στο χερι λοιπον ζυμωμα καλο,σκεπασμα σε λεκανακι με μεμβρανη,ανοιγεις τη λαμπα του φουρνου και το αφηνεις μεσα μεχρι να διπλασιαστει.Το αναπιανεις με λιγο αλευρακι στον παγκο σου το κοβεις στα κομματια που θελεις και το αφηνεις παλι να ξεκουραστει για 10-15 λεπτακια.
Ψησιμο περιπου στους 180-200 αναλογα το φουρνο και τον τροπο ψησιματος.
 

blackhill66

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
351
Reaction score
256
νοικοκυραιοι ολοι μπραβο ρε σεις ,εχουμε να πατησουμε κανα μηνα σε φουρνο μαυτην την συνταγη ,πανευκολη και ψωμι πραγματικα πολυ καλο!! αλευρι βαζεις οτι θες ,εγω βαζω σκληρο.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top