Αλλαγή Βελόνας Benz Micro MC-20E2/H

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω βελόνα για την κεφαλή της Benz Micro MC-20E2/H ;


Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες και το site μοιάζει να είναι offline.

Ειναι elliptical πάντως η βελόνα.

ευχαριστώ
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Η κεφαλή σου είναι mc άρα δεν αλλάζει η βελόνα από τον χρήστη. Πρέπει να πάει στην εταιρία για αναβελωνωση. επικοινωνησε με τον αντιπρόσωπο(studio 17) να σου προτείνει την καλύτερη λύση !
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Υπάρχουν και MC (high output συνήθως) που έχουν βελόνες ξεχωριστές, βλέπε Audio Technica. Η δική σου πρέπει να πάει για "αναγόμωση"...Απλά δες το κόστος μήπως αξίζει να πάρεις μια καινούργια, όχι αναγκαστικά την ίδια (σου βάζω ιδέες, συγνώμη...)
Γιάννης
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
ποσο μπορεί να πάει το κόστος γνωρίζετε;
μου ήρθε ένας ταμπλάς η αλήθεια είναι..
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Τι να σου πω, ρώτα εδώ ρώτα και στο εξωτερικό. Η επισκευή αυτή είναι πολύ συχνή στο Αμέρικα. Για την Ευρώπη δεν έχω ψάξει. Τιμές έχω δει από 150-250 δολάρια ανάλογα την κεφαλή και ανάλογα την βελόνα που θα βάλεις (απλή, shibata κλπ). Ρώτα πάντως πριν στην αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Καμιά φορά ψάχνουμε τα γυαλιά μας και τα φοράμε!
Γιάννης
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Στης κεφαλές MC και σε μερικές MM ο χρήστης δεν αλλάζει βελόνα. Μόνο αν τη στείλεις στο εργοστάσιο για αναβελόνωση. Μπορείς επίσης να δώσεις πίσω την παλια κεφαλή και να αγοράσεις καινούργια με κάποια έκπτωση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Θα απαντήσουν ελπίζω. Απλά τσεκάρισε ότι είναι "ζωντανοί" και εξακολουθούν να είναι αντιπρόσωποι. Βάλε το και εδώ σαν αίτηση βοήθειας για αναβελόνωση, ειδικά (ζήτα από τους admins να αλλάξουν τον τίτλο). Υπάρχουν κάποιοι εδώ που το έχουν κάνει.
Γιάννης
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
H κεφαλή σου, την οποία χρησιμοποιούσα εντατικά πρίν πολλα φεγγάρια και ήμουν ευχαριστημένος, δέν παράγεται πλέον άρα οι πιθανότητες να στην ανταλλάξουν με μια καινούρια δίνοντας σου έκπτωση είναι υπό του μηδενος. Ο αντιπρόσωπος STUDIO 17 γενικά είναι γενικά εκτνευριστικά νωθρός και αργός στις αντιδράσεις του και το πιθανότερο είναι να σου πεί να την ανταλλάξεις με μια silver που είναι πλέον η πιό φτηνή που κατασκευάζει η Benz που σημαίνει γύρω στα διακόσια ευρώ ελαφρύτερη τσέπη. Αν δεν θές να αναβαθμίσεις, που και εκεί υπάρχουν προτάσεις αν θές, πάς σε ortofon ή nagaoka και ησυχάζει το κεφάλι σου.. Το mc μην σε ανησυχεί, στην κατηγορία αυτή δεν κάνει κάποια διαφορά και θα διαπιστώσεις μόνος σου οτι υπάρχουν και αλού πορτοκαλιές..
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Έχω επικοινωνήσει με studio 17 πολλές φορές και μόνο μια σήκωσαν το τηλέφωνο..
Υπάρχει άλλη πόρτα να χτυπήσω γιατί εκεί δε βλέπω φως..

εννοεις ανταλλαγή και 200€;
Θα άξιζε σε αυτά χρήματα η αλλαγη;
ποιες άλλες εναλλακτικές υπάρχουν;

είχα ακούσει κάποια στιγμή την audio technica at 440 σε ένα Thorens και μου φάνηκε εξαιρετική
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Δεν πας σε κάποια άλλη που μπορεί να είναι και καλύτερη;
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Υπάρχουν και MC (high output συνήθως) που έχουν βελόνες ξεχωριστές, βλέπε Audio Technica.
Γιάννης

H Audio Technica δεν παράγει υψηλοέξοδες MC κεφαλές.

Για το φίλο που άνοιξε το θέμα προτείνω Audio Technica AT-VM95SH ή VM540ML.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
H Audio Technica δεν παράγει υψηλοέξοδες MC κεφαλές.

Για το φίλο που άνοιξε το θέμα προτείνω Audio Technica AT-VM95SH ή VM540ML.
Δεν ξέρω αν παράγει αλλά εγώ έχω προς διάθεση την ATN3200XEII με ΟΛΟΚΙΑΝΟΥΡΓΙΑ και ΓΝΗΣΙΑ βελόνα. PM me αν σε ενδιαφέρει.
Γιάννης
 



Μηνύματα
126
Reaction score
28
Επικοινώνησα με Benz Micro για retipping και μου είπαν

You can get our MC Silver (High Output 2,5 mV Output) for an Exchange price
of Euro 258,00 + shipping cost.


Τι λέτε αξίζει;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Συγγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη είναι το entry level μοντέλο της εταιρίας και στην Ελλάδα κοστίζει 250 ευρώ οπότε ποια ακριβώς είναι η εξυπηρέτηση που σου κάνουν;;;
http://www.studio17.gr/product/benz-micro-gold-silver/
Post automatically merged:

Κατά τη γνώμη μου ή την στέλνεις για retip με διαμάντι shibata με κόστος περίπου 200 ευρώ κι έχεις μια αναβαθμισμένη Benz Micro MC-20E2 ή προχωράς στην αγορά νέας κεφαλής της επιλογής σου ανάλογης του μπάτζετ σου.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top