Αλλαγή ενισχυτή απο AV σε Stereo

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Καλησπέρα στο forum. Εδώ και λίγο καιρό έχω ξαναπιάσει τα βινύλια και μου εχει μπει το μικροβιο να αλλάξω τον ενισχυτή.
Είχαμε πάρει προ δεκαετίας + ένα yamaha rxn600 για home cinema που δεν στήθηκε ποτέ, με ηχεία τα Klipsh rf 15 και αργότερα πηρα ενα project πικαπ με ενα phono stage της nad
O Yamaha έχει κάποιες ρυθμίσεις για να λειτουργεί με bypass και θεωρητικα ως ένας στερεο hi fi.
Απ την άλλη εχω βρει κάποιες φθηνες λυσεις σε μεταχειρσμένους δικάναλους ενισχυτές όπως cambdride audio 340A ή τον AM 10 και nad
Πιστεύετε ότι θα έχω αισθητη διαφορά ηχητικά με μια τέτοια λύση ή πρέπει να ανέβω αρκτετά στο budget
Ευπρόσδεκτες οι προτάσεις για ενισχυτή
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
O Nad είναι καλή λύση "ηχητικά", αλλά τα ηχεία σου θέλουν πολύ ρεύμα για να παίξουν οκ!
 

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Καλημέρα. Oπότε μια λύση ας πούμε όπως ο NAD C320BEE θα μου έδινε ασθητη διαφορα;

O Nad είναι καλή λύση "ηχητικά", αλλά τα ηχεία σου θέλουν πολύ ρεύμα για να παίξουν οκ!
 




Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Καλημέρα. Oπότε μια λύση ας πούμε όπως ο NAD C320BEE θα μου έδινε ασθητη διαφορα;
Αν παίζεις στα 75db ναι, αν θές να τα κουνήσεις γερά, μάλλον όχι.
Γενικά ένας δικάναλος θα ακουστεί πιο σωστά από έναν αντίστοιχης τιμής av, με την προυπόθεση βέβαια ενός σωστού στησίματος των ηχείων στο χώρο σου.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Καλημέρα
Μέχρι 200 λέω περίπου
Μην το κανεις,μεινε με τον yamaha σε λειτουργια direct......αν θελεις ουσιαστικη βελτιωση πρεπει να κινηθεις στην κατηγορια 500-600 (για κατι καινουργιο).Αν ειχες πιο ευκολα ηχεια μπορουσες να δεις διαφορα (στον ηχο,οχι στην ε νταση) και με κατι στην κατηγορια 350-400.
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Τα ηχεια δεν τα ξερω, αλλα στα σπεκς βλεπω
SENSITIVITY 96dB @ 2.83 volts/1 meter NOMINAL IMPEDANCE 8 ohms compatible.
Δε τα λες και δυσκολα ηχεια.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Καλημέρα. Απ οτι εχω μιλησει παλλιοτερα επειδη εχουν ευαισθησια ενδεχομένως να μπορουν να τα οδηγησουν και λιγοτερα watt.

Τα ηχεια δεν τα ξερω, αλλα στα σπεκς βλεπω
SENSITIVITY 96dB @ 2.83 volts/1 meter NOMINAL IMPEDANCE 8 ohms compatible.
Δε τα λες και δυσκολα ηχεια.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα aggelospan,
Πριν από μία ημέρα είχαμε ίδια συζήτηση με ένα φίλο του site για το ίδιο θέμα.
Σίγουρα ένας δικάναλος ενισχυτής θα παίξει καλύτερα από έναν πολυκάναλο όπως τον Yamaha που διαθέτεις.
Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από τον ήχο σου.
Τα Klipsch είναι ευαίσθητα ηχεία και οδηγούνται με αρκετούς ενισχυτές πολυκάναλους είτε δικάναλους.
Τώρα αν θέλεις να τον αλλάξεις επειδή είναι παλιός ενισχυτής αυτό είναι άλλο θέμα, παίζει ρόλο η χρήση του αν βλέπεις ταινίες η ακούς μόνο μουσική ?
Πάντως αν θέλεις διαφορές στον ήχο χρειάζεται να δώσεις παραπάνω λεφτά !
 

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Καλημέρα Τον θελω μονο για αναβαθμιση στη μουσικη

Καλησπέρα aggelospan,
Πριν από μία ημέρα είχαμε ίδια συζήτηση με ένα φίλο του site για το ίδιο θέμα.
Σίγουρα ένας δικάναλος ενισχυτής θα παίξει καλύτερα από έναν πολυκάναλο όπως τον Yamaha που διαθέτεις.
Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από τον ήχο σου.
Τα Klipsch είναι ευαίσθητα ηχεία και οδηγούνται με αρκετούς ενισχυτές πολυκάναλους είτε δικάναλους.
Τώρα αν θέλεις να τον αλλάξεις επειδή είναι παλιός ενισχυτής αυτό είναι άλλο θέμα, παίζει ρόλο η χρήση του αν βλέπεις ταινίες η ακούς μόνο μουσική ?
Πάντως αν θέλεις διαφορές στον ήχο χρειάζεται να δώσεις παραπάνω λεφτά !
 

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Τα ηχεια δεν τα ξερω, αλλα στα σπεκς βλεπω
SENSITIVITY 96dB @ 2.83 volts/1 meter NOMINAL IMPEDANCE 8 ohms compatible.
Δε τα λες και δυσκολα ηχεια.
Φίλε βλεπω πως γράφτηκες στο φόρουμ πριν μια εβδομάδα, δεν θα έχεις διαβάσει και πολλά μηνύματα, πρέπει λοιπόν να σε ενημερώσω:

Τίποτε δεν μαρτυρά πόσο ψαγμένος, προχωρημένος και απαιτητικός ακροατής είσαι, όπως το να γράψεις πως τα Klipsch είναι δύσκολα ηχεία.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σε αρκετά "κακό" χώρο κιόλας έχω ακούσει klipsch με σετ vintage προ και τελικου ( 2χ200) και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ευχάριστο. Ο τελικός ήταν κάποιος phase linear. Προ και μοντέλο ηχείων δεν θυμάμαι.
Αλλά όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω πέρνεις ρίσκο.
Καλημέρα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Φίλε βλεπω πως γράφτηκες στο φόρουμ πριν μια εβδομάδα, δεν θα έχεις διαβάσει και πολλά μηνύματα, πρέπει λοιπόν να σε ενημερώσω:
Είναι παλιός χρήστης.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Για μεταχειρισμενο εγραψα στα 200 για να ειναι κάτι ανωτερο απo τονyamaha
Αρα στην κατηγορια των 400 ευρω το πολυ,αν μιλαμε για ενισχυτη 5-6 ετων και οχι φυσικα κανενα χρεπι 20 και βαλε ετων....
 

Μηνύματα
97
Reaction score
28
Απ οτι καταλαβαίνω οι περισσοτεροι λετε οτι δεν θα δω σημαντικη διαφορα

Απλα το σκεφτομαι επειδη βλεπω καλες κριτικες για ενισχυτες οπως nad 320 η τον 355 η καποιους cambridge audio που ειναι στο budget αυτο, γιατι πολλοι γραφετε οτι ειναι πολυ καλυτερος ο ηχος απο εναν κλασικο δικαναλο σε σχεση με εναν AV
Φαντασου οτι χαζευω και κατι sansui γιατι με ενα τετοιο συστημα μεγαλωσα στ πατρικο μου!!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.530
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top