Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να μαντέψω...
Ηχείο τριών μεγαφώνων, με midwoofers 5,25 ιντσών σε σχεδίαση 2,5 δρόμων.
Τους πυκνωτές των 68 και 4,7 μF καλά έκανες και τους άλλαξες.
Με την αλλαγή του 6,8 όμως, χειροτέρευσε η απόκριση στη μεσαία περιοχή.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Να μαντέψω...
Ηχείο τριών μεγαφώνων, με midwoofers 5,25 ιντσών σε σχεδίαση 2,5 δρόμων.
Τους πυκνωτές των 68 και 4,7 μF καλά έκανες και τους άλλαξες.
Με την αλλαγή του 6,8 όμως, χειροτέρευσε η απόκριση στη μεσαία περιοχή.
Γιατι ?
 


Μηνύματα
18
Reaction score
23
Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά τα ωράρια μου είναι λίγο περίεργα στη δουλειά...

Λοιπόν τα ηχεία είναι αυτά εδώ. https://www.tagaharmony.com/en/products/3589/home-speakers/product/164/tav-806f

Ο ενισχυτής μου είναι αυτός. https://www.harmankardon.com/audio-...K 3770_color=Black-USA-Current#q=3770&start=1

Τώρα για την αναβάθμιση Με έβαλε στο τρυπάκι ο iason...............

Οι ακουστικές δοκιμές θα γίνουν το Σαββατοκύριακο...

Τα καλώδια τα αγόρασα από ένα μαγαζί στα βριλήσσια...

Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά με την ερασιτέχνης είμαι το παλικαρι... για ποιο λόγο ο 6,8 θα μου το χαλάσει και θα μου το κάνει χειρότερο?????? εεεε??????

Ευχαριστω για την υπομονη σας...

IMG_20181214_164538.jpg



IMG_20181214_162438.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κάτι δεν βγαίνει για τρίδρομο...
Αυτό είναι ένα κλασικο τρίδρομο, δεύτερης τάξης, κροσόβερ:
http://www.erseaudio.com/CrossoverCalculators/Second-Order-3-Way

Χοντρικά, σαν σύνολο, έχει τέσσερις πυκνωτές και τέσσερα πηνία. Το δικό σου έχει τρία και τρία συν μία αντίσταση.
Η αντίσταση μαζί με τον μαύρο πυκνωτή και το μικρό πηνίο είναι το κροσόβερ του tweeter.
Τα δύο woofer θα έχουν το μεγάλο πηνίο συν έναν πυκνωτή. Ο 6,8 μF είναι μικρός για τα woofer και ο 68 μεγάλος.
Ο 68 μF ταιριάζει μια χαρά για τα 600 Hz του σημείου κρος για το μεσαίο. Κάτι δεν κολλάει...
Μπορείς να βγάλεις σε ποιον κλάδο πηγαίνει το κάθε υλικό;

Αρχικά υπέθεσα ότι ο 6,8 είναι παράλληλα σε μικρής διαμέτρου woofer, γιαυτό σου είπα πως θα χειροτέρεψε η απόκριση με τον πλαστικό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Τα γούφερ σε σειρά με ένα πηνίο, το τουήτερ σε σειρά με έναν πυκνωτή, και όλα τα υπόλοιπα στο μιντ. Το πηνίο των γούφερ είναι προφανώς το δεξί. Από το ένα του άκρο ξεκινούν τέσσερις αγωγοί, δυό μαύροι δυό κόκκινοι, για τα δύο γούφερ. Μάλλον...
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλά βρε παίδες, "αναβάθμιση" κροσοβερ χωρίς να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό που να γνωρίζει το πως και το γιατί;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
2ης ταξης για woofer , πρωτης πανω και κατω το mid και 2ης το τουιτυ με αντισταση.

συνδυασμος που σκοτωνει , αλλα νταξ απο καπου πρεπει να ξεκινησει καποιος (ειδικα αν τον τρων τα χερια του)
 


Μηνύματα
18
Reaction score
23
Από σχέδια δεν ξέρω αλλά από φωτογραφία μάλλον ναι... η συνδεσμολογία του στο ηχείο είναι αυτή έχει διπλόκαλωδίωση από πίσω... Όσο για την αναβάθμιση την ιδέα την πήρα από τον ιάσων και από κει και πέρα ψάχτηκα Σολωμού κατακουζηνού Κάνιγγος Βριλήσσια και κατέληξα Αμφιθέας mundorf....

IMG_20181214_181506.jpg


IMG_20181214_181859.jpg


IMG_20181214_181949.jpg


Παρτε και μια ωραια φωτογραφια............

IMG_20180409_195112093.jpg

[DOUBLEPOST=1544806045][/DOUBLEPOST]Συνδυασμός που σκοτώνει... τι εννοείτε ρε παιδια πειτε μου κι εμενα, πειτε μου κι εμενα...
 

I

iason

Guest
Από σχέδια δεν ξέρω αλλά από φωτογραφία μάλλον ναι... η συνδεσμολογία του στο ηχείο είναι αυτή έχει διπλόκαλωδίωση από πίσω... Όσο για την αναβάθμιση την ιδέα την πήρα από τον ιάσων και από κει και πέρα ψάχτηκα Σολωμού κατακουζηνού Κάνιγγος Βριλήσσια και κατέληξα Αμφιθέας mundorf....

View attachment 112957

View attachment 112958

View attachment 112959

Παρτε και μια ωραια φωτογραφια............

View attachment 112961
[DOUBLEPOST=1544806045][/DOUBLEPOST]Συνδυασμός που σκοτώνει... τι εννοείτε ρε παιδια πειτε μου κι εμενα, πειτε μου κι εμενα...
Μεγάλε σε πήρα στο λαιμό μου.....:drinks:Βελτίωση εν σχέση με πριν είδες η τζάμπα τα ξεβιδωματα.!!:whistling:Το έψαξες καλα μήπως εχει και αλλο κρος χωριστά....Αν και χλωμο το βλεπω.Να ρωτήσω αν θέλεις ποσο κοστίζουν τα ηχεια σου?
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Όχι εντάξει δεν με παίρνει στο λαιμό σου η αλήθεια είναι ότι έχω ασχοληθεί με τον ήχο αλλά με αυτοκίνητο όχι με του σπιτιού... τα ηχεία τα είχα πάρει από μαγαζί στον Πειραιά πριν δύο χρόνια καινούργια 350 ευρώ... Είναι πολύ τίμιο ηχείο και πολύ προσεγμένη με στιβαρή κατασκευή MDF 16mm... Έπιπλα φτιάχνω και ξέρω Κάποια στιγμή λέω να φτιάξω τα ίδια κουτιά και να τα βάψω με χρώμα αυτοκινήτου ηλεκτρίκ τώρα δεν ξέρω μπλε κόκκινο πέρλα θα δω
[DOUBLEPOST=1544808692][/DOUBLEPOST]Οι ακουστικές δοκιμές θα γίνουν το Σαββατοκύριακο...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι πρώτης τάξης στα woofer!! Δεύτερης στο tweeter. Ενώ το μεσαίο είναι πρώτης στο υψιπερατό και δεύτερης στο βαθυπερατό. Χμ και χμ.
[DOUBLEPOST=1544808924][/DOUBLEPOST]
Είναι πολύ τίμιο ηχείο και πολύ προσεγμένη με στιβαρή κατασκευή MDF 16mm... Έπιπλα φτιάχνω και ξέρω
[DOUBLEPOST=1544808692][/DOUBLEPOST]Οι ακουστικές δοκιμές θα γίνουν το Σαββατοκύριακο...
Το λιγότερο που θα έπρεπε να ζυγίζει ένα ηχείο ύψους 108 εκατοστών, με δύο 8ιντσα είναι 35 κιλά. Το δικό σου είναι 18,5.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πέτρο, θα άξιζε λες να ασχοληθεί να φτιάξει άλλα cross, καλύτερα;
Από την στιγμή που ασχολείται με ξυλουργικά ο Σπύρος και μπορεί να ενισχύσει την καμπίνα, αυτό θα ήταν το επόμενο βήμα.
Βέβαια, δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει ο κόπος το τρέξιμο και η δαπάνη, όταν μιλάμε για μεγάλα ηχεία με τέσσερα μεγάφωνα έκαστο, αξίας 350 ευρώ το ζεύγος.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
23
Μόλις το ζύγισα και είναι 26,5 kg όσο για την καμπίνα λέω να τη φτιάξω από 25άρι MDF... Έτσι κι αλλιώς τα MDF στο μαγαζί τα έχουμε για παγκο να καθόμαστε.......
[DOUBLEPOST=1544810088][/DOUBLEPOST]Όσο για τα ηχεία άμα τα ακούσετε παιδιά για τα λεφτά τους παίζουνε πάρα πολύ ωραία άσχετα που με έχει πιάσει εμένα η μ******μια....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τώρα μας μπέρδεψες μα εντελώς...
Στον σύνδεσμο που έβαλες παραπάνω και είναι αυτός. Αναφέρει πως το βάρος τους είναι 18,4 κιλά έκαστο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top