Αλλαγή κεφαλής στο πικ απ

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Χαιρετώ την κοινότητα του AV site.
Είμαι νέο μέλος και έχω ένα σημαντικό ερώτημα.
Σκέφτομαι κάποια στιγμή να αλλάξω κεφαλή στο πικ απ για κάτι καλύτερο. Το πικ απ μου είναι το Technics SLBD22. Δεν είναι ΜΚ2 αλλά δεν παύει να είναι Technics. Η κεφαλή που φέρει πάνω του είναι της μάνας του κινητού μαγνήτη. Το έχω συνδεδεμένο σε είσοδο phono απλή. Έχω και προενισχυτή phono αλλά τον χρησιμοποιούσα σε κάποιο μικρότερο ενισχυτή. Καθώς το είδος της κεφαλής του είναι Τ4p, σκέφτηκα να του βάλω μια καλή ortofon για Τ4Ρ κεφαλές. Η κεφαλή που θέλω όμως να του βάλω είναι κινητού πηνίου.
Είμαι ανοιχτός σε συμβουλές και προτάσεις σχετικά με την παραπάνω αλλαγή. Ποια θεωρείται πως είναι η καλύτερη λύση? Ο ενισχυτής είναι Sony καθώς και τα ηχεία. Αργότερα στη ζωή μου θα πάρω καλύτερα κομμάτια stereo.

Ευχαριστώ,
Βασίλης Κόρδας
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής στο πικ απ

καλώς ήρθες στο avsite...

Το SLBD22 δυστυχώς δέχεται μόνο p-mount κεφαλές οπότε οι πιθανές κεφαλές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι λίγες.

Αν θυμάμαι καλά αρχικά είχε μία κεφαλή της Audio Technica.

Εδώ μπορείς να δεις μια λίστα από p-mount κεφαλές

http://www.lpgear.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=LG&Category_Code=T4P


Πάντως στην θέση σου θα προχωρούσα σε αλλαγή πικάπ και όχι κεφαλής. Το Mk2 που αναφέρεις δεν έχει καμία σχέση με το slbd22 και σαν ποιότητα κατασκευής και σαν τρόπο κίνησης του πλατώ κλπ κλπ...

Σκέψου την αγορά ενός μεταχειρισμένου mk2 ή ένα καινούριο εισαγωγικό μοντέλο της project...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αλλαγή κεφαλής στο πικ απ

Δες κι αυτό...

The Grado Black P-Mount @ around $40 is a worthwhile upgrade over the stock cartridge. If you want to spend a little more try the Grado Green P-Mount @ $60 or the Grado Blue P-Mount @ $80. One disadvantage of the SLBD22 is there is no way to adjust the anti-skating force, but checking my BD22 with a Grado Black on a HiFi News test record showed the Grado Black was an excellent tracker. An Ortofon OMP5 failed many of the trackability test bands on the test record so I would go with the Grado.
http://www.vinylengine.com/phpBB2/viewtopic.php?t=3422
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top