Αλλαγή κουτί υπολογιστή

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλή σας μέρα
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στην επιλογή κουτιού για υπολογιστή
Πρέπει ο ένας υπολογιστής να αλλάξει θέση και να πάει σαλόνι
Τώρα το κουτί που έχω έιναι αυτό https://www.corsair.com/us/en/p/pc-...series-750d-full-tower-atx-case-cc-9011035-ww
Είναι λίγο θηρίο για σαλόνι. Θέλω κάτι μαζεμένο σχετικά και όμορφο. Έχω δει κάτι τρίγωνα ή και μικρά ορθογώνια
Μέσα του τώρα έχει:
motherboard https://www.msi.com/Motherboard/Z170A-GAMING-M7/Specification
cpu 6700k με corsair υδρόψυξη
Αρκετούς ssd που μπορώ να κάνω υποχώρηση κρατώντας 2 ίσως και 3 αν χωράνε ή να αγοράσω ένα μεγαλύτερο το συζητάμε αυτό
gpu msi 970
Το πλάνο είναι σε κανένα χρόνο να γίνει αναβάθμιση (περιμένοντας κάτι δυνατό απο θέμα επεξεργαστή και να πάει πακέτο με ddr5 και κάρτα γραφικών ίσως κάτι αντίστοιχο της σημερινής rtx4070.Το αναφέρω απο θέμα χώρου και airflow)
Τα υπόλοιπα specs νομίζω δεν έχουν νόημα για το κουτί
Περιμένω ιδέες
 



ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
To motherboard που έχεις είναι ΑΤΧ form και δεν νομίζω πως μπαίνει σ' αυτά της β' επιλογής.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δεν πρέπει να χωράει αλλά βλέπω στο skroutz υπάρχουν επιλογές εαν επιλέξεις atx motherboard. Το θέμα μου είναι αν υπάρχει κάποια επιλογή η οποία δεν υπάρχει skroutz και γνώμες απο κάποιον που χρησιμοποιεί τέτοιο κουτί
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Για να μην τα πολυλογώ με τα γιατί και τα διότι, αυτά τα δύο είναι ό,τι πρέπει. Βασικά, και το obsidian μια χαρά κουτί είναι, όμορφο παρά τον όγκο του, αλλά τα γούστα είναι γούστα.

στην έκδοση mesh.


Το Corsair είναι σχεδιαστικά ανώτερο κουτί.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Συμφωνώ πως το κουτί που έχω τώρα είναι φοβερό και αισθητικά και τεχνικά (παρά τη σκόνη που μαζεύει).Το θέμα είναι πως θέλω κάτι μαζεμένο σχετικά και να ξεφύγει απο το κλασσικό κουτί. Γι αυτό θα ήθελα είτε ορθογώνιο παραλληλόγραμμο είτε πιο extreme φάση πυραμίδα. Χωρίς λαμπάκια κτλ...
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Αν είσαστε Αθήνα θα χαρώ να αγοράσω το παλιό σας κουτί ( με τα τσιμπράγκαλά του μέσα)
Ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το κουτί αν δε φτιάξω κάτι που έχω στο μυαλό μου το συζητάμε. Τα εντόσθια όχι
 




Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Μπροστά στο θηρίο που έχω τώρα και κατα ένα τρίτο να μειωθεί το μέγεθος είναι διαφορά. Αλλά η αλλαγή σχήματος εκεί ευελπιστώ να βοηθήσει ή έστω να ξεγελάει. Δεν είναι τυχαίο που το ζήτησα :)
Δεν είναι θέμα χώρου αλλά γυναικείας αισθητικής. Δε με καταλαβαίνετε :p
Εγώ άνετα συμβιβαζόμουν με το corsair που πρότεινες ή με ένα bequiet
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Οπότε ψάχνετε κουτί με μεγάλο, το μέγιστο ίσως WAF.

Το παλιό corsair obsidian 750d αν τελικά βρείτε με ενδιαφέρει ! (το έχω ήδη και θέλω να φτιάξω ένα ακόμα πισι !)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Δεν είναι θέμα χώρου αλλά γυναικείας αισθητικής. Δε με καταλαβαίνετε :p
Πάρε την μαζί σου και πηγαίνετε σε κάποιο κατάστημα που πουλάει Apple. Βάλε την να αγγίξει ένα macmini για 5 δευτερόλεπτα. Αυτό.
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Λοιπόν το είχα αφήσει λίγο το θέμα. Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο το ψάχνω ξανά. Χαζευα το Alienware Aurora R15. Τι λέτε από άποψη case; Ψάχνοντας δε βρήκα να τα πουλάνε σκέτα όμως...
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Αν έχεις γραμμές δικτύου στο σπίτι ( πρίζες ethernet ) και δεν σε ενδιαφέρει το gaming, θα μπορούσες να έκρυβες το μεγάλο pc σε ένα σημείο που δεν θα ενοχλούσε, να το χρησιμοποιούσες σαν remote desktop server και να έπαιρνες ένα μικρό pc ( π.χ. ένα παλιό nuc ή γενικότερα κάποιο μικρό pc που να σηκώνει μέχρι και 4K@60Ηz ανάλυση ) το οποίο θα το χρησιμοποιούσες σαν remote ή ακόμα και thin client. Ίσως χρειαστεί λίγη δουλίτσα και ανάγνωση η υλοποίηση, αλλά βάζω την ιδέα στη περίπτωση που σου έχει διαφύγει.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το έχω στα υπόψιν ίσως για αρχή σαν λύση μιας και υπάρχει δίκτυο. Μελλοντικά όμως ( σχετικά σύντομα ευελπιστώ) θα είναι και για gaming οπότε θα χρειαστούν αλλαγές( Θα προτιμούσα να γίνει εξαρχής η αλλαγή). Να δω πότε θα βρω χρόνο να πάω απο κανένα μαγαζί να χαζέψω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.120
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top