Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Κατακαημένα γαβράκια που περιμένετε το λεωφορείο μπας και δείτε άσπρη μέρα... :142::143:

Υπουργός υγείας που σας χρειάζεται! :414:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.602
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Κατακαημένα γαβράκια που περιμένετε το λεωφορείο μπας και δείτε άσπρη μέρα... :142::143:

Υπουργός υγείας που σας χρειάζεται! :414:
Μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις για να μην είσαι off topic:142:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μετά από τόσους και τόσους μήνες, ο Αβραμόπουλος το συζητάει ακόμα... και προσπαθεί να τους πείσει με επιχειρήματα...

Αυτοί οι πολιτικοί και το πολιτικό κόστος...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Χρήστο, σε παρακαλώ πολύ να σταματήσει εδώ η συζήτηση γιατί ορισμένοι γράφουν μόνο και μόνο για να βγάλουν τα απωθημένα τους. Ήδη έχω κάνει αναφορά 3 ποστ.
Θα σου εξηγήσω όμως την απορία σου:
Ο κ. Αβραμόπουλος το συζητάει και προσπαθεί να πείσει γιατί ξέρει ότι είναι λάθος η επιλογή του και δεν έχει το πολιτικό σθένος να πει την αλήθεια:
"όχι, δεν θα πάνε γιατί το κτίριο δεν κάνει για γραφεία",
και ταυτόχρονα να προτείνει:
"Θα φτιάξουμε δικό μας καινούργιο και/ ή μέχρι τότε θα δούμε αν μπορούμε να μετακομίσουμε σε ένα κτίριο που είναι πιο σύγχρονο και πραγματικά πληρεί τις προδιαγραφές για γραφεία".
Έτσι κάνουν οι σωστοί πολιτικοί, αλλά υπάρχει κανείς;

Σημ.
Pleo, μην ανησυχείς, καταλαβαίνω πότε είναι το αστείο και η πλάκα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Χρήστο, σε παρακαλώ πολύ να σταματήσει εδώ η συζήτηση γιατί ορισμένοι γράφουν μόνο και μόνο για να βγάλουν τα απωθημένα τους. Ήδη έχω κάνει αναφορά 3 ποστ.
Σε δημόσια forum δεν σταματάει μια συζήτηση επειδή απλά το ζήτησε κάποιος που πάσχει από μανία καταδίωξης. Ούτε με τηλέφωνα σταματάει, ούτε με απειλές, ούτε με μηνύσεις...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Το συγκεκριμένο κτίριο κατάφερε με απόλυτη επιτυχία να εξυπηρετήσει πάνω από 5000 δημοσιογράφους σε 24ωρη βάση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Είναι ένα υπερσύγχρονο κτίριο με απίστευτες υποδομές.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ακατάλληλο για τους υπαλλήλους του Υπουργείου Υγείας...

Τελικά ποιός είναι ακατάλληλος;;;
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Άλλο 5000 δημοσιογράφοι απ' όλο τον κόσμο που δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο και άλλο 500 Έλληνες Δ.Υ., που μάλιστα άγονται και φέρονται από συνδικαλιστές....
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Σε δημόσια forum δεν σταματάει μια συζήτηση επειδή απλά το ζήτησε κάποιος που πάσχει από μανία καταδίωξης. Ούτε με τηλέφωνα σταματάει, ούτε με απειλές, ούτε με μηνύσεις...
Και βέβαια η συζήτηση δεν σταματάει, απλά αναγκάζεσαι να την σταματήσεις με αυτά που γράφουν ορισμένοι όπως εσύ.
Τα τηλέφωνα και τις απειλές που τα είδες;
Όσο για τις μηνύσεις, είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει μηνύσεις και δη στη συγκεκριμένη περίπτωση, όταν η αναφορά των ποστ δεν δείχνει να έχει κανένα αποτέλεσμα.
Βέβαια, να σου πω ότι ήδη, έχουν "εγκαταλείψει" (τελείως ή και πολύ) την ιστοσελίδα "δημόσιοι υπάλληλοι"-μέλη που χαίρουν άκρας εκτιμήσεως από όλους. Και μάλιστα ένας από τους λόγους είναι και το ύφος και τα λεγόμενα τα δικά σου και φυσικά του Τσαρουχά και ορισμένων ακόμα που ακολουθούν την ίδια τακτική.
Μην νομίζεις ότι επειδή δεν στα λένε ευθέως ότι δεν είναι κι έτσι.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Το συγκεκριμένο κτίριο κατάφερε με απόλυτη επιτυχία να εξυπηρετήσει πάνω από 5000 δημοσιογράφους σε 24ωρη βάση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Είναι ένα υπερσύγχρονο κτίριο με απίστευτες υποδομές.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ακατάλληλο για τους υπαλλήλους του Υπουργείου Υγείας...

Τελικά ποιός είναι ακατάλληλος;;;
Η τελευταία σου φράση υπονοεί εμένα, το σύνολο των υπαλλήλων του Υπ.Υγείας ή όλους τους δημοσίους υπαλλήλους;

Όσο για το κτίριο, κατασκευάστηκε για συγκεκριμένο σκοπό,
δεν προβλέφθηκε η χρήση του για γραφεία.
Ας πρόσεχαν όταν ανέθεταν την κατασκευή του, να φρόντιζαν να έχει τη δυνατότητα και για γραφεία.
Μπορεί ίσως να εξυπηρετήσει αντίστοιχες λειτουργίες με αυτές των Ολυμπ. Αγώνων, (π.χ. κέντρα τύπου, εκθέσεις και άλλα παρόμοια).

Σε τελική ανάλυση, η εμμονή ενός πολιτικού δεν σας προβληματίζει;
Ο προηγούμενος Υπουργός (κ. Κακλαμάνης) όταν έγινε γνώστης της ακαταλληλότητας του κτιρίου, δεν το προχώρησε.
Δεν θα μπορούσε να βάλει "δικούς του":126: να βεβαιώσουν περί καταλληλότητας, όπως κάνει τώρα ο νυν Υπουργός;
Δεν το έκανε όμως.
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Οι μετακινήσεις είναι δύσκολο εγχείρημα, ακόμα και για τον ιδιωτικό τομέα.
Αν και εμένα εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται θετικό να μετακινηθεί το υπουργείο, δεν έχω ξεκάθαρη άποψη αν τελικά πρέπει να μετακινηθεί ή όχι, γιατί επειδή είμαι "έξω από τον χορό" είναι πολύ εύκολο να τοποθετηθώ θετικά ή αρνητικά, αφού δεν θα υποστώ εγώ τις συνέπειες ή δεν θα καρπωθώ τα οφέλη. Θεμιτό είναι και το υπουργείο να αναβαθμιστεί κτιριακά, αλλά και η μετακίνηση των υπαλλήλων είναι επίσης θέμα που δεν πρέπει να αγνοηθεί.
Νομίζω λύσεις μπορούν να βρεθούν αν υπάρχει θέληση και από τις 2 πλευρές (π.χ. να παραμείνει κάποια υπηρεσία στο παλιό κτήριο για αυτούς που έχουν πρόβλημα μετακίνησης, ή να μετατεθούν σε άλλες υπηρεσίες). Δεν θεωρώ όμως ότι η λύση βρίσκεται στο "είμαι ο υπουργός - αποφασίζω θα πάμε" ή "είμαστε οι συνδικαλιστές - αποφασίζουμε δεν θα πάμε".

Και λίγο εκτός θέματος: δεν είναι τόσο κακός ο συνδικαλισμός, και δεν είναι αρνητικό που οι ΔΥ έχουν συνδικαλιστικές οργανώσεις. Πολλοί βουλευτές προέρχονται από τον συνδικαλισμό (εκτός και αν τους θεωρείται και εκείνους εξίσου κακούς οπότε πάω πάσο :142:). Και νομίζω και η συμμετοχή σε ένα φόρουμ μια μορφή συνδικαλισμού είναι...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Οι μετακινήσεις είναι δύσκολο εγχείρημα, ακόμα και για τον ιδιωτικό τομέα.
Αν και εμένα εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται θετικό να μετακινηθεί το υπουργείο, δεν έχω ξεκάθαρη άποψη αν τελικά πρέπει να μετακινηθεί ή όχι, γιατί επειδή είμαι "έξω από τον χορό" είναι πολύ εύκολο να τοποθετηθώ θετικά ή αρνητικά, αφού δεν θα υποστώ εγώ τις συνέπειες ή δεν θα καρπωθώ τα οφέλη. Θεμιτό είναι και το υπουργείο να αναβαθμιστεί κτιριακά, αλλά και η μετακίνηση των υπαλλήλων είναι επίσης θέμα που δεν πρέπει να αγνοηθεί.
Νομίζω λύσεις μπορούν να βρεθούν αν υπάρχει θέληση και από τις 2 πλευρές (π.χ. να παραμείνει κάποια υπηρεσία στο παλιό κτήριο για αυτούς που έχουν πρόβλημα μετακίνησης, ή να μετατεθούν σε άλλες υπηρεσίες). Δεν θεωρώ όμως ότι η λύση βρίσκεται στο "είμαι ο υπουργός - αποφασίζω θα πάμε" ή "είμαστε οι συνδικαλιστές - αποφασίζουμε δεν θα πάμε".

Και λίγο εκτός θέματος: δεν είναι τόσο κακός ο συνδικαλισμός, και δεν είναι αρνητικό που οι ΔΥ έχουν συνδικαλιστικές οργανώσεις. Πολλοί βουλευτές προέρχονται από τον συνδικαλισμό (εκτός και αν τους θεωρείται και εκείνους εξίσου κακούς οπότε πάω πάσο :142:). Και νομίζω και η συμμετοχή σε ένα φόρουμ μια μορφή συνδικαλισμού είναι...
petasis, δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω για το ποστ σου, παρα μόνο ότι το αφιερώνω στον unforgiven για να το έχει ως γνώμονα για το πως μπορεί και πρέπει να γράφει κάποιος την άποψή του, με τρόπο κατανοητό και χωρίς να προσβάλλει με πλάγιες και μη μεθόδους τα υπόλοιπα μέλη.
Τα συγχαρητήριά μου.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ακατάλληλοι είναι όλοι όσοι κάθονται και συζητάνε ένα θέμα που δεν παίρνει συζήτηση. Συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργού.

Το ότι το Υπουργείο Υγείας θα πήγαινε στο συγκεκριμένο κτίριο είναι στον σχεδιασμό από το 2002. Τώρα γιατί 7 χρόνια αργότερα το συζητάμε ακόμα, αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται!
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Χρήστο, λυπάμαι αλλά δεν υπάρχουν θέματα που δεν παίρνουν συζήτηση, εκτός από αυτά θεωρούν τα καθεστώτα τύπου "αποφασίζωμεν και διατάσσομεν".
Κι αυτά απ' όσο ξέρω, όλοι τα απεχθάνονται αυτά τα καθεστώτα γιατί ο διάλογος και η συζήτηση είναι το Α και το Ω της δημοκρατίας.
Όσο για το συγκεκριμένο θέμα, εξ όσων γνωρίζω, σκέψεις και μόνο ότι μετά την χρήση των κτιρίων μπορούν να στεγαστούν και δημόσιες υπηρεσίες, δεν είναι σχεδιασμός.
Γιατί αυτός προϋποθέτει και κάποιες μελέτες, που δυστυχώς δεν έγιναν πριν από την κατασκευή των κτιρίων, έτσι ώστε να μπορεί να χρησμοποιηθούν και τα κτίρια των Ολ. Αγώνων και για άλλες χρήσεις.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Τα τηλέφωνα και τις απειλές που τα είδες;
Θέλεις να σου πω; Κοινή λογική χρειάζεται για να καταλάβεις ότι ξέρω τις απειλές που γράφεις...
petasis, δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω για το ποστ σου, παρα μόνο ότι το αφιερώνω στον unforgiven για να το έχει ως γνώμονα για το πως μπορεί και πρέπει να γράφει κάποιος την άποψή του, με τρόπο κατανοητό και χωρίς να προσβάλλει με πλάγιες και μη μεθόδους τα υπόλοιπα μέλη.
Τα συγχαρητήριά μου.
Τώρα... αν σου πω ότι δάκρυσα θα με πιστέψεις;
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Δηλαδή τι ειδική μελέτη χρειάζεται ένα κτίριο για να γίνει Υπουργείο Υγείας;;;

Αλήθεια αυτό που είναι τώρα Υπουργείο Υγείας το έχει δει κανείς;;; Σοβαρά δουλεύουν παραγωγικοί άνθρωποι εκεί μέσα;;; Κτίριο της δεκαετίας του 1950!!!!!!!!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

... εξ όσων γνωρίζω, σκέψεις και μόνο ότι μετά την χρήση των κτιρίων μπορούν να στεγαστούν και δημόσιες υπηρεσίες, δεν είναι σχεδιασμός.
Γιατί αυτός προϋποθέτει και κάποιες μελέτες, που δυστυχώς δεν έγιναν πριν από την κατασκευή των κτιρίων, έτσι ώστε να μπορεί να χρησμοποιηθούν και τα κτίρια των Ολ. Αγώνων και για άλλες χρήσεις.
Αν τα στατικά είναι ΟΚ (που προφανώς είναι), ΟΛΑ τα κτιρια μπορούν να προσαρμοστούν (σιγα τη διαφορά χρήσης για δημοσιογράφους και για Δ.Υ. - έλεος!!!)

Και ένα... off topic... :126:

 


Μηνύματα
1.266
Reaction score
0
εγω μια απορια εχω....αν μπορει καποιος να μου το δικαιολογησει για ποιο λογο παιρνουνε οδοιπορικα για τις μετακινησεις τους οι δημοσιοι υπαλληλοι πχ εχω μια γνωστη που μενει φιλοπαπου δουλευει σε υπουργειο στο κεντρο της αθηνας και πληρωνεται για τις μετακινησεις της καποιο ποσο.αυτο πως εξηγειται??? μιας και μιλαμε για μετακινησεις δηλαδη....
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

(π.χ. να παραμείνει κάποια υπηρεσία στο παλιό κτήριο για αυτούς που έχουν πρόβλημα μετακίνησης, ή να μετατεθούν σε άλλες υπηρεσίες).
Kαι αν ενας πολιτης θελει να εξυπηρετηθει και χρειαζεται καποια εγγραφα η πληροφοριες η δεν ξερω εγω τι αλλο θα πηγαινει απο το ενα κτιριο στο αλλο ..?

Καθε υπαλληλος που θα εχει προβλημα μετακινησης θα μετατιθεται (προφανως σε υπηρεσια της επιλογης του , γιατι αν οχι..παλι διαμαρτυριες θα ειχαμε ) ?Και ποιος θα δουλευει σε αυτο το κτιριο ? Οσοι μενουν στα γυρω τετραγωνα ? :142:

Και ετσι απο περιεργεια..για ποση αποσταση μιλαμε :121: ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.698
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top