Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

εγω μια απορια εχω....αν μπορει καποιος να μου το δικαιολογησει για ποιο λογο παιρνουνε οδοιπορικα για τις μετακινησεις τους οι δημοσιοι υπαλληλοι πχ εχω μια γνωστη που μενει φιλοπαπου δουλευει σε υπουργειο στο κεντρο της αθηνας και πληρωνεται για τις μετακινησεις της καποιο ποσο.αυτο πως εξηγειται??? μιας και μιλαμε για μετακινησεις δηλαδη....
Παιρνουν οδοιπορικα ??:111::111:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Θέλεις να σου πω; Κοινή λογική χρειάζεται για να καταλάβεις ότι ξέρω τις απειλές που γράφεις...

Τώρα... αν σου πω ότι δάκρυσα θα με πιστέψεις;
Και βέβαια να μας πεις, και για τις "απειλές" όπως τις ονομάζεις εσύ.
Μπορείς να μας πεις ακόμα και για τις λίστες, ξέρεις ποιές, αυτές που επινόησε κάποιος που παραφράσε τα λεγόμενά μου, και ποιός είναι αυτός;
Παρακαλώ πολύ τον dream_gr να το πει ο ίδιος, αν θέλει βέβαια.
Για να κλείσει οριστικά αυτό το ζήτημα.
Μήπως πρέπει να συμμετάσχει και ο Ιδρυτής του site ή και ο Regunus (ξέρουν και οι 2 το γιατί);

Όπως βλέπεις δεν σχόλασα.
Άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να (τους) "σχολάσουν" και μάλιστα μόνιμα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να (τους) "σχολάσουν" και μάλιστα μόνιμα.
Ποιοι;

Και βέβαια να μας πεις, και για τις "απειλές" όπως τις ονομάζεις εσύ.
Απλή λογική: Τα report που κάνεις με απειλές τα βλέπουν οι συντονιστές... Είμαι συντονιστής... Άρα; Τι λες; Διάβασα ή δεν διάβασα τις απειλές σου;

Όπως βλέπεις δεν σχόλασα.
Παράξενο... Υπερωρίες κάνεις; Απάντησε γρήγορα γιατί σε ένα τέταρτο θα φύγεις....
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Kαι αν ενας πολιτης θελει να εξυπηρετηθει και χρειαζεται καποια εγγραφα η πληροφοριες η δεν ξερω εγω τι αλλο θα πηγαινει απο το ενα κτιριο στο αλλο ..?


Και ετσι απο περιεργεια..για ποση αποσταση μιλαμε :121: ?

Βασικά υπάρχουν και τα ΚΕΠ.

Η απόσταση σύμφωνα με τη διαδρομή στο google earth είναι 8.7 Km.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Τα ευκόλως εννούμενα παραλείπονται, όσον αφορά το ποιοί να σχολάσουν ποιούς!

Tα report είναι δικαίωμα του καθενός όταν γράφει κάποιος όπως εσύ και ο Τσαρουχάς σε συγκεκριμένα ποστ που ανέφερα.

Γιατί λοιπόν δεν ζητάς από τη ΔΟ να δημοσιεύσει και τις αναφορές για να δούμε ποιός έχει δίκιο;
Πάντως η τελευταία σου φράση: "Παράξενο... Υπερωρίες κάνεις; Απάντησε γρήγορα γιατί σε ένα τέταρτο θα φύγεις....", με δικαιώνει απόλυτα.
Η ειρωνεία σου (την οποία στην έχει επισημάνει και μέλος καταξιωμένο που δεν μπαίνει πια συχνά) είναι αναμφισβήτητη.
Και μετά απορείς γιατί κάνω αναφορά!
Αλλά για τις λίστες δεν απάντησες!
Όσο για την ώρα που σχολάω, το ότι δεν με βλέπεις στη σελίδα, δεν σημαίνει ότι δεν είμαι και στη δουλειά μου.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Παιρνουν οδοιπορικα ??:111::111:
Δεν είναι οδοιπορικά αυτά!

Είναι κάποια επιδόματα που συγκεντρώνονται σε ένα και απλά ονομάζεται κίνησης.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Δεν είναι οδοιπορικά αυτά!

Είναι κάποια επιδόματα που συγκεντρώνονται σε ένα και απλά ονομάζεται κίνησης.
Αυτα τα επιδοματα για ποιο λογο δινονται ?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Τα ευκόλως εννούμενα παραλείπονται, όσον αφορά το ποιοί να σχολάσουν ποιούς!
Να σχολάσουν εμένα; Μπορεί, δεν είμαι ΔΥ βλέπεις...

Tα report είναι δικαίωμα του καθενός όταν γράφει κάποιος όπως εσύ και ο Τσαρουχάς σε συγκεκριμένα ποστ που ανέφερα.

Γιατί λοιπόν δεν ζητάς από τη ΔΟ να δημοσιεύσει και τις αναφορές για να δούμε ποιός έχει δίκιο;
Θέλεις να δημοσιοποιήσω τις απειλές σου για μήνυση, να γελάσει κάθε πικραμένος;
Πάντως η τελευταία σου φράση: "Παράξενο... Υπερωρίες κάνεις; Απάντησε γρήγορα γιατί σε ένα τέταρτο θα φύγεις....", με δικαιώνει απόλυτα.
Η ειρωνεία σου (την οποία στην έχει επισημάνει και μέλος καταξιωμένο που δεν μπαίνει πια συχνά) είναι αναμφισβήτητη.
Και μετά απορείς γιατί κάνω αναφορά!
Μπα; Ποιος; Δεν απορώ που κάνεις αναφορές... Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί απειλείς με μηνύσεις...
Αλλά για τις λίστες δεν απάντησες!
Δεν κατάλαβα τι εννοείς
Όσο για την ώρα που σχολάω, το ότι δεν με βλέπεις στη σελίδα, δεν σημαίνει ότι δεν είμαι και στη δουλειά μου.
Αν κάνεις μερικά post στις 4:30 θα ζητήσω συγγνώμη δημόσια.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι δεν σε συμφέρει, όσον αφορά τις λίστες!
Μα σου είπα να τις δημοσιοποιήσεις, αλλά μάλλον θα γελάσουν με σένα και τον Τσαρουχά
όπως συνήθως γίνεται κι ας μην σας το λένε και σας στεναχωρήσουν...

Λυπάμαι αλλά ποστ στις 4.30 δεν μπορώ να κάνω γιατί ούτως ή άλλως σχολάω στις 15.00.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι δεν σε συμφέρει, όσον αφορά τις λίστες!
Τι ειναι επιτελους αυτες οι λιστες ?? :121:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι δεν σε συμφέρει, όσον αφορά τις λίστες!
Δεν καταλαβαίνω λέμε!

Μα σου είπα να τις δημοσιοποιήσεις, αλλά μάλλον θα γελάσουν με σένα και τον Τσαρουχά
όπως συνήθως γίνεται κι ας μην σας το λένε και σας στεναχωρήσουν...
"2ο παράπτωμα του ίδιου μέλους. Εκτός κι αν του έχετε αναθέσει να μας παρακολουθεί.
Για συμμαζέψτε τον γιατί θα αναγκαστώ να προβώ ακόμα και σε μηνύσεις."
Τα άλλα δεν μπορώ να τα δημοσιοποιήσω γιατί εμπλέκεις και άλλα άτομα....
Πήγαινε λοιπόν στον εισαγγελέα να ζητήσεις να αρθεί το απόρρητο, να γελάσει κάθε πικραμένος!

Λυπάμαι αλλά ποστ στις 4.30 δεν μπορώ να κάνω γιατί ούτως ή άλλως σχολάω στις 15.00.
Οκ, δεκτόν... Κάνε τότε μερικά post στις 7 το πρωί, την ώρα που πας στη δουλειά, ώστε να σχολάς στις 3...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Αυτα τα επιδοματα για ποιο λογο δινονται ?
Όλο απορίες έχεις βρε:136:

Δίνονται για να μην παίρνει μεγάλη σύνταξη ο ασφαλισμένος!

Αντί να ανεβάζουν τον βασικό μισθό, βάζουν την όποια αύξηση

μέσα σε αυτό το λεγόμενο επίδομα κίνησης.

Έτσι δεν ανεβαίνει ο βασικός. Άρα μικρότερη σύνταξη, μικρότερο δώρο,

μικρότερη αύξηση (επί του βασικού μπαίνει η αύξηση).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.715
Reaction score
83.435
Κωνσταντίνε,

θα σου μιλήσω ως Αλέξανδρος κι όχι ως διαχειριστής.

Καταλαβαίνω πως δε σε βολεύει η μεταστέγαση του Υπουργείου. Μέχρι εκεί όμως.
Το "δε βολεύει" μπορεί να είναι θέμα συζήτησης στην παρέα, αλλά όχι ως επιχείρημα στην τελική απόφαση.

Όσο για τα άλλα "επιχειρήματα", είναι απλώς διακοσμητικά και μου θυμίζουν τις σάχλες που ισχυρίζεται το ΣΥΡΙΖΑ. Σάχλες οι οποίες θα αναπαράγονταν όπου και να "πήγαινε" το Υπουργείο, έτσι για να υπάρχει αντίδραση.

Και ναι, ο εκάστοτε Υπουργός θα διαλέξει τη θέση και το μέγεθος του γραφείου του και καλά θα κάνει.
Και κακώς έχει αργήσει μέχρι τώρα η "μετακόμιση" όπως λέει ο Χρήστος. Αυτό έλειπε να πρέπει να ρωτήσουν όλους τους υπαλλήλους για την άποψή τους.

Προσωπικά, έπρεπε να βρίζω περισσότερο από σένα, γιατί το Υ.Υ. θα έρθει πιο κοντά στα μέρη μου και θα αυξηθεί η κίνηση, αλλά δεν το κάνω, γιατί το βλέπω σωστό.

Βλέπεις αρνητικά ό,τι "περπατάει", από τον Υπουργό, μέχρι τη συνάδελφο με τα λεφτά του μπαμπά. Χάνεις το χρόνο σου, γιατί αυτοί δεν ασχολούνται μαζί σου και τελικά εσύ στεναχωριέσαι.

Επίσης ξαναγράφω ότι η ζωή δεν είναι δίκαια.
Αυτός που έχει θέση ισχύος ή/και χρήματα (αυτά συνήθως πάνε μαζί) περνάει καλύτερα και δε μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό στην πράξη.
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Ακατάλληλοι είναι όλοι όσοι κάθονται και συζητάνε ένα θέμα που δεν παίρνει συζήτηση. Συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργού.

Το ότι το Υπουργείο Υγείας θα πήγαινε στο συγκεκριμένο κτίριο είναι στον σχεδιασμό από το 2002. Τώρα γιατί 7 χρόνια αργότερα το συζητάμε ακόμα, αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται!
Άσχετο με το θέμα, αλλά τελικά μετακινήθηκε κάποιο υπουργείο σε ολυμπιακό ακίνητο;
Κάποιο ολυμπιακό ακίνητο που ήταν να πάει υπουργείο δεν δόθηκε στην μονή Βατοπεδίου που το πούλησε σε κάποια εταιρεία;

Έχουμε κάποιο παράδειγμα μετακίνησης, ή είναι είναι τελικά όλα στην αναμονή;
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Επιπλέον, σε ποιον ανήκει το συγκεκριμένο ακίνητο? Εχω την εντύπωση ότι το οικόπεδο ανήκει στο Υπ. Υγείας.

Το ακίνητο που στεγάζετε τώρα το υπουργείο? σε ποιν ανήκει?

και τέλος πάντων, εγώ σαν εργοδότης του Δημοσίου, θέλω να βολεύομαι (απο κάθε άποψη) απο το Δημόσιο. Αρα με βολεύει να πάει στο νέο κτήριο. Τόσο απο άποψη εγγύτητας στην εργασία μου, απο άποψη ταχύτητας πρόσβασης εκεί, όσο και απο άποψης ελάφρυνσης της κίνησης του κέντρου ώστε να πηγαίνω ποιό άνετα εκεί όταν χρειαστεί.

Θέλετε να κάνουμε ένα poll που θα μας βόλευε το νέο κτήριο? έχω την εντύπωση ότι θα τους φάμε τους 90% βολεμένους.....
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Προς Unforgiven:
Πάρε την άδεια και από τα άλλα άτομα και δημοσιοποίησέ τα.
Όσο για αυτά που ήδη έβαλες: ""2ο παράπτωμα του ίδιου μέλους. Εκτός κι αν του έχετε αναθέσει να μας παρακολουθεί.
Για συμμαζέψτε τον γιατί θα αναγκαστώ να προβώ ακόμα και σε μηνύσεις.", που βλέπεις τις απειλές; Η φράση ότι "θα αναγκαστώ να προβώ σε μηνύσεις" είναι απειλή;
ή μήπως εννοείς το "συμμαζέψτε τον", κάτι το οποίο έπρεπε να το είχαν ήδη κάνει.
Ειδικά όταν η ΔΟ δεν έκανε αυτό που έπρεπε από την αρχή;
Ήθελα να 'ξερα ποιός έβαλε τον Τσαρουχά σε αυτή τη θέση που
είναι τώρα αλλά και εσένα.

Όσο για αυτό (τις λίστες) που δεν καταλαβαίνεις, μπορείς να μου πεις γιατί εσύ ήσουν αυτός που επαναλάμβανε συνέχεια ότι εγώ έφτιαξα λίστα για το τι έχει στο σπίτι του dream_gr (όταν κάποτε είχα πάει για να πάρω υλικό για το DVD που θα έφτιαχνα);
Και από που την επινόησες αυτή τη λίστα;
Μια και επιμένεις, θα πρέπει να μας πεις από που το συμπέρανες αυτό ή ποιός το είπε.
Άρχισαν τα δύσκολα ε;
Ευτυχώς που έχει μυαλό ο dream_gr και σκέφτεται και έτσι ξεκαθαρίστηκε το θέμα. Αλλά πρέπει κι εδώ να γραφτεί ποιός είναι ο εφευρέτης της λίστας για να μην υπάρχει πλέον καμία αμφισβήτηση.
Περιμένω και τον Ιδρυτή να μιλήσει καθώς και το Regunus.
Άσχετα βέβαια από το τι θα πεις, καλό θα είναι όταν κάποιοι βγαίνουν παρέα για φαγητό και αστακομακαρονάδες :126: να εστιάζουν στο φαγητό και όχι στο κουτσομπολιό......

Και τέλος όσον αφορά τις 7.00 που λες, κομμάτι δύσκολο γιατί το ωράριο αρχίζει στις 7.30 και πριν μπω εδώ μέσα κάνω ότι δουλειά έχω και μετά μπαίνω.
Άρα πριν της 9 είναι αδύνατο να ασχοληθώ με το ιντερνετ.
Μην στεναχωριεσαι όμως, ότι είναι να πω το λέω και μετά τις 9.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

xfader, το κτίριο πραγματικά δεν είναι κατάλληλο.
Θυμασαι πριν μερικούς μήνες που το είχαν πει και στην τηλεόραση;
Ξαφνικά έγινε κατάλληλο.....
Ακόμα και οι κάτοικοι της περιοχής δεν θέλουν την μετακόμιση για το λόγο που λες.
Μόνο που η κίνηση δεν θα αυξηθεί μόνο, θα μπλοκαριστεί τελείως.
Σε αυτό που λες:
"Αυτός που έχει θέση ισχύος ή/και χρήματα (αυτά συνήθως πάνε μαζί) περνάει καλύτερα και δε μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό στην πράξη.", έχεις απόλυτο δίκιο.
Αλλά από την άλλη δεν πρέπει ποτέ κανείς μας να υποχωρεί μπροστά σε αυτούς που έχουν ισχύ και χρήμα, γιατί τότε θα είναι σαν είμαστε σκλάβοι τους.....
Άλλωστε αυτοί που έχουν και τα 2 αυτά στοιχεία είναι σίγουρο ότι δεν είναι σωστοί και δίκαιοι, γι αυτό άλλωστε και τα έχουν τα στοιχεία αυτά.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

kosdion;923940 Άλλωστε ευτοί που έχουν και τα 2 αυτά στοιχεία είναι σίγουρο ότι δεν είναι σωστοί και δίκαιοι said:
Τα ισοπεδώνεις...
Ούτε όλοι οι πλούσιοι και ισχυροί δεν είναι απατεώνες και άδικοι.
Ούτε όλοι οι φτωχοί και ανίσχυροι είναι στη θέση αυτή απλά επειδή είναι σωστοί και δίκαιοι.

Απλά ισχύει το δίκιο του ισχυρότερου, και είναι απόλυτα λογικό.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

petasis, δεν ξέρω για αυτό που λες περί Βατοπεδίου, αλλά σίγουρα το Παιδείας έχει πάει στο κτίριο που στεγάζονταν τα γραφεία του 2004. Μόνο που αυτό και έχει φτιαχτεί για γραφεία και όχι για κέντρο τύπου, αλλά και είναι δίπλα στο μετρό.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Προς Unforgiven:
Πάρε την άδεια και από τα άλλα άτομα και δημοσιοποίησέ τα.
Όσο για αυτά που ήδη έβαλες: ""2ο παράπτωμα του ίδιου μέλους. Εκτός κι αν του έχετε αναθέσει να μας παρακολουθεί.
Για συμμαζέψτε τον γιατί θα αναγκαστώ να προβώ ακόμα και σε μηνύσεις.", που βλέπεις τις απειλές; Η φράση ότι "θα αναγκαστώ να προβώ σε μηνύσεις" είναι απειλή;
ή μήπως εννοείς το "συμμαζέψτε τον", κάτι το οποίο έπρεπε να το είχαν ήδη κάνει.
Σαφέστατα με απειλείς με μήνυση. Που μόνο γέλια φέρνει βέβαια...

Ειδικά όταν η ΔΟ δεν έκανε αυτό που έπρεπε από την αρχή;
Ήθελα να 'ξερα ποιός έβαλε τον Τσαρουχά σε αυτή τη θέση που
είναι τώρα αλλά και εσένα.
Μα είναι πολύ απλό: Πληρώσαμε, οι θέσεις αυτές αγοράζονται. Αν είχες και εσύ πολλά χρήματα, θα μπορούσες να έχεις μια τόσο αξιοζήλευτη θέση.

Όσο για αυτό (τις λίστες) που δεν καταλαβαίνεις, μπορείς να μου πεις γιατί εσύ ήσουν αυτός που επαναλάμβανε συνέχεια ότι εγώ έφτιαξα λίστα για το τι έχει στο σπίτι του dream_gr (όταν κάποτε είχα πάει για να πάρω υλικό για το DVD που θα έφτιαχνα);
Και από που την επινόησες αυτή τη λίστα;
Μια και επιμένεις, θα πρέπει να μας πεις από που το συμπέρανες αυτό ή ποιός το είπε.
Άρχισαν τα δύσκολα ε;
Ναι, άρχισαν τα δύσκολα. Γιατί θα πρέπει να αποδείξεις όλες τις ασυναρτησίες που λες. Για να βλέπω παραπομπές στα γραπτά μου...

Άσχετα βέβαια από το τι θα πεις, καλό θα είναι όταν κάποιοι βγαίνουν παρέα για φαγητό και αστακομακαρονάδες :126: να εστιάζουν στο φαγητό και όχι στο κουτσομπολιό......
Είναι μεγάλη κακομοιριά και μιζέρια να πιστεύει κάποιος ότι όλη την ώρα ασχολούνται μαζί του...
Και μετά λες ότι έβαλαν εμένα να σε παρακολουθώ, που μέχρι και πού πάω και τι κάνω ξέρεις...
Α, ρε... το πολύ της αγαμίας γεννά παραφροσύνη...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.606
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top