Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Αυτός ο προαστιακός είναι ένα πονεμένο θέμα...
Και που να δεις ο ΟΣΕ. Στην ιστοσελίδα του έχει ανακοίνωση ότι από τον Αύγουστο έχει λέει νέο σχεδιασμό στα δρομολόγια με γνώμωνα τις ώρες αιχμής.
Η πλάκα είναι ότι ταυτόχρονα κατάργησε το δρομολόγιο που περνάει κατα μήκος όλης της γραμμής τις ώρες που σχολάνε όλοι από τις δουλειές τους. :142::143:

Πάντως από μία πλευρά, αν το δει κανείς, πρέπει να έχουμε τα ΜΜΜ με το περισσότερο χιούμορ. :116:
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλ

Α ok, γιατί σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι με απειλείς και θέστηκα πάνω μου.
Κι εγώ έχω μια. Τους ΔΥ δεν θα έπρεπε να τους περνάνε κάθε χρόνο από ψυχιατρικά tests; :137:

...
Μαις και απέφυγες να απαντήσεις στην ερώτησή μου, να την επαναλάβω:
Ποιός σε έχει βάλει στη θέση που είσαι;

Όσο για τα ψυχιατρικά test, έπρεπε να τα κάνουν σε όλους όσους καταλαβάνουν μια θέση, είτε στο δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε σε ιστοσελίδες :126:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Και που να δεις ο ΟΣΕ. Στην ιστοσελίδα του έχει ανακοίνωση ότι από τον Αύγουστο έχει λέει νέο σχεδιασμό στα δρομολόγια με γνώμωνα τις ώρες αιχμής.
Η πλάκα είναι ότι ταυτόχρονα κατάργησε το δρομολόγιο που περνάει κατα μήκος όλης της γραμμής τις ώρες που σχολάνε όλοι από τις δουλειές τους. :142::143:

Πάντως από μία πλευρά, αν το δει κανείς, πρέπει να έχουμε τα ΜΜΜ με το περισσότερο χιούμορ. :116:
Το υπογραμμισμένο κείμενο φανερώνει την αλήθεια, δεν ενδιαφέρονται για το πως θα πάνε οι εργαζόμενοι στις δουλειές τους.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Και που να δείτε τα γραφεία όχι μόνο του ίδιου του Υπουργού αλλά και Υφυπουργών και να τα συγκρίνετε με τα γραφεία των υπαλλήλων ! Η διαφορά είναι μέρα με νύχτα ! ! !
Κωνσταντίνε, νομίζω πως δεν σκέφτεσαι σωστά.
Περίμενες το γραφείο σου να είναι το ίδιο με του υπουργού? :111:
Δηλαδή σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση οι υπάλληλοι θα πρέπει να έχουν ίδιο χώρο και γραφείο με του προέδρου??




Κατ' αρχήν δεν είναι θέμα μόνο δικό μου, αλλά όλων των υπαλλήλων και των πολιτών.
Το όλων δεν μου ακούγεται λογικό.
Μερικών, ναι. Αλλά το όλων, συγκαταλέγεται στις φρούδες ελπίδες σας να μην μεταφερθεί το υπουργείο...




Η μετακόμιση του Υπουργείου στο συγκεκριμένο κτίριο της Κηφισίας δεν εξυπηρετεί κανένα κοινοφελή σκοπό, ούτε διευκολύνει τις υπηρεσίες και το κοινό.
Πάλι υπερβολικό μου ακούγεται.....



Το μόνο που εξυπηρετεί (και αυτό το λένε και οι εντός και οι εκτός Υπουργείου), είναι οι προσωπικές πολιτικές επιδιώξεις του κ. Αβραμόπουλου.
Και αυτό προκύπτει από πολλά γεγονότα.
Ενδεικτικά θα αναφέρω:
- την αδιαλλαξία και την εμμονή που δείχνει στο θέμα και ο ίδιος αλλά και η ηγεσία του Υπουργείου παρά τις διαβεβαιώσεις και "δικών του" ανθρώπων ότι το κτίριο δεν είναι κατάλληλο για μεταστέγαση οποιουδήποτε Υπουργείου ή εταιρείας.
- Την ψήφιση τροποποίησης του νόμου που προβλέπει υποχρεωτικά την ύπαρξη πάρκινγκ σε κτίρια που στεγάζουν δημόσιες υπηρεσίες, με την οποία εξαιρέθηκε το κτίριο στην Κηφισίας ειδικά για το Υπουργείο.
- Την προσπάθεια να ξεγελάσει τους υπαλλήλους με δήθεν υποσχέσεις για οικονομικό αντάλλαγμα.
- Την προσπάθεια αλλοίωσης της απόφασης της πλειοψηφίας των υπαλλήλων με τον ερχομό πριν περίπου 2 χρόνια υπαλλήλων από άλλες υπηρεσίες που "όλως τυχαίως" έμεναν κοντά στο κτίριο ή τους υποσχέθηκε ανταλλάγματα για να είναι υπέρ της μεταστέγασης!
- Την έναρξη εργασιών χωρίς άδεια (ευτυχώς το σταμάτησε ο σύλλογος μέσω δικαστικής οδού).
- Την παράκαμψη αρνητικής απόφασης της Πολεοδομίας για τον συντελεστή αντισεισμικότητας του κτιρίου!
- Την "απαίτηση" :111: να κατέβει το πανώ (που εξέφραζε την αντίθεση των υπαλλήλων για μεταστέγαση στο συγκεκριμένο κτίριο), και το οποίο είχε αναρτηθεί στην εισοδο του Υπουργείου με απόφαση της Συνέλευσης των υπαλλήλων, επειδή "δεν του άρεσε".
Και μάλιστα έβαλε τον "δικό του" (της παράταξής του) να το κατεβάσει με το έτσι θέλω και μάλιστα δυό φορές ! !
Δεν θεωρώ πως ο Αβραμόπουλος είναι αθώα περιστερά.
Αλλά πιστεύω πως για να μπείτε στη διαδικασία αλλαγής κτηρίου, κάποιοι λόγοι θα υπήρχαν....
Τους ξέρεις ή απλά προσπαθείς να τους φανταστείς Κωνσταντίνε?




Υπάρχουν και άλλα πολλά.
Για να μην τα έγραψες, φαντάζομαι πως δεν υπάρχουν....




Αλλά εκείνο που έχει σημασία είναι πως ο Σύλλογος είναι αποφασισμένος να καταθέσει και ασφαλιστικά μέτρα.
Με ποια δικαιολογία?





Καταλάβετέ το όλοι:
Το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κτίριο ΔΕΝ κάνει για γραφεία, όχι γιατί το λέω εγώ ή γιατί δεν θέλουν να πάνε οι υπάλληλοι, αλλά γιατί πράγματι δεν έχει και ούτε μπορεί να αποκτήσει προδιαγραφές για γραφεία όχι μόνο δημ. υπηρεσίας αλλά ακόμα και ιδιωτικής εταιρείας!

Αρχικά να σου αναφέρω πως η έκφρασή σου «Καταλάβετέ το όλοι» μου ακούγεται ιδιαιτέρως περίεργη. Σα να μας προειδοποιείς πως έχετε και το μαχαίρι και το καρπούζι και θα περάσει το δικό σας. Νομίζω πως έχετε καβαλήσει το καλάμι (συνολικά) αν πιστεύετε με το έτσι θέλω πως θα περάσετε τις απόψεις σας. Αυτά θα μπορούσατε να τα κάνετε σε δικές σας επιχειρήσεις.
Ρίξτε φράγκα, προσωπικό τρέξιμο, αρρωστήστε μέχρι να βάλετε τα πράγματα σε μια σειρά, αντιμετωπίστε το τέρας των δημόσιων υπηρεσιών και όταν φθάσετε ψηλά, απαιτήστε....

Από την άλλη....
Υπάρχει κάποιος κανονισμός επιλογής κτηρίων για επαγγελματική στέγη? Αν ναι, τον έχεις διαβάσει και κρίνεις πως είναι ακατάλληλο το κτήριο? Ή απλά δεν σε βολεύει?
Υπήρχε πιθανότητα να είσαι σε ιδιωτική επιχείρηση και να έλεγες τέτοια πράγματα? Θα έφερνες αντιρρήσεις για την μεταφορά των γραφείων? Ξέρεις τι θα σου έδειχνε το «αφεντικό»?
Πέρα από αυτό που φαντάστηκες, θα σου έδειχνε και την πόρτα εξόδου....



Ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου των υπαλλήλων, παρόλο που μένει κοντά στο κτίριο, δεν θέλει να πάει, χαρακτηρίζοντάς το μάλιστα ως "κουνελοτροφείο" για να αποδόσει την ακαταλληλότητά του.
Και είναι και μηχανικός!
Κάτι ξέρει παραπάνω.
Ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου δουλεύει? Εμφανίζεται στα γραφεία καθόλου για δουλειά?
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο πως μπορεί να τον βολεύει το παλιό κτήριο, παρόλο που δεν είναι δίπλα στο σπίτι του?
Έχει χόμπυ την εκτροφή κουνελιών και ξέρει τα περί «κουνελοτροφείων»? Γιατί μηχανικός και κουνελοτροφεία δεν κολλάνε....

Αν είναι μηχανικός (φαντάζομαι πολιτικός μηχανικός) αλλά μετά τις σπουδές του μπήκε στο δημόσιο, πολύ αμφιβάλλω αν θυμάται κάτι από όσα σπούδασε....






Και στο κάτω κάτω της γραφής, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να "πεθάνουμε" πηγαίνοντας σε ένα τέτοιο κτίριο μόνο και μόνο για να επιτύχει τις πολιτικές του φιλοδοξίες ένας πολιτικός ! !
Τι πολιτικές φιλοδοξίες πιστεύεις θα πετύχει ο Αβραμόπουλος μεταφέροντας το υπουργείο εκεί?
Και τι ακριβώς εννοείς με την έκφραση «θα πεθάνετε»?



Μακάρι να είχε ο Υπουργός την ίδια ευθιξία για όσους έχουν προβλήματα με υπερήλικα άτομα στο σπίτι.......... .
Μην πιστεύεις πως ο κάθε «διευθυντής» θα προσαρμόσει τον κύκλο εργασιών της επιχείρησης με βάση τις ανάγκες ενός υπαλλήλου. Θα χαλιέσαι καθημερινά χωρίς να πετυχένεις κάτι......
Μπορείς πάντα να παραιτηθείς και να επιλέξεις κάτι που θα σου ταιριάζει καλύτερα (στις ανάγκες σου, οικονομικά, απόσταση από το σπίτι σου, καλύτερη επιχείρηση κλπ)




Ο Σύλλογος έχει προτείνει λύσεις για την μεταστέγαση εδώ και χρόνια και μάλιστα άμεσες και όχι χρονοβόρες, αλλά δεν τον ακούει κανείς.
(π.χ. στο χώρο που βρίσκεται το "ΣΩΤΗΡΙΑ", με μετρό, χώρους σταθμευσης και μέσα στα δέντρα!)
Αυτή είναι η μόνη λογική φράση που έχω διαβάσει.
Ότι προτείνατε εναλλακτικές λύσεις.....
Μήπως υπήρχαν άλλα προβλήματα σε αυτή την πρόταση?




Κωνσταντίνε, όσα ανεφέρω, είμαι σίγουρος πως ξέρεις ότι είναι πάντα με φιλική διάθεση και απλά γίνεται προς χάρην της συζήτησης.:126:
Καλή σου μέρα
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Κωνσταντίνε, νομίζω πως δεν σκέφτεσαι σωστά.
Περίμενες το γραφείο σου να είναι το ίδιο με του υπουργού? :111:
Δηλαδή σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση οι υπάλληλοι θα πρέπει να έχουν ίδιο χώρο και γραφείο με του προέδρου??

Το όλων δεν μου ακούγεται λογικό.
Μερικών, ναι. Αλλά το όλων, συγκαταλέγεται στις φρούδες ελπίδες σας να μην μεταφερθεί το υπουργείο...

Πάλι υπερβολικό μου ακούγεται.....


Δεν θεωρώ πως ο Αβραμόπουλος είναι αθώα περιστερά.
Αλλά πιστεύω πως για να μπείτε στη διαδικασία αλλαγής κτηρίου, κάποιοι λόγοι θα υπήρχαν....
Τους ξέρεις ή απλά προσπαθείς να τους φανταστείς Κωνσταντίνε?



Για να μην τα έγραψες, φαντάζομαι πως δεν υπάρχουν....


Με ποια δικαιολογία?


Αρχικά να σου αναφέρω πως η έκφρασή σου «Καταλάβετέ το όλοι» μου ακούγεται ιδιαιτέρως περίεργη. Σα να μας προειδοποιείς πως έχετε και το μαχαίρι και το καρπούζι και θα περάσει το δικό σας. Νομίζω πως έχετε καβαλήσει το καλάμι (συνολικά) αν πιστεύετε με το έτσι θέλω πως θα περάσετε τις απόψεις σας. Αυτά θα μπορούσατε να τα κάνετε σε δικές σας επιχειρήσεις.
Ρίξτε φράγκα, προσωπικό τρέξιμο, αρρωστήστε μέχρι να βάλετε τα πράγματα σε μια σειρά, αντιμετωπίστε το τέρας των δημόσιων υπηρεσιών και όταν φθάσετε ψηλά, απαιτήστε....

Από την άλλη....
Υπάρχει κάποιος κανονισμός επιλογής κτηρίων για επαγγελματική στέγη? Αν ναι, τον έχεις διαβάσει και κρίνεις πως είναι ακατάλληλο το κτήριο? Ή απλά δεν σε βολεύει?
Υπήρχε πιθανότητα να είσαι σε ιδιωτική επιχείρηση και να έλεγες τέτοια πράγματα? Θα έφερνες αντιρρήσεις για την μεταφορά των γραφείων? Ξέρεις τι θα σου έδειχνε το «αφεντικό»?
Πέρα από αυτό που φαντάστηκες, θα σου έδειχνε και την πόρτα εξόδου....


Ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου δουλεύει? Εμφανίζεται στα γραφεία καθόλου για δουλειά?
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο πως μπορεί να τον βολεύει το παλιό κτήριο, παρόλο που δεν είναι δίπλα στο σπίτι του?
Έχει χόμπυ την εκτροφή κουνελιών και ξέρει τα περί «κουνελοτροφείων»? Γιατί μηχανικός και κουνελοτροφεία δεν κολλάνε....

Αν είναι μηχανικός (φαντάζομαι πολιτικός μηχανικός) αλλά μετά τις σπουδές του μπήκε στο δημόσιο, πολύ αμφιβάλλω αν θυμάται κάτι από όσα σπούδασε....


Τι πολιτικές φιλοδοξίες πιστεύεις θα πετύχει ο Αβραμόπουλος μεταφέροντας το υπουργείο εκεί?
Και τι ακριβώς εννοείς με την έκφραση «θα πεθάνετε»?


Μην πιστεύεις πως ο κάθε «διευθυντής» θα προσαρμόσει τον κύκλο εργασιών της επιχείρησης με βάση τις ανάγκες ενός υπαλλήλου. Θα χαλιέσαι καθημερινά χωρίς να πετυχένεις κάτι......
Μπορείς πάντα να παραιτηθείς και να επιλέξεις κάτι που θα σου ταιριάζει καλύτερα (στις ανάγκες σου, οικονομικά, απόσταση από το σπίτι σου, καλύτερη επιχείρηση κλπ)


Αυτή είναι η μόνη λογική φράση που έχω διαβάσει.
Ότι προτείνατε εναλλακτικές λύσεις.....
Μήπως υπήρχαν άλλα προβλήματα σε αυτή την πρόταση?


Κωνσταντίνε, όσα ανεφέρω, είμαι σίγουρος πως ξέρεις ότι είναι πάντα με φιλική διάθεση και απλά γίνεται προς χάρην της συζήτησης.:126:
Καλή σου μέρα
Καλημέρα Γιάννη,
Θα σου απαντήσω στο καθένα ξεχωριστά:
1. Δεν εννοώ αυτό. Υπάρχουν όμως και όρια. Αν δεις τα γραφεία τους, και τα γραφεία των υπαλλήλων θα καταλάβεις μόνος σου.
Απλά τα δικά μας βρίσκονται κάτω του ανεκτού ορίου. Τα δικά τους; Πέραν του δέοντος.

2. Το "όλων" αφορά πράγματι όλους. Αύριο θα γίνει κάτι ανάλογο και σε άλλη παρόμοια περίπτωση.
Αν εσύ το θεωρείς για ορισμένους, γνώμη σου, αλλά το φρούδες ελπίδες δεν το καταλαβαίνω.

3. Οι λόγοι είναι απλοί:
Αξιοποίηση των κτιρίων που κατασκευάστηκαν για τους ολυμπιακούς αγώνες.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το αξιοποιώ με χρήση απρόβλεπτη εκ κατασκευής και με κόστος μετασκευής πολλάκις δαπανηρότερο από την μετατροπή κάποιου άλλου κτιρίου με προορισμό κατασκευής για γραφεία ή και ενός καινούργιου!

4. Υπάρχουν αλλά θα μου πάρει πολύ ώρα να τα γράψω (από συνελεύσεις και ενέργειες).
Εξάλλου τα βασικότερα σημεία έχουν αναφερθεί.

5. Μα φυσικά περί ακαταλληλότητας του κτιρίου αλλά και συνεχιζόμενου εμπαιγμού από πλευρά ηγεσίας.
Δεν φτάνει; Χώρια όλες τις προαναφερθείσες παραβάσεις και παρανομίες.

6. Το "καταλάβετέ το όλοι" αποτελεί μια προτροπή στο ότι πρέπει να καταλάβετε την πραγματικότητα και όχι αυτό που σας παρουσιάζει ο κ. Αβραμόπουλος.
Δεν γνωρίζω περί κανονισμού επιλογής κτιρίων, απλός υπάλληλος είμαι, και δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι, όπως δεν θέλει και κανένα υπάλληλος.
Σε ιδιωτική επειχείρηση, έχω δουλέψει και σε πληροφορώ ότι έχω παραιτηθεί (χωρίς να έχω στήριξη και πλάτες) επειδή μου κλέψανε τη δουλειά μου.
Όπως καταλαβαίνεις, δεν καταλαβαίνω Χριστό (όπως λέει και η έκφραση). Κι ας μην είχα άλλους πόρους.

7. Αν και δεν μπορώ να το ξέρω, γιατί δεν είμαστε στα ίδια γραφεία, τον βλέπω συχνά και πριν λίγες μέρες που τον ζήτησα, τον βρήκα στο γραφείο του.
Όσο για το κουνελοτροφείο, ίσως να έχει εξοχικό και να εκτρέφει κουνέλια !
Τώρα αν θυμάται ή όχι την επιστήμη του, αφού ασχολείται με αυτό το αντικείμενο (τεχνική υπηρεσία) νομίζω ότι κάτι θα θυμάται.

8. Μα είναι απλό, όλοι ξέρουν ότι πάει για πρωθυπουργός. Αν δεν πάμε εκεί θα θεωρηθεί μια αποτυχία, ενώ αν πάμε θα θεωρηθεί ως ικανός (παρόλες τις αντιρρήσεις) που κατάφερε να μετακομίσει ένα Υπουργείο αναβαθμίζοντάς το !
Όσο για το "θα πεθάνουμε", έχω δουλέψει σε τέτοια κτίρια και δεν τα μπορώ. Πολλή φασαρία (open plan), έλλειψη φυσικού εξαερισμού, είναι νομίζω αρκετά.
Χώρια που δεν ξέρουμε και τι υλικά έχουν βάλει, ίσως πούνε μετά από μερικά χρόνια ότι είναι και καρκινογόνα!

9. Αν εννοείς ότι ίσως να είμαι και ο μοναδικός υπάλληλος που φροντίζει μόνος του μια υπερήλικα μάνα, τότε σίγουρα δεν πρόκειται να ασχοληθεί ο κάθε διευθυντής με την ανάγκη μου.
Το πολύ πολύ να χάσει μια ψήφο !
Αλλά να μην βγαίνουν και διατυμπανίζουν για την τρίτη ηλικία και το έργο τους, όταν σε αιτήσεις μου, μου απαντάνε πως δεν προβλέπεται τίποτα !
Όσο για το "παραιτηθείς", σε παρακαλώ μη γράφεις τέτοια γιατί σε θεωρώ ένα σοβαρό και μετρημένο άτομο.
Κάτι τέτοια τα γράφουν αυτοί που δεν θέλουν να πουν μια σκέψη, μια ιδέα, αλλά απλά το γράφουν γιατί δεν έχουν να προτείνουν κάτι.
Δες το αλλιώς, άμα σου έλεγε κάποιος ότι δεν είναι ευχαριστημένος από το σπίτι του, θα του έλεγες να πάει σε άλλο;
Δεν θα τον ρώταγες το λόγο και ανάλογα να του προτείνεις μια λύση;

10. Δηλαδή τα παραπάνω τα θεωρείς παράλογα;
Το μόνο πρόβλημα σε αυτή την πρόταση ήταν ότι έπρεπε σώνει και καλά να αξιοποιήσουν με οποιοδήποτε κόστος το κτίριο των ολυμπιακών αγώνων.
Το κτίριο στη ΣΩΤΗΡΙΑ θα κόστιζε λιγότερο, άρα θα είχαν και λιγότερα οφέλη..... κάποιοι.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Η αλήθεια όμως είναι Κωνσταντίνε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η δυσκολία μετακίνησης σε σχέση με την προηγούμενη τοποθεσία. Και αν σκεφτείς πόσος κόσμος ταλαιπωρείται από αυτό χωρίς να έχει τέλος πάντων τα προνόμια που έχει κάποιος που εργάζεται στο Δημόσιο (αν θες να το περιορίσω μόνο στη μονιμότητα δεν έχω πρόβλημα).
Σκέψου κάποιον που εργάζεται μακριά χωρίς το ψυχολογικό πλεονέκτημα ότι δεν θα τον απολύσει ποτέ κανείς.
Είναι τεράστια η διαφορά και μόνο από αυτό. Δεν πιστεύω να διαφωνείς;

Και φυσικά δεν είναι φρόνιμο να αλλάξεις δουλειά κατ' εμέ.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Τελικά, επιβεβαιώθηκαν οι φήμες ότι θα πάμε. Το πότε είναι ακόμα άγνωστο.
Εγώ πάντως θα ζητήσω να μην πάω. Γιατί κανείς δεν σκέφτηκε να κάνει πρώτα μια έρευνα για το που μένουν οι υπάλληλοι κι αν τους βολεύει, ειδικά αφού το κτίριο βρίσκεται εκτός κέντρου. Σιγά τώρα, θα μου πείτε, μην σε ρωτάγανε κιόλας.
Κανένα πρόβλημα, μόλις όμως θα δούνε τις δυσχέρειες στην προσέλευση του κοινού και των υπαλλήλων, θα είναι πια αργά.
Γιατί ακόμα κι αν βάλουν κάποιο λεωφορείο, όπως κάνουν άλλες δημόσιες υπηρεσίες, η επιβάρυνση από την επιπρόσθετη ώρα στην μετακίνηση, θα επιβαρύνει τον εργαζόμενο.
Πολύ δε περισσότερο που εγώ φροντίζω την υπερήλικη μητέρα μου και το κέντρο βολεύει αφάνταστα σε περίπτωση που υπάρξει ανάγκη. Από το Μαρούσι όμως, αν χρειαστεί, θα με πάει σπίτι μου ο Υπουργός;
Και αν σου πουν...ή έρχεσαι στο νέο κτίριο ή παίρνεις την άγουσα για τον ιδιωτικό τομέα τι θα κάνεις;
Στην επαρχία να παει το νέο κτίριο, αποκέντρωση χρειάζεται!
Ξερεις μήπως ποσες εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι θα ήθελαν την θέση σου, έστω και χωρίς θέση πάρκιγκ;
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

το οτι η μετεστεγαση του υπουργειου θα κανει τον αβραμο υποψηφιο πρωθυπουργο αν δεν βγαζει γελιο, ειναι τουλαχιστον γραφικο.

το οτι ενας οροφος ταλαντευονταν οταν ηταν γεματος κοσμο που χορευε ειναι το λιγοτερο φυσιολογικο. βαζω στοιχημα οτι αν χοροπηδησει ενας στο σπιτι του , ο απο κατω θα δει το ιδιο πραγμα ενω επισης βαζω στοιχημα οτι στο ιδιο σπιτι εχουν μπει τουλαχιστον 10 ατομα σε μια συναντηση (χωρις να χοροπηδανε) και το σπιτι ειναι ακομα στη θεση του.
αν δε σε πειθει αυτο , τραβα μια στο ολυμπιακο σταδιο σε κανα ντερμπυ και πηγαινε κατω απο τις κερκιδες οταν μπει το γκολ. αν μη τι αλλο σε αυτο το γηπεδο (κατασκευη αρχες 80) εχουν μπει παρα πολλα γκολ με 80χιλιαδες κοσμο να χοροπηδαει και δεν εχει πεσει ακομα.

δεν ξερω αν εχει φυσικο εξαερισμο το κτηριο αλλα απο τη στιγμη που στεγαζε δημοσιογραφικα συνεργεια με εξοπλισμο καλοκαιριατικα εχει σιγουρα βαρβατο κλιματισμο/αερισμο - αλλιως δε θα δουλευε τιποτα.

οσο για τα γραφεια των δημοσιων υπηρεσιων ειναι αποτελεσμα δημοσιουπαλληλικων πρακτικων του παρελθοντως αλλα κυριως συνδικαλιστικων παιχνιδιων του σημερα.
δεν θα μου προξενουσε εκπληξη αν στα χαρτια , αυτα τα αθλια μεταλλικα γραφεια (που αγνωστο τι εχουν μεσα τους και απο ποτε ορισμενα) του 70 εχουν αντικατασταθει 2 φορες με "συγχρονα" και "καινουρια" (και καποιος εχει τσεπωσει μερικα χιλιαρικακια απο την ανανεωση , βαζοντας ισως μερικα καινουρια για ξεκαρφωμα σε ορισμενους χωρους).
εχω ακουσει για αποθηκες υλικων που εινια γεματες με υλικα , αλλα οι διαχειριστες δινουν μολυβια με αιτηση απο τρεις τμηματαρχες (οποτε στο τελος ολοι φερνουν απο το σπιτι τους) αλλα καθε 2-3 μηνες οι προμηθειες γινονται κανονικα (στα χαρτια παντα - δεν ξερω αν με πιανετε) σαν να ειχαν εξαντληθει ολα.

επισης εχω ακουσει γαι τυπους που περνανε το χαρτι υγειας σπιτια του με τις σακουλες και μετα το πουλαγανε (ελεος!) , κατεπεκταση σου δινουν πλεον ενα χαρτι το μηνα.

επισης εχω ακουσει για υπουργεια οπου υπαρχουν συμβασεις με 3 συνεργεια καθαρισμου (θεωρητικα θα επρεπε να μυριζει χλωρινη μεχρι και το παρκινγκ) αλλα η βρωμα ζει και βασιλευει. Βεβαια οταν υπαρχουν ανθρωποι που πετανε τα αποφαγια τους μεσα στα συρταρια του γραφειου τους δεν μπορεις να περιμενεις και τιποτα καλυτερο ,αλλα ακομα και ετσι επρεπε να ειναι τουλαχιστον καθαρα.

το προβλημα ειναι οτι σε μια μεγαλη υπηρεσια υπαρχουν πολλοι τροποι να κονομησει κανεις εις βαρος ολων των υπαλληλων , καμια διαθεση για ελεγχο, κανενας συνδικαλιστης που να ασχολειται με πραγματικα προβληματα του εργαζομενου και τελικα τα πραγματα εχουν οπως τα ξερουμε.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Pleo, το πρόβλημα της μετακίνησης καλό είναι να μην υπάρχει για κανένα.
Από τη στιγμή λοιπόν που αποφασίζει κάποιος να μετακομίσει και ξέρει ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στη πλειοψηφία των υπαλλήλων, ή βρίσκει λύσεις ή αλλιώς δεν μετακομίζει.
Αν μετακομίσει, τι σημαίνει;
Απλά ότι δεν τον ενδιαφέρουν οι υπάλληλοι κι ας δηλώνουν κάθε φορά οι πολιτικοί το αντίθετο!
Voreios, ήδη ο κ. Αβραμόπουλος είχε φροντίσει να διατυμπανίσει μέσω των "δικών" του ότι όποιος δεν θέλει να πάει στο νέο κτίριο θα του κόψει από το μισθό μιας και δεν θα είναι στην Κεντρική Υπηρεσία.
Μετά το "διόρθωσε" και είπε ότι θα δώσει την δυνατότητα σε όσους δεν θέλουν / μπορούν να μην πάνε χωρίς να αναφερθεί σε "μειώσεις".
Μιας και κάτι τέτοια θεωρούνται ως απειλές (ακόμα και μήνυση σηκώνει), δεν θεωρώ ότι οι απόψεις τύπου "πόσοι άλλοι θα ήθελαν την θέση σου" (ας πήγαιναν να δώσουν εξετάσεις και να έμπαιναν) ή "άμα δεν είχες δουλειά" ή "παραιτήσου και πήγαινε στον ιδ. τομέα" έχουν λογική.

Κι εδώ να πω ένα μπράβο στον Pleo, όχι γιατί με συμφέρει, αλλά γιατί είπε κάτι σωστό που ισχύει για όλους: "Και φυσικά δεν είναι φρόνιμο να αλλάξεις δουλειά κατ' εμέ."

Παναγιώτη, δεν αμφιβάλλω για τις παρατυπίες που γράφεις για το δημόσιο, αλλά από αυτές και μόνο μπορείς να καταλάβεις γιατί θέλει τόσο πολύ τη μεταστέγαση ο
συγκεκριμένος Υπουργός.
Θα σου πω μόνο τούτο: Ξέρεις πόσο και ποιό χώρο έχει κρατήσει για τον εαυτό του και τα στελέχη του;
Τον μεγαλύτερο και τον καλύτερο και μάλιστα όταν το κτίριο χωράει το πολύ και μετά βίας 700 άτομα (από το σύνολο των 1200 περίπου).
Και φυσικά οι υπάλληλοι, με μελέτες που έχει κάνει ό ίδιος, θα πρέπει να είναι ο ένας πάνω στον άλλο στην κυριολεξία!
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Και για να μην σας κουράζω άλλο, θα σας πω αυτό:
Προσωπικά, έχω πάρα πολλά προβλήματα αυτή τη στιγμή για τα οποία δεν μπορώ να αναφερθώ αναλυτικά.
Φυσικά το πρόβλημα με τη μάνα το γνωρίζουν αρκετοί, μιας και το έχω αναφέρει κι εδώ.
Δυστυχώς όμως το τελευταίο καιρό έχω κι εγώ τα δικά μου προβλήματα υγείας, και παρόλο που μέχρι στιγμής καμία εξέταση δεν δείχνει τίποτα, αυτό με βάζει σε σκέψεις....

Ως εκ τούτου, η οποιαδήποτε ταλαιπωρία με μετακόμιση, ακόμα και δικιά μου να ήταν, θα ήταν μεγάλη επιβάρυνση.
Αυτά._
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Θα σου πω μόνο τούτο: Ξέρεις πόσο και ποιό χώρο έχει κρατήσει για τον εαυτό του και τα στελέχη του;
Τον μεγαλύτερο και τον καλύτερο και μάλιστα όταν το κτίριο χωράει το πολύ και μετά βίας 700 άτομα (από το σύνολο των 1200 περίπου).
Θα ήταν "ύποπτο" αν δεν το είχε κάνει αυτό.

Δυστυχώς όμως το τελευταίο καιρό έχω κι εγώ τα δικά μου προβλήματα υγείας, και παρόλο που μέχρι στιγμής καμία εξέταση δεν δείχνει τίποτα, αυτό με βάζει σε σκέψεις....
Κατά 99% αυτά τα συμπτώματα είναι ψυχολογικής προέλευσης.
Και μιλάω σοβαρά, όντας παθών.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.570
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Κατά 99% αυτά τα συμπτώματα είναι ψυχολογικής προέλευσης.
Και μιλάω σοβαρά, όντας παθών.
Ωχ....xanax, lexotanil, seroxat, seropram......:101:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Καλή ανάρρωση, καλή μετακόμιση και... με τον Αβραμόπουλο ... Πρωθυπουργό... :142::143::138:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Ωχ....xanax, lexotanil, seroxat, seropram......:101:
Και βάλε... :142:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Re: Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Καλή ανάρρωση, καλή μετακόμιση και... με τον Αβραμόπουλο ... Πρωθυπουργό... :142::143::138:
Μην τον συγχύζεις παραπάνω τον άνθρωπο! :142:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Αυτή η χώρα δεν σώζεται με τίποτα...

Μόνο μία λύση υπάρχει. Κλείνει το Δημόσιο. Λουκέτο σε όλα. Και το ξαναανοίγεις με υπεύθυνους για την οργάνωση και λειτουργία του, Γερμανούς Συμβούλους. Αλλά όχι αμέσως... μετά από 2 μήνες!

Όλα τα υπόλοιπα είναι τουφεκιές στο φεγγάρι...

Υ.Γ. Το παραπάνω είναι με αφορμή όσα γράφει ο Κων/νος. Και μάλιστα ο Κων/νος ίσως να είναι ο μόνος που έχει κάποιους λόγους να διαμαρτύρεται... είτε προσωπικούς είτε αντικειμενικούς. Οι υπόλοιποι του Υπουργείου τι έχουν άραγε;;;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Υ.Γ. Το παραπάνω είναι με αφορμή όσα γράφει ο Κων/νος. Και μάλιστα ο Κων/νος ίσως να είναι ο μόνος που έχει κάποιους λόγους να διαμαρτύρεται... είτε προσωπικούς είτε αντικειμενικούς. Οι υπόλοιποι του Υπουργείου τι έχουν άραγε;;;
Είναι απλό Χρήστο.
Δε θέλουν καμία αλλαγή. Έχουν βολευτεί τόσα χρόνια, με την μετακίνηση στη δουλειά και με την τριγύρω αγορά.

Γενικά, θα ήθελαν να υπάρχει ένα συμβόλαιο με τον εργοδότη (δημόσιο ή ιδιωτικό) που θα τους εξασφαλίζει μονιμότητα,συγκεκριμένο χώρο εργασίας, μισθό (με τις λογικές και μη αυξήσεις), ωράριο, συνθήκες κλπ για όλη τη διάρκεια της εργασιακής ζωής τους. Σιγουριά σε όλα δηλαδή. Και από προσφορά τα άκρως απαραίτητα (κι αυτά με δυνατότητα περαιτέρω μείωσης).

Οπότε ό,τι παρεκκλίνει από τα παραπάνω, θα πρέπει να είναι σε θέση να το αμφισβητήσουν και να το φέρουν στα μέτρα τους. Πράγμα που, τις περισσότερες φορές, σημαίνει να μη γίνει τίποτα.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Πάντως αν το κτήριο είναι επάνω στην Κηφισίας και δίπλα στην Hellexpo τότε μιλάμε για κανονική και πολύ συχνή αστική συγκοινωνία.

Όπως τα υπολογίζω πρέπει η διαφορά να είναι κανένα εικοσάλεπτο επιπλέον.

Αφήστε που περνάει και το Ε14 που η γραμμή λέγεται Σύνταγμα-Υπουργείο Παιδείας. Αυτοί πήγαν πιο μακριά. :138:

Έχει πολλά λεωφορεία πραγματικά, χαμός γίνεται.

http://www.oasa.gr/index.asp?asp=routes/index_Lines.asp&order=3&munic=%u039CΑΡΟΥ
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Πάντως αν το κτήριο είναι επάνω στην Κηφισίας και δίπλα στην Hellexpo τότε μιλάμε για κανονική και πολύ συχνή αστική συγκοινωνία.

Όπως τα υπολογίζω πρέπει η διαφορά να είναι κανένα εικοσάλεπτο επιπλέον.

Αφήστε που περνάει και το Ε14 που η γραμμή λέγεται Σύνταγμα-Υπουργείο Παιδείας. Αυτοί πήγαν πιο μακριά. :138:

Έχει πολλά λεωφορεία πραγματικά, χαμός γίνεται.

http://www.oasa.gr/index.asp?asp=routes/index_Lines.asp&order=3&munic=%u039CΑΡΟΥ
Καλά, δεν το έχεις δει? ήδη έχουν βάλει πινακίδα. Ακριβώς δίπλα στην Helexpo είναι.
Ολα τα λεωφορεία Κηφισιάς / Αμαρουσίου κτλ απο εκεί περνάνε. Επίσης είναι 10 λεπτά απο το μετρό του δακτυλιδιού. Επίσης μπορεί να εξυπηρετηθεί κανείς απο την δημοτική συγκοινωνία του δήμου Αμαρουσίου απο τον σταθμό ΗΣΑΠ Αμαρουσίου. Συχνή και δωρεάν μετακίνηση.

Το θέμα του παρκαρίσματος είναι απείρως ευκολότερο απο το κέντρο.

Εγώ νομίζω ότι εξυπηρετεί πολύ καλύτερα το συγκεκριμένο κτήριο, καθώς έχεις πρόσβαση ακόμα και όταν στο κέντρο έχει .....πορεία.... :126: και δακτύλιο :126: ..... και όταν τα σπάνε οι αναρχικοί :126: .....

Το καλύτερο δεν το ξέρεις. οι του ΥΠΕΠΘ μάλωναν με του ΥΠ. Υγείας για την πατρότητα του κτηρίου της Κηφισσίας, γιατί ήθελαν αυτοί (οι του ΥΠΕΠΘ) να πάνε εκεί. Η μηχανογράφηση του ΥΠΑΠΘ ήταν πελάτης μας και μου τα έλεγαν απο εκεί γιατί καποια στγμή θα μετακομοίζαμε τα συστήματά στους....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top