Αλλαγή πυκνωτών σε τελικό Gamut D200 MK3

Μηνύματα
43
Reaction score
2
Μετά από σχεδόν 17-18 χρόνια μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή πυκνωτών στον αγαπημένο μου τελικό Gamut D200 MKIII.

Τον τελευταίο μήνα συνεχώς κάτι μου έλειπε από τον ήχο του συστήματος μου στις χαμηλές. Λέω θα φταίει το ρεύμα αυτή την περίοδο. Καθάρισα και έσφιξα επαφές. Έκανα μικρές αλλαγές στην επίπλωση του χώρου. Τίποτα δεν έδειχνε να διορθώνει την αίσθηση μου αυτή. Κατέληξα ότι μάλλον φταίω εγώ αλλά ……….

Εδώ και δύο-τρεις μέρες τα πράγματα χειροτέρεψαν πολύ. Οι χαμηλές έγιναν μαλθακές και άτονες και από χτες έχασα και τα πρίμα. Ακούω μόνο μεσαίες και αυτές όχι σωστά. Εκτός από την έλλειψη μπάσων και πρίμων ακούγονται σχεδόν όλα σαν να είναι ακούρδιστα. Δεν έχω ακόμα κάποιο ακουστό buzz ή hum αλλά μάλλον αυτό είναι για καλό.

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω κατέληξα στο συμπέρασμα της αρχικής μου δήλωσης.

Ο προενισχυτής είναι ο Gamut D3i (περίπου 8-9 χρόνια ζωής) και το cd το Meridian G08 που πέρασε από το service του Βιντεόρυθμου (αλλαγή transport και πυκνωτών) το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ούτως ή άλλως μετά από τόσα χρόνια ζωής του τελικού αυτό είναι και το πιο λογικό.

Στο δια ταύτα λοιπόν.

Γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να τον πάω για να τσεκαριστεί και έφοσον έχει πρόβλημα να γίνει το recapping του;

Αντιπρόσωπος αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Ιδανικά ψάχνω κάποιον που να έχει γνώσεις από προϊόντα Gamut αλλά γιατί όχι και κάποιον όχι ειδικό σε Gamut αλλά που να μπορεί να προτείνει τι πυκνωτές να βάλουμε αν δεν βρίσκουμε τους ίδιους, να μετρήσει, να ρυθμίσει σωστά κλπ !

Στο μυαλό μου έχω τον Exclusive Audio και τον Χάιτα αλλά δεν ξέρω …….

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη είτε εδώ είτε σε pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Μετά από σχεδόν 17-18 χρόνια μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή πυκνωτών στον αγαπημένο μου τελικό Gamut D200 MKIII.

Τον τελευταίο μήνα συνεχώς κάτι μου έλειπε από τον ήχο του συστήματος μου στις χαμηλές. Λέω θα φταίει το ρεύμα αυτή την περίοδο. Καθάρισα και έσφιξα επαφές. Έκανα μικρές αλλαγές στην επίπλωση του χώρου. Τίποτα δεν έδειχνε να διορθώνει την αίσθηση μου αυτή. Κατέληξα ότι μάλλον φταίω εγώ αλλά ……….

Εδώ και δύο-τρεις μέρες τα πράγματα χειροτέρεψαν πολύ. Οι χαμηλές έγιναν μαλθακές και άτονες και από χτες έχασα και τα πρίμα. Ακούω μόνο μεσαίες και αυτές όχι σωστά. Εκτός από την έλλειψη μπάσων και πρίμων ακούγονται σχεδόν όλα σαν να είναι ακούρδιστα. Δεν έχω ακόμα κάποιο ακουστό buzz ή hum αλλά μάλλον αυτό είναι για καλό.

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω κατέληξα στο συμπέρασμα της αρχικής μου δήλωσης.

Ο προενισχυτής είναι ο Gamut D3i (περίπου 8-9 χρόνια ζωής) και το cd το Meridian G08 που πέρασε από το service του Βιντεόρυθμου (αλλαγή transport και πυκνωτών) το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ούτως ή άλλως μετά από τόσα χρόνια ζωής του τελικού αυτό είναι και το πιο λογικό.

Στο δια ταύτα λοιπόν.

Γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να τον πάω για να τσεκαριστεί και έφοσον έχει πρόβλημα να γίνει το recapping του;

Αντιπρόσωπος αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Ιδανικά ψάχνω κάποιον που να έχει γνώσεις από προϊόντα Gamut αλλά γιατί όχι και κάποιον όχι ειδικό σε Gamut αλλά που να μπορεί να προτείνει τι πυκνωτές να βάλουμε αν δεν βρίσκουμε τους ίδιους, να μετρήσει, να ρυθμίσει σωστά κλπ !

Στο μυαλό μου έχω τον Exclusive Audio και τον Χάιτα αλλά δεν ξέρω …….

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη είτε εδώ είτε σε pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ReVamp
http://revamp.gr/
 



Μηνύματα
942
Reaction score
265
Μετά από σχεδόν 17-18 χρόνια μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή πυκνωτών στον αγαπημένο μου τελικό Gamut D200 MKIII.

Τον τελευταίο μήνα συνεχώς κάτι μου έλειπε από τον ήχο του συστήματος μου στις χαμηλές. Λέω θα φταίει το ρεύμα αυτή την περίοδο. Καθάρισα και έσφιξα επαφές. Έκανα μικρές αλλαγές στην επίπλωση του χώρου. Τίποτα δεν έδειχνε να διορθώνει την αίσθηση μου αυτή. Κατέληξα ότι μάλλον φταίω εγώ αλλά ……….

Εδώ και δύο-τρεις μέρες τα πράγματα χειροτέρεψαν πολύ. Οι χαμηλές έγιναν μαλθακές και άτονες και από χτες έχασα και τα πρίμα. Ακούω μόνο μεσαίες και αυτές όχι σωστά. Εκτός από την έλλειψη μπάσων και πρίμων ακούγονται σχεδόν όλα σαν να είναι ακούρδιστα. Δεν έχω ακόμα κάποιο ακουστό buzz ή hum αλλά μάλλον αυτό είναι για καλό.

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω κατέληξα στο συμπέρασμα της αρχικής μου δήλωσης.

Ο προενισχυτής είναι ο Gamut D3i (περίπου 8-9 χρόνια ζωής) και το cd το Meridian G08 που πέρασε από το service του Βιντεόρυθμου (αλλαγή transport και πυκνωτών) το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ούτως ή άλλως μετά από τόσα χρόνια ζωής του τελικού αυτό είναι και το πιο λογικό.

Στο δια ταύτα λοιπόν.

Γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να τον πάω για να τσεκαριστεί και έφοσον έχει πρόβλημα να γίνει το recapping του;

Αντιπρόσωπος αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Ιδανικά ψάχνω κάποιον που να έχει γνώσεις από προϊόντα Gamut αλλά γιατί όχι και κάποιον όχι ειδικό σε Gamut αλλά που να μπορεί να προτείνει τι πυκνωτές να βάλουμε αν δεν βρίσκουμε τους ίδιους, να μετρήσει, να ρυθμίσει σωστά κλπ !

Στο μυαλό μου έχω τον Exclusive Audio και τον Χάιτα αλλά δεν ξέρω …….

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη είτε εδώ είτε σε pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
[/QUOTE Ανοιγεις καπακι αν το εχεις γενικα,και βλεπεις τους πυκνωτες σου,πιθανον να εχουν και καποια φουσκωματα,ισως και οχι,αλλα στα 18 χρονια εννοειται οτι θελουν αλλαγη.Τωρα αν θες να παιζει οπως επαιζε αγοραζεις τους ιδιους,λογικα θα ειναι στη παραγωγη.Αν δεν υπαρχουν Ελλαδα θα τους παραγγειλεις απο εξω.Η θα ζητησεις να στους παραγγειλουν εκει που θα κανεις το σερβις,αυτο ειναι το σωστο.Τωρα τι θα σου προτεινουν ειναι σχετικο,μπορει να ειναι και καλυτεροι αυτοι που θα σου πουν,αλλα οτι και αν σου προτεινουν ψαξε στο google η απο ατομα που εχουν την εμπειρια των πυκνωτων αυτων,να σου πουν τι ηχο δινουν.Αν ειναι πολυ καλοι αυτοι που ειχε και σου αρεσε ο ηχος,προσπαθησε να βαλεις τους ιδιους,μην βιαστεις στο κομματι αυτο!
 

Μηνύματα
19
Reaction score
12
Ο δικος μου δεν παρουσιαζει κανενα απο τα προαναφερομενα προβληματα που εγραψε ο φιλος παιζει μια χαρα, ομως φανταζομαι οτι θα θελει μια ματια απο καποιον ειδικο μετα απο 15 χρονια εστω και πολυ προσεκτικης και λελογισμενης χρησης.Θα προσπαθησω να επικοινωνησω με τα επισυναπτομενα παραπανω σερβις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.903
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top