Αλλαγή πυκνωτών

Μηνύματα
441
Reaction score
10
Σκέφτωμαι να αλλαξω τους πυκνωτες ισχύος σε ολοκληρωμένο ενισχυτη που εχω,"φοραει" Jamicon 4x10.000μf/63v η εναλλακτική ειναι Mundorf
M-lytic SI.Ποια η γνώμη σας,αξιζει τον κοπο,τοχει κανει κανεις σας ?
Διαβασα οτι η αλλαγη αυτη μπορει να βελτιώσει τον ήχο.....
Ευχαριστώ.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα 10000 μF είναι πολύ μικρή τιμή για την ισχύ του ενισχυτή σου. Αν έχεις χώρο βάλε 27000 μF ή καλύτερα 33000 μF. Επίσης μια που θα κάνεις το κόπο άλλαξε και τις γέφυρες ανόρθωσης με 40άμπερες.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
10
Απάντηση: Re: Αλλαγή πυκνωτων ?

Τα 10000 μF είναι πολύ μικρή τιμή για την ισχύ του ενισχυτή σου. Αν έχεις χώρο βάλε 27000 μF ή καλύτερα 33000 μF. Επίσης μια που θα κάνεις το κόπο άλλαξε και τις γέφυρες ανόρθωσης με 40άμπερες.
PeterMeni καλησπέρα,
H χωρητικότητα ειναι 20000 mf ανα κανάλι,σύνολο 40000mf,όμως δεν νομίζω οτι χωρανε στις "θέσεις" τόσες μεγάλες χωρητικότητες που προτείνεις ,αυτους που βρήκα ειναι ίδια διαμετρος αλλα ελαχιστο μεγαλήτερο ύψος,με λίγα λογια χωρανε ανετα στη πλακέτα...Αν θυμαμαι καλά ειναι ενδεδειγμένο να βάλει κανεις μεγαλήτερη χωρητικοτητα,αλλα δεν ξέρω αν επηρεάζονται αλλοι παράγωντες του κυκλώματος.
Γέφυρες ανόρθωσης ....δεν ξέρω τη ειναι.....περισσοτερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ για την παρεμβαση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή πυκνωτων ?

PeterMeni καλησπέρα,
H χωρητικότητα ειναι 20000 mf ανα κανάλι,σύνολο 40000mf,όμως δεν νομίζω οτι χωρανε στις "θέσεις" τόσες μεγάλες χωρητικότητες που προτείνεις ,αυτους που βρήκα ειναι ίδια διαμετρος αλλα ελαχιστο μεγαλήτερο ύψος,με λίγα λογια χωρανε ανετα στη πλακέτα...Αν θυμαμαι καλά ειναι ενδεδειγμένο να βάλει κανεις μεγαλήτερη χωρητικοτητα,αλλα δεν ξέρω αν επηρεάζονται αλλοι παράγωντες του κυκλώματος.
Γέφυρες ανόρθωσης ....δεν ξέρω τη ειναι.....περισσοτερες πληροφορίες.
Ευχαριστώ για την παρεμβαση.
Οι γέφυρες είναι οι διατάξεις που ανορθώνουν την εναλλασσόμενη τάση και την κάνουν συνεχή.
Βρίσκονται αμέσως μετά τον μετασχηματιστή και πριν τους πυκνωτές που αναφέρεις. Για να στις περιγράψω είναι τετράγωνες, καμιά φορά με τη μια γωνία φάλτσα, πλαστικές μαύρες ή μεταλλικές αν μιλάμε για πολλά Αμπέρ. Έχουν τέσσερις χοντρές επαφές.
Οι μετασχηματιστές σου αντέχουν σίγουρα το επιπλέον ρεύμα των πυκνωτών διότι τροφοδοτούν αρκετά ισχυρό ενισχυτή.
Η αλλαγή πυκνωτών με μεγαλύτερους που σου προτείνω, έστω 22000, μόνο καλό θα κάνει στον ήχο σου λόγο των καλύτερων χαρακτηριστικών τους όπως μέγιστο ρεύμα και μικρότερη εσωτερική αντίσταση.
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Απάντηση: Αλλαγή πυκνωτων ?

Για ριξτε και μια ματια και εδω βρε παιδια, μηπως και υπαρχει ελπιδα βελτιωσης σε αυτο το σονυ των 55w. Οι δυο πυκνωτες ισχυος ειναι ELNA 6800μF 50V, και οι υπολοιποι πυκνωτες ειναι ELNA και Nichinon.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.403
Απάντηση: Αλλαγή πυκνωτων ?

Γιατί έβγαλες το καπάκι? Θες να χάσεις την εγγύηση? :143::135:

Φίλε ότι και να βάλεις, καλύτερο είναι, αλλά δε στο υπογράφω ότι θα ακούσεις και διαφορά...

Για το χόμπι ρε γαμώτο, άλλαξέ τα πάντως, και βάλε κάτι πιο μπαμπάτσικο, πιο μεγάλης χωρητικότητας δηλαδή, χωρίς υπερβολές βέβαια. Δηλαδή από 6800 άντε πάνε στα 10.000. αυτά. ΙΜΗΟ.:126:
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Απάντηση: Αλλαγή πυκνωτων ?

6 των 10000 μF πόσο στοιχίζουν;
Ποιά εταιρεία έχει καλό value;
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Απάντηση: Αλλαγή πυκνωτων ?

Ελπίζω να χωράνε στον Α120, πέντε έξι πόντους είναι
κι οι άλλοι. Πόσο να υπολογίζω σε κόστος κι από πού;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Απάντηση: Αλλαγή πυκνωτων ?

Για ριξτε και μια ματια και εδω βρε παιδια, μηπως και υπαρχει ελπιδα βελτιωσης σε αυτο το σονυ των 55w. Οι δυο πυκνωτες ισχυος ειναι ELNA 6800μF 50V, και οι υπολοιποι πυκνωτες ειναι ELNA και Nichinon.

Μπορείς να αφήσεις τους υπάρχοντες στη θέση τους, και να προσθέσεις άλλους δύο, καθένας παράλληλα με τον αντίστοιχο. Μπορείς να τους κολλήσεις με λίγη θερμόκολλα κάπου δίπλα στους άλλους, κατά προτίμηση σε πλαϊνή θέση, και να τραβήξεις καλώδια στο κάτω μέρος της πλακέτας. Για 50W αρκούν άλλα 2x15000μF, στην ίδια ή υψηλότερη τάση με τους παλιούς. Πρόσεξε την πολικότητα, ο αρνητικός πόλος των παλιών είναι προς τη μεριά του μετασχηματιστή. Καλό είναι να αλλάξεις και τη γέφυρα με μια ισχυρή, ώστε να αντέχει τη φόρτιση της έναρξης. Προτίμησε ψηλόλιγνους αντί των κοντών, έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά. Μη πάρεις ακριβούς, δεν αξίζει ιδιαίτερα τα λεφτά. Διαφορά θα διαπιστώσεις σε σχετικά υψηλές εντάσεις, και κυρίως στα μπάσα.
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: Αλλαγή πυκνωτων ?



Μπορείς να αφήσεις τους υπάρχοντες στη θέση τους, και να προσθέσεις άλλους δύο, καθένας παράλληλα με τον αντίστοιχο. Μπορείς να τους κολλήσεις με λίγη θερμόκολλα κάπου δίπλα στους άλλους, κατά προτίμηση σε πλαϊνή θέση, και να τραβήξεις καλώδια στο κάτω μέρος της πλακέτας. Για 50W αρκούν άλλα 2x15000μF, στην ίδια ή υψηλότερη τάση με τους παλιούς. Πρόσεξε την πολικότητα, ο αρνητικός πόλος των παλιών είναι προς τη μεριά του μετασχηματιστή. Καλό είναι να αλλάξεις και τη γέφυρα με μια ισχυρή, ώστε να αντέχει τη φόρτιση της έναρξης. Προτίμησε ψηλόλιγνους αντί των κοντών, έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά. Μη πάρεις ακριβούς, δεν αξίζει ιδιαίτερα τα λεφτά. Διαφορά θα διαπιστώσεις σε σχετικά υψηλές εντάσεις, και κυρίως στα μπάσα.
Αν βαλει παραλληλα αλλους δυο το αποτελεσμα θα ειναι οι καινουργιοι να σηκωνουν το επιπλεον βαρος απο τους παλιους που θα εχουν πεσει με αμεση επιδραση στον ηχο.Η λυση ειναι απλη παει στον ηλεκτρονικο του λεει ποσο μπορει να ανεβει χωρητικοτητα και εκει τελειωνει το θεμα,αν βαλει 40.000 μπορει αν ειναι σπαταλη δεν υπαρχει λογος αν δεν σηκωνει το υπολοιπο κυκλωμα ,ενα 20% πανω ειναι σιγουρο οκ ,αλλα για παραπανω ,μονο ο ηλεκτρονικος μπορει να πει.
[DOUBLEPOST=1551823207][/DOUBLEPOST]
Αν βαλει παραλληλα αλλους δυο το αποτελεσμα θα ειναι οι καινουργιοι να σηκωνουν το επιπλεον βαρος απο τους παλιους που θα εχουν πεσει με αμεση επιδραση στον ηχο.Η λυση ειναι απλη παει στον ηλεκτρονικο του λεει ποσο μπορει να ανεβει χωρητικοτητα και εκει τελειωνει το θεμα,αν βαλει 40.000 μπορει αν ειναι σπαταλη δεν υπαρχει λογος αν δεν σηκωνει το υπολοιπο κυκλωμα ,ενα 20% πανω ειναι σιγουρο οκ ,αλλα για παραπανω ,μονο ο ηλεκτρονικος μπορει να πει.
Εχω εμπειρια απο τετοια περιπτωση ,ειδα τα αρνητικα και μου εξηγησε ο ηλεκτρονικος τους λογους που συνεβαινε αυτο.Οπως αναφερα παραπανω.
[DOUBLEPOST=1551823835][/DOUBLEPOST]
Τα 10000 μF είναι πολύ μικρή τιμή για την ισχύ του ενισχυτή σου. Αν έχεις χώρο βάλε 27000 μF ή καλύτερα 33000 μF. Επίσης μια που θα κάνεις το κόπο άλλαξε και τις γέφυρες ανόρθωσης με 40άμπερες.
Το να ανεβεις τοση πολυ σε χωρητικοτητα,χωρις αλλαγες στη γεφυρα ανορθωσης μηπως ειναι αχρειαστο η δεν εχει νοημα,μηπως εχει και αρνητικη επιδραση στον ηχο;;Ηλεκτρονικος δεν ειμαι,ας μιλησει καποιος που γνωριζει καλα.Εγω απορω πως γινεται να βαλανε τοσο πολυ μικρες χωρητικοτητες σε ενα μηχανημα με τοσα πολλα βατ,σιγουρα ειναι οικονομια της εταιρειας η συμβαινει κατι αλλο;;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Επιδη την εικόνα την είδα στο ίντερνετ που αφορά το μηχανικά μου για σηγουρια θα τον ανήξω να τον δω γιατί από έξω που τον κοιτάω και εμένα μου φενονται μεγαλη..σε μέγεθος.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τελικά αυτούς φωραει που έχω βαλει παραπανω στην φότο ,και έχει κοντά στην εξοδω και αλους μεγάλους πηκνωτες ,
Να βγαλω φότο από μεσα να μου πείτε τη μπορώ να φρεσκαρω ή να αναβαθμίσω ?

5χ 60 είναι ο ενησχητης μου DENON AVR 1600.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τελικά αυτούς φωραει που έχω βαλει παραπανω στην φότο ,και έχει κοντά στην εξοδω και αλους μεγάλους πηκνωτες ,
Να βγαλω φότο από μεσα να μου πείτε τη μπορώ να φρεσκαρω ή να αναβαθμίσω ?

5χ 60 είναι ο ενησχητης μου DENON AVR 1600.
IMG_20190307_113023.jpg
IMG_20190307_113010.jpg
IMG_20190307_112837.jpg
IMG_20190307_112820.jpg
IMG_20190307_113032.jpg

[DOUBLEPOST=1551951558][/DOUBLEPOST]Τη πιστεύεται ότι μπορεί να φρεσκαρηστει ή αναβάθμιστει?
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.617
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top