Αλλαγή τρόπου stream για καλύτερο αποτέλεσμα?

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,θα χρειαστώ την βοήθεια απο άτομα που ξέρουν ...



Αυτή την στιγμή το αφεντικό μου....streamάρει απο ένα pc τούμπανο μέσω του PS3 media server software με μια τηλεόραση Samsung και αυτή τούμπανο,όλων των ειδών ταινίες τανιες απο dl.

Η tv που εχει είναι η https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/samsung-qled-8k-tv-qe85q900r-85-8k-ultra-hd-smart_2983184 που απο ότι κατάλαβα είναι απο τις κορυφαίες στο είδος της.Η ποιότητα του stream είναι μια χαρα εχει και 1gb LAN,αλλά δεν γνωρίζει αν μέσω stream εκμεταλλεύεται τις max δυνατότητες της tv..





Αν αντί για το pc αν πάρει κάτι τέτοιο
Dune HD DEHDDUO4K Duo Media Player - Black

Έτσι ώστε μια που εχει 2 slots με δίσκους να μεταφέρει μέσω δικτύου όλα τα dl περιεχόμενα σε αυτούς και να τα βλέπει απευθείας με hdmi στην tv,θα εχει καλύτερο αποτέλεσμα στην αποικονιση?


Γενικά το νόημα είναι αν μπορεί με κάποιον άλλον τρόπο να μην εχει upscaling την ωρα που βλέπει ταινίες.Για παράδειγμα απο το blue ray 4K που εχει,η ταινία avenger end game παίζει καταπληκτικά,ενώ απο το stream μέσω pc με 35gb mkv νομίζω,χάνει κάπως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.716
Καλώς ήρθες!

Γενικά το νόημα είναι αν μπορεί με κάποιον άλλον τρόπο να μην εχει upscaling την ωρα που βλέπει ταινίες.
Πάντα θα έχει upscaling αφού δεν υπάρχει υλικό 8Κ.

Για να βλέπει όμως native 4Κ υλικό είτε μέσω δικτύου είτε απο σκληρό (που είναι ακριβώς το ίδιο σε ποιότητα αλλά ίσως όχι σε ευχρησία), απαιτείται 4K media player σαν αυτό που αναφέρεις αφού το Sony είναι 2Κ.

Αυτή η Samsung δεν έχει ενσωματωμένο media player;






 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.580
Γενικά το νόημα είναι αν μπορεί με κάποιον άλλον τρόπο να μην εχει upscaling την ωρα που βλέπει ταινίες.Για παράδειγμα απο το blue ray 4K που εχει,η ταινία avenger end game παίζει καταπληκτικά,ενώ απο το stream μέσω pc με 35gb mkv νομίζω,χάνει κάπως.
Καλή σου μέρα!

Αυτό προφανώς οφείλεται στη μετατροπή σε mkv από την original πηγή.

Αν, για παράδειγμα, συγκρίνεις το Netflix μεταξύ του app της TV και μέσω ενός TV Box, δεν θα δεις διαφορές. Στην περίπτωση που υπάρχουν, το πιο πιθανό είναι να παίζει καλύτερα μέσω app της τηλεόρασης.
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Τι άλλο θα μας βάλουν τα αφεντικά μας να κάνουμε πχιά?????
Φίλε μου άστα να πάνε..θέλει να εχει όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα μια που αγόρασε αυτή την tv μέσω dl απο stream μέσω του pc..Εχει 2χ 10tb δίσκους πάνω στο pc και απο την tv διαλέγει τι να δει μέσω Dlna.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φίλε μου άστα να πάνε..θέλει να εχει όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα μια που αγόρασε αυτή την tv μέσω dl απο stream μέσω του pc..Εχει 2χ 10tb δίσκους πάνω στο pc και απο την tv διαλέγει τι να δει μέσω Dlna.
Πες του πως ο τζαμπας πέθανε...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.010
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top