Αλλαγή distributor για την Cambridge Audio.



Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Η avart απλά πήγε αλλού .
Κουκάκι νομίζω
Οι αντιπρόσωποι πάνε και ερχονται
Κάτι δίνεις , κάτι παίρνεις , κάτι αφήνεις ...
Πάντα έτσι ήταν ,πάντα έτσι θα είναι ...
Ο καιρός θα δείξει εάν ήταν λάθος η σωστή κίνηση ...
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Μου κάνει εντύπωση που η Avart μέσα σ' έναν χρόνο ΄"έχασε" δύο μεγάλα ονόματα, την Monitor Audio και την Cambridge Audio.

Τι της έμεινε τώρα;

Και... πως άφησε αυτά τα ονόματα να του "φύγουν", ο ικανότατος και πολύ έμπειρος, κύριος Μενδρινός;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Χωράει πολύ συζήτηση. Άραγε ποιος είναι ο καλός αντιπρόσωπος; Και πως χρίζεται "ικανότατος"; Στην εποχή της πληροφόρησης και του Ίντερνετ κάποιοι ακόμα πιστεύουν ότι μπορούν να πουλάνε όσο τους καπνίσει για να κλείσουν τις οικονομικές τους τρύπες. Παίζει ρόλο και τι υπόσχεται ο κάθε αντιπρόσωπος στην μαμά εταιρία. Ότι θα πουλάει στην μίζερη Ελληνική αγορά εκατοντάδες ή και χιλιάδες κομμάτια. Και όταν δεν το καταφέρνει τον πετάνε απ' έξω για κάποιον άλλο που τους υπόσχεται και πάει λέγοντας. Λίγοι είναι αυτοί που διαχρονικά έχουν βαστήξει μεγάλα ονόματα στον χώρο, οι περισσότεροι είναι διάττοντες αστέρες...
Γιάννης
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Αλήθεια μια απορία τα μηχανήματα της εταιρείας C Audio είναι κοστολογημενα ακριβά στη χώρα μας;Επίσης μια αλλαγή μεγάλη εταιρεία η ,chario με καταπληκτικές τιμές από την εποχή του Κ Αντωνοπούλου,μετέπειτα στου Κοσμά ,στοα Φέξη,και πιο προσφατα στον Καραγιάννη ,Electronet,βρέθηκε στην ultimate audio και οι τιμές πήρανε φωτια!!!Πως εξηγειτε τη περιπτωση αυτη;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Έλα ντε; Πρέπει να μάθεις αν άλλαξε τιμολογιακή πολιτική η μαμά εταιρία. Αν όχι τότε ο νέος αντιπρόσωπος ακολουθεί τον δρόμο της δόξας! Σύγκρινε τις εδώ τιμές με αυτές του εξωτερικού. Είναι και αυτό μια ένδειξη...
Γιάννης
 

VonKarayian

Επαγγελματίας
Μηνύματα
266
Reaction score
274
Αλήθεια μια απορία τα μηχανήματα της εταιρείας C Audio είναι κοστολογημενα ακριβά στη χώρα μας;Επίσης μια αλλαγή μεγάλη εταιρεία η ,chario με καταπληκτικές τιμές από την εποχή του Κ Αντωνοπούλου,μετέπειτα στου Κοσμά ,στοα Φέξη,και πιο προσφατα στον Καραγιάννη ,Electronet,βρέθηκε στην ultimate audio και οι τιμές πήρανε φωτια!!!Πως εξηγειτε τη περιπτωση αυτη;
υπάρχει κάποιο απτό παράδειγμα που μπορείτε να αναφέρετε σχετικά με αυξήσεις τιμών σε κάποιο μοντέλο ?
[DOUBLEPOST=1551979659][/DOUBLEPOST]
Έλα ντε; Πρέπει να μάθεις αν άλλαξε τιμολογιακή πολιτική η μαμά εταιρία. Αν όχι τότε ο νέος αντιπρόσωπος ακολουθεί τον δρόμο της δόξας! Σύγκρινε τις εδώ τιμές με αυτές του εξωτερικού. Είναι και αυτό μια ένδειξη...
Γιάννης
η πολιτική της Ultimate Audio είναι πάντα να ακολουθεί τις φθηνότερες τιμές Ευρώπης.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Εγω χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας,θυμαμαι οτι οι τιμες καταλογου ηταν παντα πολυ υψηλοτερες απο τις τιμες που πουλουσαν εδω στη χωρα μας.Τωρα πουλαμε στιε τιμες καταλογου;;;Τι αλλαξε και ο pegasus σε μια μερα απο 2000 ευρω πηγε 3400 ευρω; .Εμενα μου φαινονται ακραια,εσεις μπορειτε να πειτε οτι θελετε.
 

VonKarayian

Επαγγελματίας
Μηνύματα
266
Reaction score
274
Εγω χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας,θυμαμαι οτι οι τιμες καταλογου ηταν παντα πολυ υψηλοτερες απο τις τιμες που πουλουσαν εδω στη χωρα μας.Τωρα πουλαμε στιε τιμες καταλογου;;;Τι αλλαξε και ο pegasus σε μια μερα απο 2000 ευρω πηγε 3400 ευρω; .Εμενα μου φαινονται ακραια,εσεις μπορειτε να πειτε οτι θελετε.
Τα PEGASUS που αναφέρετε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα πωλούνταν από την ULTIMATE AUDIO με έκπτωση 40% από 1920€ έως 2040€ ανάλογα με το φινίρισμα σε συνεννόηση με την κατασκευάστρια εταιρεία. Είναι ευνόητο ότι τις τιμές καταλόγου δεν τις καθορίζουμε εμείς, αλλά ο κατασκευαστής. Ακόμα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν προϊόντα της CHARIO που πωλούνται με έκπτωση έως και 50%. Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σας.
 


Μηνύματα
118
Reaction score
98
Νομίζω πάντως κατά την δική μου άποψη μεγάλο ποσοστό αντιπροσώπων δεν τους διέπει ο επαγγελματισμός και δεν το θέτω μόνο από τιμολογιακή πολιτική και από θέμα service των προϊόντων τους
Και το πολύ βασικό τα προϊόντα τους δεν τα έχουν διαθέσιμα για ακρόαση
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Και το πολύ βασικό τα προϊόντα τους δεν τα έχουν διαθέσιμα για ακρόαση
Δεν λέω πως έχεις άδικο, αλλά η γνώμη μου είναι τα προϊόντα να είναι διαθέσιμα προς ακρόαση , απ τα καταστήματα που τα πουλάνε.
Distirubitor δεν μπορεί να είναι αυτός που πουλά στον τελικό χρήστη.

Σύγκρινε τις εδώ τιμές με αυτές του εξωτερικού.
Γιάννη μου , οι σοβαρές εταιρείες , έχουν μια και μοναδική προτεινόμενη τιμή πώλησης (RRP) για όλη την Ευρώπη.
Αν αυτή την τιμή την ακολουθούν και δεν την φουσκώνουν οι τοπικοί αντ/ποι είναι άλλο θέμα.
Επίσης άλλο θέμα είναι η σύγκριση τιμών με Αμερική , που ισχύουν διαφορετικοί νόμοι στη φορολογία και με χώρες της Ευρώπης που δεν έχουν σχεδόν καθόλου κόστος μεταφορικών και χαμηλότερο ΦΠΑ απ το 24% που έχουμε εμείς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.688
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top