Αλλαγή Phono Stage σε Technics SL1600 MK2

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Καλησπέρα σε όλους

Έχω το Technics SL1600 MK2 με κεφαλή και βελόνα την Audio Technica AT95E τα οποία συνδέονται στον ενισχυτή μέσω του Phono Stage της NAD το PP2. Επειδή με έχει πιάσει κάτι να αναβαθμίσω τον ήχο του θα ήθελα να μου πείτε κάποια πρόταση που θα είχε όντως βελτίωση σε σχέση με την τωρινή κατάσταση. Δηλαδή πόσα χρήματα πρέπει κανείς να δώσει για μια καλύτερη λύση από το NAD PP2 που έχω. Αναφέρομαι καθαρά για αλλαγή του stage και όχι άλλη κεφαλή/βελόνα.

Η διάθεση για αλλαγή phono stage ήρθε από μια αντιγραφή που έκανα ενός δίσκου σε mini disk και ακούγοντας και τις δύο πηγές (από την μία τον δίσκο και από την άλλη την αντιγραφή του σε mini disk παρατήρησα ένα πιο καθαρό και πιο δυνατό ήχο από το mini disk).

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν και δεν αναφέριες το budget, σου δίνω 3 επιλογές κατά αύξουσα τιμή που θα σε καλύψουν και σε μελλοντική αναβάθμιση κεφαλής ειδικά το 3.

1. schit mani 2. lehmann black cube 3. trichord dino
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Αν και δεν αναφέριες το budget, σου δίνω 3 επιλογές κατά αύξουσα τιμή που θα σε καλύψουν και σε μελλοντική αναβάθμιση κεφαλής ειδικά το 3.

1. schit mani 2. lehmann black cube 3. trichord dino
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Δεν έχω βάλει budget καθότι δεν ξέρω τι budget να υπολογίσω για να δω διαφορά. Αν με 130€ με το schit mani ή με τα 500€ του trichord dino ή με τα 1000 του Lehmann κάνω την ίδια δουλειά δεν το γνωρίζω. Το θέμα είναι πόσο ψιλά πρέπει κανείς να φτάσει για να δει διαφορά από το PP2. Πάντως είναι ενδιαφέροντα και τα τρία και επειδή υπάρχει τρελή συναισθηματική σχέση με το συγκεκριμένο πικαπ καθώς και καμιά 500αρα δίσκοι το κόστος ακόμα και των 1000 ευρώ θα βρεθεί και θα επενδυθεί κάποια στιγμή. Το θέμα είναι αξίζει η επένδυση ή παίρνεις παρόμοιο αποτέλεσμα και με το Schit. Συγγνώμη αν κούρασα. Σας ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν έχει 1000 το Lehmann. Mιλώ για το απλό black cube κι όχι για το black cube SEII. Τη μεγαλύτερη διαφορά θα στη δώσει το phono. Η κεφαλή και το πικαπ επιφέρουν πολύ μικρότερη βελτίωση.
Στη θέση σου θα πήγαινα για το dino που μπορεί να αναβαθμιστεί και με καλύτερο τροφοδοτικό για να υποστηρίξει πλήρως και MC κεφαλές στο μέλλον.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
Εγώ άκουσα διαφορά και με αλλαγή phono και κεφαλής. Προτείνω πρώτα ένα phono που να μπορεί να οδηγήσει τις περισσότερες κεφαλές της αγοράς για να μην έχεις περιορισμούς αργότερα. Έτσι θα τεστάρεις διαφορές phono με την τωρινή κεφαλή και αν αργότερα αγοράσεις άλλη κεφαλή θα έχεις ένα phono stage που θα μπορεί να την υποστηρίξει.

Έχω το Dino 15 χρόνια, ίσως και παραπάνω. Το έχω ακούσει με τις ακόλουθες κεφαλές: Grado Silver, Denon DL-110, Denon DL-160, Denon DL-304, Shelter 901, Ortofon MC 25E. Τις οδήγησε όλες χωρίς πρόβλημα, από ηψηλοέξοδες μέχρι χαμηλοέξοδες. Το προτείνω μιας και το γνωρίζω, με λίγη υπομονή το βρίσκεις μεταχειρισμένο σε χαμηλότερη τιμή. Το έχω συγκρίνει με ενσωματωμένα phono stages ολοκληρωμένων & προενισχυτών και δε βρήκα κάποιο που να το προτιμώ. Το ίδιο και με το Cambridge Audio 640P το οποίο έχω παροπλισμένο. Μου αρέσει αλλά όχι όσο το Dino, τουλάχιστον με MC κεφαλή, μπορεί να αποδίδει καλύτερα με ΜΜ κεφαλή μιας και δεν έχει ρυθμίσεις.

Πάντως αν έχεις αμφιβολίες για το αν θα ακούσεις διαφορά, καλό θα ήταν να βρεις κάποιο phono stage που κοστίζει περισσότερο από το δικό σου και να το ακούσεις στο σύστημα σου. Εγώ είχα πάρει το Dino για Σαββατοκύριακο από το μαγαζί με τη προϋπόθεση ότι τη Δευτέρα είτε θα το γύρναγα πίσω είτε θα το αγόραζα. Άκουσα αμέσως διαφορά και σε χροιές και σε δυναμικά και στα πάντα σε σχέση με το phono του ολοκληρωμένου μου, ή Yamaha ή Musical Fidelity είχα τότε. Παρότι όπως διαπίστωσα αργότερα, ακούγεται καλύτερα αν έχει μείνει στο ρεύμα κάποιες ώρες.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Μήπως να δοκιμάζεις αντι για phono, μια SHURE M97?
Post automatically merged:

......
Η διάθεση για αλλαγή phono stage ήρθε από μια αντιγραφή που έκανα ενός δίσκου σε mini disk και ακούγοντας και τις δύο πηγές (από την μία τον δίσκο και από την άλλη την αντιγραφή του σε mini disk παρατήρησα ένα πιο καθαρό και πιο δυνατό ήχο από το mini disk).
!!!, αφού μέσω του ΡΡ2 πήγε το σήμα απο το πικαπ στο MD, πως παίζει πιο καθαρά το δεύτερο? Μήπως έχει ενεργοποιημένα τίποτα ψηφιακά φίλτρα?
Το πιο δυνατά είναι εξηγήσιμο, το πιο καθαρά είναι περίεργο.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αν η κεφαλή που έχει μπορεί να δεχτεί καλύτερη βελόνα π.χ. την ΑΤ-VMN95ML τότε θα δει βελτίωση χωρίς να χρειαστεί αλλαγή ολόκληρης της κεφαλής. Για το phono τα έχω πεί παραπάνω.
BTW Μέτρια κεφαλή σε καλό phono παίζει πολύ καλύτερα από καλή κεφαλή σε μέτριο phono.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Μια διευκρίνηση. Το MINIDISK δεν συνδέεται απευθείας με το phono pickup αλλά μέσω ενισχυτή.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Μια διευκρίνηση. Το MINIDISK δεν συνδέεται απευθείας με το phono pickup αλλά μέσω ενισχυτή.
Ναι, αλλά από το πικάπ μέσω του ΡΡ2 πάει το σήμα στον ενισχυτή και από εκεί προς εγγραφή.
Δεν θεώρησα ότι το MD παίρνει σήμα από το ΡΡ2 απ' ευθείας,
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Είναι φοβερό το συγκεκριμένο και τσάμπα για το αποτέλεσμα που παίρνεις σε αυτά τα χρήματα συν
τις επιλογές που έχεις να οδηγήσεις σωστά ότι κεφαλή αλλάξεις.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Δεν παραείναι ακριβό για την AT95E?
Σαν να βάζει κάποιος slick λάστιχα σε Trabant.
 

K

kimon

Guest
"Εάν ένα πρόβλημα δεν τεθεί σωστά,τότε μόνο λαθεμένες λύσεις είναι δυνατόν να δοθούν" (Λ. Βιτγκενστάιν)
Τί ακριβώς δεν σου αρέσει στον ήχο του πικάπ σου; Η διαφορά δυναμικών σε σχέση με το μίνι-ντισκ; Τότε θα πρέπει να ψάξεις για προ με ΠΟΛΥ μεγαλύτερο κέρδος ( ο ΡΡ έχει κέρδος χ80 , δηλ. τα 4 μιλιβόλτ της κεφαλής σου τα κάνει 320 στην έξοδο, που βέβαια απέχουν πολύ από τα 2 βολτ των ψηφιακών ) και δεν πρόκειται να βρεις, διότι απλά δεν υπάρχει!(για κεφαλές ΜΜ, ε; ). Ο "αδύναμος κρίκος" στο σύστημά σου είναι μάλλον η κεφαλή.
Θα σου πρότεινα όμως να πολεμήσεις την "αναβαθμισίτιδα" (για την ώρα ) και να ξεκινήσεις προμηθευόμενος έναν δίσκο-τεστ (αν δεν έχεις ήδη ), ο οποίος θα σου δώσει ουσιαστικές πληροφορίες για την συνολική ποιότητα του συστήματος πικάπ-κεφαλή-προ. Η Orthofon π.χ. έχει τέτοιον δίσκο. Οι δίσκοι αυτοί, εκτός από σήματα ελέγχου, περιέχουν και ηχογραφήσεις αναφοράς, ώστε να μπορείς να εκτιμήσεις χονδρικά την ποιότητα των δίσκων σου και να κρίνεις εάν χρειάζονται αναβαβαθμίσεις και σε ποιό σημείο της αλυσίδας αναπαραγωγής.
(Με συγχωρείς εάν σου λέω πράγματα που ήδη κατέχεις ).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Kimon Καλημέρα

Η ηχητική ποιότητα της AT95 με καλύπτει απλά αυτό που με έκανε να το σκεφτώ είναι μια μουντάδα στο ήχο σε σχέση με το minidisk. Μπορεί και να είναι λανθασμένη η διαπίστωση μου αυτή δεν αντιλέγω απλά θα ήθελα να δω τι μπορεί κανείς να κερδίσει αγοράζοντας ένα phono stage σαφώς καλύτερο απο το PP2. Θα αναφέρω επίσης ότι σε ένα ενισχυτή vintage Pioneer SX880 που έχω στην κατοχή μου συνδέοντας το pick up στην είσοδο του phono πέρνω πολύ καλύτερο ήχο με βάθος και λεπτομέρεια από ότι με το PP2 συνδεδεμένο στον AV ενισχυτή που έχω (Pioneer VSX-519V-K).

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

K

kimon

Guest
Εδώ μπαίνουν άλλα κρίσιμα θέματα,όπως ο τερματισμός της κεφαλής από το σταδιο εισόδου του προ.Αποκλίσεις στην αντίσταση εισόδου (κατα κανόνα 47 κΩ) δεν επηρεάζουν αισθητά τον ήχο.Το αντίθετο συμβαίνει με την χωρητικότητα (λίγες εκατοντάδες πικοφαράντ ),η οποία , αν ξεφύγει από την τιμή που ορίζει ο κατασκευαστής, καταστρέφει την απόκριση συχνότητας.Στην χωρητικότητα εισόδου του προ πάντα προσθέτουμε και αυτην των καλωδίων σύνδεσης.Γι αυτό, αν αλλάξεις προ, αγόρασε κάποιον με ρυθμιζόμενη χωρητικότητα ( σαν αυτό : https://ifi-audio.com/products/micro-iphono2/ ) εκτός και εάν το έχεις με το κολλητήρι !
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
.... Θα αναφέρω επίσης ότι σε ένα ενισχυτή vintage Pioneer SX880 που έχω στην κατοχή μου συνδέοντας το pick up στην είσοδο του phono πέρνω πολύ καλύτερο ήχο με βάθος και λεπτομέρεια από ότι με το PP2 συνδεδεμένο στον AV ενισχυτή που έχω (Pioneer VSX-519V-K).

Φιλικά Κωνσταντίνος
Δοκίμασες με το ΡΡ2 συνδεδεμένο στην AUX του SX880 να δεις τι ήχο παίρνεις?
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Δοκίμασες με το ΡΡ2 συνδεδεμένο στην AUX του SX880 να δεις τι ήχο παίρνεις?
Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν τον έχω συνδεδεμένο. Η δοκιμή του SX είχε γίνει στο παρελθόν.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Kimon Καλημέρα

Η ηχητική ποιότητα της AT95 με καλύπτει απλά αυτό που με έκανε να το σκεφτώ είναι μια μουντάδα στο ήχο σε σχέση με το minidisk. Μπορεί και να είναι λανθασμένη η διαπίστωση μου αυτή δεν αντιλέγω απλά θα ήθελα να δω τι μπορεί κανείς να κερδίσει αγοράζοντας ένα phono stage σαφώς καλύτερο απο το PP2. ...

Φιλικά Κωνσταντίνος
Ενα καλα ρυθμισμενο συστημα με phono της προκοπης θα ακουγεται καλυτερα απο μια απλη πηγη ψηφιακη. Αν ειναι και σπουδαια η κεφαλη τοτε δυσκολα ξεπερνιεται νομιζω.
Υπαρχουν κι εγχωρια προϊόντα που χωρανε παραμετροποιηση και βελτιωση, δεν ειναι αναγκη για αγορα κονσερβας πιστευω. Παρε και λαμπατο να εχεις ν αλλαζεις και το στυλ με διαφορετικη λαμπιτσα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν τον έχω συνδεδεμένο. Η δοκιμή του SX είχε γίνει στο παρελθόν.
Άρα δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι υστερεί το ΡΡ2 του ενσωματωμένου στον SX.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Προσωπική άποψη το pp2 είναι ένα εξαιρετικό για τα λεφτά του και όχι μόνο μηχάνημα...σε αρκετά συστήματα παίζει αξιοπρεπέστατα.
Στο δικό μου, τόσο με την benz mc20e2 όσο και με τη jvc z1s με sas βελόνα αλλά και με άλλες στο παρελθόν όπως η shure mx97 το αποτέλεσμα ήταν αρκετά απολαυστικό.
Σίγουρα το trichord αλλά και ένα ear 834p που είχα στο παρελθόν είχαν περισσότερη λεπτομέρεια και αέρα αλλά όχι τα σώματα και εν γένει την απολαυστική μεσαία του nad...κοντολογις δεν μετάνιωσα που τα έδωσα και όντως ακούω ευχάριστα τους δίσκους μου και με το απλό pp2.
Οπότε για να το κρίνεις σωστά πρέπει να το συνδέσεις σε έναν καλό δικαναλο ενισχυτή είναι η γνώμη μου
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.277
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top