Αλλαγη δισκοπλακων σε αυτοκινητο.

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημερα παιδια. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια, προκειται να αλλαξω δισκοπλακες και τακακια στο δευτερο αυτοκινητο μου, passat 1.8 cc, mod 1998, τι θα μου προτεινατε, (brebo;), και εαν γνωριζετε καποιο καταστημα που να εχει καλες τιμες.
Σας ευχαριστω..
 




Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Xμμ παιδιά μπορεί και να μην συμφέρει. Στο δικό μου CIVIC TYPE S σε λίγο που θα αλλάξω δεν θα βάλω τα μαμά που είναι αρκετά ακριβά (400e εμπρός δισκόπλακες και τακάκια) , στα 83000 χμ. Λέω να βάλω κάτι γερμανικές δισκόπλακες με μαμά τακάκια.
Το όνομα δεν το θυμάμαι , κάτι nyremburger κάτι τέτοιο , μπορεί να γράφω και αηδίες.
Το ίδιο έχει κάνει και ένας μηχανικός σε εξουσιοδοτημένο service που μιλάμε που και που. Καλά τα μαμά αλλά πολύ ακριβά και με μικρή διάρκεια ρε γμτ. ΣΤΟ δικό μου τουλάχιστον. Τα οποία BTW είναι ACE παρακαλώ. Αν το λέω καλά.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλημερα παιδια. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια, προκειται να αλλαξω δισκοπλακες και τακακια στο δευτερο αυτοκινητο μου, passat 1.8 cc, mod 1998, τι θα μου προτεινατε, (brebo;), και εαν γνωριζετε καποιο καταστημα που να εχει καλες τιμες.
Σας ευχαριστω..
Συνήθως οι εταιρείες χρησιμοποιούν ανταλλακτικά από άλλους κατασκευαστές....βρες τις προδιαγραφες από τις δισκόπλακες που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό σου και αν την τιμή της αντιπροσωπίας την θεωρείς υψηλή, τότε ψάξε για τις αντίστοιχες δισκόπλακες από κάποιο καταξιωμένο κατασκευαστή (Brebo όπως σου προτείνανε ήδη, κ.λπ, κ.λ.π)...εγώ καλή εξυπηρέτηση σε ανταλλακτικά έχω από εδω: www.best-spares.gr
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.649
δισκοι zimmerman τακακια ferodo ds2500
δεν ειναι φθηνα αλλα ειναι εξαιρετικα
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Σε αυτης της κατηγορίας αυτοκινητο δεν νομιζω πως αξιζει κατι αλλο εκτος των γνησιων εργοστασιακών
Αν θες κατι περισσότερο σε αισθηση βαλε σωληνάκια υψηλης πιεσης ομως προσοχη αυτα πάνε με τα αντίστοιχα υγρα φρενων
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αν αποπειραθεί να ρωτήσει τιμές εργοστασιακών, να έχει και καναδυό exforge μαζί;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
Μπα, στην σωστή ηλικία για υπέρταση..:p
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν θες το αυτοκίνητο να έχει όσο το δυνατόν πλησιέστερη αίσθηση και συμπεριφορά με αυτήν που είχε όταν ήταν καινούριο βάζεις μαμακίσια ανταλλακτικά και ας τα πληρώνεις λιγουλάκι χρυσά. !IMHO!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπερα λεβεντες μου. Συγχωρεστε με για τη σιωπη μου, ελειπα απο χθες, το εκανα διημερο.
Αυριο θα παρω τιμη απο αντ/πεια, φοβαμαι ομως οτι θα αποδειχθει προφητης ο Κογιας. Στο c 3 της γυναικας μου που εβαλα brembo, οχι αεριζομενα, στο επισημο service μου ζητουσαν, εαν θυμαμαι καλα, 275 €! Σε ερωτηση μου, τι μαρκα δισκοπλακες ειναι, μου απαντησαν .......citroen!!! Οπως καταλαβαινετε την εκανα ταχεως. Μετα απο αναζητηση μου στο internet, βρηκα τις παραπανω, συν θερμουιτ, οχι κυλινδρακια- στη citroen μου ειπαν οτι χρειαζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να τα αλλαξω και αυτα με extra χρεωση εννοειται- στην τιμη των 160 € περιπου, συν 30 € αμοιβη τεχνικου. Σημειωστε οτι ο τεχνικος ηταν ο αρχημηχανικος της citroen Λαρισας πριν ανοιξει δικο του συνεργειο. Οσο για την ποιοτητα φρεναρισματος; ιδια και καλυτερη!
Θα ακουσω την τιμη της vw και θα ενημερωσω....
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
δισκοι zimmerman τακακια ferodo ds2500
δεν ειναι φθηνα αλλα ειναι εξαιρετικα

+1 για τους δισκους... Μια χαρα ειναι οπως και οι Brembo, Galfer κτλ...
Τα ds ομως ειναι πανακριβα και μετρια. Αν ειναι turbo το αυτοκινητο τοτε θα ελεγα Ebc Μπλε NDX. ειναι πολυ καλυτερα και κοστιζουν τα μισα λεφτα και βαλε!

Απλα μην βαλεις τρυπητους δισκους καλυτερα. Προτιμησε χαρακτους η απλους. Οι τρυπητοι αν δεν ειναι σπεσια κανουν ρωγμουλες.
Μαμα ανταλλακτικο σε δισκους... δεν υπαρχει. Με καποια εταιρια συνεργαζονται και τα χρεωνουν χαβιαρι.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
+1 για τους δισκους... Μια χαρα ειναι οπως και οι Brembo, Galfer κτλ...
Τα ds ομως ειναι πανακριβα και μετρια. Αν ειναι turbo το αυτοκινητο τοτε θα ελεγα Ebc Μπλε NDX. ειναι πολυ καλυτερα και κοστιζουν τα μισα λεφτα και βαλε!

Απλα μην βαλεις τρυπητους δισκους καλυτερα. Προτιμησε χαρακτους η απλους. Οι τρυπητοι αν δεν ειναι σπεσια κανουν ρωγμουλες.
Μαμα ανταλλακτικο σε δισκους... δεν υπαρχει. Με καποια εταιρια συνεργαζονται και τα χρεωνουν χαβιαρι.
...ετσι ακριβως! Φυσικα και δεν υπαρχουν μαμα δισκοι, αυτο βεβαια δεν τους εμποδισε να το εκστομισουν. Τρυπητους δε θα εβαζα, αν και πολλοι πιστευουν οτι απαγουν καλυτερα τη θερμοτητα...
[DOUBLEPOST=1493661532][/DOUBLEPOST]...δωστε και κανενα link απο καταστηματα των Αθηνων ρε παιδια..
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
zimmerman και ξερό ψωμί. Αλλά όπως είπαν και οι προλαλήσαντες σε passat 20ετίας είναι μάλλον υπερβολή.
Και εγω στο δικό μου zimmerman θα βάλω . Τώρα που τουρμπίζει με 1bar δεν κρατιέται.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Καλημερα παιδια. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια, προκειται να αλλαξω δισκοπλακες και τακακια στο δευτερο αυτοκινητο μου, passat 1.8 cc, mod 1998, τι θα μου προτεινατε, (brebo;), και εαν γνωριζετε καποιο καταστημα που να εχει καλες τιμες.
Σας ευχαριστω..
Brebo με τίποτα , είναι πια made in china και βγαίνουν off. Θα πήγαινα σε zimerman με καλά τακάκια όπως τα ferodo
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top