Αλλοπρόσαλες καταστάσεις! Φτήνηναν οι σκληροί ή μου φαίνεται;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Τους τελευταίους μήνες έχω μια συνεχή φαγούρα με τους υπολογιστές.

Όλα ξεκίνησαν από τότε που έστησα το καινούργιο μου HTPC, το οποίο βέβαια λειτουργεί σαν απλό PC ακόμα, αν και το έχω δοκιμάσει με σύνδεση HDMI στον Toshiba MT 700 και παίζει μια χαρά.

Κάτι νούμερα μου κάνει η Creative X-Fi Platinum, αλλά προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί.

Στην πορεία, όπως έχω ποστάρει και στο πρόσφατο παρελθόν, στήνω ένα PC file server, που προέρχεται από έναν παλαιότερο υπολογιστή. Ξεκίνησα με 8 σκληρούς των 320GB έκαστος, και στην πορεία ανακάλυψα πως υπάρχει χώρος και γι άλλους.

Πριν 10-15 μέρες, ψάχνοντας στα Ιντερνετομάγαζα της Ελλάδας, έβλεπα πως οι 400άρηδες και 500άρηδες σκληροί ξεπερνούσαν τα 150Ε οι μέν και τα 200Ε οι δέ.

Σήμερα, κάνω πάλι μια "βόλτα" στα διάφορα sites και βλέπω σκληρό 500άρι Samsung SATA2, 16MB Cache, 7200RPM, bulk με 3 χρόνια εγγύηση στα 123Ε. Υπάρχουν κι άλλες προτάσεις κάτι παραπάνω από 160Ε καθώς κι άλλες μέχρι τα 200Ε.

Ακόμα, οι 750άρηδες (εσωτερικοί πάντα) ξεκινούν από τα 338Ε, ενώ πριν λίγο ξεπερνούσαν τα 500.

Από την άλλη μεριά, ενώ υπάρχουν 1-2 προτάσεις για 400άρη κοντά στα 130Ε, όλοι οι άλλοι είναι κοντά ή ξεπερνούν τα 150.

Με έκπληξή μου παρατηρώ επίσης ότι η τιμή των 320άρηδων, που είχα πάρει δεν έχει μεταβληθεί (κοντά στα 92-93Ε).

Τα παραπάνω τα παρατήρησα σε ένα site, αλλά ενώ άλλα ανταγωνιστικά sites, έχουν παρόμοιες τιμές σε ορισμένα είδη σκληρών, άλλες προτάσεις τους εξακολουθούν να είναι ΜΗ προσιτές.

Τί γίνεται, ρε παιδιά;

Δεν σας φαίνονται όλα τα παραπάνω αλλοπρόσαλα;
(Εννοώ πως αν υπάρχει πτωτική τάση, που δεν θα ήταν παράξενο, γιατί την βλέπουμε μόνο σε κάποια είδη σκληρών κι όχι σε όλα;)

:confused:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Δεν είναι αλλοπρόσαλλα. Η παραγωγή σκληρών (όπως και CPU) είναι πιο "απλή" από ό,τι φαίνεται, εν τη εννοία ότι το βασικό είναι να περάσει ένα εργοστάσιο από την κατασκευή πλατό με μια συγκεκριμένη πυκνότητα σε μία άλλη, μεγαλύτερη πυκνότητα. Στη συνέχεια ο κατασκευαστής απλώς παίζει με το πόσα πλατό θα χωρέσει σε κάθε μοντέλο σκληρού: ένα, δύο, τρία, τέσσερα κλπ. Έτσι τα μοντέλα με μεγαλύτερο data density στα πλατό τους είναι στην αρχή πιο ακριβά, αλλά όταν το εργοστάσιο ολοκληρώσει τη μετάβαση στην νεότερη τεχνολογία, οι τιμές ομαλοποιούνται με τον τρόπο που περιγράφεις. Το πιο πρόσφατο άλμα στις χωρητικότητες, π.χ., οφείλεται στη χρήση κατακόρυφης (perpendicular) διάταξης των μαγνητικών στοιχείων.
 

Μηνύματα
388
Reaction score
0
Απάντηση: Αλλοπρόσαλες καταστάσεις! Φτήνηναν οι σκληροί ή μου φαίνεται;

Κοιτα σωστα ολα αυτα που λετε αλλα τι να το κανεις που ολα πηγαινουν παραλληλα.. τι θελω να πω..
Μπορει να πεφτουν οι τιμες στους δισκους αλλα πεφτουν και στις dsl δηλαδη τους γεμιζουμε πιο γρηγορα.....:happy_5:
Προσωπικα δισκος μικροτερος του 1TB τη συγκεκριμενη στιγμη μου ειναι αχρηστος μιας και δεν μπορω να βαλω πανω απο 14 στο file server μου :pc:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Αλλοπρόσαλες καταστάσεις! Φτήνηναν οι σκληροί ή μου φαίνεται;

Κοιτα σωστα ολα αυτα που λετε αλλα τι να το κανεις που ολα πηγαινουν παραλληλα.. τι θελω να πω..
Μπορει να πεφτουν οι τιμες στους δισκους αλλα πεφτουν και στις dsl δηλαδη τους γεμιζουμε πιο γρηγορα.....:happy_5:
Προσωπικα δισκος μικροτερος του 1TB τη συγκεκριμενη στιγμη μου ειναι αχρηστος μιας και δεν μπορω να βαλω πανω απο 14 στο file server μου :pc:
Τασο μας εχεις τρελλανει τελειως!!! :respect:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.359
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top