Αλυσίδες

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ AUDI ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΟ. ΑΠ ΟΤΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ AUTO UNION-DKW-NSU, ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΠΡΟΣΘΙΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ 60. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ NSU RO 80 WANKEL(1967) ΠΡΟΣΘΙΟΚΙΝΗΤΟ ΗΤΑΝ.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Μάλιστα...
...γι'αυτό βάζουνε τις αλυσίδες πίσω...
...μάλλον για να μην καταπονούνται οι μπροστινοί - κατευθυντήριοι τροχοί.

...αυτό θα είναι φαίνεται...
...σας ζητώ συγμώμη, εαν σας μπέρδεψα με τα προηγούμενα λάθη μου...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Αδέρφια , με το λίγο μυαλό που έχω, θα μου επιτρέπατε να σας πω ότι υπάρχει εξήγηση...

Απλά ο τύπος με το AUDI 100GLS , θέλησε να "κουφάνει" ή "τρελάνει" τους υπόλοιπους...
... έβαλε προφανώς χιονολάστιχα, ή στενά λάστιχα, τουλάχιστον για μπροστά... (όπου γίνεται και η κίνηση των τροχών)
...και έβαλε τις αλυσίδες πίσω... έτσι απλά (με το σκεπτικό του) για καλύτερα...

Ειλικρινά δε βλέπω άλλη εξήγηση...
Κάθε άλλη περίπτωση , πιθανόν να είναι "παράλογη" και ίσως να μην αξίζει τον κόπο...
(θα ήταν ποτέ δυνατόν τα AUDI να μη γλυστράνε, μόνο και μόνο επειδή είναι AUDI... ...ειλικρινά δε γνωρίζω...)
 

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Στην Γερμανία πρίν χρόνια με πολύ κρύο και χιόνι είμαστε σταματημένοι σε ένα βενζινάδικο και λίγο μετά απο μας έρχεται ένα VW Golf II το οποίο το οδηγεί μια Γερμανίδα γύρω στα 35-40 ...κατεβαίνει απο το αυτοκίνητο βγάζει τις αλυσίδες απο τους "ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥΣ"(!!!!!!!!!!) και βρίζοντας τους κάνει ένα κουβάρι και τους πετάει στον κάδο των απορριμάτων λέγοντας οτι είναι τελείως "της πλάκας" και θα μπει στο πρατήριο να πάρει άλλους!!!!!!!!
Μείναμε όλοι ΚΑΓΚΕΛΟ!!!!
Γέλιο μέχρι δακρύων λέμε....!!!
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Θα ήταν γερμανίδα με "ποντιακή" καταγωγή...

Αυτό με κάνει να νοιώθω πολύ υπερίφανα σαν Πόντιος... ...που είμαι... ...διότι διαπιστώνω πλέον ότι εμείς οι "Πόντιοι" είμαστε μία Παγκόσμια Πραγματικότητα...

Φίλε μου Σάββα
Καλή Χρονιά με υγεία, εύχομαι.

Υ.Γ. Μήπως η γερμανίδα έλεγε στα γερμανικά (scheisse, doch mal) ... (κάτι αντίστοιχο που θα λέγαμε στα ποντιακά είναι: σο σκατόμ πα κ' έτονε...)
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
Στα πισωκίνητα οι αλυσίδες πάντα πίσω.
Στα προσθιοκηνητα πάντα μπροστά.
Στα τετρακίνητα ανάλογα με την τετρακίνηση.Συνυθως το αναφέρει στο βιβλίο κατασκευαστη.πχ BMW X3 πίσω suzuki sx4 μπροστά.

Το μεγάλο προβλημα στον πάγο είναι το σταμάτημα. Οταν πατας φρένο πας γρηγορότερα μερικες φορες ακόμα και με αλυσίδες.Γιαυτο πολυ χαμηλες ταχυτες Στο χιονι αν δεν είναι πολυ τα πραγματα είναι ευκολοτερα εαν ξεπερασει το υψος του αυτοκινήτου αποτο εδαφος απλα δεν πας.
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
Re: Απάντηση: Αλυσίδες

Θα ήταν γερμανίδα με "ποντιακή" καταγωγή...

Αυτό με κάνει να νοιώθω πολύ υπερίφανα σαν Πόντιος... ...που είμαι... ...διότι διαπιστώνω πλέον ότι εμείς οι "Πόντιοι" είμαστε μία Παγκόσμια Πραγματικότητα...

Φίλε μου Σάββα
Καλή Χρονιά με υγεία, εύχομαι.

Υ.Γ. Μήπως η γερμανίδα έλεγε στα γερμανικά (scheisse, doch mal) ... (κάτι αντίστοιχο που θα λέγαμε στα ποντιακά είναι: σο σκατόμ πα κ' έτονε...)
ΛΑΓΓΕΨΕ ΤΗΝ ΦΡΑΚΤΗΝ.......
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Καλέ μου φίλε tigergreg,

απλά... εμείς οι πόντιοι, δεν βάζουμε ποτέ αλυσίδες...
τοποθετούμε μόνον πίσω σε εμφανές μέρος μία μεγάλη πινακίδα η οποία γράφει:

"Ασ' εμέν μακράν... κι ίντα θελτς ποίσον..."
κοινώς: "μακρυά από εμένα...κι ότι θέλεις κάνε..."
 

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Φίλε ddhydrogen είμαι "Τ'εμέτερον" με καταγωγή απο Ημαθία(τριπόταμος).
Δεν μιλάω τα Ποντιακά ρε γαμώτο γιατί μεγάλωσα στην κωλοΑθήνα αλλά τρελένομαι όταν βλέπω να τα μιλάν άλλοι .........ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!!
Πολύ θα ήθελα να ζήσω στα βόρεια παρέα με πατριώτες και να μάθω να μιλάω....πόσο μάλλον εσυ που βλέπω τα γράφεις κιόλας.....!!!!!!
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Καλέ μου φίλε Σάββα,
και η ποντιακή είναι απομεινάρι της Αρχαιοελληνικής...
Χωριανοί είμαστε!
Η μητέρα μου είναι από Γεωργιανούς...
Το τοπικό λεωφορείο (γραμμή) του ΚΤΕΛ από Βέροια, περνάει από τα τρία χωριά...
Τριπόταμο, Ραχιά, Γεωργιανοί....

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένα!
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Αλυσίδες

(scheisse, doch mal) ... (κάτι αντίστοιχο που θα λέγαμε στα ποντιακά είναι: σο σκατόμ πα κ' έτονε...)
Καλά πέθανα στο γέλιο...
Κάνε και μια μετάφραση και για μας τους "τρίτους" ντε...
Αντε χρονια πολλα...
 


Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Αλυσίδες

Καλά είστε άπαιχτοι...
Πολύ γέλιο...

Υ.Γ.
Ο πατέρας μου είναι από Κορυφή Ημαθίας.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Να ξαναζεστάνω λίγο το θέμα παρακαλώ.
Σε αυτοκίνητο που δεν μπαίνουν αλυσίδες (έτσι λέει ο κατασκευαστής) υπάρχει η σκέψη για αυτές τις πάνινες. Επειδή δεν έχω ιδέα από το θέμα και με ρώτησε ένα φίλος (που πήρε το προηγούμενο αυτοκίνητο μου) έχει κάποιος φίλος άποψη για αυτές τις λύσεις; Παίζουν; Για ποιες να κυττάξουμε, σε τι τιμή και από που;
Thank you in advance :smile:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Λειτουργούν καλά, αλλά δεν πάνε ούτε μέτρο σε καθαρή άσφαλτο. Σκίζονται.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
ότι πληρώνεις παίρνεις και εδώ;
Όπως παντού εξάλλου.

Έχω τις πιό γνωστές, που δε θυμάμαι πωστισλέν', αλλά δεν τις χρησιμοποιώ για να μη λερωθούν.


EDIT: http://www.autosock.co.uk/
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Είχα τις autosock σε golf tsi 140ps και στο mazda cx7 τις είχα ξξεσκισει...
Θέλουν προσοχή στην σφαλτο έχει δίκιο ο ζιζικ ούτε μέτρο .
Εάν έχει πιάσει πάγο σε σημείο να είναι τζάμι ο δρόμος (σπάνιο ) δεν σε σώνει τίποτα πάρα μόνο κανονικές αλυσίδες .
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος !
 

Μηνύματα
309
Reaction score
419
Έχω αυτά

http://www.skroutz.gr/s/5858427/Bottari-GripSocks-TG83.html

σε Impreza 225hp και τα φοράω μπροστα(το impreza είναι τετρακίνητο με μεγαλύτερο ποσοστό κατανομής εμπρος).
Πολύ καλό προϊόν για την τιμη.Περσι έφαγε άγρια χρήση μιας και αναγκάστηκα να το φοράω για δύο τρεις μερές
σε δρόμο μισό παγωμένο και μισο ασφαλτο και αντεξε.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top