Αλυσίδες


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Έχω την εντύπωση ότι όποιες αλυσίδες και να βάλω θα γδάρω τις ζάντες μου.
Σωστό ή λάθος;
Αυτές οι πάνινες τι λένε;
Εντάξει δεν λέω για πολύ χιόνι αλλά θα αντέξουν καθόλου ή είναι μίας χρήσης;
Φιλε μου , εγω θα σου ελεγα οτι και κανονικες αλυσιδες να βαλεις δεν θα παθουν κατι οι ζαντες αν το κανεις σωστα και αν ειναι και καλες οι ζαντες .. πχ εγω πηρα αυτες εδω και στις προτεινω γιατι ειναι ανθεκτικες , σου βαζω link ----------------------. Απο εκει και περα βρισκεις και πανινες καλες , ο αδερφος μου πηρε απο το ιδιο μαγαζι πανινες και του βγηκαν επισης καλες και ανθεκτικες .. -----------------------------------
 
Last edited by a moderator:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
άθλιο μαγαζί, έχετε καμία σχέση?
πουλούσε με τα χιονια αλυσίδες πολλών εκατοντάδων! ευρω σε παππού, που τον έπεισε να τις βάλει σε 12 άτοκες.
ρώτησα για κουβέρτα δεν ήθελε να πουλησει με τίποτα, σώνει και καλα να πάρω αλυσίδες.
κουβέρτες παιδιά, μην μασάτε... και φυσικά χιονολαστιχα....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Up!

Το ξέρετε, φαντάζομαι, ότι αν βγει σχετική ανακοίνωση από την περιφέρεια (γιατί έπεσε χιόνι μια μέρα ας πούμε) θα πρέπει να έχουμε στο αυτοκίνητο αλυσίδες ακόμα και αν δεν χρειάζονται. Εκτός αν έχουμε λάστιχα χειμώνα. Ειδάλλως πρόστιμο, λέει.
Αν και γενικά αποφεύγω την κίνηση στο χιόνι, κυρίως γιατί φοβάμαι τους άλλους, έχω βγει στο σεργιάνι για αγορά "αλυσίδων" για να υπάρχουν εκείνη τη δύσκολη ώρα.

Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στις παρακάτω. Τα περισσότερα reviews είναι θετικά. Εχεις κάποιος εδώ μέσα ιδία εμπειρία;

 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
το άχρηστο feedback της ημέρας:
δεν ξανασχολούμαι με αλυσίδες
έβαλα και στα δύο cross climate SUV / cross climate 2 με 3PMS σήμανση και ουσιαστική - δοκιμασμένη - πρόσφυση στο χιόνι της αττικής.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
το άχρηστο feedback της ημέρας:
δεν ξανασχολούμαι με αλυσίδες
έβαλα και στα δύο cross climate SUV / cross climate 2 με 3PMS σήμανση και ουσιαστική - δοκιμασμένη - πρόσφυση στο χιόνι της αττικής.
τέτοια έχω και εγώ στο ένα αυτοκίνητο
#ahristo_diplis :biggrin:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
To '18 που είχα βάλει της πρώτης γενιάς κράτησαν με το ζόρι ένα χρόνο και 40Κ χλμ. Χιόνι δεν αξιώθηκαν να πατήσουν τότε. Τα δεύτερης γενιάς λένε ότι αντέχουν πιο πολύ. Για να δούμε.
Το '18 €390 η τετράδα, το '22 €540. Προ ΦΠΑ. Alexis γύρνα πίσω ή έστω τελεφώνα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Χιονοκουβέρτες έχεις σκεφτεί; Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.
Ναι, νομίζω ότι θα είναι μιας χρήσης έτσι χάλια που γίνονται.
Αυτές οι υβριδικές αλυσίδες από ότι καταλαβαίνω συνδυάζουν τα καλα και από τους δυο κόσμους. Μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και σε άσφαλτο χωρίς χιόνι με μικρή ταχύτητα και δεν μαζεύουν βρώμια όπως οι κουβέρτες. Φαντάζομαι δέχονται και ένα πλύσιμο με το πιεστικό στο βενζινάδικο.
Αυτό που είναι συζητήσιμο, από τα reviews που βλέπω, αφορά το κατά ποσο είναι εύκολη η τοποθέτηση τους. Νομίζω αν δεν έχεις χώρο στο θολό να περάσεις χέρια πίσω από τον τροχό να τραβήξεις δεν θα μπαίνουν εύκολα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Λεπτό στρώμα πάγου πάνω δε χιόνι ίσως δουλέψουν οι αλυσίδες και τα λάστιχα με καρφιά. Όχι τα all season. Αν είναι πάγος πάνω σε άσφαλτο νομίζω δεν σε σώζει τίποτα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Εγώ μετά τα crossclimate έβαλα τα Goodyear vector4 gen3 μετά από κριτικές και pdf που διάβασα.
1B3586AD-BDD6-4D89-BC53-E973E75B5DBB.jpeg

πολυ καλύτερα στο χιόνι λίγο χειρότερη αίσθηση στο στεγνό το καλοκαίρι.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Λεπτό στρώμα πάγου πάνω δε χιόνι ίσως δουλέψουν οι αλυσίδες και τα λάστιχα με καρφιά. Όχι τα all season. Αν είναι πάγος πάνω σε άσφαλτο νομίζω δεν σε σώζει τίποτα.
σε λεπτό στρώμα πάγου πάνω απο σκληρή επιφάνεια μπορεί να μην δουλέψουν ούτε οι αλυσίδες.
σε στρώμα πάγου με λίγο φρέσκο χιονάκι και τα 4 εποχών και τα χειμερινά πάνε κομπλέ.
λένε οτι σε γλυστερό πάγο ίσως δουλεύουν καλά οι κουβέρτες, ωστόσο αυτές οι συνθήκες πάγου είναι στιγμιαίες , δηλαδή αν είναι γενικά παγωμένη η ατμόσφαιρα στην επόμενη ηλιοφάνεια θα μαλακώσει και από το πάτημα θα αλλάξει σχήμα/υφή, αν δεν έχει ηλιοφάνεια και ρίξει λίγο φρέσκο χιόνι έγινες, αν τείνει προς τη ζέστη θα λιώσει έτσι και αλλίως, αν είναι κεντρικός δρόμος ή θα περάσει αλατιέρα ή εκχιονιστικό.

σε συνεχόμενο χειμώνα στην Πολωνία μόνο μια μέρα συνάντησα πρόβλημα με χειμερινά. Όλες τις επόμενες που είχε μονίμως -10 με -20 και πάντα χιόνι πατημένο είχα εξαιρετική πρόσφυση.

τα 4 εποχών είναι ο ταχύτερα εξελίξιμος κλάδος ελαστικών. Είναι απαίτηση εταιριών διαχείρισης στόλου οχημάτων που θέλουν να αποφύγουν αλλαγές ελαστικών 2 φορές το χρόνο (εργατικά + αποθήκευση) και ζητάνε λάστιχα 4 εποχών.

τα πρώτα cross climate ήταν υποφερτά, τα επόμενα είναι αισθητά βελτιωμένα και το ίδιο ισχύει για όλες τις εταιρίες.
Το στοίχημα ήταν να βγάλουν αξιοπρεπώς το καλοκαίρι με τους 70+ βαθμούς θερμοκρασία ασφάλτου. Πλέον πάμε στα σίγουρα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top