Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!!

Τα πράγματα έχουν ως εξής: Στις 31 Οκτωβρίου χτύπησε το κινητό μου, το απάντησα και έκτοτε δεν λειτουργεί! Συγκεκριμένα, μετά την κλήση αυτή, ξαναχτύπησε το κινητό μου χωρίς ήχο, βρήκα αναπάντητες, κάλεσα πίσω, δεν τους άκουγα και μετά από ένα λεπτό κόλλησε.

Από τότε, το κινητό μου (Sony Ericsson G705) αφού το ανοίξω, κολλάει αφού βάλω το pin στην αναζήτηση σήματος.

Το πήγα στο ΓΕΡΜΑΝΟ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να πάρουν τα δεδομένα (επαφές και μηνύματα) γιατί δεν μπορούν να το συνδέσουν με τον υπολογιστή.

Με στέλνουν σε έναν τεχνικό ο οποίος μου λέει ότι αν στο κάνω αναβάθμιση (και σβηστούν τα πάντα!!) το κινητό θα δουλέψει αλλά το ζητούμενο είναι τα δεδομένα και όχι αν θα ξαναδουλέψει το κινητό! Μου είπε επίσης ότι η συσκευή χωρίς την κάρτα SIM λειτουργεί (δεν κολλάει δηλαδή) και αν μπορεί κάποιος να ανακτήση τα δεδομένα με αυτόν τον τρόπο. Αλλά δεν έχω βρει κάποιον.

Είμαι από Κατερίνη και τα πράγματα εδώ είναι αρκετά περιορισμένα. Σε μια αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ είδα πως εταιρείες που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις παίρνουν από 400 - 750 ευρώ και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!!!

Είμαι άνεργη εδώ κι ενάμιση χρόνο, τα δεδομένα είναι κομμάτι της δουλειάς μου, έχω κάνει back up πριν ένα χρόνο οπότε μου λείπουν τα δεδομένα του τελευταίου χρόνου από 20 Οκτωβρίου του 2010 μέχρι την ημέρα που τα 'φτυσε το κινητό.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσω τα δεδομένα μου?

Και κάτι ακόμα. Το τηλέφωνό μου, αν και κλειστό, κάθε μέρα χτυπάει το ξυπνητήρι, ανοίγει και κολλάει!!

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Εύχομαι να βρεθεί κάποια λύση.

Περιμένω απαντήσεις σας!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο AVsite! :107:

Από το κείμενό σου διάβασα πως υπάρχει ένα μικρό «παραθυράκι».
Δοκίμασες να ανοίξεις το κινητό χωρίς την κάρτα sim? (Σε flight mode)
Ανοίγει? Και αν ανοίγει, κολλάει?
Αν δεν κολλάει, βάλε το καλώδιο σύνδεσης με το pc και κάνε συγχρονισμό επαφών και πληροφοριών.

Σε περίπτωση firmware update, είναι δεδομένο πως θα χαθούν οι επαφές?
Ή το λένε έτσι κι αλλιώς για να είναι καλυμμένοι?
Γιατί σε πολλές περιπτώσεις λένε έτσι γιατί αν γίνει καμιά στραβή στην εγκατάσταση του νέου firmware, χρειάζεται να κάνουν πλήρη απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του λειτουργικού και τότε πιθανότατα χάνονται όλα από το εσωτερικό του!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Και κάτι ακόμα.
Βγάλε από πάνω την κάρτα μνήμης (Memory Stick Micro-Μ2) πριν το ανοίξεις.

Πρακτικά (αφού το φορτίσεις πολύ καλά), βγάλε ότι μπαίνει σε slot (κάρτα sim & memory stick).
Δοκίμασε να δεις αν δουλεύει.
Κράτα ένα back up και δοκίμασε μετά με άλλη memory stick
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Και κάτι ακόμα.
Βγάλε από πάνω την κάρτα μνήμης (Memory Stick Micro-Μ2) πριν το ανοίξεις.

Πρακτικά (αφού το φορτίσεις πολύ καλά), βγάλε ότι μπαίνει σε slot (κάρτα sim & memory stick).
Δοκίμασε να δεις αν δουλεύει.
Κράτα ένα back up και δοκίμασε μετά με άλλη memory stick
Τα δεδομένα που θέλει δεν υπάρχουν στο memory stick?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Θα υπήρχαν αν είχε κάνει κάποιο back up στην κάρτα μνήμης.
Αν δεν είχε κάνει, υπάρχει θέμα!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω όσα μου λέτε κι εύχομαι πως κάτι θα πετύχω!!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από κινητό τηλέφωνο!

Την κάρτα μνήμης την έχω βγάλει. Δυστυχώς δεν έχω κάνει back up. Θα δοκιμάσω να δω αν δουλεύει και θα βάλω άλλη κάρτα μνήμης!!! Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.553
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top