Ανάλυση και aspect ratio

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Από χθες μου δημιουργήθηκε μια απορία σε σχέση με την περίφημη ανάλυση 1080p και τις ταινίες που απολαμβάνουμε σε Blu-ray & HD-DVD.
Οι τηλεοράσεις και οι προβολείς μας έχουν κατά συντριπτική πλειοψηφία σήμερα λόγο πλευρών 16:9 (1,78:1), κατά τα τηλεοπτικά πρότυπα. Η συνήθης ανάλυσή τους είναι 1366x768 (1280x720 στους προβολείς) ή στις καλύτερες και ακριβότερες υλοποιήσεις 1920x1080, σύμφωνα με τα τηλεοπτικά πρότυπα 720p και 1080i.
Οι ταινίες μας όμως δεν είναι 16:9. Στην πλειοψηφία τους είναι 2,40:1 και σπανιότερα 1,85:1. Στην πρώτη περίπτωση βλέπουμε με λεπτές οριζόντιες μπάρες, ενώ στη δεύτερη καλύπτεται όλη η οθόνη με λίγη πληροφορία να "περισσεύει" απ' ό,τι καταλαβαίνω.
Το ερώτημα μου είναι λοιπόν, ποιά ανάλυση βλέπουμε στην πραγματικότητα; Γιατί λέμε ότι μια ταινία είναι 1080p, όταν εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να γίνει αυτό παρά μόνο εάν κροπαριστεί σε 16:9; Γιατί οι κατασκευαστές διατυμπανίζουν ότι οι τηλεοράσεις τους δέχονται 1080p24 όταν (εάν η λογική μου είναι σωστή) δεν υπάρχει τέτοιο υλικό; Γιατί τα studio περηφανεύονται για τις κωδικοποιήσεις 1080p24 στα Blu-ray & HD-DVD τους;
Μια ταινία με λόγο πλευρών 2,40:1, κρατώντας ως σταθερά την οριζόντια ανάλυση των 1920 pixels (αφού δεν υπάρχουν πλαϊνές μπάρες) θα πρέπει να έχει κάθετη ανάλυση 800 pixels σύμφωνα με τα μαθηματικά μου. Σε πάνελ 1366x768 ή 1280x720 δε η κάθετη ανάλυση (οι "γραμμές") πέφτει πολύ κάτω από το τυπικό όριο των 720 pixels.

Τι συμβαίνει τελικώς; Είναι πραγματικό το περίφημο 1080p24 μέσω κάποιου περίεργου scaling; Έχω κάνει κάποιο προφανές λάθος στη συλλογιστική μου και δεν το βλέπω; Πρόκειται για άλλη μια περίπτωση παραπλανητικού marketing επειδή είδαν ότι η ανάλυση "πουλάει";
Λίγη βοήθεια παρακαλώ :crazy_1:
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Δεν έχεις κάνει λάθος. Ουσιαστικά οι ταινίες με κάδρο 2.35:1 ή 2.40:1 είναι στα hd δισκάκια σε μορφή letterbox.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Δεν έχεις κάνει λάθος. Ουσιαστικά οι ταινίες με κάδρο 2.35:1 ή 2.40:1 είναι στα hd δισκάκια σε μορφή letterbox.
Είναι κωδικοποιημένες με τις μπάρες λοιπόν. Εντυπωσιακό, δεν το φανταζόμουν.
Thanks
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Είναι κωδικοποιημένες με τις μπάρες λοιπόν. Εντυπωσιακό, δεν το φανταζόμουν.
Thanks
Ο λόγος που τα 1080p είναι κωδικοποιημένα με τις μπάρες (letterbox) είναι ότι απλά δεν θα ωφελούσε απολύτως σε τίποτα το αναμορφικό!

Το νόημα του αναμορφικού είναι να εκμεταλευτείς όσο το δυνατό περισσότερο την κάθετη ανάλυση του μέσου που προβάλεται (οθόνη / προβολέας).
Για να έχει χρησιμότητα ένα HD αναμορφικό σήμα για παράδειγμα 2.35:1 θα πρέπει:

1 ή να προβληθεί σε μια οθόνη ή προβολέα CRT (ενδοπαρεμβαλόμενης σάρωσης -είδος προς εξαφάνιση) όπου τότε ο ίδιος αριθμός οριζόντιων γραμμών θα συγκεντρωθεί σε μικρότερη έκταση κάθετα,

2. ή να προβληθεί με έναν προβολέα με πάνελ matrix (συγκεκριμένα pixels όπως LCD κ.λ.π) αλλά με αναμορφικό φακό, οπότε η μέγιστη κάθετη ανάλυση του προβολέα θα έχει χρησιμοποιηθεί και ο αναμορφικός φακός θα αναλάβει το ρόλο της συγκέντρωσης της δέσμης κάθετα στο σωστό λόγο πλευρών,

3. ή η κάθετη ανάλυση του φορμά να είναι αρκετά χαμηλότερη από την κάθετη ανάλυση του πάνελ που φοράει η οθόνη ή ο προβολέας

Παραδείγματα:
SD αναμορφικό 2.35:1 σε προβολέα 800x600:
720/2.35 = 306 ενώ 800/2.35 = 340 κέρδος κάθετης ευκρίνειας = 11%

SD αναμορφικό 2.35:1 σε προβολέα/πάνελ 720p:
720/2.35 = 306 ενώ 1280/2.35 = 544, κέρδος κάθετης ευκρίνειας = 78%

SD αναμορφικό 2.35:1 σε προβολέα/πάνελ CRT 720p:
720/2.35 = 306 ενώ εδώ η μέγιστη ανάλυση παραμένει (576), κέρδος κάθετης ευκρίνειας = 88.2%

SD αναμορφικό 2.35:1 σε προβολέα/πάνελ 1366x768p:
720/2.35 = 306 ενώ 1366/2.35 = 581, αλλά επειδή η μέγιστη πληροφορία είναι 576, κέρδος κάθετης ευκρίνειας = 88.2% + λιγότερο pixelization

SD αναμορφικό 2.35:1 σε προβολέα/πάνελ 1080p:
720/2.35 = 306 ενώ 1920/2.35 = 817 αλλά επειδή η μέγιστη πληροφορία είναι 576, κέρδος κάθετης ευκρίνειας = 88.2% + λιγότερο pixelization

720p αναμορφικό 2.35:1 (δεν υπάρχει) σε πάνελ/προβολέα 1080p:
1280/2.35 = 544 ενώ 1920/2.35 = 817, αλλά επειδή η μέγιστη πληροφορία είναι 720, κέρδος κάθετης ευκρίνειας = 32% + λιγότερο pixelization

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το 16:9 κάδρο (1.778:1) αλλά αν είχα μια οθόνη ακριβώς 2.35:1 θα ήθελα όλες οι ταινίες να βγαίνουν στο φορμά της οθόνης.
Αργότερα σκοπεύω να κάνω μια κατασκευή-πατέντα, οθόνης για προβολέα που θα παίρνει αυτόματα το κάθετο μέγεθος του φορμά που προβάλεται!
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
ακου να δείς (παράδοξο πώς να ακούσεις βλέποντας... τεσπα!) τι πρόβλημα εχω με τον optoma 81 μου.

Εχω αρκετές ταινίες σε 2:35 720p που εχουν γίνει re-encode σε mkv. για οικονομία αρχείου εχουμε κόψει τις μπάρες πάνω και κάτω με αποτέλεσμα το πραγματικό resolution να είναι 1280Χ544 (Video: MPEG4 Video (H264) 1280x544 23.98fps [Video] Audio: Dolby AC3 48000Hz 6ch [Audio])

Οταν λοιπόν προσπαθώ να τα πάιξω αυτά τα αρχεία στον OPTOMA 81, με καμμία κυβέρνηση δεν μπορώ να τα δώ ανθρώπινα. Ολα είναι στρετσαρισμένα σε 16:9 φορμάτ και φυσικά όλοι είναι ψηλοί και λιγνοί και η ταινία απλά δεν βλέπεται. Τι να κάνω όσο και να προσπάθησα με το media player classic να αλλάξω τα Aspect δεν πέτυχα τίποτε.

κανένα hint?
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Υπάρχει λύση! :)

Κατ' αρχήν, δεν ξέρω πως έχεις σετάρει τον M.P.C αλλά εγώ προτείνω:

1. Βγάζεις ότι άλλα παρόμοια codec και εγκαθιστάς το τελευταίο FFSHOW και κατά την εγκατάσταση επέλεξε reset των προρυθμίσεων.

2. Εγκαθιστάς το τελευταίο vsfilter (directvobsub).

3. Eγκαθιστάς το AC3Filter και επιλέγεις (κατά προτίμηση) SPDIF

4. Πάς View/Options/External filters / Add filter επιλέγεις "ffdshow Video decoder", OK, επιλέγεις το φίλτρο και κάνεις prefer.

5. Κάνεις το ίδιο και για το AC3filter, μετά το διπλοκλικάρεις και επιλέγεις επάνω αριστερά "Use SPDIF".

Πριν προχωρήσεις παρακάτω,

λογικά εδώ δεν θα πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα -αν έχεις, έλεγξε:

-αν κάποια ρύθμιση στο control panel της κάρτας γραφικών σου επηρεάζει το aspect
-αν άλλα αρχεία mkv τα παίζει κανονικά (μήπως αυτά έχουν λαθος flags) και εγώ έχω αρκετά, αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα aspect.

Αν δεν γίνεται τίποτα, μπορείς να κάνεις το εξής:


6. Κάνεις διπλό κλικ το ffdshow φίλτρο στην ίδια οθόνη και πας στο "Resize & aspect" το επιλέγεις και μπορείς να πας κάτω στην μπάρα επιλέγοντας manual και να αλλάξεις το aspect ή από τις επάνω ρυθμίσεις για περισσότερη ακρίβεια!
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Επίσης:

7. Στο View/Options επιλέγεις Playback /Output και Overlay Mixer και στο Directshow Audio την κάρτα σου (αν έχεις δύο ίδια ονόματα, δοκιμάζεις).
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Φίλε HD (Eits Nti) πήγα στο ffdshow που είχα στον υπολογιστή και επέλεξα το Resize and Aspect -> Borders και εβαλα 35% στο vertical και η εικόνα ήρθε τζάμι στον προβολέα, ολόσωστη.

Σε ευχαριστώ γιατί με πήγες στο σωστό δρόμο και έτσι με πειράματα το βρήκα φίλε!!

thanks
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Νά 'σαι καλά! Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα!
Καλές θεάσεις! :-D
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Νά 'σαι καλά! Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα!
Καλές θεάσεις! :-D

Μόλις είδα και πραγματικά απόλαυσα το Dejavu με τον Denzel Washington, σε απόλυτα όμορφο 2:35 φορματ...:cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4:
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Μόλις είδα και πραγματικά απόλαυσα το Dejavu με τον Denzel Washington, σε απόλυτα όμορφο 2:35 φορματ...:cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4:
Παλι δεν ειχες κενα πανω-κατω στην οθονη?
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
Γιάννο,αν παίζεις με media player classic,δοκίμασε τα βελάκια που έχεις στα αριθμητικά πλήκτρα δεξιά στο πληκτρολόγιό σου.
(το 2 μικραίνει το κάδρο,το 8 το μεγαλώνει,το 5 το φέρνει στην αρχική του αναλογία).
Θα έχεις μπάρες,αλλά και τη σωστή αναλογία εικόνας :cool_4:
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ανάλυση και aspect ratio

Μόλις είδα και πραγματικά απόλαυσα το Dejavu με τον Denzel Washington, σε απόλυτα όμορφο 2:35 φορματ...:cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4:
Μόλις είδα και απόλαυσα και εγώ το Dejavu σε HD -φοβερή ταινία!

Τώρα νομίζω ότι κάποιος με παρακολουθεί την ώρα που π-α-τ-ά-ω τ-α π-λ-ή-κ-τ-ρ-α.... :happy_9:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Re: Ανάλυση και aspect ratio

Μόλις είδα και απόλαυσα και εγώ το Dejavu σε HD -φοβερή ταινία!

Τώρα νομίζω ότι κάποιος με παρακολουθεί την ώρα που π-α-τ-ά-ω τ-α π-λ-ή-κ-τ-ρ-α.... :happy_9:
κουφό σενάριο εεε?? Και όπως πάντα ο Denzel απο τους καλύτερους action ηθοποιούς?
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανάλυση και aspect ratio

κουφό σενάριο εεε?? Και όπως πάντα ο Denzel απο τους καλύτερους action ηθοποιούς?
Είναι πρωτότυπο το σενάριο, αλλά πιστεύω ότι θα γίνει (σχετικά) σύντομα το πρώτο μισό (το να δεις -όχι να πας πίσω).

Ο Denzel ξέρει να προσαρμόζεται στον ρόλο του... Άψογος!

EDIT: Δεν περίμενα πάντως ότι θα δω αυτή την υπόθεση σε αυτή τη ταινία με αυτό τον τίτλο -δεν είχα δει το trαiler και με ξάφνιασε (ευχάριστα εννοείται) !
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανάλυση και aspect ratio

Και όπως πάντα ο Denzel απο τους καλύτερους action ηθοποιούς?
Ο Denzel ξέρει να προσαρμόζεται στον ρόλο του... Άψογος!
Την συγκεκριμενη ταινια δεν την ειδα ακομα, αλλα οπως εχω γραψει σε σχετικο thread ο Denzel ειναι ισως ο μοναδικος ηθοποιος που με κανει να νιωθω οτι αυτο που βλεπω ειναι πραγματικο! Πραγματικα γινεται ενα με τον ρολο του!
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανάλυση και aspect ratio

Την συγκεκριμενη ταινια δεν την ειδα ακομα, αλλα οπως εχω γραψει σε σχετικο thread ο Denzel ειναι ισως ο μοναδικος ηθοποιος που με κανει να νιωθω οτι αυτο που βλεπω ειναι πραγματικο! Πραγματικα γινεται ενα με τον ρολο του!
+1 πράγματι είναι πολύ πειστικός και τον βοηθάει πολύ ότι είναι και φυσιογνωμικά συμπαθέστατος πέραν απο ταλαντούχος ηθοποιός.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.399
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top