Αναβάθμιση/Αγορά ηχείων για δικάναλο

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Συμφορουμίτες, συμφορουμίτισες και μικρά συμφορουμάκια, ήρθε η μεγάλη ώρα της αναβάμισης-αγοράς νέων ηχείων για το δικάναλο σύστημα.

Ο χώρος στον οποίο θα τοποποθετηθούν είναι περίπου 25 τ.μ. και η απόσταση ακρόασης είναι σε ισοσκελές τρίγωνο περίπου 2,5 μέτρα, αλλά αυτή ενδέχεται να αυξηθεί.

Υπάρχουν 2 ενισχυτές: α) JVC AX 5 β) Pioneer SA 510 οι οποίοι παίζουν σε διαφορετικά δωμάτια, αλλά ίσως στο μέλλον βρεθούν αντιμέτωποι στο ίδιο ρίνγκ 🥊. Τα ηχεία προορίζονται πρωτίστως για τον AX 5.

Σαν πηγή χρησιμοποείται κατά βάση πικάπ με κεφαλή κινητού μαγνήτη.

Η μουσική που παίζει είναι μεταλλική, κυρίως της δεκαετίας του 80 αλλά και του 90🤘.

Τα ζητούμενα είναι τα εξής:

1)Τα νέα ηχεία να μπορούν να οδηγηθούν άνετα και από τους 2 ενισχυτές οι οποίοι στα χαρτιά έχουν διαφορά περίπου 40 Watt και ιδανικά να δέχονται διπλή σύνδεση. Να είναι υψηλής ευαισθησίας ώστε να μπορώ να απολαύσω και να ικανοποιώ τις μεταλλικές μου ανάγκες και σε χαμηλές εντάσεις, χωρίς να ενοχλώ τη γυναίκα, αλλά και τους “περίεργους” γείτονες, οι οποίοι προσπαθούν μέσω ύπουλων μεθόδων (shazam) να ταυτοποιήσουν τα ακούσματα από το φωταγωγό. Παράλληλα όταν μου δίνεται η δυνατότητα να μπορώ να εκνευρίζω τους γείτονες💣 και να υπερκαλύπτω τα γαυγίσματα από τα συμπαθή τετράποδα των γύρω διαμερισμάτων.

2)Να είναι ικανά να προσφέρουν την αίσθηση του live, σαν να ακούς το συγκρότημα να παίζει μπροστά σου.

3)Να αποδίδουν σε άψογες αναλογίες τα ψηλά, τα μέσαια και τα μπάσα που έχει αυτή η μουσική, ενώ ταυτόχρονα να μπορούν να ''συγχωρούν'' τίς κακές παραγωγές πχ. Βραζιλιάνικο mid 80's thrash🇧🇷. Επίσης να δίνουν όσο πιο πιστό αποτέλεσμα γίνεται χωρίς να χρωματίζουν τον ήχο.

4)Στο μυαλό μου έχω ηχεία δαπέδου. Πιστεύω αυτός ο τύπος θα με ικανοποιήσει στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Επίσης αισθητικά μου αρέσουν περισσότερο.

5)Ο προϋπολογισμός που έχω θέσει είναι περίπου 1,000 ευρώ χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν υπάρχει κάτι που πληροί τα άνωθεν κριτήρια σε χαμηλότερη τιμή δεν πρέπει να ληφθεί υπ'οψιν λόγω μεγαλύτερου προϋπολογισμού.


Ας υποθέσουμε λοπόν ότι είμαι παντελώς άσχετος και λόγω του ότι δεν ακούσει ηχεία όπως Klipsch, Focal, Yamaha, Cerwin Vega,Triangle, Dali κλπ. βγάζοντας συμπεράσματα (ενδεχομένως λανθασμένα), μέχρι στιγμής από κριτικές και διάφορα forums, έχω την αίσθηση ότι θα με καλύψουν τα Klipsch, κυρίως λόγω της ύπαρξης κόρνας και υψηλής ευαισθησίας.

Έχω βάλει στο μάτι τα RP 5000F, αλλά και τα KLF 20, τα οποία λίγο πριν από την καραντίνα επαιζαν σε ένα κατάστημα σε ίδιαιτερα δελεαστική τιμή, βέβαια σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για μοντέλο που έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και σχεδόν 20 χρόνια.

Αναμένω με ανυπομονησία τις προτάσεις/συμβουλές σας.
Αν θέλετε μπορείτε επίσης με προσωπικό μήνυμα, ώστε να μη θεωρηθεί διαφήμιση, να μου προτείνετε και κάποιο μαγαζί που θεωρείτε πως μπορεί να με βοηθήσει στην ακρόαση τους και να μου προσφέρει σοβαρή υποστήριξη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
γεια χαρα, θα σου πω την γνωμη μου επειδη εχω αλλαξει πολλα ενισχυτικα, ηχεια και πηγες
και συνδυασμους των αλλα κυριως γιατι ακουω την ιδια μουσικη.
Κυριως δεν αναφερεις με τι ηχεια ακους τωρα ωστε να εχω μια αποψη του ηχου που ειχες
στα αυτια σου
στα ζητουμενα τωρα.
1) ενταξει τα περισσοτερα δαπεδου εχουν διπλες μπορνες διενισχυσης, τωρα οσο αναφορα τους ενισχυτες που διαθετεις ειναι παλιοι ολοκληρωμενοι, οποτε μια θα παιζει ο ενας μια ο αλλος,
σε μελλοντικη αναβαθμιση θα μπορουσες να εκμεταλλευτεις την δυνατοτητα διενισχυσης.
Οσον αφορα την υψηλη ευαισθησια, τα Klipsch και τα Cerwin Vega ανηκουν σ'αυτη την κατηγορια
αλλα εγω δεν θα εδινα ενα χιλιαρικο γι'αυτα τα κινεζοκουτα, ειδικα για τα Cerwin Vega.
Τωρα, για τα Klipsch, φωναζουν πολυ και ξυριζουν, οποτε πρεπει να τα ακουσεις να τα δοκιμασεις
και οχι με 10 λεπτα και μιση ωρα, γιατι αμα μετα απο καποια ωρα ,αρχιζει να κουραζει......χεστα....
Για μενα κοιτα καλυτερα σε Focal η Triangle, σχετικα ευκολοοδηγητα χωρις να φωναζουν
και με ικανοποιητικο μπασο αν και γενικα εγω στο μεταλ προτιμω ηχεια αγγλικης σχολης
που μπορει να μην εχουν τοσο αυτο το λαιβ αισθημα που λες, αλλα εχουν την εικονα πιο πισω,
δεν φωναζουν και ειναι πιο ξεκουραστα στο ακουσμα και συγχωρουν και τις σκατα παραγωγες
που ειδικα στα 80ς και κυριως στο thrash ειναι πολλες.
εγω στην θεση σου θα μοιραζα το χιλιαρικο και θα κοιταγα σε μεταχειρισμενα να βρω ενα πιο
σενιο ενισχυτακι και με τα μισα χρηματα ενα ηχειο (καπου στα μεταχειρισμενα επαιζε ενα klipsch
kg 3.2 ,αμερικανικο klipsch, οταν ηταν ηχεια, οχι τα κινεζοκουτια που πουλανε τωρα για klipsch.
Τωρα, αμα θες μονο χυμα στα μουτρα και τιποτα αλλο πας σε Cerwin Vega, αλλα ειμαι μονο αυτο,
αλλα υπαρχουν παρα πολλα μεταλ δισκακια που με κατι πιο ποιοτικο θα τα ευχαριστηθεις καλυτερα.
Καλο θα ηταν να μπορουσες να τα δοκιμασεις πριν αν υπηρχε η δυνατοτητα
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.544
Ζητάς να σου προτείνουμε ηχεία για τα ακούσματα σου, όταν ο ενισχυτής σου είναι κάτι "άγνωστο" για τους περισσότερους. Δε νομίζω κάποιος να έχει ουσιαστική εμπειρία, από ένα μεσαίο μοντέλο ενισχυτή της JVC, πριν 40 χρόνια!!!! Ξεκινά να ακούς συνδυασμούς ενισχυτή ηχείων, άσχετα αν αγοράσεις τώρα τα ηχεία και μετά από 1-2 χρόνια ενισχυτή. Κάλο θα ήταν να κοιτάξεις και για μεταχειρισμένο ενισχυτή, όταν ακούς με ενισχυτή 40 ετών, δεν θα σε πειράξει να ακούς με έναν 8-10 ετών (αλλά σαφώς πολύ καλύτερο). Κlipsch υπό συνθήκες και πάντα με σοβαρή ακρόαση σε συνδυασμό με τον ενισχυτή, πολύ αξιόλογη η σειρά chora της Focal και για το χρηματικό όριο που έχεις βάλει αλλά και το χώρο σου, το μοντέλο 816.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
καλημέρα με αυτά που θέλεις το μυαλό μου αμέσως πάει στα MAGNAT TRANSPULS 1500 15''woofer 5,5'' mid στο 1000 .
Τώρα δεν ξέρω αν οι ενισχυτές που έχεις μπορούν να το σπρώξουν έστω και ικανοποιητικά ,ας περιμένουμε κάποιος να μας πεί.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Μόνο και μόνο από τα τεχνικά χαρακτηριστικά των 2 ενισχυτών, ο JVC δείχνει ανώτερος του Pioneer.
Υπερδιπλάσια ισχύς στα 8Ω, πολύ καλύτερο σήμα προς θόρυβο, διπλάσιο βάρος, μάλλον αυτός πρέπει να είναι ο ενισχυτής αναφοράς για την επιλογή των ηχείων.
Λίγα είναι τα ηχεία που θα συνεργαστούν σωστά και με τους δύο ενισχυτές, πάντα ο JVC θα ακούγεται καλύτερος - ανεξάρτητα έντασης- αφήνοντας στο χρονοντούλαπο της ιστορίας τον Pioneer.
Καλύτερα να διαθέσεις το μεγαλύτερο ποσό από τα χρήματα που σκοπεύεις να επενδύσεις για τον JVC και ένα μέρος αυτών για ζεύγος διαφορετικό, που να ταιριάζει με τον Pioneer.

Θα διαφωνήσω με την πρόταση των transpuls, θα "ξελιγώσουν" τον JVC χωρίς να πάρεις "ιδέα" για το τι είναι ικανά να προσφέρουν. Μεγάλο μεγάφωνο, πολλά λίτρα, ο ενισχυτής θα αναλώσει το μεγαλύτερο μέρος της δύναμής του για να κινήσει το 15ιντσο και τα "υπόλοιπα" που θα περισσέψουν δε θα είναι ικανά για να διεγείρουν σωστά τα υπόλοιπα μεγάφωνα.
 


Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Καλήμερα στη παρέα,
Φίλε razor, οι ενισχυτές σου είναι ο Jvc του 1979 και ο Pioneer του 1980 ο πρώτος 2X70 watt στα 8ohm και ο Pioneer στα 2Χ33 watt στα 8ohm είναι και οι δυο παλιοί, ειδικά ο Pioneer με λιγότερα watt, άλλα πιο ωραίος από τον
Jvc (εμφανισιακά) ίσως θα έπρεπε να ασχοληθείς νωρίτερα τι θα ήθελες να κάνεις με αυτούς, αλλά δε μας πέφτει λόγος.
Τώρα για ηχεία καλό θα είναι να βρεις μέχρι 120 watt το πολύ και πάνω από 92db όχι με μεγάλα woofer ( 8ιντσα και πάνω) για οδηγούνται καλύτερα, προτιμότερο σε ηχεία βάσης.
Αν θέλεις σοβαρά παντός να ασχοληθείς με τον ήχο δικάναλο η πολυκάναλο ξεκίνα καινούργιες αγορές από την αρχή
υπάρχουν αρκετά καλά μηχανήματα και μεταχειρισμένα ....αν σε ενδιαφέρει.... χωρίς να δώσεις μια περιουσία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
MAGNAT TRANSPULS 1500
Με ένα Κράουν κάτι γίνεται.

Ειδάλλως, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, η λίστα ξεκινάει και τελειώνει στα τζιμπιελάκια:

2 τεμάχια απ'αυτά:


Και 2 τεμάχια απ'αυτά:


Οι παλιοί ενισχυτές, έχουν θέση μόνο στο παρελθόν.. πλέον δεν.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Κύριοι, μην υποτιμάτε το JVC.
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του JVC, όπως δηλώνονται από τον κατασκευαστή, είναι ανώτερα πολλών σημερινών ενισχυτών στην κατηγορία των 300-350 ευρώ!
Είναι "γεράκος", συμφωνώ, αλλά αν ισχύουν αυτά που δηλώνει, δεν τον "φοβάμαι" ;) Με ελάχιστη "περιποίηση" θα χαρίσει ώρες και ώρες ποιοτικής ακρόασης στον κάτοχό του αρκεί να προσέξει το συνδυασμό με τα ηχεία.
Τί να πει και ο καημένος Pioneer που βλέπει τα δηλωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά του JVC με τα... κιάλια (για να μη πω και πολλοί νεότεροι ενισχυτές) :)
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Κυριως δεν αναφερεις με τι ηχεια ακους τωρα ωστε να εχω μια αποψη του ηχου που ειχες
στα αυτια σου
Τα ηχεία που παίζουν στον JVC είναι Pioneer CS 767. Πρέπει να αλλάξουν...
Ο JVC είναι ο ενιχυτής αναφοράς για την επιλογή ηχείων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
3)Να αποδίδουν σε άψογες αναλογίες τα ψηλά, τα μέσαια και τα μπάσα που έχει αυτή η μουσική, ενώ ταυτόχρονα να μπορούν να ''συγχωρούν'' τίς κακές παραγωγές πχ. Βραζιλιάνικο mid 80's thrash🇧🇷. Επίσης να δίνουν όσο πιο πιστό αποτέλεσμα γίνεται χωρίς να χρωματίζουν τον ήχο.
Αυτά που λες, γίνονται με ισοστάθμιση.
Θες ένα ντιρακ και (εννοείται) κάποια ηχητική περιποίηση χώρου.

Θα χρειαστεί μετρητικο μικρόφωνο για αλλεπάλληλες μετρήσεις και διορθώσεις του σετάπ. Ξεκινάς διάβασμα, τον οδηγό ισοστάθμισης δικαναλου του μπούτια, ειδάλλως ψάχνεις για επαγγελματία καλιμπρατορα.

Άλλος δρόμος για τονική ισορροπία και πιστή αναπαραγωγή, δεν υπάρχει.

2)Να είναι ικανά να προσφέρουν την αίσθηση του live, σαν να ακούς το συγκρότημα να παίζει μπροστά σου.
Αυτό που λες, σημαίνει πολύ υψηλά μαξ εσπιελ.
Θες πολύ περισσότερα λεφτά για τέτοια γούστα, δε φτάνουν τα 1000€ για λάιβ στάθμες.
1)Τα νέα ηχεία να μπορούν να οδηγηθούν άνετα και από τους 2 ενισχυτές
Δεν έχω λύση σε αυτό που ζητάς, πέραν της αγοράς ενεργών ηχείων (ή παθητικών με ένα Κράουν), ώστε οι ενισχυτές σου να χρησιμοποιηθούν μόνο ως προενισχυτές, αν έχουν τέτοια δυνατότητα βέβαια..
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια.

Γενικά μιλώντας, η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής έχει προχωρήσει πολύ από την δεκαετία του '70 σε όλα τα επίπεδα, και τα μεγαλύτερα όπλα πλέον, είναι η ορθή ενσωμάτωση σαμπ σε συνδυασμό με την εξαιρετική ισοστάθμιση.
 



Μηνύματα
328
Reaction score
260
Τα ηχεία που παίζουν στον JVC είναι Pioneer CS 767. Πρέπει να αλλάξουν...
Ο JVC είναι ο ενιχυτής αναφοράς για την επιλογή ηχείων.
δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για ηχειο για να παιξει με τον JVC
δεν θα τα ακουσεις τα λεφτα που εδωσες, ειδικα σε heavy thrash.
Μοιρασε το ποσο παιρνοντας και ενα ενισχυτη......
η προταση του Κωστα για ενα Crown με ενα φωνακλαδικο Klipsch
θα σου δωσει και λιγο αυτο το live που θες
 


Μηνύματα
127
Reaction score
134
Αυτά που λες, γίνονται με ισοστάθμιση.
Θες ένα ντιρακ και (εννοείται) κάποια ηχητική περιποίηση χώρου.


Αυτό που λες, σημαίνει πολύ υψηλά μαξ εσπιελ.
Θες πολύ περισσότερα λεφτά για τέτοια γούστα, δε φτάνουν τα 1000€ για λάιβ στάθμες.

Δεν έχω λύση σε αυτό που ζητάς, πέραν της αγοράς ενεργών ηχείων (ή παθητικών με ένα Κράουν), ώστε οι ενισχυτές σου να χρησιμοποιηθούν μόνο ως προενισχυτές, αν έχουν τέτοια δυνατότητα βέβαια..
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια.

Γενικά μιλώντας, η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής έχει προχωρήσει πολύ από την δεκαετία του '70 σε όλα τα επίπεδα, και τα μεγαλύτερα όπλα πλέον, είναι η ορθή ενσωμάτωση σαμπ σε συνδυασμό με την εξαιρετική ισοστάθμιση.
Αν ανέβω στα 1500 ευρώ με τον υπάρχων ενισχυτή;
Η μελλοντική αγορά ενός ποιoτικού equalizer, θα μπορούσε να βοηθήσει ουσιαστικά;
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top