Αναβάθμιση ήχου και τοποθέτηση μόνωσης

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στην αναζήτηση ηχείων για το αυτοκίνητο (6.5' εμπρός και 13' πίσω).

Τα τωρινά ηχεία είναι τα εργοστασιακά και είναι σε μέτρια κατάσταση καθώς έχει αρχίσει να σκίζεται η μεμβράνη τους περιμετρικά οπότε ήρθε ο καιρός για αλλαγή.

Όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα τις γνώμες σας και την βοήθεια σας. Αρχικά είμαι στα παρακάτω διλήμματα:
  • Τοποθέτηση εμπρόσθιων και πίσω ηχείων κατηγορίας Hertz Dieci;
  • Τοποθέτηση μόνο μπροστά ηχείων της τάξης των ~150€ και μια φθηνή ηχομόνωση στις πόρτες από aliexpress πχ;
  • Ή φθηνά ηχεία εμπρός & πίσω ηχεία και καλή επώνυμη ηχομόνωση;
Επίσης βρήκα το συγκεκριμένο site όπου έχει ακουστικά συγκριτικά ηχείων και παρατήρησα ότι τα Hertz Dieci ξυρίζουν κάπως σε σχέση με άλλα κάτι που δεν μου άρεσε, ισχύει κάτι τέτοιο;
Προφανώς και δεν είναι ο ιδανικός τρόπος σύγκρισης αλλά από το καθόλου, θεωρώ ότι μπορεί να παρθεί μια ιδέα όσο αφορά τις διαφορές τους.

Επίσης κάτι τελευταίο που ήθελα να ρωτήσω για όσους γνωρίζουν είναι αν η εργοστασιακή πηγή (CD 30MP3) έχει δικό της crossover ώστε να καταλάβω πως θα πρέπει να γίνει η σύνδεση των ηχείων.

Ευχαριστώ προκαβολικά για τον χρόνο σας!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Καλησπέρα,
είναι opel το αυτοκίνητο?
Με 150€ παίρνεις καλύτερα μεγάφωνα Hertz μαζί με τις βάσεις για opel. CENTO 165 διαιρούμενα.
Πίσω μεγάφωνα δεν θ άλλαζα.
Μόνωση να την τοποθετήσει ο εγκαταστάτης που έχει σίγουρα.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ναι, Corsa D 3 θύρο είναι το αυοτκίνητο.

Hertz βλέπω ότι έχει αρκετά στο skroutz και έχω μπερδευτεί κάπως είναι η αλήθεια. Για παράδειγμα ποια η διαφορά στην πράξη μεταξύ Hertz CK 165 και Hertz CK 165L; Επίσης βλέπω ότι στα ίδια χρήματα περίπου υπάρχουν και τα Hertz ESK 165.5 όπως και τα Hertz ESK-165L.5. Γιατί όμως γενικότερα οι προτάσεις αφορούν κυρίως Hertz; Είναι όντως τόσο καλύτερα στα χρήματα τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Πχ βλέπω ότι στα χρήματα αυτά παίζουν και Focal, Alpine, JBL κλπ.

Όσο αφορά την ηχομόνωση, η εγκατάσταση (τόσο των ηχείων όσο και της ηχομόνωσης) κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει από εμένα. Και για οικονομικούς λόγους αλλά κυρίως λόγο του ότι θέλω να ασχοληθώ μόνος καθώς μου αρέσουν αρκετά τα χειρονακτικά πρότζεκτ. Αν το πρότζεκτ ήταν αρκετά πιο μεγάλο / περίπλοκο σίγουρα απευθυνόμουν σε κάποιο ειδικό για την εγκατάστασαση.

Τώρα όσο αφορά την ηχομόνωση, τι πάχος θα ήταν ιδανικό για τις πόρτες αρχικά; Σκέφτομαι να παραγγείλω φύλλα (όπως και fast rings κλπ) από το aliexpress ώστε να μην ξεφύγω σε κόστος και έστω να μπει κάτι σε σχέση με το καθόλου που υπάρχει τώρα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Καλημέρα,
είπες ότι σκέφτεσαι τα hertz diesi και σου πρότεινα άλλα καλύτερα hertz. Εξού και ο λόγος περι hertz.
Ναι, σίγουρα υπάρχουν κι άλλες ισάξιες, καλύτερες και χειρότερες επιλογές μεγαφώνων, αλλά δεν μπορώ να σου αναλύσω τις διαφορές γιατί θα πρέπει να γράφω για μια ημέρα!
Τα μονωτικά που θέλεις ν αγοράσεις δεν κάνουν για την εσωτερική λαμαρίνα!! Κάνουν για μεταξύ εξωτερικής πλευράς της πόρτας με την ταπετσαρία και τα 10 χιλιοστά ίσως είναι πολλά ώστε να μην σου κουμπώνει η ταπετσαρία.
Για λαμαρίνα θέλεις πισόφυλο η βουτύλιο 1,8mm η 2,2mm κι ένα ρολάκι για πρεσάρισμα.
Επίσης θα χρειαστεί βάσεις για τα νέα μεγάφωνα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Μπορουμε επισης να το κανουμε με τηλεσυνδιασκεψη, να βλεπουμε τι κανει και να βοηθαμε απ το σπιτι, να γινει σωστη δουλεια.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλημέρα,
είπες ότι σκέφτεσαι τα hertz diesi και σου πρότεινα άλλα καλύτερα hertz. Εξού και ο λόγος περι hertz.
Ναι, σίγουρα υπάρχουν κι άλλες ισάξιες, καλύτερες και χειρότερες επιλογές μεγαφώνων, αλλά δεν μπορώ να σου αναλύσω τις διαφορές γιατί θα πρέπει να γράφω για μια ημέρα!
Τα μονωτικά που θέλεις ν αγοράσεις δεν κάνουν για την εσωτερική λαμαρίνα!! Κάνουν για μεταξύ εξωτερικής πλευράς της πόρτας με την ταπετσαρία και τα 10 χιλιοστά ίσως είναι πολλά ώστε να μην σου κουμπώνει η ταπετσαρία.
Για λαμαρίνα θέλεις πισόφυλο η βουτύλιο 1,8mm η 2,2mm κι ένα ρολάκι για πρεσάρισμα.
Επίσης θα χρειαστεί βάσεις για τα νέα μεγάφωνα.
Μάλιστα, κατάλαβα. Γενικότερα, τι θα μου προτείνατε εσείς σε αυτά τα χρήματα όσο αφορά τα ηχεία; Δεν ακούω συγκεκριμένη μουσική (λίγο απ όλα που λέμε), οπότε δεν ψάχνω κάποιο με έμφαση περισσότερο στο μπάσο ή πρίμα για παράδειγμα. Δυστυχώς δεν νομίζω να βρω να τα ακούσω κάπου που είναι η καλύτερη λύση πριν την αγορά, επομένως θα πρέπει να αποφασίσω με τα όσα διαβάζω περί αυτών.

Όσο αφορά την ηχομόνωσή, μπερδεύτικα λίγο είναι η αλήθεια. Τα συγκεκριμένα φύλλα που παρέθεσα παραπάνω απ ότι κατάλαβα κάνουν για ανάμεσα ταπετσαρίας και πόρτας, όπως εδώ για παράδειγμα;

Για εσωτερικά της πόρτας, δηλαδή όπως εδώ θα χρειαστώ πισόφυλο η βουτύλιο, σωστά;
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Στα 130€ διαιρούμενο σετ ψηφίζω το ck165 σε σχέση με τα προαναφερθέντα.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

@Car_Audio_Test Μήπως έχετε εμπειρία από Corsa D 3 θύρο και πόσα φύλλα περίπου θα χρειαστούν στις πόρτες;
Αν τα υπολόγισα σωστά, χρειάζονται κάπου στο ένα τετραγωνικό ανά στρώση;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Αναλόγως που θα βάλεις? Επιμένω να πάρεις βουτύλιο (πισόφυλλο). Θα καθαρίσεις τέλεια τις επιφάνειες και θα κολλήσεις. Μετά θα πρεσάρεις με ειδικό ρολάκι.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Εσωτερικά των πορτών για αρχή. Για βουτύλιο μιλάμε από τη στιγμή που το άλλο δεν κάνει.
Έχω κοιτάξει επίσης και τα μεγάλα φύλλα της Noico που δίνει σε πακέτα, αξίζουν; Η ίδια εταιρία πρέπει να τα κατασκευάζει απ ότι είδα.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top