Αναβάθμιση από Benq W2000

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Παιδιά γεια σας και καλή χρονιά!

Ο W2000 που έχω χρειάζεται επισκευή αλλά με πολύ υψηλό κόστος, οπότε προσανατολίζομαι σε αγορά καινούριου προβολέα.

Η οθόνη είναι 130" (απλό λευκό πανί blackout που μαζί με το μηχανισμό roller στοίχισε 270€, δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι ακριβότερο), με απόσταση προβολής περίπου 4μ. Ο προβολέας είναι πάνω σε τραπεζάκι σαλονιού με ανοιχτόχρωμους τοίχους.

Διαβάζω πως την καλύτερη εικόνα την έχουν (κυρίως στα μαύρα) οι D-ILA της JVC. Από την άλλη υπάρχουν και οι laser με τους οποίους γλιτώνεις τις αλλαγές λάμπας. Σίγουρα πάντως ψάχνω κάτι σε 4k και οπωσδήποτε με καλύτερη εν γένει ποιότητα εικόνας από τον W2000.

Δεδομένου ότι η χρήση είναι σε σχεδόν καθημερινή βάση για τουλάχιστον 2 ώρες, ότι περισσότερο με ενδιαφέρει η ποιότητα της εικόνας και ότι διαθέτω οριακά γύρω στις 4000€, τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν έχω να σου προτείνω τίποτα, δε γνωρίζω. Αλλά ξέρω ότι με λευκούς τοίχους ήδη το μαύρο του προβολέα σου γίνεται γκρι, οπότε και προβολέα με το τέλειο μαύρο να πάρεις, δε θα τον απολαύσεις όπως νομίζεις.
Έχω κι εγώ BenQ σε σαλόνι με λευκούς τοίχους.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα @bal2013,
Οι Jvc και Sony πιστεύω ότι είναι από τις τοπ σε 4Κ προβολή γι' αυτό και είναι η τιμή είναι υψηλή.
Αν θέλεις μέχρι τα 4000 ευρώ ένα καλό προβολέα η γνώμη μου είναι :
Benq W5700 η Epson EH TW-9400 με τον Benq να έχει και βραβείο EISA.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Απο 4μετρα ανοίγει 130...
Viewsonic x10/4k
Benq 2700.
Η μόνη αναβάθμιση είναι η αύξηση της ανάλυσης και το κάτι της ίριδας ....
Εσύ κρίνεις....
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
:rolleyes:Απο 4μετρα ανοίγει 130...
Viewsonic x10/4k
Benq 2700.
Η μόνη αναβάθμιση είναι η αύξηση της ανάλυσης και το κάτι της ίριδας ....
Εσύ κρίνεις....
Με τους laser τι παίζει; Μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν. Βλέπω και κάποιους υβριδικούς ( ; ) DLP/Laser. Βέβαια σε τσιμπημένες τιμές, όπως ο Optoma UHZ65LV. Αξίζει να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο από πλευράς ποιότητας εικόνας, γλιτώνοντας και τις λάμπες;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Προβολέας 6.000€ με οθόνη των 270€, είναι σαν να πάρεις Ferrari και να βάλεις λάστιχα τούρκικα μεταχειρισμένα!....Μάλλον καλύτερα να πας σε οικονομικότερο προβολέα, καλύτερη οθόνη και ρύθμιση της εικόνας από ειδικό. Καλύτερα επίσης ο προβολέας να τοποθετηθεί μόνιμα στην οροφή με βάση, αν είναι εφικτό...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Με λευκούς τοίχους... θα έλεγα περιορίσου στην πρόταση για BenQ W2700 ή W5800 ή Epson EH-TW9400.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Νομίζω ότι αισθάνομαι ότι ποιο πολύ καλουμαστε να παίξουμε το ρόλο του ψυχολόγου παρά τεχνικού συμβούλου...:p
Γράφεις αντιφατικά πολλά ,π.χ.δε με περνεις για πάνω από 270ευρω,ενώ προβολέα μέχρι 4.000.
Επίσης δε γράφεις τι χρήση κανεις,συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού,τι υλικό προβάλλεις ,ώρες κλπ.
Σε όλα αυτά θα συμπεριλάβεις την απαραιτητη αγορά alr οθόνης,τσεκ αντίστοιχο νήμα του benq 1070,όπως και στα στικ οθόνες,το ελάχιστο κόστος καλιμπρατορα και τότε πραγματικά θα έχεις μια αναβάθμιση από το να αγοράσεις έναν πολύ ακριβό προβολέα και μόνο...
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Με τους laser τι παίζει; Μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν. Βλέπω και κάποιους υβριδικούς ( ; ) DLP/Laser. Βέβαια σε τσιμπημένες τιμές, όπως ο Optoma UHZ65LV. Αξίζει να πάει κανείς σε κάτι τέτοιο από πλευράς ποιότητας εικόνας, γλιτώνοντας και τις λάμπες;
JVC LX-NZ3 BLACK
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Νομίζω ότι αισθάνομαι ότι ποιο πολύ καλουμαστε να παίξουμε το ρόλο του ψυχολόγου παρά τεχνικού συμβούλου...:p
Γράφεις αντιφατικά πολλά ,π.χ.δε με περνεις για πάνω από 270ευρω,ενώ προβολέα μέχρι 4.000.
Επίσης δε γράφεις τι χρήση κανεις,συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού,τι υλικό προβάλλεις ,ώρες κλπ.
Σε όλα αυτά θα συμπεριλάβεις την απαραιτητη αγορά alr οθόνης,τσεκ αντίστοιχο νήμα του benq 1070,όπως και στα στικ οθόνες,το ελάχιστο κόστος καλιμπρατορα και τότε πραγματικά θα έχεις μια αναβάθμιση από το να αγοράσεις έναν πολύ ακριβό προβολέα και μόνο...
Καταλαβαίνω ότι φαίνεται μια αντίφαση, αλλά θα σου πω τι γίνεται. Αυτή τη στιγμή ουσιαστικά δεν υπάρχει προτζέκτορας, γι' αυτό και τον έχω θέσει σε προτεραιότητα. Το σκεπτικό είναι ότι ας υπάρχει η προβολή, και για οθόνη βλέπουμε. Τα 4000€ που λέω, κανονικά ήδη είναι σχεδόν εκτός προϋπολογισμού, αλλά ας όψεται η τρέλα που έχω για το σινεμά. Οπότε το (τουλάχιστον) χιλιάρικο που θα χρειαστεί η οθόνη αναβάλλεται. Υπάρχουν βέβαια και καθαρά πρακτικοί λόγοι, μια και πιθανόν να μετακομίσω σε 1-2 χρόνια, οπότε δεν ξέρω πώς θα είναι ο επόμενος χώρος προβολής, για να μπορώ να αποφασίσω για τις διαστάσεις της οθόνης. Είναι πάντως στα υπόψιν.

Η χρήση που κάνω τώρα είναι για ταινίες και σειρές, κατά μέσον όρο σε όλη τη διάρκεια του χρόνου 2+ ώρες την ημέρα. Ο χώρος είναι σαλόνι με ανοιχτόχρωμους τοίχους (πολύ ανοιχτό πράσινο της ελιάς) και λευκό ταβάνι, ενιαίος με γραφείο και κουζίνα. Συνήθως η χρήση είναι το βράδυ, αλλά αν χρειαστεί και άλλη ώρα της ημέρας, ο χώρος μπορεί να σκοτεινιάζει τελείως. Γενικά πρόβλημα με περιβάλλοντα φωτισμό δεν υπάρχει.

Και μια που λες για καλιμπράρισμα, απευθύνομαι στο εκάστοτε service ή σε ιδιώτη; Δεν έχει τύχει να ξανακάνω.

Ευχαριστώ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Η χρήση που κάνω τώρα είναι για ταινίες και σειρές, κατά μέσον όρο σε όλη τη διάρκεια του χρόνου 2+ ώρες την ημέρα. Ο χώρος είναι σαλόνι με ανοιχτόχρωμους τοίχους (πολύ ανοιχτό πράσινο της ελιάς) και λευκό ταβάνι, ενιαίος με γραφείο και κουζίνα. Συνήθως η χρήση είναι το βράδυ, αλλά αν χρειαστεί και άλλη ώρα της ημέρας, ο χώρος μπορεί να σκοτεινιάζει τελείως. Γενικά πρόβλημα με περιβάλλοντα φωτισμό δεν υπάρχει.
Πάρε έναν απ' αυτούς που προτείνει ο Thanasis και χρησιμοποίησε την υπάρχουσα οθόνη να κάνεις τη δουλειά σου για την ώρα. Προσωπικά δεν θα έδινα περισσότερα απο 2-2500€ για τις συνθήκες θέασής σου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εαν εχεις και τοιχο(ους) κολλητα στην οθονη ..... τον καλυτερο να αγορασεις θα καταρρευσει...
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Εαν εχεις και τοιχο(ους) κολλητα στην οθονη ..... τον καλυτερο να αγορασεις θα καταρρευσει...
Ναι, από δεξιά τοίχος κολλητά (κάθετος στην οθόνη, η οποία πιάνει το δικό της τοίχο ολόκληρο) και από αριστερά κολώνα...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
ALR οθονη ,και τον benq 2700, +https://www.projectorcenter.gr/othones/tab-tension/item/40409-celexon-alr-m120 εκτος εαν θες να τιμωρησεις την εταιρια (benq)και να κινηθεις αλλου...
Εαν μπορεις να τον ντυσεις,βαψεις η κρεμασεις καποιο πανελ σκουρο κατι τελοσπαντων ακομη καλυτερα.
Δεδομενου οτι τρεχουν ραγδαια και οι τεχνολογικες εξελιξεις ...οποτε σε δυο χρονια....
Αυτα απο μενα pick your poison.... :)
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μάλλον θα σας πρότεινα με αυτα τα δεδομένα που αναφέρετε ενα w2700 κοντα στα 1.700.
Όταν θα πατε σε νεο σπίτι τότε θα κανετε εκ νεου σκεψεις για ολοκληρωμένη λύση.
Επίσης θα πρεπει να γνωρίζετε ότι η εικονα σας θα ειναι σχεδον ίδια με τον προηγουμενο σας προβολέα αλλα με ελαφρα χειρότερο μαύρο. Προσέξτε αναφέρομαι σε απόλυτο μαύρο και όχι σε Ansi contrast κάτι που έχει άμεση σχέση με το δωμάτιο τον χρωματσιμο των τοίχων όπως επίσης η απόσταση της από το ταβανι.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top