Αναβάθμιση ενισχυτή

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση όμως είμαι διστακτικός και θα σας εξηγήσω το γιατί.

Έχω ένα Yamaha RX-V2700 του τότε... Που στον ήχο πραγματικά ακόμη και σήμερα είναι πάρα πολύ καλός. Καλύτερος και από αρκετούς low budget ενισχυτές.
Το θέμα είναι πως στην συνδεσιμότητα είναι πλέον αρκετά ξεπερασμένος. Ούτε λόγος για 4k pass through και δυστυχώς δεν υποστηρίζει hdmi arc με αποτέλεσμα να χρειάζεται για να συνδέσω τον υπολογιστή και το roku stick για παράδειγμα απευθείας με TV και στη συνέχεια με optical από την τηλεόραση στον ενισχυτή χωρίς να παίρνω πολυκάναλο ήχο καθώς το optical της τηλεόρασης δεν υποστηρίζει pcm raw..
Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω αναβάθμιση στον Sony STR-DN 1080
Η ερώτηση είναι η εξής και συγχωρέστε με αν σας κούρασα. Αντιλαμβάνομαι πως τεχνικά κάνω αναβάθμιση. Φοβάμαι όμως μην κάνω υποβάθμιση στον ήχο, καθώς ο Yamaha ήταν ανώτερης κατηγορίας όταν αγοράστηκε.
Επειδή με τα τεχνικά του ήχου δεν τα πάω πολύ καλά ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Θα εχεις υποβαθμιση στο ηχητικο κομματι,γιατι δεν δοκιμαζεις να παρεις μια καρτα ηχου για τον υπολογιστη με πολυκαναλη ψηφιακη εξοδο και να στελνεις εικονα στην τηλεοραση με hdmi και τον ηχο στον yamaha μεσα απο την καρτα.Πρεπει να γινεται ή εστω δοκιμασε το.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Γίνεται για τον υπολογιστή όμως όχι για το roku. Επίσης ο ενισχυτής είναι μακριά από τον υπολογιστή και τα καλώδια είναι εντοιχισμένα... Χωρίς χώρο στο κανάλι...
Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που δυσκολεύομαι να πάρω την απόφαση...
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Αν επαιρνες καποιο tv-box με πολυκαναλη εξοδο απο την οπτικη? Εννοειται πως βγαζεις εξω απο το παιχνιδι υπολογιστη και roku.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Ο υπολογιστής είναι το βασικό θέμα γιατί παίζω παιχνίδια σε στέρεο..
Που θα έπρεπε να πάω για να μην κάνω υποβάθμιση στον ήχο κατά την γνώμη σου;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δλδ ποιο το πρόβλημα αν μείνεις με τον yamaha?
Δεν ειρωνεύομαι , απλά ρωτώ ,γιατί δεν έχω καταλάβει τι ζητάς ακριβώς.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Στη θέση σου, θα έπιανα την ευκαιρία και θα έκανα το εξής:

1. αγορά νέου AV που να υποστηρίζει φόρματ και συνδέσεις που θέλω, ΚΑΙ να έχει pre-out
2. αγορά ενεργών ηχείων, τουλάχιστον για τα εμπρός, από τα οποία έχουμε και τις περισσότερες απαιτήσεις

Σε 5-10 χρόνια που τα φόρματ και οι συνδέσεις θα έχουν αλλάξει, επανάληψη του (1)
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
John Χωρίς να αναφερθώ στα τεχνικά σου λέω μόνο το αποτέλεσμα
Αν μείνω με το Yamaha και δεν είμαι διατεθειμένος να τραβήξω εξωτερική έξτρα καλωδιωση (που δεν είμαι) θα πρέπει να συμβιβαστώ να ακούω ότι έρχεται από τον υπολογιστή και από το roku stick στέρεο αντί για πολυκάναλο. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να τα "κουμπώσω" στον ενισχυτή και αντί για 4k να τα βλέπω 1080p.
Post automatically merged:

Φίλε gid καλά τα λες.
Προς το παρόν τα ηχεία που έχω δεν τα αλλάζω όμως καθώς είμαι αρκετά ικανοποιημένος γιατί και το δωμάτιο που τα έχω δεν είναι πολύ μεγάλο.
Έχω της crystal audio τη σειρά plasma wenge που έβγαινε τότε με ένα πολύ καλό thx certified sub.
Θα το σκεφτώ γιατί η λογική σε αυτό που λες πάντως δεν αμφισβητείται..
Απλά εγώ μάλλον ήλπιζα να κάνω μιαminimum αναβάθμιση χωρίς να χάσω σε ποιότητα ήχου έστω δραματικά..
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Έχω της crystal audio τη σειρά plasma wenge που έβγαινε τότε με ένα πολύ καλό thx certified sub.
Μάλιστα. Δεδομένου λοιπόν ότι τα ηχεία σου είναι της Crystal Audio θα έπιανα ΚΑΙ αυτή την ευκαιρία και θα προχωρούσα όπως παραπάνω. :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top