Αναβάθμιση ενισχυτικών

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Καλημέρα,

Στο ηχοσύστημά μου αντικατέστησα πρόσφατα τα παλιά μου L-R ηχεία B&W P5 με τα ELAC CARINA FS247.4. Το επόμενο βήμα είναι η αντικατάσταση του ραδιοενισχυτή. Έχω τον DENON AVR-2500H ο οποίος στη μουσική δεν με ικανοποιεί πλέον. Για τον ήχο Home Cinema δεν έχω πρόβλημα διότι αφενός μεν ακούω σε χαμηλές σχετικά στάθμες, αφετέρου δε από τις ταινίες που βλέπω συνήθως (κυρίως κοινωνικές) δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις όσον αφορά τον ήχο. Αν ο DENON είχε ΗΤ bypass, δεν θα είχα πρόβλημα να τον κρατήσω και να προσθέσω έναν ολοκληρωμένο για τις μουσικές ακροάσεις. Δυστυχώς όμως, δεν έχει.
Προτίθεμαι να διαθέσω ένα ποσόν έως 2500 € και οι επιλογές που βλέπω είναι δύο:
1. Nα αντικαταστήσω τον DENON με έναν ραδιοενισχυτή AV που διαθέτει HT bypass (σκέφτομαι τον DENON AVC-3700H) και να προσθέσω ένα ολοκληρωμένο για τις μουσικές ακροάσεις (σκέφτομαι τον ARCAM HDA SA20) ή
2. Να αντικαταστήσω τον DENON με έναν ραδιοενισχυτή AV με καλή ποιότητα ήxου στη μουσική πχ τον Anthem MRX-540.

Ποιά από τις δύο λύσεις θα προσέφερε καλύτερο ήχο στις μουσικες ακροάσεις; Σημειώνω ότι θα ήθελα ο ραδιοενσχυτής AV να έχει τη δυνατότητα σύνδεσης σε πλατόρμες streaming (tidal, internet radio).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Καλημέρα
δώσε κ άλλες πληροφορίες....
απόσταση ακρόασης και τετραγωνικά του χώρου?
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Καλημέρα
δώσε κ άλλες πληροφορίες....
απόσταση ακρόασης και τετραγωνικά του χώρου?
Απόσταση ακρόασης: 3.5m
Απόσταση μεταξύ L-R ηχείων: 3m
Ο χώρος είναι μεγάλο σαλόνι (40 - 45m2). Το ηχοσύστημα είναι στημένο στη μία πλευρά, ενώ δεν υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης από τον υπόλοιπο χώρο.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Στο ηχοσύστημά μου αντικατέστησα πρόσφατα τα παλιά μου L-R ηχεία B&W P5 με τα ELAC CARINA FS247.4. Το επόμενο βήμα είναι η αντικατάσταση του ραδιοενισχυτή. Έχω τον DENON AVR-2500H ο οποίος στη μουσική δεν με ικανοποιεί πλέον.
Πόσο σίγουρος είσαι ότι τα ηχεία σου, με άλλα ενισχυτικά, θα σου δώσουν αυτό που ζητάς; Έχεις κάνει κάποια σχετική δοκιμή;

Σαμπ έχεις;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Απόσταση ακρόασης: 3.5m
Απόσταση μεταξύ L-R ηχείων: 3m
Ο χώρος είναι μεγάλο σαλόνι (40 - 45m2). Το ηχοσύστημα είναι στημένο στη μία πλευρά, ενώ δεν υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης από τον υπόλοιπο χώρο.
άρα για αρχή δεν φταίει ο ενισχυτής σου.....
επένδυσε σε subs ....θα σου λύσει το πρόβλημα....
τα ηχεία είναι εξαιρετικά...αλλά για τέτοια απόσταση ακρόασης κ σε τέτοιο χώρο....δεν σου βγάζουν τίποτα χαμηλά
απάλλαξε τον ενισχυτή σου από τα χαμηλά (που έτσι κ αλλιώς δεν μπορεί να σου δώσει το ηχείο) και θα δεις ένα άλλο σύστημα;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ θα κοιταγα μόνο σε avr και pre pro. Κοντά σε αυτή την τιμή παίζουν τα εξής:
1. Yamaha cxa 5200
2. Marantz av 7705
3. Nad t778
4.anthem mrx 540
Αν και λίγο πιο ακριβός ο nad έχει dirac οπότε μάλλον αυτόν θα πρότεινα. Την λύση των δύο ενισχυτών διέγραψε την από τώρα ειδικά σε χώρο σαλονιού που το passive treatment είναι πολύ περιορισμένο.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
άρα για αρχή δεν φταίει ο ενισχυτής σου.....
επένδυσε σε subs ....θα σου λύσει το πρόβλημα....
τα ηχεία είναι εξαιρετικά...αλλά για τέτοια απόσταση ακρόασης κ σε τέτοιο χώρο....δεν σου βγάζουν τίποτα χαμηλά
απάλλαξε τον ενισχυτή σου από τα χαμηλά (που έτσι κ αλλιώς δεν μπορεί να σου δώσει το ηχείο) και θα δεις ένα άλλο σύστημα;)
Sub έχω, το YAMAHA YST-SW1500. Για δεύτερο , δεν υπάρχει χώρος. Δεν λέω ότι φταίει ο ενισχυτής, θεωρώ όμως ότι για τέτοιας ποιότητας ηχεία ο συγκεκριμένος είναι λίγος και ένα καλός ολοκληρωμένος θα έκανε διαφορά.
Πόσο σίγουρος είσαι ότι τα ηχεία σου, με άλλα ενισχυτικά, θα σου δώσουν αυτό που ζητάς; Έχεις κάνει κάποια σχετική δοκιμή;

Σαμπ έχεις;
Δεν έχω κάνει δοκιμή, αλλά θεωρώ ότι ο σγκεκριμένος ενισχυτής είναι "λίγος" σε σχέση με τα ηχεία που οδηγεί για μουσικές ακροάσεις
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Sub έχω, το YAMAHA YST-SW1500. Για δεύτερο , δεν υπάρχει χώρος. Δεν λέω ότι φταίει ο ενισχυτής, θεωρώ όμως ότι για τέτοιας ποιότητας ηχεία ο συγκεκριμένος είναι λίγος και ένα καλός ολοκληρωμένος θα έκανε διαφορά.
θα έκανε διαφορά....
αλλά όχι αυτή που νομίζεις....

θέλεις γέμισμα στον χώρος σου...και όπως έχουμε ξαναπεί....με ένα sub ακόμα και με ειδικό να σου το ρυθμίσει...είναι τζόκερ η δουλειά για να σου κάτσει....

εφόσον ακούς σε χαμηλές εντάσεις δεν θα έχεις θέμα με μικρά σαμπάκια....
διάβασε όπου θέλεις στο φόρουμ για άτομα που μετά από αρκετή πίεση απέκτησαν και δεύτερο sub....
πίστεψέ με...η κίνηση αυτή θα σου γλιτώσει λεφτά....ίσως και να μην χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα άλλο
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
θα έκανε διαφορά....
αλλά όχι αυτή που νομίζεις....

θέλεις γέμισμα στον χώρος σου...και όπως έχουμε ξαναπεί....με ένα sub ακόμα και με ειδικό να σου το ρυθμίσει...είναι τζόκερ η δουλειά για να σου κάτσει....

εφόσον ακούς σε χαμηλές εντάσεις δεν θα έχεις θέμα με μικρά σαμπάκια....
διάβασε όπου θέλεις στο φόρουμ για άτομα που μετά από αρκετή πίεση απέκτησαν και δεύτερο sub....
πίστεψέ με...η κίνηση αυτή θα σου γλιτώσει λεφτά....ίσως και να μην χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα άλλο
Και εγώ δεν είμαι βέβαιος τι είναι καλύτερογια για τη βελτίωση του ήχου στη μουσική. Δυστυχώς για δεύτερο sub, δεν μπορώ να βρώ ελεύθερο χώρο ούτε για μικρού μεγέθους.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Την ίδια απορία πιστεύω ότι έχουμε αντιμετωπίσει οι περισσότεροι που ασχολούμαστε με το αντικείμενο,
σε θέμα πολυκάναλου είμαστε ευχαριστημένοι πάνω κάτω, τι γίνεται όμως όταν θέλουμε να ακούσουμε σε στέρεο μουσική, εκεί υπάρχει, ένα θέμα δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα.
Λύσεις είναι να αλλάξουμε AV, η να προσθέσουμε κανά τελικό και ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι το απαιτούμενο.
Μία ερώτηση έχω τι δε σου αρέσει στο συγκεκριμένο σετ (ενισχυτή+ηχεία) στη μουσική που ακούς ?
 

Μηνύματα
19
Reaction score
9
Καλησπέρα φίλε μου,
Την ίδια απορία πιστεύω ότι έχουμε αντιμετωπίσει οι περισσότεροι που ασχολούμαστε με το αντικείμενο,
σε θέμα πολυκάναλου είμαστε ευχαριστημένοι πάνω κάτω, τι γίνεται όμως όταν θέλουμε να ακούσουμε σε στέρεο μουσική, εκεί υπάρχει, ένα θέμα δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα.
Λύσεις είναι να αλλάξουμε AV, η να προσθέσουμε κανά τελικό και ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι το απαιτούμενο.
Μία ερώτηση έχω τι δε σου αρέσει στο συγκεκριμένο σετ (ενισχυτή+ηχεία) στη μουσική που ακούς ?
Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο που δεν μου αρέσει. ¨Οπως ανέφερα και παραπάνω, θεωρώ ότι με τα συγκεκριμένα ηχεία, ένας καλύτερος ενισχυτής θα απέδιδε καλύτερα στη δικάναλη μουσική.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top