Αναβάθμιση ηχείων/ προτάσεις

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλησπέρα. Αποφάσισα να αναβαθμίσω τα "ηχεία" που έχω (Logitech Z506) και να πάω σε κάτι καλύτερο. Τα ηχεία θα χρησιμοπουιοθούν αποκλειστικά για μουσική (rock, metal, hip-hop). Θα συνδεθούν με λάπτοπ (μέσω εξωτερικής κάρτας Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro) και με πικ-απ. Τα ηχεία θα σταθούν σε βάσεις σε ένα χώρο περίπου 30τμ. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στις εξής προτάσεις:
  1. Edifier R2750DB
  2. Edifier S880DB
    Budget περίπου 250-350€.

    Ως μία πιο οικονομική λύση μου πρότειναν τα εξής:
  3. Alesis Elevate 5 MKII
  4. Behringer Studio 50USB 150W
  5. MICROLAB SOLO6C, 2.0ch, 100W
  6. Presonus Eris E5 80W

    Τι θα προτείνατε σε αυτήν την περίπτωση. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά να ακούω μουσική και να έχω ένα "καλύτερο" αποτέλεσμα από το σύστημα που διαθέτω τώρα.

    Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Θελεις να στησεις desktop audio συστημα,που απλα θα βρισκεται σε χωρο 30 τεραγωνικων (αλλα τα ηχεια κοντα σου,πανω στο γραφειο σου) ή συστημα που θα καλυψει αυτο το χωρο? Η διαφορα ειναι τεραστια και τα περισσοτερα ηχεια που ανεδερες δεν θα σε καλυψουν,αν προκειται να κανεις το δευτερο. Επισης απο την στιγμη που εχεις καρτα ηχου,δεν εχει νοημα να κοιτας για ηχεια οπως το edifier 880.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Oχι μόνο δε θα αναβαθμιστεί ο ήχος με αυτό το μπάτζετ και αυτές τις προτάσεις σε αυτό το χώρο των 30 τμ, αλλά θα κάνεις και πισωγύρισμα. Τουλάχιστον τα logitech έχουν sub και ακούς κάτι από πρώτες οκτάβες. Με τα υπόλοιπα στα οποία σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις, χωρίς sub, θα είναι σαν να ακούς τρανζιστοράκι συγκριτικά με τον ήχο που έχεις τώρα.

Οπότε, το ερώτημα είναι, τι σου λείπει από τα logitech και αποφάσισες οτι πρέπει να τα αλλάξεις; Αν απλά σε τρώει η σκέψη της αναβάθμισης και τίποτα παραπάνω, τότε μείνε ως έχει μέχρι να ανέβει το μπάτζετ σου περαιτέρω ώστε να μπορεί να καλύψει τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές 2.1. Δεν υπάρχει νόημα να γυρίσεις σε 2.0 σύστημα με 5ρια woofer στους δορυφόρους. Και χαμηλές δε θα έχεις και τις παραμορφώσεις σου θα αυξήσεις ταλαιπωρόντας τα wooferάκια τους.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Θελεις να στησεις desktop audio συστημα,που απλα θα βρισκεται σε χωρο 30 τεραγωνικων (αλλα τα ηχεια κοντα σου,πανω στο γραφειο σου) ή συστημα που θα καλυψει αυτο το χωρο? Η διαφορα ειναι τεραστια και τα περισσοτερα ηχεια που ανεδερες δεν θα σε καλυψουν,αν προκειται να κανεις το δευτερο. Επισης απο την στιγμη που εχεις καρτα ηχου,δεν εχει νοημα να κοιτας για ηχεια οπως το edifier 880.
Όχι, δεν θέλω desktop audio σύστημα. Απο το λάπτοπ γίνεται αναπαραγωγή μουσικής απο spotify, youtube.
Με ενδιαφέρει όπως είπες ένα σύστημα που θα γεμίσει το χώρο και θα έχω ακουστικά ένα καλύτερο αποτέλεσμα απο τα logitech.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Για να γεμίσεις χώρο 30 τμ με ήχο αξιοπρεπώς, θες 2 ηχεία και 2 sub. Κι όχι ότι κι ότι, αλλά μεγαλούτσικα.
Αυτό είναι το απόλυτο μίνιμουμ για "γέμισμα χώρου" 30 τμ.

Πες όμως και απόσταση θέσης ακροάσεως από τα ηχεία.

Σε κάθε περίπτωση, το μπάτζετ σου πρέπει να ανέβει κατά πολύ. Διαφορετικά μείνε όπως είσαι γιατί θα ξοδέψεις και το λιγοστό που έχεις χωρίς να πάρεις πίσω ούτε κατά προσέγγιση κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις σε ήχο.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
Για να γεμίσεις χώρο 30 τμ με ήχο αξιοπρεπώς, θες 2 ηχεία και 2 sub. Κι όχι ότι κι ότι, αλλά μεγαλούτσικα.
Αυτό είναι το απόλυτο μίνιμουμ για "γέμισμα χώρου" 30 τμ.

Πες όμως και απόσταση θέσης ακροάσεως από τα ηχεία.

Σε κάθε περίπτωση, το μπάτζετ σου πρέπει να ανέβει κατά πολύ. Διαφορετικά μείνε όπως είσαι γιατί θα ξοδέψεις και το λιγοστό που έχεις χωρίς να πάρεις πίσω ούτε κατά προσέγγιση κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις σε ήχο.
τα logitech τα έχω περίπου 10 χρόνια. Σκεφτόμουν την αναβάθμιση μόνο και μόνο για κάτι καλύτερο ως προς τον ήχο.
Η απόσταση ακροάσεως από τα ηχεία θα είναι μάξιμουμ 3-4 μέτρα.
Η επιλογή συστήματος ενισχυτή/ηχεία για entry-level λύση θα ήταν καλύτερο πιστεύεις π.χ sony STR-DH190+ ένα ζευγάρι ηχεία.

Ευχαριστώ για προτάσεις σας.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Όχι, δεν θέλω desktop audio σύστημα. Απο το λάπτοπ γίνεται αναπαραγωγή μουσικής απο spotify, youtube.
Με ενδιαφέρει όπως είπες ένα σύστημα που θα γεμίσει το χώρο και θα έχω ακουστικά ένα καλύτερο αποτέλεσμα απο τα logitech.
αφου δεν θελεις desktop συστημα,γιατι κοιτας για ηχεια που η βασικη εφαρμογη τους ειναι η ακροαση απο κοντα? Τι σε χαλαει δηλαδη να πας σε ενα ζευγαρι κανονικα ηχεια με εναν ενισχυτη? Στα μεταχειρισμενα εδω ,μπορεις να βρεις πολυ καλο συνδυασμο ,στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις.Για καινουργια πολυ δυσκολο.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
τα logitech τα έχω περίπου 10 χρόνια. Σκεφτόμουν την αναβάθμιση μόνο και μόνο για κάτι καλύτερο ως προς τον ήχο.
Η απόσταση ακροάσεως από τα ηχεία θα είναι μάξιμουμ 3-4 μέτρα.
Η επιλογή συστήματος ενισχυτή/ηχεία για entry-level λύση θα ήταν καλύτερο πιστεύεις π.χ sony STR-DH190+ ένα ζευγάρι ηχεία.

Ευχαριστώ για προτάσεις σας.
Ουσιαστικά μιλάμε για mid-farfield θέση ακρόασης, σε χώρο όχι μικρό. Τα απολύτως και οριακά ελάχιστα για να υπάρχει νόημα να προχωρήσεις σε αναβάθμιση του υπάρχοντος συστήματος, είναι κάτι τέτοιο:
2 x δορυφόροι με mid-woofer από 8 ίντσες και πάνω & 2 sub περί τις 12 ίντσες έκαστο.

Δε θα σου πρότεινα να πας σε λύση ενισχυτή-ηχείων γιατί ένα τέτοιο setup θα σου κοστίσει παραπάνω από ότι το να πας κατευθείαν σε ενεργά ηχεία και μάλλον δε θα σου προσφέρει ούτε καλύτερο αποτέλεσμα από την λύση των ενεργών.

Πάλι όμως το μπάτζετ σου πρέπει να ανέβει. Να ανέβει σημαντικά. Διαφορετικά είμαι της άποψης του να μη σπαταλήσεις ούτε ευρώ , ακόμα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
αφου δεν θελεις desktop συστημα,γιατι κοιτας για ηχεια που η βασικη εφαρμογη τους ειναι η ακροαση απο κοντα? Τι σε χαλαει δηλαδη να πας σε ενα ζευγαρι κανονικα ηχεια με εναν ενισχυτη? Στα μεταχειρισμενα εδω ,μπορεις να βρεις πολυ καλο συνδυασμο ,στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις.Για καινουργια πολυ δυσκολο.
Ακριβώς, δεν με χαλάει η επιλογή ενος entry-level ενισχυτή. Υπάρχει η λύση να στηθεί σε μικρότερο δωμάτιο (10-15τμ με απόσταση ακρόασης τα 1-2 μέτρα) Π.χ. sony STR-DH190 + ζεύγος Taga Harmony TAV-808B

Οι επιλογές ηχείων που ανέφερα που προτάθηκαν ως μία φθηνή λύση .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα. Διάβασα το thread και την ανάγκη σου. Αν σε ενδιαφέρουν τα ενεργά εγώ είμαι ένας ευτυχής κάτοχος των Tannoy Gold 8. Ακόμα και αν δεν πας στο οκτάρι και πας σε πιο μικρό της σειράς (7'' και 5'') μαζί με την υποστήριξη ενός dac (μέσα από την κάρτα ήχου έχεις ήδη dac για την ώρα) πιστεύω θα σε καλύψουν και με το παραπάνω. Αν προσθέσεις και sub ακόμα καλύτερα. Tannoy Gold 7 – Thomann Elláda
 

Μηνύματα
75
Reaction score
79
Από αυτά που αναφέρεις μόνο τα Presonus αξίζουν, τα οποία είναι Studio near field monitors, με ότι συνεπάγεται αυτό, βγάζει και sub νομίζω για αυτά (για το μέλλον) η Presonus.
Πιό πάνω κάποιος ανέφερε τα M-Audio, παρόμοια και μάλλον καλύτερη επιλογή γιά αυτό που θέλεις να κάνεις, επίσης νομίζω έχουν sub αν θέλεις να προσθέσεις στο μέλλον. Πολύ αναλυτικά ηχεία, μερικούς τους κουράζει ο monitor χαρακτήρας σε τέτοιες υλοποιήσεις πάντως.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
τα logitech τα έχω περίπου 10 χρόνια. Σκεφτόμουν την αναβάθμιση μόνο και μόνο για κάτι καλύτερο ως προς τον ήχο.
Η απόσταση ακροάσεως από τα ηχεία θα είναι μάξιμουμ 3-4 μέτρα.
Η επιλογή συστήματος ενισχυτή/ηχεία για entry-level λύση θα ήταν καλύτερο πιστεύεις π.χ sony STR-DH190+ ένα ζευγάρι ηχεία.

Ευχαριστώ για προτάσεις σας.
εγω θα προτεινω αυτα



ανεβαινεις λιγο,αλλα αξιζει τον κοπο....μονο μειονεκτημα η μια εισοδος στον ενισχυτη ,αλλα εχει και bluetooth.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Επανέρχομαι στο ποστ καθώς αποφάσισα την επιλογή ενισχυτή + ηχεία με budget 1000€

Μετά απο έρευνα κατέληξα στις εξής επιλογές ενισχυτών
Yamaha A-S501
Cambridge Audio AXR85
Advance Acoustic Hi-Fi Stereo X-i 75

ποιόν θα προτείνατε;
Για ηχεια σκέφτομαι τα Polk S20e
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top