Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν έχω κάνει Integrate στο σύστημα μου μέσω του Lyngdorf RP-1, δύο REL S5 SHO subwoofer με συχνότητα αποκοπής τα 60Hz, όπως προτείνει η Tidal για τα ηχεία μου.

Όλοι όσοι ασχολούνται σοβαρά με το High End Audio γνωρίζουν την θετική επίδραση που έχει στον ήχο η αλλαγή στα στοκ καλώδια ρεύματος των συσκευών. Αυτό που δεν μπορούσα να φανταστώ είναι πόσο διαφορά προς το καλύτερο θα είχαν στα subwoofer, ήμουν αρκετά επιφυλακτικός.

Είχα ήδη δύο καλώδια Black Rhodium Kratos πάνω (τα μάυρα που συνόδευαν τη συσκευή τα πέταξα) και μου έφτιαξε ο αγαπητός και γνωστός σε όλους μας argi δύο καλώδια ρεύματος αφού τον ενημέρωσα ότι τα θέλω για subwoofer.

Ο ήχος μετά την αλλαγή ήταν αποκάλυψη. Τα σώματα τριπλασιάστηκαν, το μπάσο έγινε πιο στακάτο, το βάθος της σκηνής αυξήθηκε ενώ παράλληλα ισορρόπησε ο ήχος σε όλο το ακουστό φάσμα. Λες και προσέθεσα άλλα δυο subwoofers.

Δοκιμάστε το και ίσως εκπλαγείτε!
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
...Ο ήχος μετά την αλλαγή ήταν αποκάλυψη. Τα σώματα τριπλασιάστηκαν, το μπάσο έγινε πιο στακάτο, το βάθος της σκηνής αυξήθηκε ενώ παράλληλα ισορρόπησε ο ήχος σε όλο το ακουστό φάσμα. Λες και προσέθεσα άλλα δυο subwoofers.

Δοκιμάστε το και ίσως εκπλαγείτε!
Η επιτομή της τρολιάς! Μπράβο!
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Πραγματική αξία θα είχε να ήταν κάποιος εκεί και να άλλαζε καλώδια ενώ εσύ ακούς το ίδιο τραγούδι, χωρίς να ξέρεις τι παίζει και αν έγινε αλλαγή.

Το αυτό και για τα 2 vs 4 subs.

Δεν λέω πως άκουσες ή δεν άκουσες όσα λες. Έχω βρεθεί σε αλλαγή καλωδίων ρεύματος σε τελικούς ενισχυτές και τοποθέτηση φίλτρων ρεύματος. Βασικά εγώ ο ίδιος έκανα όλες τις αλλαγές στο σύστημα, το οποίο δεν ήταν δικό μου. Τα προϊόντα που προστέθηκαν ακουμπούσαν τα 20.000€. Υπήρχε πράγματι αλλαγή στον ήχο προς το καλύτερο, δεν είμαι όμως σε θέση να γνωρίζω αν η αλλαγή οφείλεται στα καλώδια ή στα φίλτρα. Ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφερόταν να μάθει και να παίξει με αλλαγές οπότε δεν κάναμε τίποτα.
 



Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Μας δουλεύεις ε;
Απαντάω σε σένα γιατί ξέρω ότι είσαι καλοπροαίρετος ακόμα και αν δεν φαίνεται από το τρόπο που απάντησες.

ΟΧΙ δεν σας δουλεύω, προφανώς - δεν έχω κάποιο λόγο. Η διαφορά είναι σαν να έβαλες άλλα δύο subwoofer η να έβαλες δεύτερο ενισχυτή σε διάταξη μονομπλόκ.

Δεν με νοιάζει να πείσω κάποιον αλλά ίσως διαβάζοντας κάποιοι αυτό το θέμα να κάνουν απλά μία δοκιμή, δεν είναι κακό.
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ολα αυτά με οδηγούν σε μία σκέψη. Οτι τα προηγούμενα καλώδια που είχες τα kratos δεν ήταν επαρκή για την χρήση που τα ήθελες . Μήπως ζεσταίνονταν όσο έπαιζαν? δλδ μήπως ήταν μικρή η διατομή τους για το amperage των subs ?
Δεν εξηγείται αλληώς τέτοια διαφορά.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
τελευταία τα καλώδια των subs έρχονται ενισχυμένα από τον κατασκευαστή.

Υπάρχει δυνατότητα για δυο sweeps με το rew? Έτσι που τα λες θα αποτυπώνεται και σε μέτρηση η διαφορά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Απαντάω σε σένα γιατί ξέρω ότι είσαι καλοπροαίρετος ακόμα και αν δεν φαίνεται από το τρόπο που απάντησες.

ΟΧΙ δεν σας δουλεύω, προφανώς - δεν έχω κάποιο λόγο. Η διαφορά είναι σαν να έβαλες άλλα δύο subwoofer η να έβαλες δεύτερο ενισχυτή σε διάταξη μονομπλόκ.

Δεν με νοιάζει να πείσω κάποιον αλλά ίσως διαβάζοντας κάποιοι αυτό το θέμα να κάνουν απλά μία δοκιμή, δεν είναι κακό.
ειλικρινά χαίρομαι απίστευτα για αυτό το αποτέλεσμα....τέτοια τεράστια διαφορά σε χαμηλές συχνότητες με 2 καλώδια.... άρα επιτέλους μπορούν να μετρηθούν....πριν κ μετά έτσι?
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ολα αυτά με οδηγούν σε μία σκέψη. Οτι τα προηγούμενα καλώδια που είχες τα kratos δεν ήταν επαρκή για την χρήση που τα ήθελες . Μήπως ζεσταίνονταν όσο έπαιζαν? δλδ μήπως ήταν μικρή η διατομή τους για το amperage των subs ?
Δεν εξηγείται αλληώς τέτοια διαφορά.
John το προηγούμενο καλώδιο ήταν αυτό:


Είναι ένα καλώδιο με πολύ καλό value for money για χρήση ακόμα και σε μεγάλους τελικούς. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο. Γενικά όπου τα είχα βάλει για τα χρήματα τους επαίζαν πολύ καλά.
ειλικρινά χαίρομαι απίστευτα για αυτό το αποτέλεσμα....τέτοια τεράστια διαφορά σε χαμηλές συχνότητες με 2 καλώδια.... άρα επιτέλους μπορούν να μετρηθούν....πριν κ μετά έτσι?
Όχι, δεν άνοιξα το θέμα για να μπώ σε διαδικασία να πείσω κάποιον όπως ανέφερα και παραπάνω. Μετρήσεις, Α-Β, blind test κτλ έκανα πριν 20 χρόνια, εχω καταλήξει πλέον. Είναι ενοχλητικό να πρέπει να αποδείξεις κάτι που για σένα είναι αυταπόδεικτο, σε όλους τους τομείς της ζωής. Οποιος έχει περιέργεια, ανοιχτό μυαλό και ένα σύστημα που τηρεί κάποια πολύ basic standards μπορεί να κάνει τις δοκιμές του.
 
Last edited:

Μηνύματα
140
Reaction score
151
Είναι εύκολο να ανοίξεις ένα από τα φις των καλωδίων, να μας περιγράψεις τον τύπο των αγωγών που χρησιμοποίησε ο argi στη κατασκευή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Όχι, δεν άνοιξα το θέμα για να μπώ σε διαδικασία να πείσω κάποιον όπως ανέφερα και παραπάνω. Μετρήσεις, Α-Β, blind test κτλ έκανα πριν 20 χρόνια, εχω καταλήξει πλέον. Είναι ενοχλητικό να πρέπει να αποδείξεις κάτι που για σένα είναι αυταπόδεικτο, σε όλους τους τομείς της ζωής. Οποιος έχει περιέργεια, ανοιχτό μυαλό και ένα σύστημα που τηρεί κάποια πολύ basic standards μπορεί να κάνει τις δοκιμές του.
ναι...αλλά μπαίνεις στη διαδικασία να διαφημίσεις ένα εμπορεύσιμο προιόν και μάλιστα ιδιοκατασκευή ηλεκτρολογικής φύσεως...δίχως ίχνος πιστοποιήσεων ασφαλείας(κ όχι μόνο)....αποδίδοντας του μάλιστα αποτελέσματα που όλοι οι φυσικοί του πλανήτη γη θα τραβούσαν τις ρουθουνότριχες τους με τσιμπιδάκι ....
όσο να ναι...θα αποτελούσε χρυσή ευκαιρία να αποδείξεις επιτέλους αυτά που οι καλωδιάδες αναφέρετε κατα καιρούς....

αλλά οκ...είμαστε συνηθισμένοι :biggrin: 🐣
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Είναι εύκολο να ανοίξεις ένα από τα φις των καλωδίων, να μας περιγράψεις τον τύπο των αγωγών που χρησιμοποίησε ο argi στη κατασκευή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
αντίστροφη μηχανική τα ''μαγικά'' καλώδια του Άρτζυ...το ζήσαμε κ αυτό :cry:
 

D

Deleted member 50795

Guest
Είχα ήδη δύο καλώδια Black Rhodium Kratos πάνω (τα μάυρα που συνόδευαν τη συσκευή τα πέταξα)
για να σε προλάβω :geek:…πριν ξανά πετάξεις κανένα άλλο , στείλε κανα pm….:biggrin:

για να το σοβαρέψουμε..
διαφορες θα ακούσουμε , αλλά είναι αναγκαίες ?…τις χρειαζόμαστε πραγματικά?
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Είναι εύκολο να ανοίξεις ένα από τα φις των καλωδίων, να μας περιγράψεις τον τύπο των αγωγών που χρησιμοποίησε ο argi στη κατασκευή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γνωρίζω τι έχει χρησιμοποιήσει αλλά καλό θα ήταν να το κάνει εκείνος αν θέλει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top