Αναβάθμιση λαμπατου ενισχυτή

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλησπέρα πάμε κατευθείαν στο ψητό
έχουμε τον tsakiridis apollo plus με λάμπες
Electro-Harmonix 6550eh

Και θέλω δύο πράγματα να αλλάξω της λαμπες προενισχυσης και της κανονικές

και φυσικά τους πυκνωτές

τώρα με τι κριτήρια αγοράζουμε λάμπες?
Και γενικά τι μου προτείνεται να πάρω για αυτόν των ενισχυτή (λάμπες πυκνωτές)
έβλεπα της kt120 αλλά δεν ξέρω καν άμα ειναι για αυτόν τον ενισχυτή πόσο μάλλον αμα θα είναι καλές..
 


Μηνύματα
267
Reaction score
133
Έχω τον Αίολο και τον έχω αναβαθμίσει. Την αναβάθμιση πικνωτών στην προενίσχυση την πρότεινε και την ανέλαβε ο κατασκευαστής. Βελτιώθηκε ο ήχος. Διακρίνω μια λάμψη στα μεσοψηλά κυρίως.

Οι λάμπες είναι θέμα γούστου, αρκεί βεβαίως να γνωρίζει κανείς τον χαρακτήρα κάθε τύπου και κατασκευαστή. Προσπαθώ να σχηματίσω μια ιδέα για τις λάμπες κυρίως από τις εμπειρίες των άλλων. Οπότε διαβάζω τις αναφορές στα φόρα, κυρίως ξένα.

Προσωπικά μου άρεσουν οι KT88(JJ Tesla) περισσότερα από τις 6550(ΕΗ). Πιο παχύς και δυναμικός ήχος με προς γλυκό χρώμα. Όσον αφορά τις KT120 οι γνώμες δϊίστανται. Λιαν συντόμως, λέω να δοκιμάσω τις KT77 και τις KT120. Λένω πως οι KT77 λάμπες παρουσιάζουν χαρακτήρα ανάμεσα των EL34 και των KT88. Για τις KT120, οι υποστηρικτές μιλούν ότι έχει όλες τις αρετές των EL34 και των KT88 χωρίς τις αδυναμίες των.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Καλησπέρα πάμε κατευθείαν στο ψητό
έχουμε τον tsakiridis apollo plus με λάμπες
Electro-Harmonix 6550eh

Και θέλω δύο πράγματα να αλλάξω της λαμπες προενισχυσης και της κανονικές

και φυσικά τους πυκνωτές

τώρα με τι κριτήρια αγοράζουμε λάμπες?
Και γενικά τι μου προτείνεται να πάρω για αυτόν των ενισχυτή (λάμπες πυκνωτές)
έβλεπα της kt120 αλλά δεν ξέρω καν άμα ειναι για αυτόν τον ενισχυτή πόσο μάλλον αμα θα είναι καλές..
Αν θες να δοκιμασεις κατι μονος σου , απλα παρε κτ88 golden lion και μπροστα επελεξε μια επωνυμη λαμπιτσα, πχ jan/philips... αλλιως μιλα με τα παιδια (Τσακιριδαιους) συζητα μαζι τους τι ακριβως θες να αλλαξεις-βελτιωσεις και θα σε κατευθυνουν μια χαρα. Ειναι εξυπηρετικοτατα παιδια!
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Έχω τον Αίολο και τον έχω αναβαθμίσει. Την αναβάθμιση πικνωτών στην προενίσχυση την πρότεινε και την ανέλαβε ο κατασκευαστής. Βελτιώθηκε ο ήχος. Διακρίνω μια λάμψη στα μεσοψηλά κυρίως.

Οι λάμπες είναι θέμα γούστου, αρκεί βεβαίως να γνωρίζει κανείς τον χαρακτήρα κάθε τύπου και κατασκευαστή. Προσπαθώ να σχηματίσω μια ιδέα για τις λάμπες κυρίως από τις εμπειρίες των άλλων. Οπότε διαβάζω τις αναφορές στα φόρα, κυρίως ξένα.

Προσωπικά μου άρεσουν οι KT88(JJ Tesla) περισσότερα από τις 6550(ΕΗ). Πιο παχύς και δυναμικός ήχος με προς γλυκό χρώμα. Όσον αφορά τις KT120 οι γνώμες δϊίστανται. Λιαν συντόμως, λέω να δοκιμάσω τις KT77 και τις KT120. Λένω πως οι KT77 λάμπες παρουσιάζουν χαρακτήρα ανάμεσα των EL34 και των KT88. Για τις KT120, οι υποστηρικτές μιλούν ότι έχει όλες τις αρετές των EL34 και των KT88 χωρίς τις αδυναμίες των.
Τι είδους αναβάθμιση έχει γίνει σε πυκνωτές ?Λάμψη μεσοψηλά ?Τσιρίζει και κουράζει ?
[DOUBLEPOST=1562601853][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα πάμε κατευθείαν στο ψητό
έχουμε τον tsakiridis apollo plus με λάμπες
Electro-Harmonix 6550eh

Και θέλω δύο πράγματα να αλλάξω της λαμπες προενισχυσης και της κανονικές

και φυσικά τους πυκνωτές

τώρα με τι κριτήρια αγοράζουμε λάμπες?
Και γενικά τι μου προτείνεται να πάρω για αυτόν των ενισχυτή (λάμπες πυκνωτές)
έβλεπα της kt120 αλλά δεν ξέρω καν άμα ειναι για αυτόν τον ενισχυτή πόσο μάλλον αμα θα είναι καλές..
Τι είναι αυτό που θα ήθελες να αλλάξεις ή μάλλον σε "χαλάει"?
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Τι είδους αναβάθμιση έχει γίνει σε πυκνωτές ?Λάμψη μεσοψηλά ?Τσιρίζει και κουράζει ?
Αλλαγή πυκνωτών με καλύτερα υλικά. Νομίζω πως είναι της Mundort. Το αποτέλεσμα που βλέπω είναι ένα επίπεδο καλύτερου διαχωρισμο των μουσικών οργάνων και περισσότερες κινήσεις ανάμεσα των καναλιών που περιγράφω ως λάμψη στα μεσοψηλά. 'Οχι βεβαίως. Δεν ενοχλεί.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Αλλαγή πυκνωτών με καλύτερα υλικά. Νομίζω πως είναι της Mundort. Το αποτέλεσμα που βλέπω είναι ένα επίπεδο καλύτερου διαχωρισμο των μουσικών οργάνων και περισσότερες κινήσεις ανάμεσα των καναλιών που περιγράφω ως λάμψη στα μεσοψηλά. 'Οχι βεβαίως. Δεν ενοχλεί.
Παίρνουν τα μηχανήματα βελτίωση .Εχω ανεβάσει ανάλογο θέμα με τον δικό μου Artemis.
Πες τι ακριβώς αναβάθμιση έγινε .Πυκνωτές σήματος ?Τι είχε πριν τι μπήκε μετά (mundorf) ποιά σειρά ? και ακουστικές διαφορές πριν και μετά την αλλαγή .Θα μας βοηθούσε όλους αρκετά
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Θα σε γελάσω, συμφορουμιτά. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε φωτίσω σ'αυτό το ερώτημα.

Μου πρότειναν οι Τσακιριδαίοι την αναβάθμιση, πρώτον, των πυκνωτών στην προενίσχυση, δεύτερον των τροφοδοτικών.

Επέλεξα να γίνει η αναβάθμιση πυκνωτών στην προενίσχυσης μόνο, αφού δεν θα ασχοληθώ με τις KT150. Έτσι απλά τον άφησα για λίγες μέρες στην εταιρεία. Όταν τον έλαβα πίσω, δεν άνοιξα καν τον ενισχυτή να δω τι αλλαγή έγινε μέσα. Είναι πολύ καλά παιδιά και τους εμπιστεύομαι.

Εξ'αρχής ήταν φανερή η ακουστική βελίτωση, καθώς περιέγραψα πάνω.

Μήπως θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσεις στην εταιρεία;
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Θα σε γελάσω, συμφορουμιτά. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε φωτίσω σ'αυτό το ερώτημα.

Μου πρότειναν οι Τσακιριδαίοι την αναβάθμιση, πρώτον, των πυκνωτών στην προενίσχυση, δεύτερον των τροφοδοτικών.

Επέλεξα να γίνει η αναβάθμιση πυκνωτών στην προενίσχυσης μόνο, αφού δεν θα ασχοληθώ με τις KT150. Έτσι απλά τον άφησα για λίγες μέρες στην εταιρεία. Όταν τον έλαβα πίσω, δεν άνοιξα καν τον ενισχυτή να δω τι αλλαγή έγινε μέσα. Είναι πολύ καλά παιδιά και τους εμπιστεύομαι.

Εξ'αρχής ήταν φανερή η ακουστική βελίτωση, καθώς περιέγραψα πάνω.

Μήπως θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσεις στην εταιρεία;
Η καλύτερη λύση μίλα με τους κατασκευαστές .
Συμφορουμίτη εάν σου είναι εύκολο ρίξε καμιά φώτο από μέσα για εμάς τα κατσαβίδια να γουστάρουμε !!!!
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και που ασχολείστε με το μικρό μου θέμα

λοιπόν σίγουρα θα επικοινωνήσω με τους τσακιριδαιους για να δω τι θα μου προτείνουν και τι μπορούμε να κάνουμε

δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο θεμα απλός επειδή είναι μεταχειρισμένα και θέλω να είναι στην κατοχή μου για αρκετά χρόνια θέλω να γίνουν ένα σέρβις ώστε να είμαι ήσυχος

τώρα είμαι αρκετά ικανοποιημένος έως τώρα με την απόδοση τους καθώς η λάμπα έκανε τα Κεφ να ακούγονται πολύ ποιό δυναμικά και τα μπάσα βελτιώθηκαν αρκετά η ψηλές πιστεύω μπορούνε να γίνουν και καλύτερες αλλά αυτό που με νοιάζει είναι η γενική αναβάθμιση και να δω το τι γίνεται γιατί είναι από τα "παλιά μοντέλα"

οσο για την αναβάθμιση πυκνωτών στην
ενίσχυση σίγουρα είναι κάτι που θα γίνει
και από εκεί και πέρα να δω τι θα μου προτείνει ο κατασκευαστής

αλλα ήθελα και της δικες σας γνώμες καθώς από λάμπες δεν έχω πολλές απόψεις ακόμα..

κάθε γνώμη σας είναι πολύτιμη

ευχαριστώ και πάλη
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top