Αναβάθμιση του ήχου μου

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αναβάθμιση λοιπόν. Αλλά ας δούμε με τι έχουμε να κάνουμε.
Χώρος:


Το 2015 είχα κερδίσει το πρωτοχρονιάτικο δώρο την Πλήρη ηχητική μέτρηση και ανάλυση χώρου.
Όπερ και είχε έρθει ο Χάρης (zakman) και είχε κάνει τα πειραματάκια του.
Η ανάλυση έδειξε λοιπόν:

upload_2018-12-14_13-33-26.png

(Το πριν-μετά σημαίνει μετακίνηση ηχείου)

Και:
upload_2018-12-14_13-34-24.png


Το σύστημά μας είναι:
Heco Victa 700
SMX-3 Mixer SYNQ Audio
1x 1210mk2 + 1x 1200mk5
class-D τελικός Hifimediy T3S 2*300W
cd, κασσετόφωνο, ράδιο κτλ.

Τι θέλουμε λοιπόν να κάνουμε εδώ:
1. Καταρχάς να επαναλάβουμε την μέτρηση μιας έχω εξοπλιστεί με ένα umik, 2 κομμάτια aritherm, έχει μπει ένας μεγάλος πίνακας στην πλευρά 4,03m και να δούμε τι θα βγει (zonk προβλέπω:D)
2. Δεδομένου ότι πρόκειται για σαλόνι/τραπεζαρία, οι αλλαγές είναι σχεδόν απίθανες έως αδύνατες.
3. Σκεφτόμουν την αγορά ενός eq (δεν έιναι τυχαίος μιας και έχει πρόβλεψη για sub, αν καταλαβα καλά), ώστε να καταφέρω να χαμηλώσω το βουνό γύρω στα 100Hz. Μακαρι να ισιώσει και λίγο η κοιλάδα στα 40

Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες γενικά λόγω του σχήματος του χώρου και λόγω ότι δεν θα μπω σε διαδικασία αλλαγής θέσης επίπλων, ηχείων, τζακιού κτλ., μόνο αν έιναι κάτι εύκολο και κρύβεται (σ.σ. καραδοκεί πάντα η παντοφλέιτορ!).

Α, ξέχασα και την οικονομική στενότητα, οπότε μην αρχίσετε "πάρε το τάδε sub του χιλιάρικου-φτηνό είναι"!

Βαράτε!
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλά και συ, είπαμε!
Βασικά σκεφτόμουν να γεμίσω τον πίνακα (μέγεθος 2χ2 περίπου) με απορροφητικό υλικό (όχι aritherm, είναι πιο λεπτός) μιας και είναι μουσαμάς σε αλουμινένιο τελάρο. Τα aritherm τα θέλω για πίσω από τα ηχεία. Δυστυχώς όλοι οι υπόλοποι τοίχοι είναι γυμνοί.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Είσαι πολύ μακρυά απο το αποδεκτό σε χρόνους. Θα χρειαστείς εξειδικευμένη βοήθεια, πολύ περισσότερο επειδή ειναι οικογενειακό σαλόνι και θα πρέπει να είναι καλόγουστα και ταιριαστά όλα.

Βαλε την σύζυγο να συμμετέχει στην επιλογή και στην όλη διαδικασία.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δε τα πας κατα τζακι μερια ?
Θα 'χεις ενα πιο "λογικο" χωρο να παλεψεις - απο πισω ας γινεται χαμος ...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Χαχα, πως τα πετάς έτσι ύπουλα!
Αλήθεια το λέω. Class D και 300W+300W output @4ohm, 150W+150w @8ohm. Ό,τι πρέπει για να τερματίσει τα ηχεία ραφιού μου Mission 780. Συμπαθώ Class D.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δε τα πας κατα τζακι μερια ?
Θα 'χεις ενα πιο "λογικο" χωρο να παλεψεις - απο πισω ας γινεται χαμος ...
Δεν γίνεται. Εκεί είναι η tv, ένας yamaha 679 και ένα 3.1 -για τη ώρα. Θα μπουν και τα πίσω ηχεία και έχουμε και εκεί δουλειά.
[DOUBLEPOST=1544818167][/DOUBLEPOST]
Αλήθεια το λέω. Class D και 300W+300W output @4ohm, 150W+150w @8ohm. Ό,τι πρέπει για να τερματίσει τα ηχεία ραφιού μου Mission 780. Συμπαθώ Class D.
Και γω συμπαθώ και μάλιστα έχω και άλλα modulaκια για φτιάξιμο, αλλά που χρόνος.
Ο Τ3s δίνει ρέστα, έχει τρελλά γκάζια, αλλά λόγω πολυκατοικίας δεν μπορώ να γκαζώσω όσο θα ήθελα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Αποκλείεται το ενδεχόμενο να βάλεις σε όλα τα ντουβάρια, αλλά και σε όλο το ταβάνι μια διάτρητη ηχοαπορροφητική γυψοσανίδα;

Αποκλείεται το ενδεχόμενο να καλύψεις όλο το ταβάνι με οποιασδήποτε μορφής μη ανακλαστική (ίσια) επιφάνεια;

Γυψοσανίδα με απορρόφηση από πισω, είναι το απολύτως μίνιμουμ...

Στο δάπεδο είναι πλακάκι; Αν ναι, αποκλείεται να καλυφθεί από κάποιο λαμινέιτ με καλό υπόστρωμα;
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Πιστεύω μια καλή κίνηση θα είναι να γυρίσεις και το σύστημα στο κενό που είναι 4.03m.
Αλλά θα έχεις καμιά βιβλιοθήκη εκεί μέσα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αποκλείεται το ενδεχόμενο να βάλεις σε όλα τα ντουβάρια, αλλά και σε όλο το ταβάνι μια διάτρητη ηχοαπορροφητική γυψοσανίδα;

Τι του λες ρε βλαμμένε; :roflmao::roflmao::roflmao:


Κλαίω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τι του λες ρε βλαμμένε; :roflmao::roflmao::roflmao:


Κλαίω.
Δικαίως. 8-)
Για κλάματα είναι.:oops:
Δε φταίω γω..
Όχι αντήχηση.. έχει αντίλαλο εκεί μέσα, 1,5 δευτερόλεπτο παίζει μπάσο ο χώρος αφού σταματήσει το ηχείο, τι θες να κάνω, βελτίωση ζήτησε, ε, δεν σώζεται ούτε με μια ντουζίνα φορτηγά αριθέρμ, πρέπει να δει δομικά το θέμα, ώστε στο τέλος της επέμβασης να χαίρεσαι να το βλέπεις, όχι με πάνελ, πιο κοντά είναι οι εργασίες στου ντίζη...:drinks:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αποκλείεται το ενδεχόμενο να βάλεις σε όλα τα ντουβάρια, αλλά και σε όλο το ταβάνι μια διάτρητη ηχοαπορροφητική γυψοσανίδα;

Αποκλείεται το ενδεχόμενο να καλύψεις όλο το ταβάνι με οποιασδήποτε μορφής μη ανακλαστική (ίσια) επιφάνεια;

Γυψοσανίδα με απορρόφηση από πισω, είναι το απολύτως μίνιμουμ...

Στο δάπεδο είναι πλακάκι; Αν ναι, αποκλείεται να καλυφθεί από κάποιο λαμινέιτ με καλό υπόστρωμα;
Καλά έχω λιώσει και εγώ με αυτό!! :roflmao::roflmao:

Αλλά επειδή εγώ είμαι λίγο βλαμμένος:spiteful:, για τι πάχος μιλάμε πίσω από τις γυψοσανίδες? Μιλάμε για aritherm ή για ηχοαπορροφητικο πέτροβαμβακα πάχους 5cm? Μήπως aritherm 3cm? Απλά να ξέρω βρε αδελφέ :angel:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Απλά να ξέρω βρε αδελφέ :angel:
Καλέ τίποτα σπουδαίο. Τα 40τόσα τετραγωνικά θα γίνουν 30. :D


-Αγάπη, έλα να δεις τι θα φτιάξουμε να ομορφύνουμε το σαλονάκι μας.
Ταψί
-Μα...
Κατσαρόλα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Καλά έχω λιώσει και εγώ με αυτό!! :roflmao::roflmao:

Αλλά επειδή εγώ είμαι λίγο βλαμμένος:spiteful:, για τι πάχος μιλάμε πίσω από τις γυψοσανίδες? Μιλάμε για aritherm ή για ηχοαπορροφητικο πέτροβαμβακα πάχους 5cm? Μήπως aritherm 3cm? Απλά να ξέρω βρε αδελφέ :angel:
10cm πετροβάμβακας μεγάλου βάρους (110κιλων αν θυμάμαι καλά) είναι το καλά δουλεμένο στανταρ, αλλά και 5cm μια χαρά θα δουλεύουν, και "χωράνε" σε 4cm κενό (πιέζεται, οπότε θα δουλέψει και ως συνήχηση), οπότε μαζί με τη γυψοσανίδα θα χάσει ~5,5 cm από κάθε τοίχο.

Ομοίως στο ταβάνι. Είναι πολύ σημαντικό.

Η γυψοσανίδα είναι οικονομική λύση, δεν μιλάμε για εξωτικά υλικά και κοστολόγια. Στήνεται γρήγορα, αλλά έχει φασαρία, σκόνες, θέλει και σοβατεπί, έχει τον μπελά της, μεταφορές μπριζών, διακοπτών, αισθητήρων συναγερμού, σωμάτων καλοριφέρ, κλπ...
Ό,τι υπάρχει πάνω σε τοίχο, θα χρειαστεί μετακόμιση..

Δε γίνεται όμως με άλλο τρόπο να φτιάξεις τους χρόνους αντήχησης και να μη φαίνονται τα "πάνελ" μέσα στον κοινόχρηστο χώρο της οικίας. Είναι η πιο αισθητικά αποδεκτή λύση.

Μπορείς να εντοιχίσεις ηχεία οροφής, να κρύψεις καλώδια, να φτιάξεις φωτισμό κρυφό, να παίξει και κάποιο αρχιτεκτονικό κόλπο. Έχει δυνατότητες.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Είστε τρελοιιιιι, για δέσιμο μιλάμε.:o Ο άλλος ο παλαβός θέλει να μου το κάνει στούντιο!!!
Αν ήταν δικό μου το σπίτι κάτι θα γινόταν,αλλά στο ενοίκιο να κάνω τέτοιες δουλειές δεν παίζει.
Το 4.03 που είπε ο φίλος δεν παίζει, έχει τραπέζι και καρέκλες. Φωτό αύριο για να καταλάβετε γιατί μιλάμε.
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.307
Κύριοι, ο βαρύς πετροβαμβακας Δεν συμπιέζεται. Θα τινάξει την γυψοσανιδα. Αν βάζατε μέχρι 35 κιλά ίσως να έπαιρνε λίγο συμπίεση.
Για >100 κιλά, απλά δεν γίνεται.
Ειδικά σε διάτρητη γυψοσανιδα που δεν έχει την ακαμψία της απλής, θα σάς σπάσει στη φάση της τοποθέτησης.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top