Αναβάθμιση του "μεταφερόμενου" συστήματος.

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλησπέρα.
Θέλω να αναβαθμίσω, ουσιαστικά να αλλάξω, το σύστημα που χρησιμοποιώ σαν φορητό-μεταφερόμενο, ένα σύστημα που αποτελείται από το smartphone σαν πηγή, ένα dac/headamp και ακουστικά. Θα σας πω τις σκέψεις μου και θα ήθελα γνώμες και παρατηρήσεις αν είναι δυνατό.

Αρχικά πάμε στα ακουστικά. Στην κατοχή μου βρίσκονται διάφορα ζεύγη ακουστικών όπως HD 600, DT 990 Pro, K 240 MK2. Κανένα όμως δεν καλύπτει τις ανάγκες ενός τέτοιου setup που είναι: φορητότητα και εύκολη οδήγηση. Έχω κι ένα B&W C5 αλλά το χρησιμοποιώ μόνο στα μέσα μαζικής μεταφοράς καθώς η χρήση in ear ακουστικών είναι μαζοχισμός. Θέλω λοιπόν να πάρω ένα headset φθηνό, από 60 έως 100€, με τα εξής χαρακτηριστικά: να είναι over ear, να είναι κλειστού τύπου ώστε να μην ενοχλώ (ναι θα είναι η πρώτη φορά που αναγκαστικά θα πάρω κλειστά ακουστικά :oops:), να έχει αποσπώμενο καλώδιο για λόγους ευκολίας κατά τη μεταφορά, να μην έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα για να μην γονατίζει την μπαταρία του headamp και να αντέχει κάπως περισσότερο μιας και κακά τα ψέματα άλλη είναι η χρήση σε ταξίδια ή διακοπές κι άλλη στον καναπέ του σπιτιού μας. Skroutzάροντας λοιπόν το ενδιαφέρον μου τράβηξαν τα εξής μοντέλα: Shure SRH440 (71€), BeyerDynamic DT 240 Pro (85€), Audio Technica M40x (87€), Pioneer HDJ-X5 (95€). Υπάρχουν όμως και δύο επιλογές στο "κάτω ράφι" που είναι τα Behringer HPX6000 (56€) και Audiophony YC100 (50€), τα δεύτερα πρώτη φορά ακούω την μάρκα και μάλλον πρόκειται για "γαλλοκινεζική". Φυσικά δεν θα πάω να ακούσω κάποια, από το γραφείο θα γίνει η επιλογή, γι' αυτό και ρωτώ όποιον έχει άποψη να με βοηθήσει. Ξέρει κανείς κάποιο από τα φθηνά μοντέλα? αξίζει κάποιο από αυτά? Σκέψεις για κάποιο άλλο μοντέλο?


Στο θέμα του dac/headamp έχω ένα ifi idsd nano που οριακά οδηγεί τα AKG K240 mk2. Είναι πάρα πολύ καλό dac αλλά ασθενικός headamp. Όλα τα μοντέλα βέβαια που ανέφερα είναι πιο "εύκολα" στα χαρτιά από τα AKG και είναι και κλειστά άρα θα οδηγούνται καλύτερα. Αν δεν μείνω ευχαριστημένος θα αντικατασταθεί το ifi από το xduoo xd-05 που το βρίσκω κάπου στα 160€ ή από κάποιο άλλο (σε αντίστοιχη πάνω κάτω τιμή). Κι εδώ όποια πρόταση ευπρόσδεκτη.


Στο θέμα της πηγής έχω ένα android smartphone αρκετά ισχυρό και με καλύπτει. Ακόμα δεν έχω καταλήξει στο app αλλά μάλλον μόλις λήξει η evaluation έκδοση του Neutron θα αναγκαστώ να αγοράσω την κανονική καθώς έχω εθιστεί στα dsp του, ειδικά το crossfeed είναι μεγάλη υπόθεση :). Κι εδώ φυσικά όποιος έχει να προτείνει κάτι είμαι ανοικτός, μάλλον έχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Έχω αγορασμένα το Neutron και το USB Audio Player Pro ( με το έξτρα (1.99EUR) Parametric EQ). Κινητό LG V20.

Το USB Audio Player Pro είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο στη χρήση και τελικά και καλύτερο σε ήχο καθότι ρυθμίζεται πολύ πιο εύκολα το εξτρά EQ και σώζονται/καλούνται διάφορα EQ presets.

Το Neutron έχει πολλές επιλογές αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστο ιδίως όταν είσαι στο δρόμο, ενώ κι ο ήχος δεν είναι καλύτερος, θα έλεγα χειρότερος αν δε σετάρεις καλά το EQ.

Γι' αυτό που περιγράφεις θα ανέβαζα το μπάτζετ για τα καινούρια SONY 1000 XM3, γλιτώνεις και το πρόβλημα της οδήγησής τους καθότι παίρνεις ενεργά ακουστικά!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχω αγορασμένα το Neutron και το USB Audio Player Pro ( με το έξτρα (1.99EUR) Parametric EQ). Κινητό LG V20.

Το USB Audio Player Pro είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο στη χρήση και τελικά και καλύτερο σε ήχο καθότι ρυθμίζεται πολύ πιο εύκολα το εξτρά EQ και σώζονται/καλούνται διάφορα EQ presets.

Το Neutron έχει πολλές επιλογές αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστο ιδίως όταν είσαι στο δρόμο, ενώ κι ο ήχος δεν είναι καλύτερος, θα έλεγα χειρότερος αν δε σετάρεις καλά το EQ.

Γι' αυτό που περιγράφεις θα ανέβαζα το μπάτζετ για τα καινούρια SONY 1000 XM3, γλιτώνεις και το πρόβλημα της οδήγησής τους καθότι παίρνεις ενεργά ακουστικά!
Είναι αλήθεια πως το usb audio player δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχει trial. Για μένα πιο εύχρηστο είναι το hiby αλλά έχω θέμα με το "κλείδωμα" του dac, πολλές φορές το χάνει. Το Οnkyo HF Player και το Neutron δεν μασάνε καθόλου και είμαι bit perfect μόνιμα. Δεν έχω παίξει με τα EQ αλλά το crossfeed (αυτόματα από επιλογή του app) του Neutron κάνει απίστευτη δουλειά, ειδικά σε ηχογραφήσεις του '70.

To USB audio player pro έχει τη δυνατότητα να ψάξει και να αναπαράγει μουσική από το τοπικό μου δίκτυο? Όχι να το προσθέσει σαν τοποθεσία στη database όπως το Neutron αλλά απλά να περιηγηθείς και να παίξεις κάποιο κομμάτι αν το θέλεις? Αν το κάνει θα το προτιμήσω!

Τα ακουστικά που λες είναι καλή ιδέα αλλά πολύ έξω από το budget . Άσε που τα καλώδια μου αρέσουν εμένα και με ένα φορητό dac έχεις και την επιλογή να προσθέσεις ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
To USB audio player pro (UAPP) ψάχνει και βρίσκει UPnP/DLNA servers στο δίκτυό σου ενώ μπορεί και το ίδιο να τρέξει/ξεκινήσει UPnP renderer.
Έχω το Neutron από το 2012 αλλά τον τελευταίο χρόνο το UAPP είναι πολύ καλύτερο, έκανε ένα επανασχεδιασμό του interface ο developer και πλέον το Neutron δεν το ανοίγω σχεδόν ποτέ.

Τα 1000 XM3 παίζουν και ενσύρματα, με 3.5mm καλώδιο, ακόμη και αν έχει τελειώσει η μπαταρία τους δλδ:
https://www.sony.com/electronics/headband-headphones/wh-1000xm3
https://www.sony.com/electronics/headband-headphones/wh-1000xm3/specifications

Impedance (Ohm)
47 ohm (1 kHz) (when connecting via the headphone cable with the unit turned on), 16 ohm (1 kHz) (when connecting via the headphone cable with the unit turned off)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top