Αναβάθμιση-Aντικατάσταση Benq W1000+

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Εδώ και λίγο καιρό έχω μπει σε σκέψεις για αναβάθμιση εικόνας.
Ο Benq διανύει τον έβδομο χρόνο λειτουργίας του και έχει με την πρώτη λάμπα 1400 ώρες περίπου,χωρίς να έχει καθαριστεί εσωτερικά.
Σκέφτομαι 2 λύσεις:
Να έκανα έναν καθαρισμό κι αν χρειαζόταν αλλαγή λάμπας,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.......
Και η δεύτερη,να προχωρήσω στην αγορά καινούργιου.
Επειδή Jvc δεν μπορώ να φτάσω οικονομικά και επειδή από ότι διαβάζω δεν πρέπει να αξίζει να δώσω πάνω από 2000€ στην παρούσα φάση με τις αλλαγές σε 4Κ κ.λ.π. (με βολεύει :D ) κι αυτά σε κάρτα ,έχω εστιάσει σε 2 μοντέλα αποκλείοντας τους lcd.
Benq W7500 και Sony vpl-hw45es
Αν πάρω καινούργιο,θα μπει στα 5 μέτρα για τις 120" οθόνης σε σαλόνι,αλλά με ελεγχόμενο φωτισμό.
Διαφωτίστε με πλιιιιζ :unsure:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Θα καθάριζα αυτόν και θα περίμενα την επόμενη σαιζόν να πάρω μεταχειρισμένο Epson 9300 ή JVC 35+. :)
Να πάρεις άλλη μία απ' τα ίδια πάντως, δε λέει.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Για να πάρω μεταχειρισμένο προϋποθέτει αρκετά μετρητά για μένα,τα οποία δε νομίζω πως θα μπορέσω να τα διαθέσω.
Από την άλλη όμως μου επιβεβαιώνεις την υποψία μου πως δεν αξίζει τον κόπο,για αυτούς τους 2 που είναι πολύ κοντά στον δικό μου :(
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Αυτά διαβάζω 3 μέρες τώρα!
Θα προσπαθήσω να τον δω κι από κοντά.
Στο Sony center έχουν στημένο τον 65 που είναι πολύ κοντά με τον 45 αλλά με δυναμική ίριδα,που μπορεί να βγει οφ λέει,για την δοκιμή....
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλημέρα σας,

Σίγουρα η πιο οικονομική λύση αυτή την εποχή είναι ο καθαρισμός του εσωτερικά και η αλλαγή λάμπας. Ο καθαρισμός θα πρέπει να γίνει εφόσον έχει παρατηρηθεί στην εικόνας μας πτώση του ansi contrast το οποίο μπορεί να οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό σε επικάθηση σκόνης στον φακό.

Η αγορά καινούργιου είναι η ακριβότερη λύση. Ανάμεσα στις δυο επιλογές που αναφέρεται ο W7500 δεν κυκλοφορεί αφενός και αφετέρου η τιμή του δεν είναι ίδια με αυτήν του Sony vpl-hw45es.

Θεωρώ ότι ο Sony vpl-hw45es είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα στους δύο.

(Για θέαση 120 ιντσών και τοποθέτηση στα 5 μέτρα θα χρειαστεί μάλον η χρήση της λάμπας στο High)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Καλημέρα σας,

Σίγουρα η πιο οικονομική λύση αυτή την εποχή είναι ο καθαρισμός του εσωτερικά και η αλλαγή λάμπας. Ο καθαρισμός θα πρέπει να γίνει εφόσον έχει παρατηρηθεί στην εικόνας μας πτώση του ansi contrast το οποίο μπορεί να οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό σε επικάθηση σκόνης στον φακό.

Η αγορά καινούργιου είναι η ακριβότερη λύση. Ανάμεσα στις δυο επιλογές που αναφέρεται ο W7500 δεν κυκλοφορεί αφενός και αφετέρου η τιμή του δεν είναι ίδια με αυτήν του Sony vpl-hw45es.

Θεωρώ ότι ο Sony vpl-hw45es είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα στους δύο.

(Για θέαση 120 ιντσών και τοποθέτηση στα 5 μέτρα θα χρειαστεί μάλον η χρήση της λάμπας στο High)
Τελείωνε και φύγε, σε περιμένω...>:(

:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top