Αναβάθμιση all-in-one Sony

Μηνύματα
71
Reaction score
0
καλησπέρα έχω ένα all-in-one σύστημα Sony DDWG-800, από το οποίο είμαι φουλ ικανοποιημένος αλλά δεν υποστηρίζει τα καινούργια φορμά ήχου. Σκεφτόμουν για την αλλαγή του με μια ηχόμπαρα Samsung HW-Q990B. Και εδώ αναρωτιέμε αν θα κερδίσω κάτι σημαντικό από την αλλαγή ( βέβαια με την ηχόμπαρα έχω δύο μεγάλα προβλήματα, ότι έχει μόνο 2 εισόδους HDMI , το οποίο καταλαβαίνω λύνεται μόνο αγορά εξωτερικών HDMI switches, καθώς και ότι το δωμάτιο είναι πολύ ψηλό, ~4,5m,ενώ από την δεξιά πλευρά υπάρχει μεγάλο άνοιγμα για άλλο δωμάτιο , να φανταστώ το atmos simulation δεν θα παίζει σωστά, έτσι? ) έχετε κατι να προτείνετε σε αυτά τα λεφτά,είτε all in one είτε ηχόμπαρα; η χρήση της θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για ταινίες και παιχνίδια,οπότε η μουσική δεν με ενδιαφέρει
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
καλησπέρα έχω ένα all-in-one σύστημα Sony DDWG-800, από το οποίο είμαι φουλ ικανοποιημένος αλλά δεν υποστηρίζει τα καινούργια φορμά ήχου. Σκεφτόμουν για την αλλαγή του με μια ηχόμπαρα Samsung HW-Q990B. Και εδώ αναρωτιέμε αν θα κερδίσω κάτι σημαντικό από την αλλαγή ( βέβαια με την ηχόμπαρα έχω δύο μεγάλα προβλήματα, ότι έχει μόνο 2 εισόδους HDMI , το οποίο καταλαβαίνω λύνεται μόνο αγορά εξωτερικών HDMI switches, καθώς και ότι το δωμάτιο είναι πολύ ψηλό, ~4,5m,ενώ από την δεξιά πλευρά υπάρχει μεγάλο άνοιγμα για άλλο δωμάτιο , να φανταστώ το atmos simulation δεν θα παίζει σωστά, έτσι? ) έχετε κατι να προτείνετε σε αυτά τα λεφτά,είτε all in one είτε ηχόμπαρα; η χρήση της θα είναι σχεδόν αποκλειστικά για ταινίες και παιχνίδια,οπότε η μουσική δεν με ενδιαφέρει
Αν εχεις διαθεση να βελτιωσεις σταδιακα το συστημα σου και να το ανεβασεις αρκετα επιπεδα επανω, και αν μπορεις να αυξησεις το μπατζετ λιγο για αρχη, η καλυτερη αναβαθμιση θα ηταν ενας συγχρονος AV receiver που να υποστηριζει ολα τα τελευταια φορμα αλλα να διαθετει και εξοδους προενισχυσης για να εχεις και δυνατοτητες αναβαθμισης για το μελλον.
Οι τιμες ξεκινουν απο λιγο πανω απο τα 1000 ευρω αν πας σε μηχανημα μιας γενιας πισω, η τελευταιας γενιας αλλα χαμηλης ισχυος, και φτανουν να 1500-1800 για τα λιγο δυνατοτερα και τελευταιας γενιας μηχανηματα.
Κρατας τα ηχεια απο το παλιο συστημα και απολαμβανεις τις ταινιες σου σε ολα τα διαθεσιμα φορμα και σιγα σιγα αν θες προχωρας σε αναβαθμιση και των ηχειων με σωστη καθοδηγηση.
Για περισσοτερες προτασεις και εκτιμιση του συνολου των αναβαθμισεων που μπορεις να κανεις, θα χρειαστουν περισσοτερες πληροφοριες και φωτογραφιες του χωρου.
Εναλλακτικα, αν δεν θες να ανεβει πολυ το μπατζετ αλλα θελεις να εχεις και αισθητη ακουστικη αναβαθμιση, παιρνεις εναν AVreceiver προηγουμενης γενιας μεταχειρισμενο που να διαθετει α χαρακτηριστικα που προαναφερα και να παρεις κατευθειαν και ενα δευτερο subwoofer μια που απο οσο καταλαβαινω ο χωρος πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλος.
Η αγορα δευτερου subwoofer θα ηταν ετσι κι αλλιως η επομενη αναβαθμιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Ο χώρος είναι 3.6x3.8x3.8.Ανεβάζω και ένα σχεδιάγραμμα μαζί



Η αλήθεια είναι ότι κοιτάω αποκλειστικά για καινούργιο. Έχεις να προτείνεις κάποιον ενισχυτή + subwoofer? Επίσης, επειδή δεν κοιτάω ( βασικά θα προτιμούσα να αποφύγω ) την "σταδιακή βελτίωση", ψάχνω περισσότερο για κάτι που να μπορώ να πάρω τώρα και να μου βγάλει άλλα 7-10 χρόνια, η ηχόμπαρα της Samsung, με όλα τα κακά που έχει, αξίζει σαν αναβάθμιση από το σύστημα που έχω? την έχεις ακούσει εσύ ή κάποιος άλλος μήπως?
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Επίσης, από όσα έχω ψάξει, μου αρέσει πολύ και αυτό το σύστημα ( ONKYO HT-S9800THX ), αν και υπάρχει μόνο στο soundgallery μετά από παραγγελεία, και μου κάνει κακή εντύπωση ότι έχει comments για doa στο amazon.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.552
Reaction score
30.943
Η ηχομπαρα ειναι λυση αναγκης που επιβαλει ο χωρος ή βελτιωση σε σχεση με τον ηχο της Tv.
Το συστηματακι σου παιζει κατα πασα πιθανοτητα καλυτερα απο την ηχομπαρα.
Ηχεια εχεις που σε ικανοποιουν , με ενα συγχρονο AV receiver θα μπορουσες να βαλεις ακομα και ηχειακια atmos.

Γιατι να παρεις συστημα με ηχεια απο την αρχη?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ο χώρος είναι 3.6x3.8x3.8.Ανεβάζω και ένα σχεδιάγραμμα μαζί



Η αλήθεια είναι ότι κοιτάω αποκλειστικά για καινούργιο. Έχεις να προτείνεις κάποιον ενισχυτή + subwoofer? Επίσης, επειδή δεν κοιτάω ( βασικά θα προτιμούσα να αποφύγω ) την "σταδιακή βελτίωση", ψάχνω περισσότερο για κάτι που να μπορώ να πάρω τώρα και να μου βγάλει άλλα 7-10 χρόνια, η ηχόμπαρα της Samsung, με όλα τα κακά που έχει, αξίζει σαν αναβάθμιση από το σύστημα που έχω? την έχεις ακούσει εσύ ή κάποιος άλλος μήπως?
O χωρος σου ειναι σχεδον κυβικος, που σημαινει οτι ολα τα room modes θα πεφτουν σε μια συχνοτητα. Δεν ξερω τι αποτελεσμα θα μπορεις να παρεις εκει μεσα.
Hχομπαρα παντως δεν θα εβαζα.
Κρατα τα ηχεια που εχεις ηδη, αντικατεστησε τον AV receiver με εναν απο τους παρακατω αναλογα το μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις και υπολογισε και τουλαχιστον 500 ευρω για subwoofer.
Επειδη δεν ξερω μεχρι ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις και ο μοναδικος μπουσουλας που εχω ειναι η τιμη της ηχομπαρας θα ξεκινησω απο τον πιο συγχρονο ενισχυτη που ομως θα ειναι αρκετα εξω απο το μπατζετ και θα καταληξω σε εναν που μαζι με τα subwoofer δεν θα ειναι πολυ ακριβοτερος σε σχεση με την ηχομπαρα.
1) Marantz Cinema 60. Ολοκαινουριο μοντελο, επαρκης ισχυς, εξοδοι pre-out για πιθανη μελοντικη αναβαθμιση και ταυτοχρονα καλυτερο resale value. Επισης πολυ καλη τιμη στην Ελλαδα.
2) Pioneer VSX LS 305, λογω Dirac
3) Yamaha RX V6A
4) Denon X1700H

Subwoofer δυο τετοια https://www.thomann.de/gr/esi_aktiv_10s.htm
H δυο τετοια https://www.skroutz.gr/s/32595550/K...-Subwoofer-με-Ηχείο-8-Μαύρο.html?from=listing
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.225
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top